verslag er Federatie der Samenwerkende Vennootschappen voor voorschotten op oorlogsschade Maar bevestigen is onvoldoende. Bewijzen is beter. Eenige cijfers zullen ons daarin helpen. Op i5 April ip23, waren 147.623 zaken af gehandeld door het verbond, voor een bedrag van een milliard 723 millioen frank.144.399 van deze zaken hadden reeds, op dezen datum van i5 April laatstleden, voor gevolg regel matige creditope'ningen met een totaal bedrag van fr. 1.656.676.068,48. Op de geopende crediten tot i5 April 1923 werd er reeds werkelijk 1.639.043.371, 22 fr. gestort, waarvan 330.004.000 fr. door de Schatkamer voor voorschotten onze lee- ningen voorafgaande, en I.3o9.o3g.3i3,93 op het product van onze leeningen. Het middengetal van de stortingen was maandelijks, sedert een jaar, van 5o tot 60 millioen. De betalingen hebben in Maart 1. 1. g5 millioen, en in April 86 millioen, bereikt. Waartoe heeft dat geld gediend Het is vruchtbaar onder al de kapitalen, aangezien zijn verstandig gebruik winst oplevert met in omloop te zijn. Het blijkt uit de cijfers, vastgesteld op i5 Maart 1. 1., die ons werden geleverd door 282 samenwerkende Vennootschappen op 3l6 nog aangesloten bij het verbond, dat 40.583 onroerende goederen werden herop gebouwd of hersteld 13.762 onroerende goederen in heropbou- wing of herstelling zijn 65.991 mobilairen heringericht zijn cff op het punt 21.900 kleine nijverheids-landbouw-of han- delsondernemingen heringericht zijn of bijna 74.259 stuks hoornvee aangekocht zijn 3l,57g hectaren grond aan den landbouw terug bezorgd zijn doormiddel van de fondsen verschoten door het verbond. Deze statistieken zijn zonder twijfel onvol ledig, maar zooals wij ze U mededeelen, drukken zij, met eene uitstekende welsprekend heid die hun eigen is, de bedrijvigheid uit van gansch uw verbond dat op dit uur 170.000 aangeslotenen groepeert. Ook zult gij met dezelfde voldoening als wij, in de beweegredenen van de derde lee- ning waarop ik zooeven zal terugkomen gelezen hebben dat Het verbond, in staat gesteld zijn werkkring zonder financieele belet sels te ontwikkelen, heeft in eene breedê maat medegeholpen tot de vlugge heroprich ting der puinen De goede en naarstige medewerkers van zulke schoone taak kunnen zich verheugen in deze nieuwe officieele erkenning, in deze be slissende bekroning. Vele lastige uren hebben voorzeker het ge zamenlijk werk gestoord, maar het innig ver langen om wel te doen en de wederzijdsche trouw die de. besprekingen en de dikwerf noodige kritieken ondersteunden hebben den aanzienlijken arbeid voltooid waarvan het ons behaagt de uitslagen aan te halen. Op de Algemeene Vergadering van Juli 1922 heeft de Beheerraad van het verbond uw vertrouwen gevraagd om het werk voort te zetten. Gij hebt dit vertrouwen verleend. Hoe zullen wij .nu bewijzen dat men aan de gedane beloften niet te kort is gebleven Aan U te oordeelen. De creditopeningen 3.000 ongeveer voor een totaal bedrag van 40 millioen in Augustus - 1922, dit wil zeggen na de buitengewone alge meene vergadering van Juli stijgen tot 7.3oo in Maart ig23, met een bedrag van meer dan 78.000.000. De stortingen, voor dezelfde maanden, stijgen van 3.5oo voor 40 millioen, tot 9.871 voor bijna 80 millioen, aan dewelke men degene verricht voor rekening van het Depar tement van Economische Zaken moet voegen. De dagelijsche midden-opbrengst van den Dienst der Betwistbare Zaken heeft dank aan een krachtig en versterkt werk in December laatstleden 173 bundels bereikt. Deze intensieve arbeid was bestemd om den achterstel te vereffenen die in het Verbond bestond en die, wij mogen het glimlachend. ing )t de ering. 'oeten de ^iomders niet rechtstreeks genaars^L p 2O’lde>' tusschenkonist der ‘ranoutre 1 ?natgevaardigde der gemeente iegt uiteen hoe moeilijk het aan de Dinsdag 8n Mei 1.1. werd in het Stadhuis van Brussel de jaarlijksche vergadering der Samenwerkende Vennootschappen voor voor schotten op oorlogsschade gehouden en door honderden afgevaardigden van alle kanten des lands bijgewoond. Deze vergadering werd voorgezeten door den heer Michel Levie, Staatsminister en Voorzitter der Federatie, omringd van de HH. Wodon, Richir, Kestemont, Ugeux, Mertens, Vinck, Buyl, Rombouts, Van Schoor, De Koninck, Verhaeghe, Picavet, enz. De Voorzitter opent de vergadering en doet een warmen oproep voorde 3e Leening, die zooals de vorige en nog beter lukken moet. Hij geeft lezing van een brief van minister Theunis, die zich verontschuldigt de zitting niet te kunnen bijwonen en die evenveel belang stelt in het welgelukken der leening. De heer Ugeux, Beheerder, leestvervolgens het jaarlijksch verslag, dat wij gelukkig zijn in zijn geheel te kunnen overdrukken. Het bewijst ons het overgroote nut dier instelling ten bate der geteisterden. Verslag van den Heer Ugeux De Algemeene Raad van het verbond acht het noodig de tamelijk korte termen van het verslag, dat de balans afgesloten op3i Decem ber vergezelt en waarvan gij kennis genomen hebt, te volledigen door eenige uitleggingen. Bij iedere afsluiting van de rekeningen zijn wij er toe gedwongen vast te stellen dat onze, taak ver van voleindigd is en dat er nog veel te verrichten overblijft. Zullen wij dit heden nogmaals doen Voorzeker maar het zal ons ook veroorloofd zijn, een oogenblik op te houden om aan te halen wat er verricht is ge worden Ik zou willen de overtuiging doen mededeelen dat het afgedane werk waardig is van degenen die er zich aan toegewijd hebben en dat de samenwerkende Vennootschappen voor oorlogsschade het recht hebben fier te zijn over de heerlijke verwezenlijkingen door den vreemdeling bewonderd. tnaandelijksche vergadering der afgevaardigden van het Verbond der Geteisterden, op Zondag 13 Mei 1923 te YPER. De vergadering wordt geopend om 3 ure. Mijnheer H. Vermeulen neemt het woord n meldt dat Mijnheer Butaye, Voorzitter van en bond zich verontschuldigd heeft deze elangrijke vergadering niet te kunnen bijwo- en en dat hij hem verzocht had hem te willen ervangen in zijn voorzitterschap. De schrijver belet zijnde, zoö neemt M. 'hibaut aan ’t verslag der vergadering op te raken. De heer Voorzitter bedankt de leden zoo ilrijk opgekomen te zijn niettegenstaande et gansch ongunstig weder. DAGORDE I. - Proces-verbaal der voorgaande sitting •eene bemerkingen gedaan wordende op het erslag der laatste vergadering, zoo verklaart e Voorzitter hetzelfde goedgekeurd. jj Mededeelingen 1) De heer Voorzitter tat weten dat M. Butaye hem heeft gelast de ergadering ter kennis te brengen dat het ver- oor bij den heer Minister wellicht zou plaats ebben en dat de afgevaardigden op tijd er an zouden verwittigd zijn. 2) Delegatie der heeren Senatoren De heer borzitter geeft te kennen dat het bezoek der erwoeste gewesten door de heeren Senatoren en wensch der geteisterden niet voldaan eeft. Deze laatste immers, zijn in de onmo elijkheid geweest door tusschenkonist der fgevaardigden van den bond der geteisterden, I aanraking te komen met hunne heeren ver- egenwoordigers om de eene of andere zaak ip te helderen en den waren toestand der ;eteisterden en der streek aan te duiden. Hij meldt dat waarschijnlijk op 1911 Mei de eeren Volksvertegenwoordigers een studie us komen doen op hunne beurt in de ver roeste gewesten. Hij verhoopt dat de afge- aardigden ditmaal de gelegenheid zullen logen te baat nemen om hunne materieele rieven en belangen voor oogen te leggen. 3) Nationale Federatie der Geteisterden )e heer Voorzitter bericht de heeren afgevaar- igden dat de Nationale Federatie der Geteis- irden een Bestendig Bureel ingericht heeft, lace Louise, 5, te Brussel, waar al de eteisterden zich kosteloos mogen wenden m hunne klachten betrekkelijk de oorlogs pade te doen ontvangen en hun de noodige dichtingen te geven en voetstappen aan te enden om de geteisterden in hunnen moei- jken toestand te verhelpen. Een afgevaardigde drukt den wensch uit at het Bestuur der Federatie zou hoeven elast te zijn een of twee bereidwillige per- jnen per gemeente op te zoeken die de ■Ommissie grootelijks zou kunnen helpen. Al de aanwezige toehoorders steunen den ieiboven aangeduiden wensch. Eelfde afgevaardigde laat weten dat de eer Dokter Delie zijn ontslag genomen heeft s voorzitter van de Bestendige Afvaardiging ,ei heisterden te Brussel, en vraagt aan het >ureel een briel van bedanking over te maken aa dokter Delie voor de uitstekende en n e o onbare diensten die hij aan gansch de e eisterde streek geofferd heeft. Gansch de rgadering stemt in dien wensch. 1 Dechten der Belgen in Frankrijk en ranschen in België. Daar de heeren rd t>eVlaagd hadden deze zaak op het dag- 6 ,iengen’ het zich een plicht hebben end deel te nemen aan het vaderlandsch ’rgal 'n ^Clvd<’ dat °P het oogenblik der ermg plaats grijpt, wordt de uiteenleg- :>t sPi eking dezes punt verschoven eerstkomende maandelijksche verga- pachters is, na eindelijk een eindbeslissing bekomen te hebben in zake landherstel zon der kontrakt, de betaling te verkrijgen der verschuldigde belooning in ruiling van hunnen arbeid. In menigvuldige gevallen zijn de toe- gestane sommen geld aan de eigenaars betaald, niettegenstaande dat deze laatsten volmacht gegeven hebben aan hunne pachters om over een te komen voor de aangestelde juridikties, de gelden ervan te ontvangen en er geldige kwittantie van te geven. De uitbetalingen thans geschiedende aan de eigenaars, vele huurders loopen gevaar een langen, tijd te moeten wachten vooraleer hun zuur gewonnen geld uit de handen hunner eigenaars te kunnen verkrijgen. Deze immers ontvangen deze gel den en kennen meestendeels noch den oor sprong, noch het doel, noch de ware bestem ming der sommen die hun gestuurd worden. Voor het zuidergedeelte der verwoeste gewes ten wordt deze zaak nog erger, daar de hoe ven meestal toebehooren aan Fransche eige naars en deze, alhoewel geheel ten voordeele hunner pachters handelende, nog min de zoo ingewikkelde wet op oorlogsschade in België kennende, de hun gestuurde gelden aanvaar den tot hun verder nieuws geworde betrekke lijk het doel der betaling. Wie is er het slacht offer dezer zeldzame betaling Nog eens de landbouwer die het moedigst is geweest in de herstelling der verwoeste gewesten. Andere afgevaardigden opperen dezelfde klachten op. Daar de regeling dezer zaak van zuiver bestuurlijken aard is, stelt de heer Voorzitter voor de zaak ter studie voor te leggen aan het Bureel en deze breedvoerig te behandelen in de naaste zitting. x De zitting wordt geheven o'm 4’u. 3ol. De Verslaggever, H. THIBAUT.

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 5