I VPERSCHE LA RÉGION D’YPRES HET Wekelijksch Overzicht -Supplément Bijvoegsel - 3' Jaargang, Nr 49 - 24 MAART 1923 Sabotage ministeriel Het Zomeruur De talrijke huisgezinnen en de legerwet Volgens een bericht van het Staatsblad komt het zomeruur terug in voege met i April. Het officieel uur zal dus van zestig minuten vervroegd worden in den nacht van 3i Maart op i April om n uur. 3e Année, N° 49 24 MARS 1923 Nousavions préditici que la transformation de nos Chambres a Assesseurs en Chambres a Juges uniques aboutirait a amoindrir le rende ment de notre Tribunal. Mais nous n’avions pas prévu que cela se réaliserait de sitót, mieux,dès la première semaine de la mise en vigueur de l’organisation nouvelle. Jeudi dernier, la première chambre et la septième chambre, les deux chambres a as sesseurs auxquelles sont désormais réservées les grosses affaires, devaient tenir chacune une audience. Celles-ci n’ont pu avoir lieu, faute de pouvoir composer les deux cham bres, les assesseurs faisant défaut. Comme la suppression de huit chambres a entrainc la suppression de tons leurs as sesseurs, il ne reste plus en service que les quatre assesseurs qui par hasard font par- tie des première et septième chambres. L’un d’eux est gravement malade, deux des autres assesseurs sont des négociants trés occupés auxquels le temps fait matériellemént défaut pour siéger 4 jours par sëmaine Conséquence les nombreuses parties sinis trées, convoquées pour les audiences de ces 2 chambres, ont dü retourner bredouille Il sera impossible a une des deux chambres au moins de continuer a siéger a l’avenir. II eüt été facile d’y remédier en complétant, en temps utile, le cadre des assesseurs effec- tifs et suppléants. Mais en... négligeant de le faire, les bureaux de Bruxelles font reculer de plusieurs semaines encore la liquidation des indemnités. C’est toujours ca de gagné. Il faut qu’on grignote le plus longtemps possible au fromage des Affaires Économi- ques. C’est tout le secret de l’affaire. daai voor handen zijn op 1 millioen ton en ongeveer 400.000 ton coke. De eerste bekom- mering der bezettende macht is nu natuur lijk zooveel mogelijk de ontruiming dezer sta pelplaatsen te bespoedigen, door het ver keer der treinen te herstellen en door de water wegen weer te benuttigen, welke hun een groot voordeel kunnen opleveren. \oor t oogenblik schijnt het geraadzamer de gebeurtenissen in het Oosten van kant te laten, want de berichten die van ginder aan komen zijn soms twee of driemaal tegenstrij dig op een zelfden dag. Toch schijnt het dat de Turken zich ten laatste hebben laten over halen om de onderhandelingen weer aan te knoopen, ten einde den oorlog te vermijden. Maar men zal slechts met zekerheid over der toestand kunnen spreken, als de uitslag der overeenkomst, zoo deze plaats heeft, reeds lang een voltrokken feit geworden is. Rik. De nieuwelegerwet bevat eene reeks schik kingen tenvoordeele der talrijke huisgezinnen. Wij geven ze hier aan Art. g. a) Aan den eerst opgeroepene van een gezin met ten minste zes kinderen, die zulks aanvraagt, wordt een onbepaald uitstel toegestaan, voor zooveel, buiten het loon van den militieplichtige, het globaal inkomen der leden van zijn gezin, die onder hetzelfde dak leven, en èèn enkel huishouden uitmaken, niet het dubbele overschrijdt van het minimum-inkomen, dat gedeeltelijk v an de belasting vrij is. Dit minimum-inkomen, vrij van belasting, beloopt, voor de gemeentën van minstens 60.000 inwoners, 3.6oo fr., benevens 720 (1) fr. gèdurig sprake van 1 stuurt afge- naar mee- voor ieder persoon ten laste van het gezin. Dus, voor een familie van zes kinderen is dit minimum 3.600 benevens 7 maal 720 fr in ’t geheel, 8.640 fr. Het dubbel, van dit minimum inkomen vrij van belastingén'is dus 17.280 fr. Voor de kleinste gemeenten beloopt dit minimum 2.100 fr. bovendien 420 (2)'ffr. voor ieder persoon ten laste van ’t gezin bijgevolg, voor eene familie van zes kinderen, 2,100 fr, benevens 7 maal 420 fr in ’t geheel 5.040 fr. Het dubbel van dit minimum geeft 10.080 fr. Voor de andere gemeenten wordt het mini mum berekend tusschen die twee uitersten. Art. 9. De militieraad kan een jaar uitstel vergunnen, hetwelk vernieuwbaar is, zoolang de militieplichtige wegens zijn ouder dom tot een der vijf laatste lichtingen behoort i°) aan hem, die de onmisbare steun is van vader en moeder of van een dezer, of, zijn deze overleden, van zijn grootouders of van een dezer, of wel van één of meer ouderlooze broeders of zusters 2°) aan den vader, weduwenaar met een of meer kinderen 3°) aan hem, die, wanneer zijne klas een aktiven dienst tieedt, een broeder als militie plichtige onder de wapens heeft 40) aan den eerst opgeroepene van een gezin met ten minste vijf kinderen in leven 5°) aan hem, die onderwijs-, studie- of l®er- belang kan doen gelden 7° aan hem, die onmisbaar is in een land bouw-, nijverheids- of handelsbedrijf, voor eigen rekening of voor die zijner ouders Art. 10. c) Wordt van den dienst in vredestijd ontslagen, zoodra hij ophoudt te behooren tot eene van de laatste zes lichtin gen, de militieplichtige die bij beslissing van den militieraad zijne laatste drie uitstellen' heeft bekomen 2°) als oudste zoon, onmisbare steun zijner moeder, weduwe met ten minste vier kinde ren te haren laste 3U) als onmisbare steun van een of meer ouderlooze broeders of zusters van minder dan zestien jaar. Art. 47. c) De gehuwde mihtieplichtigen, de eerst opgeroepene van een gezin met vier kinderen en de militieplichtigen behoorende tot een gezin met ten minste vijf kinderen, hebben de vrije keuze van het wapen en worden in garnizoen geplaatst in de stad of, is zulks onmogelijk, nabij de stad waar hun gezin verblijft, mits eene eenheid van het wapen waarvoor zij geschikt bevonden wer den, in deze lokaliteit garnizoen houdt. Dit recht kan slechts uitgeoefend worden in zoo verre de lichamelijke gesteldheid van den belanghebbende en de vereischten van de mili taire inrichting het toelaten. d) In oorlogstijd, indien de omstandigheden toelaten militairen, die tot de strijdende een heden behooren, aan het front te onttrekken en te bestellen voor de hulpdiensten en voor de diensten achter het front worden die mili tairen aangewezen met in achtneming i°) van het feit dat zij kinderen mochten hebben en naar het getal dezer ,2° van het feit dat twee hunner broeders, onder de wapens aanwezig, ten gevolge van de vijandelijkheden mochten gestorven zijn. Deze week was er onderhandelingen. Duitschland zanten naar Engeland, naar Amerika, Zwitserland, ten einde er de openbare ning en de gedachten der Regeering te toet sen en met het doel in deze landen e.en stroom van belangstelling te verwekken om zoodoende, met de hulp die het langs daar zou verkrijgen, gemakkelijker tot onrechtstreeksche onder handelingen te geraken en wellicht voordeeli- ger voorwaarden van overgave te bekomen. Openlijk durft het officieele Duitschland niet zeggen dat het bereid is om toe te geven, maar de inwendige begeerte streeft naar eene •vereenkomst. De volksredeneering, welke niet gewoon is zooals de diplomaten, alles met doekjes te omzwachtelen, doet daarover klaar hare meening kennen- Zoo zegde name lijk een volksleider Een nijveraar heeft gezegd wij zullen nooit toegeven, zelfs niet al moestgansch onze nijverheid te niet gaan maar wij, werklieden, antwoorden daarop dat wij nooit zullen dulden dat onze fabrieken op zulke wijze vernietigd worden. Zulkdanig is de toestand, dat wij moeten eischen dat alle middelen welke kunnen leiden tot eene over eenkomst, moeten aangewend worden wij moeten met klaarheid zien wat Duitschland kan betalen, en op zulke wijze te werk gaan dat hetgene mogelijk geoordeeld werd, dan ook stiptelijk uitgevoerd worde. Intusschen gaan de opeischingen der kolen steeds voort. Men laadt dagelijks reeds 600 ton brandstof uit de mijnen van Wasterbelt en men hoopt dit cijfer binnen kort te brengen op 1000 ton. Bewerkingen van denzelfden aard worden uitgevoerd in andere mijnen om te komen aan een gemiddelde lading van 3ooo ton per dag. Volgens inlichtingen gegeven aan de In formation van Parijs, kost de tegenstand van Duitschland aan de Regeering en aan de vijveraars op zijn minste genomen 10 millioen mark-goud per dag. Daarentegen brengt de bezetting voor de verbondenen insgelijks groote kosten mede voor de 4 eerste maanden der bezetting be- loopende de uitgaven van Frankrijk alleen tot de ronde som van 160 millioen. Daarom is het wel noodig dat er winsten beginnen voort te komen uit de bezetting. Buiten de opbrengst der kolen en der belas tingen heeft een verkoop van hout op 19 Maart meer dan 2 1/2 millioen opgebracht, en in ’t korte moeten er nog verschillende zulke koopdagen plaats hebben Ten gevolge der omsingeling van de Roer- kom, zijn er geene kolen noch cokes kunnen nitgevoerd worden, zoodanig dat er groote voorraadstapels van deze brandstoffen zijn ontstaan, voornamelijk in ’t noorden der Roer. Men schat de hoeveelheid kolen die (1) 360 fr. voor de kinderen onder de 8 jaar. (2) 210 fr. voor de kinderen onder de 8 jaar. II1

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 9