Het Bestuur. du monde. AUX 100 KM. - Économie dans la eonsommalion et rentretien. ’t Beste Spellewerkpapier ten bureele dezer, 21, Yperstraat, Poperinghe Ia voiture la plus éeonomi<l«e CONSUMMATION Hr “YPEROP” toegekend wor- "7 1/2 litres d’ESSENCE 250 grammes d’HUILE C*e(MM. Quinet et Wolley), porte de Menin, Ypres Catalogue et démonstrations gratuits sur demande. (g.) G. Flaniey. A an den Heer Esquelin, Hoofdstaatscommissaris J/S De Bestuurleden der maatschappij van ge- teisterden Yper Op» hebben de eer Ued. goede ontvangst te melden van hetgunstig ant woord op hunne gestelde vragen 1° nopens de huizen wier grondvesten op het gewelf van het Ypertje stonden dat nu verplaatst is. 2° nopens de aanvraag der eerst tervggekomenen tot een vonnis over de schadevergoeding hun ner meubels, alaam en koopwaren. Het antwoord werd in onze algemeene vergadering van 18'“Februari met veel vol doening aanhoord en het Bestuur werd belast «Ued. dezen brief te zenden om Ued. te be danken voor de verhevene gevoelens volgens welke gij steeds uwe lastige taak weet te ver vullen en de belangen van den Staat, waarvan gij de verdediger zijt, doet overeenstemmen met deze onzer ongelukkige doch moedige be volking, wier vertrouwen gij verworven hebt en genegenheid gij waardig zijt. Hiernevens geven wij de lijst der leden tegenwoordig op onze algemeene vergadering en die zich in bovengemeld geval bevinden. Gelief, achtbare Heer Hoofdstaatscom missaris,metonzen hertelijken dank de verze kering onzer beste gevoelens te aanveerden. Namens het Bestuur. Bond der kroostrijke gezinnen Afschrift der wenschen gezonden aan de HH Senators en Volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper De bond der kroostrijke gezinnen van het arrondissement Yper, opgericht den io Januari IQ23, reeds samengesteld uit een honderdtal leden, heeft de eer aan M..., de volgende wen schen mede te deelen, met de vaste overtui ging zs te zien aannemen in Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers. A. Voor de militianen, zoons van talrijke gezinnen 1) onbepaalde uitstel voor de eerste opge- roepene van 5 kinderen ten minste, zoo de vader bewijst dat hij onmisbaar is voor het huisge zin, voorrêcht uitsluitelijk toegekend aan het vereischte getal kinderen, zonder onderscheid dus van socialen toestand der familie. In geval de oudste zoon van die ontslaging niet genoten heelt, zal het voordeel overgaan tot den tweeden en desnoods tot den derden. 2) onbepaalde uitstel zal worden verleend aan twee zonen op acht kinderen, drie op elf kinderen. Deze uitstellen zullen maar den in vredestijd. 3 Gemak van dienst zal verleend worden voor alle opgeroepenen behoorende tot eene familie van vier kinderen ten minste, namelijk: a) een jaarlijksche uitstel kunnende driemaal vernieuwd worden b) het in dienst treden vóór den oproep c) in de mate van *t moge lijke de keus van wapen en garnizoen. 4) Twee zonen van een zelfde familie van ten minste vier kinderen’zullen in vredestijd niet mogen samen opgeroepen noch wederge- roepen worden. B. Maatregelen in ’t voordeel van militia- I nen, vaders van kroostrijke gezinnen 1) Dat de vader van vier kinderen in leven I het rechtheeft uit het actief leger ontslagen te worden. 2) Dat de vader van zes kinderen vrijge- I steld worde van alle dienstverpli rhtingen. 3) Dat vergoedingen toegekend werden aan I behoeftige gezinnen van ten minste vier kinde ren, wier vader onder de wapens is in vredes tijd. Het bedrag dier vergOcdTngen klimmende I in evenredigheid van het aantal kinderen. C. Maatregelen ten voordeele van porlogs- I weduwen en weduwen van soldaten gestorven in het volbrengen van hunnen dienstplicht Dat de pensioenen der weduwen verhoogd worden volgens het getal kinderen (bijv. 5oo frank voor het eerste en 600 frank voor het I tweede, enz.) Op fiscaal gebied, verzoekt de bond insge lijks uw aandacht te willen vestigen op de vermindering der belastingen, premiën op I inkomsten en erfenisrechten in verhouding I van het aantal kinderen. Wij durven verhopen M..., dat gij deze bil lijke wenschen uit alle uwe macht zult onder steunen en door uwen invloed zult weten te I doen aannemen, en bieden Ued., benevens onzen dank bij voorbaat, de uitdrukking onzer achtingsvolle gevoelens. Yper, den 2n Maart Ip23. (g.) G. Versailles. I (g.) Maurice Desramault. O P R O E P De leden van Yper-Op die nog geen vonnis bekomen hebben voor hunne meubelen,koop waren en gereedschappen, worden verzocht zich aan te geven bij den sekretaris der Maat schappij, M. G. Desaever, Capronstraat, die hunne vraag zal overmaken aan den Heer Hoofdstaatskommissaris ven zonder echter een antwoord te Dat deze, wier woning in het tijd- hun kontrakt bewoonbaar wierd, van Agents Concessionnaires GavaS® Dur 0.™„d.z aux pr.pr«éul'« n°bn Citroen, ce qu’ils en pensent. Maai dat men van een inkomen op eigendom dezen beroove die sedert bijna drie jaren wachten om hun huis en dus hun bestaan teiug te vinden, door dat zij hunnen trouw zetten in de woorden van de Heeren Mini sters Renkin en Jaspar, dat is een misbruik dat door niemand kan aanvaard worden. Eene voldoende oplossing dringt zich in de I kwestie op. 5 Het bestuur werd ook belast protest I aan te teekenen tegen de nieuwe zienswijze I opgelegd aan de Staatskommissarissen in het I vaststellen der waarden 1914. In tegenstrijdig heid met de wet, die bepaalt dat het verwoeste I gebouw moet vervangen worden door een overeenstemmende, worden thans de besluit- I selen der staatskommissarissen opgelegd vol- I gens de tegenwoordige verkoopprijs indien I deze ger.nger is dan het bedrag der schade. Deze maatregel heeft noódlottig^gevolgen I en is vooral schadelijk aan de werklieden en kleine burgers die door spaarzaamheid erin I gelukten voordeelig eene schadevergoeding I te koopen gericht tegen de speculanten, mist I zij geheel en al haar doel, en treft juist het belangwekkendste gedeelte Van onze bevol king, zij verwekt onder de geteisterden eene algemeene afkeuring. Met de hoop dat de verscheidene kwestiën in onzen brief behandeld door Ued. met wel willendheid zullen onderzocht worden, bieden wij Ued., Heer Minister, de verzekering van onze beste gevoelens, Namens het Bestuur. Brief aan den Heer Van de Vyvere, Minister van Economische Zaken, Brussel. 1 Mijnheer, De maatschappij van geteisterden Yper p in hare algemeene vergadering van i8n ebruari, heeft haar bestuur belast Ued jpens de volgende kwestiën te schrijven I». - De onvoltooiïng en het onbewoonbaar ij ven van een groot gedeelte der huizen, ,or den Staat herbouwd, zijn van groot na- >el voor onze bevolking. Alhoewel aan de «teisterden beloofd werd,bi j het teekenen van jn kontrakt, dat zij in korten tijd zouden vol- jening bekomen en niettegenstaande dat in lastkohieren tijdstippen van 6, 12 of 16 aanden vastgesteld werden, zijn voor vele ‘bouwen deze tijdstippen sedert maanden jrschenen. De geteisterden die aldus gere end hadden op de stipte navolging van hun I antrakt verkeeren thans in zeer moeilijke >estanden. 2° Vele der huizen, zoogezegd voltooid, 1 waarin de geteisterden, uit woningnood, ch vestigden zijn ver van in order te zijn. I inze leden klagen dat, waar zij zich ook wen- I en, men hun steeds voor antwoord geeft I at de heropbouw geschiedt volgens de plans. I laar tal van geteisterden hebben die plans I ooit gezien en vele andere kregen ze slechts I oor eenige seconden in handen om hun hand- :eken er op te zetten, hetgeen zij in volle I ertrouwen aanstonds deden en uit blijdschap an weldra hunnen geliefden haard terug te inden. Dé ontgoocheling is voor al die brave lenschen bitter. Zij die nog nooit een plan ezien hadden en die een huis van ouders I edeeld of met hunne zuur gewonnen centen I ekocht hadden, kunnen toch niet verantwoor- elijk gemaakt worden voor de missen der I architecten en ondernemers. Men mag toch I ieteischen dat al de geteisterden de bekwaam- I eid bezitten de fouten te ontdekken in een I lan begaan en in staat wezen, in eenige I econden, de noodige wijzigingen aan te dui- I en, wanneer men weet hoe dikwijls in hoo- I ere besturen erge fouten onbemerkt blij- I en... De talrijke gevallen van missen aanha- j ;n schijnt ons overbodig. Zij zijn overigens I 1 de IIoog-Kominissariaten genoegzaam ge en d. 3° Er wordt beweerd dat door de Hoog- vommissariaten aan de architekt'en opgelegd rordt eene vermindering van 5 °/o te doen op lunne bestekken ten einde een verschil te rehouden tusschen den pi ijs van opbouwen le waarde door de Staatskommissarissen rastgesteld. Het ware voor de geteisterden ■'au het hoogste belang te weten of voor de luizen door den Staat herbouwd ook een eindvonnis zal moeten geveld en ol alsdan hen ie middels zullen geschonken worden om hun huis, te brengen in den staat waarin het be hoefd te zijn. 4U - De zaak der interesten voor de gelet terden die met den Staat herbouwden ver dient ook eene oplossing te bekomen. Reeds twee malen hadden wij de eer Ued. daaiover te schrijven zonder echter een antwoord te bekomen. Dat deze, wier woning in het tijd stip van hun kontrakt bewoonbaar wierd, van interesten beroofd blijven dat is mogelijk al hoewel de kontrakten daarvan geene meldinö gaven en M. De Schoenen aan sommigen de verzekering gaf dat de interesten m den aistand niet begrepen waren. i De Voorzitter van liet gewest«tyk komjteit, (g.j Joseph Petit. De Secretaris, De dd. Voorzitter I van het plaatselijk komiteit, De Secretaris,

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 3