Ifl li Mill 1 ,11 VERBRUIK spaarzaamste Autorijhng OP DE IOO KILOMETERS der wereld. - Besparing in het verbruik en van onderhoud. *0 On demande Peerdenverzekering van Yper hij zou ’nen V P s CITROËN-AUTO pour les regions dévastées, un bon voyafiewv pour machines mé6aniques,moteurs et articles industriels. S’adresser bureau du Journal. ge moet eens gaan kijken 'Hag T 1/2 liters NAPHTE 250 grammen OLIE ^se (HH. Quinet et Wolley), Meeranpoort, Kataloog en proeven gratis op aanvraag. laten nest in maken en ge moogt zeker zijn, dat het daar moet krioelen van die galiaars met moustachen en lange raspersteerten. ’t Is ongelukkiglijk maar al te waar zei Tjeppen, maar ratten, dat is ook vledsch en wie weet of ze die beestjes niet kweeken voor ons. Heeft de demokratieke Frigo geen suc- cès gehad, misschien zullen ze beter lukken met ons de vervrozen ratten op te offeren tusschen demokratieke pistoletjes. Wie weet of dat niet heel goed zou zijn, Tjeppen Daar zijn grooter kopstukken of die demokratieke heerkens met chapeau-buse, die nog ratten geëten hebben in ’t jaar 70 te Parijs. - Jamaar, antwoordde Tjeppen, die aristo- ten moesten geene champagne hebben om die ratten in hunnen coco te jagen, terwijl onze vetzakken.... hum Maar hetgeen zeker is, en ge zult dat altijd zien Klokke, ’t is dat ge de zonderlijkste menschen zult vinden onder degenen die nooit niets in hun kot gehad hebben. En daarmeê was hij vertrokken. Om te zeggen lijk of het is, daar ligt toch al dat geld verloren verkwist. Hadden de geteisterden dat maar in hunne kas, ze zouden er voorzeker beter gebruik van maken en ge moogt zeker zijn dat ze dat schoon geld nut tiger zouden verteren want had men zuiniger geweest met onze centen, nu ging de Staat geene pekelaars moeten zenden om ons hert en onze porte-monnaie uit te persen. Is ’t waar of geen waar Arme schapen Poorteklokke. Wij vernemen met voldoening de herinrich ting van het Verbond van Maatschappijen van Onderlinge Peerdenverzekering te Yper, ge sticht den 3 Juni 1901, onder ’t eerevoorzit- terschap van wijlen Baron Surmont de Vols- berghe, en ’t voorzitterschap van onze* ieverigen stadsgenoot, Heer Karei Swinge- douw. De zetel was te Yper, hoofdstad van het arrondissement. Het Verbond door den oorlog opgeschorst werd verdeeld met een zetel te Yper en een te Roeselaere. Tijdens de algemeene vergadering op Don derdag 23 Januari gehouden, werden de twee herverzekeringen in één gebracht met zetel te Yper, onder het eerevoorzitterschap van de Heeren Colaert, burgemeester-volksvertegen woordiger van Yper en Vandenbussche, sena tor voor het arrondissement Roeselaere-Thielt. Het Bestuur is samengesteld als volgt Voorzitter M. Edmond Caenepeel, Yper. Ondervoorzitter M. Ronse, Ghistel. Schrijver M. Van der Vennet G. Toeziener M. Odilon Simoens. De zetel blijft dus waar de wiege stond, tot groot nut en voordeel onzer streek. Onze beste gelukwenschen aan den verdien stelijken Voorzitter en zijne bestuurleden, allen mannen van initiatief en vooruitgang. Mochte die belangrijke sociale inrichting wederom groeien en bloeien in onze herlevende Ypersche streek. -Wat voor een affaire is dat nu nog ekée jeppen, ’t is voorzekers een bijzonder groote ltle, die ze vandage begraven ’t Is te ver ouderen dat er geen muziek bij is - Of het een groote katte is, Klokke! eet gij het nog niet Ewel merci wè gij, e altijd alles weet en dat ge dat niet weet .ht ge de Le.ttre de faire part nog niet izien - Neen ’k, Tjeppen, en serieus wè, ’k mag trsubiet doodvallen als ik lieg ’t is ’t eerste jt ik er van hoor. - Pourtant geheel de stad is er vol van jsvandaag den Uitvaart van i' klas, van aiFameuzen Frigo. Ge weet, die kolossale «lelijke installatie bachten S* Jakobskerke. - Hoe is ’t mogeli jk, Tjeppen is dat spel iden pot gevallen J. Iets waarvoor men zoo- d geld verkwiste en zooveel tralala miek tdeden jaar -Ja, ja, Klokke, en de begraving moest laats gehad hebben, reeds verleden jaar aar peinst eens, wat schandaal dat zou ver- ekt hebben Ook vond men dan iets beters uit, en gelijk [ge weet deed men dan de plechtige instal- tie, in plaats van de plechtige begraving, takende van alzoo tijd te winnen en meteens ilanten voor hun vervrozen vleesch. IXuwetéh wij het fijne van d’historie en heel dat Polichinellespel was nuaar om de wen te verblinden. Het geld dat men ver sie voor dat feestje aux frais de la iacesse was zuiver uit maar in' de balans smeten, gelijk of nen wanhopigen baccarat- eler doet die zijne laatste centen risschiert, !t dat verschil toch, dat deze laatste zijn ?en geld verspeelt, terwijl de gïoote kop- het geld van iedereen verspelen. Hadden zi j het maar uit hunnen zak moeten talen, ge moogt zeker zijn, dat ze al lang !®e botten aan den Frigo zouden geveegd Men, bijzonderlijk dat ze er zelve geen van maar het schip was aan ’t zinken en IJtwat kost moest men het red len en eenige benden min of meer kost hun niet scheelen; 'vas toch uit moeders beurze. Öpnoodig u te zeggen wat er al gewerkt is "’eest om de situatie en d’eere te redden Stans, niettegenstaande al de groote influen ts, die opgeroepen werden, niettegenstaande den tandentrekkerstralala, alsook die de- ^ratieke hoogebuizen, die demokratieke Perzen, die demokratieke pistoletjes met tspe. en die demokratieke champagne met He seulen gedronken, niettegenstaande dat i'shet schip toch den dieperik ingegaan. anderen dat moest gebeuren. Ik en gij ‘Hle Yperlingen waren toch sliaa genoeg "te weten, dat indien er baten zouden aan '"eest zijn, Frigo te knagen die heer- hein ons met zooveel geen muziek zouden Rhoden hebben Had het maar heel C| geweest, wij zouden, lijk van de cham- Be’ geen occasie gehad hebben het te iE'1Cn, daar het in hun gewoonte niet is jste weg te geven. Daarom zijn de geteis terden nog zoo dom niet of dat de Brusse- eers wel denken en die kiekenfretters zijn zelve dom genoeg geweest van niet te pein zen. Omdat Brussel zoo gezeid de Ville -umière is dat men daarvoren toch zonder Lunr.ère is in Yper want ten zijn toch die stoeflers niet, die de poeder uitgevonden hebben hé Ook zouden de geteisterden allen eens moeten gaan kijken naar dien arme-menschen-vervro- zen-vleesch-kelder; daar zullen ze een schouw spel zien, dat hun het hert zal doen zwellen tot aan den krop daar zullen ze hun geld zien liggen gebroken met hamers daar zul len ze geforceerd zijn te weenen en die vleemde schuiflelaars te verwenschen. Zoo eene kostelijke installatie te zien rotten en kankeien, waarlijk ’t roept om wrake; en zeggen, dat men pekelt op een half franksken v 001 de sukkelaars van geteisterden het hunne te geven, enkelijk het hunne. Ik vraag mij af waarom men toch niet een Inspecteur daar naartoe zendt Dat is toch zoo benauwelijk niet Pourtant, men is niet verlegen hem bij ons te zenden om ons weder te doen betalen, hetgeen wij soms te. veel zouden kunnen getrokken hebben. Waar om twee maten en twee gewichten Go, Go, Tjeppen eindigen wij van tries tige dingen te klappen, ten zal er toch niet veel aan doen en wij zullen daarmeê geen cent meer in onzen zak hebben. ’t Is waar ook, Klokke, ’t is hetgeen ik ook juist ging zeggen. Maar a propos ik vergat bijkans u iets mede te deelen. Ik zeg hetu, wel te verstaan op een eeuwig zwijgen. Ge doet mij horken, Tjeppen, wat mag dat wel zijn Zie hier, Klokke, ge weet dat ik niet veel méér kan verdienen met mijnen stiel Hewel, ik ben van zinne herberg te houden. Gij, herberg houden Enfin, ’t is waar, als ik u wel bekijk, gij hebt er toens nog juist een aangezicht voren. Maar om den duivel, hoe hebt ge toch dat in uw gedacht gekregen? Ten anderen, dat ware nog geen slechte affaire. Hebt ge ievers een huis in ’t zicht Een huis justement, neen, maar den Frigo komt leeg lijk of ge weet, en daarin zou ik kunnen geglaceerd bier verkoopen. Wat denkt ge daarvan Dan trok de Staat er toch ten minsten pacht van, terwijl dat gebouw tot nu toe niets anders dan geld gekost heeft. ’t Is waar, Tjeppen, en uw gedacht is niet slecht maar voor het enseigne van uw café Zoudt gij misschien zetten In den Frigo Bijlange niet, Klokke, ik heb beters gevonden, veel beters 1 Ge weet, dat de herberg de Verloren Arbeid niet zal terug gebouwd worden Ge weet dat de installatie in dezelfde straat ligt Hewel, ’t is simpel, ik koop het uithangbord met den neger, die men wil wit wasschen en ik placeer het boven den entrée van mijne café en ’t affaire ware klaar. Wat peinst ge daarvan, Klokke Ik en kost mij niet inhouden van t» lachen, want Tjeppen met zijn zot gezicht, heeft altijd van die komieke uitvalsels en hij zou ’nen dooden doen lachen. ’t Is waar,, zei ik hem, ’t is juist het enseigne dat daar boven moet geplaatst wor den. Geheel den Frigo, zoo groot of hij is, is Verloren arbeid en ook Verloren tijd en ongelukkiglijk ook Verloren geld dat ligt daar nu vage alleenlijk om er de ratten te ■KEiiacacKiaaKaanM^BMi - -LU ;^€Sif<,&tOOpiSSB,’S aan de eigenaars van een wat zij er van denken. I, Legende getrokken uit Les Gloires d’Ypres Gisteren was mijn attentie bijzonderlijk ngetrokken door eene doodvoiture, verge- ik| van een buitengewoon getal autos, die in de statie op stap kwamen afgereden. Tjeppen. die percies nooit nievers te kort had het hooren zeggen en was ook eens ■„e kurieuze neuze komen bij steken.

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 7