11 3e Année, N° 48 - 17 MARS 1923 - 17 MAART 1923 3e Jaar, N° 48 Weekblad Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Redaction, Administration et Publicité Rue d’Ypres, 21, POPERINGHE Les articles non signês sont refuses aan- 1 Abonnement 8 fr. per jaar Buitenland 12 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Abonnement 8 fr. par an - Etranger 12 fr. On peut s’abonner dans tous le» bureaux de paste Beiges Vergadering der Federatie van Geteisterden ehouden te Yper den 11 Maart 1923 journal hebdomadaire de i’Arrondissement d’Ypres Grgane de 1 Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en voor het Arrondissement Yper Orgaan der Vereeniging der Geteisterden. der Ypersche Clubs, enz. door den Rechtbank werd toegekend liet hu niet toe de ontworpen werken uit te Intusschen ontving'hij, in pachter, de vergodt wil inpalmen om f laten heroprichten.' Hier doet M. Gereten opmerken, dat de heer Minister nochtansj^^ds verklaard heeft dat deze vergoedingen toekomen aan den pach ter, die den grond vereffend heeft en niet aan den eigenaar. De heer Voorzitter verklaart dat deze belangrijke punten in het aanstaande gehoor zullen te berde gebracht worden en vraagt dat M. Blontrock hem na de vergadering, daarover nog nader zou willen inlichten. Het vierde punt der dagorde Maatregelen voor te stellen om de teelt van tabak, suike- rijen en hoppe aan te moedigen wordt aange vat, doch daar M. Colaert, die de zaak zou bespreken afwezig is, wordt dit punt naar een volgende vergadering verzonden nochtans vindt M. Genten, dat de kweek der suiker- beeten' hier ook zou moeten bijgevoegd wor den, en aangaande de suikerbeeten deelt hij het volgende mede Het is hem verzekerd geworden uit goede bron dat de suikerfabriek van Waasten niet meer in Waasten zou her bouwd worden maar dat het herbeleg dezer zou geschieden in Warcoing. Hier doet een lid opmerken, dat de bestuur der der fabriek van Waasten hem verklaard heeft, dat de fabriek niet meer in Waasten zou herbouwd worden, omdat die plaats te zeer ongeschikt is, daar zij slechts van eenen kant het verveer kan ontvangen en dit zeer nadee- lig is. M. Geuten houdt staande dat er in Waasten niet alleen beeten werden aangebracht per ijzeren weg maar ook veel door de Leie die zelfs van aan de HoHandsche grens kwamen. De suikerfabriek was eene bron niet alleen voor Waasten maar voor geheel het arrondis sement en daarom zou de rechtbank niet mogen toelaten deze te verplaatsen, in alle geval niet buiten het arrondissement. M. Vandromme sluit zich hierbij aan en voegt er aan toe, dat Waasten, wien het meest en eerst aangaat, het recht en de plicht heeft zich tegen die verplaatsing te verzetten. M. Geuten houdt staande wat hij zoo even kwam te zeggen en dringt aan opdat de Fede- VERSLAG. Buiten alle verwachting zijn talrijke afge- aardigden opgekomen, bijzonderlijk van den uiten De vergadering wordt geopend om 2 3/4 u. nder ’t voorzitterschap van M. Butaye, dvokaat te Yper. Eerste punt: Verslag der laatste vergadering. Daar niemand eenige bemerking te maken eelt wordt dit verslag goedgekeurd. Tweede punt Mededeelingen. De HVoorzitter deelt mede dat de heer iolaert, die het woord zou nemen over et vierde punt der dagorde, zich komt te erontschuldigen in de vergadering niet te unnen tegenwoordig zijn. Derde punt. Wenschen der bonden. M. Geuten vraagt en bekomt het woord, lij doet opmerken dat de onteigeningen door en Staat gedaan, voor het verbreeden of échttrekken. der wegen, tot hiertoe nog niet ijn vergoed geworden, niettegenstaande het erhaald verzoek van belanghebbenden en fgevaardigden der Federatie. Dit is 'eene achelijke toestand waarin absoluut moet oorzjen worden. Daarom vraagt hij dat de rederatie bij haar aanstaande verhoor opnieuw rachtdadig zou aandringen opdat die ver- oedingén zonder verderen uitstel zouden erefiend worden. Ook vraagt hij dat er opnieuw zou aange- rongen worden ten voordeele der pionniers er verwoeste streek, opdat de vergoeding ie hun toekomt eindelijk zou betaald wor- en. Het is eene ware schande dat die stoere aanbrekers na vier jaren nog niet betaald zijn. De heer Voorzitter belooft deze kwesties in et aanstaande gehoor bij den minister kracht- adig aan te dringen. M. Blontrock laat opmerken dat er in het erslag der laatste vergadering vermeld is at de intresten van de vergoedingen voor nteigeningen zullen uitbetaald worden. Dat verkeerd opgenomen geweest, want geen nkel centiem werd diesaangaande uitbetaald fzal uitbetaald worden. MGeuten zegt gelukkig te zijn te mogen 'ededeclen aan de vergadering dat het alle- eren der titels tegenwoordig snel vooruit bat. Nooit werden tot hiertoe zooveel titels (geleverd als nu. Wij zijn dus op dit punt en grooten stap vooruitgegaan. Af. Blontrock wenscht verder de aandac t e trekken der vergadering op de onregelma 'gheden, waarmede de uitbetalingen der ergoedingen voor land vereffenen gepaar aat in zijne omgeving en tot staving haalt ij Ogende voorbeelden aan A- Landbouwer X had zijn vonnis bekomen ratie onmiddelijk tegen die verplaatsing buiten het arrondissement zou opkomen. M. de Voorzitter stelt voor aan den heer Hoofd-Staatskommissaris van Yper te vragen dat hij zich tegen de verplaatsing der suiker fabriek van Waasten,, buiten het arrondisse ment, zou verzetten. (Algemeenebijtreding). De bespreking van het vijfde puntHer- bouwing door den Staat, Intresten, wordt geopend door den Voorzitter die lezing geeft van eenen wensch, uitgedrukt door de maat schappij Yper Op nopens het verlies van de intresten op de weerde 1914, welke de geteis terden ondergaan, door het feit dat de Staat met wien ze een kontrakt aangingen, hunne woning nog niet heeft herbouwd, ’t Is nu twee, drie, vier jaar dat die menschen wachten naar hun huis en hierdoor groot verlies ondergaan. Het ware dus billijk en rechtveerdig dat de Staat hun vergoede voor dit verlies, door het uitbetalen der intresten. Na eene nogal dooreenloopendebesprekin’g over die intresten en bepalingen van het kon trakt tusschen de HH. Geuten, Versailles, Vandromme en Blontrock stelt de heer Voor zitter voor de volgende wen-schen uit te brengen a) Dat de Staat de intresten van 5 op waarde 1914 zou uitbetalen aan d(e geteister den die een kontrakt met hem aangingen en wier huizen niet voltooid werden binnen den loop van het jaar na den aanvang der werken of met wier herbouwing nog aanvang gemaakt werd binnen het jaar volgende op het kontrakt. b) Dat de Staat geen aannemers, die aan hunne verplichtingen te kort kwamen, in vol gende aanbestedingen zou aannemen. Deze voorstellen worden algemeen veerd. Het dagorde uitgeput zijnde vraagt M. Vandromme het woord ten einde de vergade ring op de hoogte te stellen van eene belang rijke zaak te weten over eenen omzendbrief uitgaande van den Dienst der Verwoeste Gewesten te Brussel in date van 21-1-23 en die voor doel heeft de vergoeding tuegestaan Bij art. i3 en i5 en betrek heeft op het her stellen van de veestapel, merkelijk te vermin deren. De heer Vandromme- vraagt aan de ver gadering te mogen uiteenzetten welke gevol gen en overgroot nadeel aan de landbouwers zal toekomen door de verkeerde uitleggingen en toepassingen van de art. i3, i5 en 19 der wet op schadevergoeding. De omzendbrief, waarvan hij mededeeling, geeft n® 60 O. D. C. van 29 Januari 1923, ge- teekend door den Heer Hoofdstaatskommis- saris van Hoven en Rechtbanken te Brussel, beweert dat de toepassingen van sommige Rechtbanken tegenstrijdig zijn met art. 19, welk het geval voor Yper zou zijn. Hij bespreekt dezen omzendbrief en zegt dat het onrecht ware zoo men deze toepassingen Naamlooze artikels geweigerd die bovengemelde vergoeding ten zijnen voor deele vaststelde en nochtans werd deze aan den eigenaar uitbetaald. B. Een tweede die nooit voor den Recht bank werd geroepen zag zich de vergoeding nochtans uitbetalen. C. Een eigenaar die nooit tusschenkwa’m in de herstelling van het land door zijnen pach ter gedaan, vertrouwde het opmaken der plans voor het herstel der gebouwen aan eenen architect waarmede hij zich t’akkoord stelde. Doch de vergoeding welke hem naderhand em voeren. plaats van zijnen ling welke hij heel en ak rmede de gebouwen te LA REGION D'VPRES HET YPBRSCHB

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 1