Plaatsen van GELD fa ih ii HET YPERSCHE LARÉGIOND’YPRES Supplément VVekelijksch Overzicht tiijvoegsel 3' Jaargang, N' 44 - 17 FEBRUARI 1923 Altijd nieuwe en werkelijke weerde Betaling der Ouderdomspensioenen 3e Année, N° 44 - 17 FÉVRIER 1923 NATIONALE BANK VAN BELGIË St-Jacobsstraat, N' i te YPER. de Duitschers VoIEedËge gjeE’isstlheBcL Oblig. 5 zonder taks, der Nationale Vennootschap voor Krediet aan de Nijverheid, uitkeerbaar van af 1928 tot ig32. - Verkrijgbaar in de NATIONALE BANK, St-Jacobsstraat, nr 1, van g u. tot 14 u. of vóór 9 u. en na 14 u., bij M. de Agent der Nationale Bank, Vandenpee- reboomplaats, hoek der Elverdinghe- en Boesin ghestraat. millioen) mark Zoo deden immers bij ons recht waren. van 10 Mei 1919 zegt wet 2° De eindvergoedingen toegekend ter uitvoering der vorige beschikkingen Art. i3 De schade zal ingestaan worden op den voet der weerde van het goed op 1 Oogst 1914, en art. i5 bij aanveerd of opge leid herbeleg, de bevoordeeligde zal, boven de vergoeding voorzien door artikel i3, eene bijkomende vergoeding ontvangen, gelijk aan het verschil tusschen de nieuwe weerde op 1 Oogst 1914 en de herstel op heroprichtings- kosten Aangezien Emile Dejonghe, het recht op herstel der oorlogsschade ondergaan door Knockaert Eusebius overgenomen hebben de, evenals Knöckaert, het volledig herstel der oorlogsschade en de heroprichting der vernielde gebouwen mag vragen, voorzien door de wet van 10 Mei 1919 Aangezien de weerde op 1 Oogst 1914 voorzien in art. i3 volgens art. i5 der wetten van to Mei 1919 en 6 September 1921, de öpbouw of nieuwe weerde is, slete afge trokken Aangezien dat heden de staatscommissaris- sen waaronder in deze, zaak M. E. Coucke, de wet alzoo verstaan, en de Rechtbanken voor oorlogsschade de wet alzoo toegepast hebben Aangezien men alzoo de wezenlijke oor logsschade nader vaststelt dan door het aan nemen van de onzekere en veranderlijke koopweerde op 3i Juli 1914 Aangezien in deze zaak niets bewijst dat de overnemingsprijs van 475o fr. betaald op 3o April 1922 de koopweerde was op 3i Juli I9U Aangezien men ook volgens art. i5 der gemelde wetten op de koopweerde niet mag steunen maar wel op de opbouwweerde in nieuwen staat, om de aanvullende vergoedin gen vast te stellen Aangezien zoo in deze zaak de overnemer iets wint met den vermenigvuldiger te zien toe.passen op 53io fr. nieuwe weerde, in plaats van op 4/5o fr. overr.emingsweerdc, hij van den anderen kant iets verliest met de herstel- weerde te zien bepalen op 3982,50 fr. in plaats van 4?5o fr. Aangezien ten minste alzoo de wet gevolgd is, en de Rechtbanken enkel geroepen zijn om de wetten toe te passen OM DEZE REDENS De Rechtbank verleent aan de eischers 1. Ten titel van vergoeding voor herstel onderworpen aan herbeleg 3g82,5o fr. 2. Ten titel van aanvullende vergoeding voor herbeleg 53io X 5 En in t Oosten Daar is de toestand nog zeer gespannen. De Turken hadden een ulti matum gestuurd aan de Verbondenen waarbij deze hunne oorlogschepen moesten verwijde- len uit de wateren van Smyrna. Daar werd echter geen vervolg aan gegeven en tot nu toe is er gelukkiglijk geen oorlog verklaard. Maar toch is het leger van Griekenland gereed om tusschen te komen. De Turken jagen de Grieken hun land uit. Te Constantinopel zijn er reeds i5.ooo grieksche vluchtelingen ver zameld zonder bestaan. Alle hoop op eene overeenkomst is nochtans niet verloren, want Frankrijk en Engeland werken daar hand in hand. Hoe is ’t mogelijk, vraagt men zich af, dat de lurken zoo lichtzinnig handelen. Welk voordeel immers kunnen zij trekken, uit een oorlog dieniet meer tegen Griekenland alleen maar tegen de Verbondenen moet gevoerd worden, ’t Is onbetwistbaar dat zulke krijg hun noodlottig moet zijn en toch' drijven zij de zinneloosheid zoover hem te willen uitlok ken. Zou het dan nog verwonderen dat er daar Duitsche opstokerij en geheimzinnige plannen onder zitten. Waarschijnlijk zal het niet lang meer duren dat er daar grooter klaarheid in komt. Rik. Verleden week zegden wij terecht Wie Zal de waarheid achterhalen in al de Duitsche dubbelzinnigheid Dit was nopens de reis van Cuno in ’t bezette gebied. Terwijl hij deed verstaan dat hij gekomen was om met de plaatselijke overheden te onderhandelen teneinde de mogelijkheid te bewerken van eene overeenkomst, was het hoofdzakelijk zijn doel tot meerder tegenstand aan te zetten. Wat hij daar aan t volk en zijne leiders voor* gespiegeld en beloofd heelt, zal niemand te weten komen. Iets dat tastbaar is, is dat de tegenstand die merkelijk verflauwde, al met tens weer heviger en algemeen werd. Overal werden de moeilijkheden grooter en de daden van kwaadwilligheid werden steeds talrijker. Dit verwondert toch nkmand, het zou veel eer verbazing verwekt hebben, moest Duitsch- land zich dadelijk overgegeven hebben. De vijand heeft gedurende de laatste jaren te veel verzachtingen bekomen met zich altijd aan zijne verplichtingen te onttrekken, om zoo ineens het hoofd te buigen. Na deze les, heeft de bezettende macht aan de Duitsche ministers verboden nog in de Roer fe komen. Doch n:et alleen in de Roer trachten de moffen moeilijkheden te verwekken, zij hebben ook onderJuimsch gewerkt om verwikkelin gen tegen de Bondgenooten te doen ontstaan I bij de Russen en de Turken. Nochtans is daar tot heden toe wein’g kwaads uit voort geko men. I Om aan al die moeilijkheden ’t hoofd te bie den hebben Frankrijk en België gedurig moe ten nieuwe maatregelen toepassen. Zooals wij verleden week zeg len is gansch de Roerstreek nu afgesloten; daarbij is niet alleen de uitvoer van kolen verboden, maar ook van alle andere produkten der metaalnijve’heid. De aangeslagen kolen en deze welke voort komen van de uitbating der mijnen worden meestendeels gestuurd naar Frankrijk, België en Italië. Daar de voortbrengst der mijnen ZOO groot niet meer is als vroeger en ook ter [oorzake der staking bij de ijzerwegbedienden [begint de kolennood zich te doen gevoelen bij de burgers en bij de nijveraars. Doch Duitsch- 1 land laat zich daar weinig aan gelegen, het denkt eindelijk toch te zegevieren met stand Je houden. De kanselier Cuno heeft het klaar [genoeg gezegd Zoo wij toegeven is alles perloren 1 Maar Belgen en Franschen moeten ’t zelfde zeggen en daarom moeten zij doorwerken en daarom ook worden zij hoe danger hoe strenger. Te Gelsenkirchen zijn twee gendarmen dooi [de groene politie overvallen en beschoten (geworden zoodat zij beiden erg gekwetst paren. Tengevolge dier feiten wierd de Bui- getneester aangehouden en de stad gestraft ®et eene boete van 100.000.000 (honderd Aangezien de heer Staatskommissaris E. Coucke die schatting niet tegenspreekt, maar ze enkel volgt bij het toekennen der oude weerde als hersteïlingsvergoeding Aangezien hij voor het herbeleg den ver menigvuldiger 6 wil zien toepassen, niet op de geschatte weerde van 53io fr. in nieuwen staat op 3l Juli 1914 maar op de koopwaarde van 475o fr. vermeld in de overneming van 3o April 1922 Aangezien de wet De Ontvanger der Belastingen te Yper zal de ouderdomspensioenen betalen te VOORMEZEELE den Maandag. 19 Februari van 10 1/2 tot 11 ure. (Betaling bij den Gemeente-secretaris). Gheluvelt den Dinsdag 20 Februari van 10 1/2 ure tot middag. (Betaling ten Ge- meentehuize). Zantvoorde (bij Komen) den Dinsdag 20 Februari van 14 tot i5 ure. (Betaling bij den heer Vandermarlière, Geraeente-sekre- taris.) Yper den Woensdag 21 Februari (voor de letters A tot M) van i3 1 '2 tot i5 ure. Den Donderdag 22 Februari (voor de letters N tot Z) van i3 i 2 tot i5 ure. (De betaling zal plaats hebben ten Stadhuize, in de zaal onder de horlogie). Ztt i.kreke den Vrijdag 23 Februari van 10 26.55o,oo fr. Te samen 3o.352,5o fr. Den I2n Februari laatst, heeft de Recht bank van oorlogsschade van Yper, tweede Kamer, het volgend vonnis uitgesproken In zake Dejonghe., De vrager had een onroerend goed aange kocht voor den koopprijs van 4760 franken in April 1922. De gebouwen hadden geschat geweest door den H. K. K. en het Staatskom- missariaat op eene weeide nieuw van 53iofi. en op eene eigenlijke .weerde (slete afgere kend) van 3982,5o fr. Daar de besluitsels van den Staatskommis saris heden maar de vermenigvuldiger vragen toe te passen op den verkoopprijs, heeft de Rechtbank het volgend vonnis uitgesproken, welke overeenkomt met onze zienswijze over dit punt. Art. 55 Mogen oveigeiaien - jo Het recht op herstel ingericht door de ook, zelfs als zij niet in hun

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 9