III Chocolaterie Yproise I if j^YPErscHE UARÉGION D’YPRES Bijvoegsel - Supplément Bijvoegsel Overzicht a bonne beste meri marque ^ekelijksch 't vast besloten Poelcapelle Guynemerfeesten I 1 Succes musical M‘le Godelieve Van Cayzeele de Poperin- ghc vient de se distinguer, le 9 courant, au concours de piano de 1’Union musicale Beige de Bruxelles. Son programme, rendu a la perfection, lui valut les felicitations du Jury. I EKverdingtie Ter gelegenheid van Brielen Kermis zal er hier tusschen 3 en 5 ure namiddag standvastig een Velokoers voorbijkomen, de ouders zijn vriendelijk verzocht te willen waakzaam zijn over hunne kinderen voor de ongelukken. t lofgang, N' 13 14 JULI 1923 4- Année, N° 13 - 14 JUILLET 1923 een einde gesteld worde aan den passieven tegenstand, dan zou Frankrijk dadelijk weer kunnen zijne toetreding doen bij eene engel- sche werking die betere uitslagen zou ople veren. Wij zijn aan een keerpunt gekomen van het Herstellingsvraagstuk. België heeft inzonder heid veel te winnen of veel te verliezen, inge volge de uitslagen van Vrijdag. Nog nooit, sedert den wapenstilstand, werd er met zulke spanning gewacht naar eene officieele verkla ring, waarvan wellicht de toekomst afhangt, in vele zaken, van verscheidene landen. En het zal voornamelijk voor ons klein Land, dat sedert den oorlog zijn weg alleen moet zoe ken, zonder door een verdrag der omliggende volkeren gesteund te worden, eene aller zwaarste taak zijn, eene beslissing te nemen. Geen van beide landen Frankrijk noch Engeland mogen wij verwaarloozen om in geval van nood onze belangen te helpen ver dedigen. Rik. Vacüeï'iancSsciie Feesten Te dier gelegenheid zal een Plechtigen Te Deum gezongen worden in de kerk van St. Maertens op Zaterdag 21 Juli, om 11 ure 3om. Onmiddelijk daarna zal op de Groote Markt eene revue plaats hebben der kinderen der scholen ’s Avonds om 8 uren luisterlijk Concert en Vaderlandsliederen door de Harmonie en gemengd Koor Ypriana onder het be stuur van M. Georges VAN 'EGROO. De bewoners zijn uitgenoodigd hunne hui zen te bevlaggen en de inwoners van de groote markt de gevels hunner huizen des avonds te willen verlichten. Zondag had te Poelcapelle de inhuldiging plaats der gedenkzuil opgericht om door de eeuwen heen den roem en de heldendaden te verheerlijken van den onsterfeüjken Georges Güynemer. Ypriana rekende het zich als plicht aan op die feesten vertegenwoordigd te zijn door enkele zijner eereleden. Een prachtige bloem tuil, aan de voeten der zuil neêrgelegd, waren zijn nederig maar zoo rechtzinnig en diepge voeld eerebewijs. Het is onnoodig te verkonden wie Guyne- mer, de Fransche lucht-held was. Hij blijft de legendarische symbool van heldenmoed, van zedelijk streven en zelfopoffering. Het feest liep van stapel in een kader van diepen ernst en rustigen eenvoud. De volks massa, geschaard rond het met bloemen en kroonen bedekte gedenkteeken, bekroond met den zinnebeeldigen ooievaar, had ten volle besef van de innigheid en de hartroerende beteekenis van hetgeen gebeuren ging. Tref fend onder meer was de handelwijze van fransche luchtvaarders die bloemen strooiden uit hun luchtschip enkele oogenblikken voor de onthulling der gedenkzuil. Iedereen luisterde aangedaan naar de ver schillende redevoeringen die den lof en de heldendaden verkonden van den betreurden jongen. De afgevaardigde van den Z. E.bisschep van Brugge sprak daarna eene verhevene en aan grijpende rede uit en wijdde alsdan het gedenkteeken. Willy Coppens, belgische as en kranige figuur uit bange dagen, vertolkte op meester lijke wijze de hulde zijner vrienden-vliegeniers. Luitenant Thieffry sprak als vriend, en met weemoedige stem en gepaste bewoordingen, gaf hij enkele schetsen weer die ons den betreurden held afschilderden. Hij sprak aan ’t harte want zijn woord was warm en bègees- terend. Daarna was het de beurt aan Commandant Brocard, overste der Ooievaars tijdens den oorlog. Zijn taal was krachtdadig en de toehoorders waren diep bewogen door zijn kranige aanspraak. De heer Nevejan, burgemeester van Poel capelle, bewees met gepaste en treffende woorden dat de inwoners zijner gemeente besef hadden der grootsche beteekenis van dezen heugelijken dag. Hetgeen mij meest ontroerd heeft, en bijblij- ven zal als onvergetelijke gedenkenis, is de uitdrukking weerspiegeld op het wezen eener vrouw, de moeder van den betreurden jon gen... Niet één traan bij het aanhooren van ne tegenwoordige krisis is wel de gewich- 7 en de gevaarlijkste welke sedert den Ïnenstilstancïdoorworsteldwierd. peengelsche Regeenng is vast besloten e radicale beslissing te nemen. Bij het ver fijnen dezer regelen zal de engelsche ver- Jaring piaats gehad hebben. Ongelukkiglijk j het te laat zijn om er deze week nog in jitbladeen kortbondigen ihhoud van te geven, jïetgene meest te vreezen was eene scheu ring tusschen de bondgenoten schijnt toch vermeden te worden. Het staat thans vast dat Engeland, daar het met de fransche middelen geen vrede vond, op eigen goedvinden wil handelen en zijne werking in zake herstellingsvergoeding, van de tot nu toe gevolgde gedragslijn wil doen afwijken. Het zal dus de hand niet lee- nen aan Frankrijk en België in de Roerbezet- ting en zijne openbare verklaring, welke eerst listeren Vrijdag morgen, is gekend, moest 'zijn afzonderlijk werkplan aangeven. Is dit nu onvermijdelijk de gevreesde ischeuring Zeker niet. Frankrijk en België hebben immers ook zoo gehandeld. Zoodra de Lduitsche regeering niet voldaan had aan hare verplichtingen en dat de Roerbezetting voor zien wierd als laatste drukkingsmiddel, werd erin tegenstrijd met Engeland’s gedachten ge handeld, beide meest betrokken landen lieten Engeland van kant en trokken op eigen ver antwoordelijkheid de Roer binnen. Is er daar om scheuring ontstaan Ook niet. Waarom zon er dan ditmaal zulk noodlottig gevolg te reezen zijn Onder welken vorm zal Engeland zijne pizelvige werking uitvoeren, vraagt men |chonwillekeurig af? Zal het een verbreken pp van het Vredesverdrag Waarschijnlijk MAlles laat veronderstellen dat Engeland Werst een afzonderlijk antwoord zal geven °Pde laatste duitsche nota. Zelfs zou Enge- pdvan Duitsch'and vergen te verzaken aan passieven tegenstand hetgene ten zeerste gelukkig zou zijn voor ons.) Vervolgens zou f eene commissie van deskundigen aange leid worden om te bepalen in welke mate het Reich bekwaam is e betalen, ('dit zou de ptreding van Amerika verwekken). Er valt nog niet te wanhopen, indien onze FC t'nSen gegrond zijn, want op die wijze 61 Sroote kans zijn om, ’t .zij op 't laatste genblik, t zij naderhand, een toenaderings- ntev’nden. Immers, moest Engeland vra- L en bekomen - van het Reich dat er Inhuldiging der gedenkzuil te St Juliaan Op zelfden dag heeft dezelfde afvaardiging van Ypriana een bloemen hulde gebracht aan de Canadeesche gesneuvelden van St Ju liaan. Een prachtig gedenkteeken is aldaar opge richt, zoo beteekenisvol in zijnen stillen een voud. Menschen die daar voorbij zult gaan, sta stil, beziet het goed en leest met aandacht de uitdrukking op het wezen van den steenen soldaat die over het slagveld waakt. Krielen Kermis Op heden Kermiszondag, om 3 ure stipt namiddag, groote Velokoers voor alle lief hebbers, opgeluisterd door het muziek van Vlamertinghc. 5o kilometers l5ofr. prijs, inleg 3 fr. ie prijs 40 fr. 2' 35 fr., 3e 25 fr.4e 20 fr., 5e i5 fr., 6C 10 fr., 7e 5 fr. Wegwijzer Brielen-Elverdinghe tot aan Petrus Hauspie, velomaker, alwaar eene premie te winnen zal gegeven worden. Acht finaal heen en terug. Den Maandag en Dinsdag vermakelijk heden voorde Parochianen volgens de affiche. dat alles dat haar moederhart tot brekens toe kon doen weenen... Een fiere en tevens gela- tene houding, een helderen stalen blik die eerbied baart en bewondering schept. Wat Güynemer was, heeft zijn moeder van hem gemaakteen held. ïf JUL! Het avondfeest van Woensdag 11. is voor alle Ypersche muziek- en zangliefhebbers eene verrassing geweest. Van maand tot maand is verbetering op te merken zulks bewijst van taaien wil en kunstsmaak. Uiterst wel gelukt en smaakvol was de fantazij uit Huilebroek’s Liederen en de massa toehoorders luisterde ingetogen naar muziek en zang. Bravo muzikanten, proficiat leden der koorzangmaatschappij. Veel werk is reeds afgemaakt en de dag is aangebroken om aanspraak te doen op de welwillendheid van dezen die de bestaande kunstgroepen tot nog grooteren voorspoed helpen kunnen. Muziek- en zangliefhebbers, sluit u aan bij Ypriana Ge zult u uit het alledaagsche verheffen, overgaan tot kunstsmaak en het uwe bij brengen om Yper te brengen waar alle ware Yperlingen het hebben willenHooger op. lil

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 9