TE VELDE Oorlogsschade-Dummagas de guerre OntpBoffmgg HoSSebek® Pijnlijk autoongeluk te Yper Pièces de £5 centimes 17-3-23 ’t Ypersche 28 de Pruis dat een Bagboek-Roman uit het laatste offensief door Lodewijk Arend. kalm. gereed. Waar is er nog ZONDAG AANSTAANDE 19 MAA^tT om 3 u. op het terrein Mcenènsteen;weg GpooS Footb^SSméstcb tusschen F. C. THIELT I en C. S. YPER I. fr.1240 1320 6040 35.709 1670 1165 1170 2740 - i3oo n65 1140 logo 1200 1705 940 - 2705 660 846 25 Zaterdag jongstleden, rond 9 ure in den voormiddag, kwam de voerman Hoen Louis met een zware lading steenen den Brugge- steenweg afgereden, stedewaarts. Bij de Dixmudepoort werd de ongelukkige gevat tusschen zijn wagen en den bak van een achteruitrij lenden vrachtauto met het nood lottig gevolg dat het hoofd en romp ineenge- drukt werden. Haastig daagde hulp op, maar nutteloos, pebeuf Cyrille Vangheluwe René Charles Messelis-Dewachter we Lesage- Masschelein Bruno Verschaeve-Bostin Gemeente Staden Monsy Emma Ivo Lauwers-Hullebusch Vermeulen-Breyne we David Eugene Vancoillie-Vandermarliere weEd. Cappelle-Debaere en trans forme facile. Cette circulation intense des pièces de 25 zinc offre d’ailleurs du danger, mauvaises pièces et il y en a qui circulent avec le plus de Donderdag, 7 Maart, rond elf ure'’s voor- middags, liet zich opnieuw eene granaatont- ploffing hooren Verlegenheid beheerschte allen die in de nabijheid woonden, de inwoners hadden een voorgevoel van het treurig schouwspel dat hun te wachten stond. Onmiddelijk liepen de geburen naar de plaats der ontploffing langs den oever der vaart Yper-Komen, op een 200 tal meters afstand der brug die de baan Yper-Komen verbindt Zij vonden een afgrijzelijk verminkt lijk. De Gendarmerie van Komen stelde een eerste onderzoek in. Het slachtoffer is een genaamde Verhanne- mah Hendrik gehuwd en gehuisvest te Thou- rout. Wellicht is de ramp te wijten aan de on voorzichtigheid van het slachtoffer dat een duitsche granaat zou willen ontladen hebben. Duizenden dusdanige oorlogstuigen liggen nog aldaar rondverspreid wanneer zal men die verzamelen fr. 1184 40.910 2680 2880 kinders ig35 Bruno Vandecandelaere-Demyttenaere 23go - Alidor Depuydt-Opsomer Ville de Wervicq Ververken Léon Alphonse Degeitere-Vervisch Vanthuyne-Sys en kinders Jules Sarrazin-Bollaert Henri Sieuw-Delvaey Matthys Aloïse en deelhebbers Victor Mariacourt-Billiet Théodore Spillebout-Gonthier we Decraemer-Salomez en kinders Jules Vandewoestijne-Debeüf Modeste Lefevere-Gheysen Charles Gatthem-Leclercq Sophie-Marie Hollebeke Henri Devicq-Verhaeghe Adolphe Decorte-Coutteure w' Berten Olivier Auguste Beke-Vanleene Alois Ghesquiere-Vandamme Nous rappelons a nos lecteurs que les pièces de 25 centimes sans trou (pièces en zinc) n’ont plus cours après le 3i mars cou rant. Toutes doivent d’ici la ètre rentrees dans les caisses de 1’Etat. 11 y en a une grande quantité encore en circulation, et elies voyagent d’autant plus vile de la poche a la poche de 1’autre que chacun terecht, of in een put of versukkelt in ersae- den en verwarden telefoondraad. En niemand spreekt, al wat men hoort is een gedempte vloek of ’t licht gekletter van wapens. ’t Zijn als lange rijen schimmen die achter elkander een nachtélijken tocht maken. Wat zouden die mannen ook zeggen Ze zijn moe, afgetobt en morren of klagen is nut teloos. Ze hoeven ook niet te vragen waaD heen. Ten andere, is hun dat niet eens Halt Dat bevel wordt gehoord als een weergalm, ginder vooraan de lange rij.en wordt dan op afstanden en op verschillende toonen herhaald. Zoo we zijn aan dezelfde legerplaats die we gisteren hebben verlaten. Weer zet zie.h- de lange rij in beweging om plaats te gaan zoeken ia de weide. Alles wordt afgesmeten en de mannen los sen een zucht. Er mag rust genoten worden. Rust Verlokkelijk woord. Mogen wij dan nog werkelijk rust genieten Neen Nauwelijks hebben wij eraan ge dacht of ’t muziek begint fu-u-ut fu-u-ut fu-u-ut Wat is dat Geen enkel die ontploft 1 En zulk zacht gefluit Riekt gij niets Ja, zou ’t gas zijn Ja, ’t is gas Gas, mannen De maskers op 1 En.gedurig gaat het voort fu-u-ut fu-u-ut Neemt pak en zak om verder te gaan l (’t Vervolgt). Zaterdag rond 10 1/2 ure ’s avonds is er brand ontstaan op den Vlamertingschen steen weg rechtover het gesticht van ’t Heilig Hert. De barak van Oscar Vandenbroucke, meu- belhandelaar was in vlam, en geheel de reeks barakken van dien wijk waren in gevaar gesteld een prooi der vlammen te worden. Op zeker oogenblik was er eene groote paniek onder de bewoners dier barakken die allen hunne meubels en beddingen vluchtten. Zelfs werd de naburige barak der Wwe Seys gedeeltelijk afgetrokken ten einde het vuur te beletten zich verder uit te breiden. Onze pompiers kwamen gelukkiglijk op tijds om de ramp te beletten en rond midder nacht was alle gevaar verdwenen. De vernielde barak was met meubels opge propt daar de opening van dien nieuwen meu- belwinkel nakende was. De bewoners waren afwezig en de oorzaak der ramp is onbekend. Het is hoog tijd dat de lang verwachte autopomp afkome... centimes en Ce sont les énormément rapidité. Que chacun fasse bien attention celles qu’il reqoit. Le mieux est de refuser toutes les pièces de 25 centimes sans trou, car fausses ou bonnes celles dont nous reste- rons détenteurs au 3i mars reprêsenteront une petite perte sèche. het slachtoffer had reeds opgehouden te leven. Het lijk werd naar het burgelijk hospitaal overgebracht nadat het parket ter plaatse zijn onderzoek had gedaan. Het slachtoffer, gehuwd en vader van een kind was zich in Yper over korten tijd uit het Antwerpensche komen vestigen. Dit pijnlijk ongeluk miek diepen indruk on der de bevolking der Kaai en Dixmudepoort. In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Commis sies werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrates la valeur des dommages 1914 a été fixée commt suit pour les personnes ci-dessotis Gemeente Gheluwe fr. 3o.32O 493 - 710 1455 2715 De zoon van landbouwer Decroix, van den Pappot wierd Zaterdag laatst gedood, docr de ontploffing eener granaat al werkende op het land met den ploeg. Nog een nieuw slachtoffer van den oorlog, in onze geteisterde streek. X. Droevig Nieuws I (vervolg) Goed. Waarom hebt gij niet dadelijk geantwoord Het kostte u bijna het leven Ik was verrast, Arend ik wist niet dat ®w post daar zoo goed verdoken was. Ik werd enkel gerust gesteld omdat gij in ’t vlaamsch geroepen had en intusschen hebt gij een tweede maal gevraagd Wie daar Met dat bosch hier neven ons, kan men nooit weten hoe de vijand ons langs achter zou overvallen, Daarom... Maar zeg eens, wat goed nieuws brengt gij mêe Wij worden hier afgelost Waarlijk Dat is inderdaad goed nieuws, want na de verliezen die wij gisteren hebben geleden, ware’t mij ónmogelijk deze plaats te verdedigen. Bezie ons hier twee man, een korporaal en ik. Had Pietje - - boeten weten dan zouden wij hier zoo kalm den nacht niet hebben overgebracht. Is er niets gebeurd Neen, alles bleef volkomen Maakt u g Post y met de plus en plus d’empressement a s’en débarrasser. Le mieux est de les porter aux Banques et surtout a la Poste. Qu’on les :ren timbres-poste, c’est le plus Hier op mijn linker kant, in die richting Vaarwel, tot later 1 Vaarwel. Meerschalk, Ballings en Verbeek hebben dit alles gehoord en zijn reeds bezig met hun toebereidselen te maken om te vertrekken. Waar zouden wij heen, gaan, sergeant Gij hebt- alles gehoord, de adjudant heeft niets gezegd en 'ik weet er ook niets af. ’t Voornaamste is dat wij hier afgelost wor den. Waar wij ook mogen heen gaan, ’t zal altijd beter zijn dan hier. Het tegen een slaan van schup en bajonet, ’t geritsel van takken en bladeren geven te kennen dat de aflossende troepen daar zijn. Meer uitleg dan ik ontvangen heb bij ’t over nemen van den post kan ik ook niet geven. Zoo zijn de zaakjês spoedig klaar en wij kun nen aftrekken. Het onbekende boezemt, als er gevaar is, een schrik in die niet te overwinnen is. Daar om verlaten wij ook graag deze plaats waar het gevaar ons langs alle kanten schijnt te beloeren en waar wij niet de minste notie had den van 's vijands stellingennochbedoelingen. Met verlicht gemoed en met alle mogelijke voorzorgen sluipen wij langs het bosch weg. Zoo trekken wij, afgemat door ons werk van den vorigen dag en door een slapeloozen nacht weer op weg naar eene nieuwe leger plaats. Maar die weg is lang en het gaan is lastig. Een donkere nacht, een heel smal voetpadje, zoo nauw dat het meesttijds verlorenwordt en wie ’t verliest komt meesttijds in prikkeldraad i6.3oo 1 a -lw umij

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 11