Provinciale Raad van West-VIsiartderen -o--- Gewone zittijd van 1923 i I Ir P ook de Commentariën T i Oi 4 -i zid de d dans les lois du peuple Beige, et que dès a présent il a annihilé toute confiance dans le coeur des sinistrés Considérant que toute la region dévastée sera réd'uite a la ruine definitive, puisque sa reconstruction a, en grande partie,été l’ceuvre des cessionnaires Considérant que la loi actuelle, en cas de dol ou fraude, autorise déja les tribunaux a refuser les indemnity's cpmplémentaires, voire même de prononcer des déchéances partielles ou completes Considérant que le même projet de loi fera disparaitre toute confiance dans les tribunaux puisque les juges pourront être révoqués en tous temps par l’administration Supplient MM. les membres de la Chambre des Représentants de rcjeter ce projet de loi. La séance est levée a 5.3o heures. H. Thibaut. A H Desniettegenstaande gaat het-Minister’ voort zijn Staatscommissarissen opteleggen zich te verzetten tegen het toekennen van een coëfficiënt van wederbeleg indien de kooper reeds in het bezit is van een ander woonims, alsmede een coëfficiënt 4 in plaats van oe te staan aan den kooper die voor zijn eigen gebruik koopt. Dit alles zelfs indien de kooper vroegei lee s een tegemoetkoming, waarin het coëfficiënt werd aangenomen door den Rechteitoege staan erf uitbetaald is. Om daartoe te besluiten steunt het ministe rie zich op art. 17.der wet van IO Mei 19IO, dat zegt dat de rechtbanken en Hoven mogen, mits eenparige stemmen hunner leden, de voordeelen aan de wederbelegging verbonden, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk ontzeggen. Welnu, de zienswijze van het ministerie is niet het minste in overeenstemming met de beteekenis welke de wetgevers aan dit artikel hebben willen geven. (Zie Van Bladel, nr 497, 042, 543, 544, 545 en ook de Commentariën van de wet). De handelwijze van het ministerie is ge heel tegenstrijdig met de beteekenis door de wetgevers aan den tekst gegeven. De Senaat heeft nu eene nieuwe wet ge stemd die regelrecht tegen aller belangen stuit. Die wet luidt als volgt, ik lees enkel het gedeelte dat ons vooralsnu aanbelangt Behalve in gevallen waar de afstand zon der eenig doel van speculatie geschiedt, of in andere soortgelijke gevallen, kan de staat zich doen ontlasten van elke verplichting tegenover den overnemer door aan dezen den werkclijzen prijs van den afstand terug te beta len met de kosten en verdiende loonen, des noods met inbegrip van de waarde der gedane uitgaven en met de intresten, die niet 5 mogen overschrijden, berekend van af den dag waarop de overnemer den prijs van den te zijnen behoeve gedanen afstand heeft betaald. De te geven beslissing van bestuurswege moet met redenen omkleed zijn. En in het verslag dat over die wet aan den Senaat werd voorgelegd lezen wij i" La faculté de rachat par l’Etat de l’objet de la cession sera exclue, lorsque l’opération est étrangère a tout esprit de speculation. En verder 5° II convenait évidemment de garantir au cessionnaire un dédommagement integral et de n’autoriser l’Etat a se substitueralui qu’en ne lui infligeant nulle autre privation que celle d’un bénéfice espéré, aussi le texte ga- rantit-il au cessionnaire en plus du rembour- sement du prix payé au cédant, celui de tous coüts accessoires, de tous frais corrélatifs, de toutes impenses et dépenses, causés directe- ment par la cession, et enfin le paiement des intéréts a compter du jour du pavement du prix. De wet zegt verder Zij (de beslissing) wordt op strafte van ver steking bij aangeteekenden brief aan den over- nemer beteekend, uiterlijk binnen de twee jaren van af den datum bepaald vöor de beta ling van de laatste reeks der vergoeding tot wederbelegging. Echter waar het betreft de gevallen waarin de vergoedingen geheel uitbe taald zijn op den datum van het in werking treden dezerwet, loopt de termijn slechts van af dezen laatst gemelden datum. Het ergste van de wet ligt hierin dat al de tot hiertoe verkochte huizen onder de toepas sing van den aangeklaagden maatregel zullen vallen 1 ’t Is te zeggen dat de wet een terug werkende kracht zal hebben. Zoo neem ik een voorbeeld. Te Keyem was er een geteisterde die nevens zijne woning de puinen koopt van een huis om er eene woonst op te bouwen voor zijne dochter die in ’t huwelijk zou tre den. Men geeft hem een voorschot berekend op eene bijkomende vergoeding van vier maal de waarde 1914. Hij bouwt daarmede. En nu kent men hem slechts het bedrag van den koopprijs toe met de aanklevende kosten is ll ,rek«I’ I Jke men°'j die de eene de an(le1 oit meer uit te°1 de manier oneindig heteindeH welke uitbd’j Zitting van 5 Jai: 1923 De openbare zitting wordt om 10 1/4 ure geopend, onder het voorzitterschap van Mr BRUTSAERT, voorzitter, bijgestaan door MM. RONSE en de GHELDERE, secre tarissen. Na de naamafroeping door M. RONSE ge daan, wordt lezing gegeven van de ingekomen stukken. Onder deze stukken bevindt zich de vol gende wensch, geteekend door MM. Rabau, Deeven, D’Huvettere, enz. Een wetsvoorstel betrekkelijk het rechtop wederbeleg in zake van oorlogschade is aan de beraadslaging van het Parlement onder- worpen. Deze wet is reeds door den Senaat gestemd en dreigt, indien zij ooit in voege komt, den heropbouw der verwoeste streek te belemmeren, en tevens een ontelbaar ge- tal ingezetenen ten onder te brengen brave lieden wier eenige misdaad is vertrouwen te hebben gesteld in de bestaande wétten en verordeningen, alsmede in de uitspraak van het gerecht van hun land Wij bidden den Gouwraad, den vurigen wensch te willen uitdrukken de Kamer van Volksvertegenwoordigers het reeds zoo diep beproefde gedeelte onzer Provincie van eene ramp te zien sparen en, voor het minst, aan die nieuwe wet geen terugwer- kende kracht te geven. Zoo zouden mis te schien de heillooze gevolgen welke de stem- ming van den Senaat zou teweegbrengen, gedeeltelijk-kunnen verwijderd worden. De Raad beslist dezen wensch onmiddellijk te bespreken. M.. De Voorzitter, geeft het woord aan M. Rabau. M. Rabau. Wanneer men- een bezoek brengt aan het verwoest gewest is men ver baasd te zien hoe de heropbouw er voortgaat; dit, dank aan het heldhaftig streven, te mid den van een zee van moeilijkheden, door deze die aldaar deze hoogst moeilijke taak op zich nemen. Edoch, ik kan u niet beschrijven wat al angst en vrees er geleden wordt in die mooie gebouwen, achter die gevels in vlaam- schen stijl opgebouwd, en hoe zeer men de oude verdwenen huizen betreurt, misschien wel bouwvallig, doch waar men geluk, rust en vrede in vond. Art. 1 der wet op de oorlogsschade beves tigt opnieuw het recht in de plechtige en her haalde verklaringen der geallieerde Mogend heden erkend om te bekomen dat België ge heel en al worde hersteld. Art. 55 zegt kunnen afgestaan en in pand gegeven worden i° het recht op herstel bij deze wet geregeld 2° de tegemoetkomingen bij voorraad en de vergoedingen voor goed toegekend ter uitvoering van bovenstaande bepalingen. Wat moet dien man daarmede aanvan Daarbij waar het geld gehaald om het toegestane voorschot terug te betalen ?z, maatregelen maken diepen indruk in gewesten. De Heer minister zegt dat Om koopers te treffen die het verdienen men a koopers op den zeilden voet moet behai len. Echt onrechtvaardig stelsel. Dan hoe zal men dan voortbouwen Wij jn woeste streken kennen voorzeker beter toestand dan in het ministerie te Bru< Neemt Dixmude, na de verwoesting ders op het einde 1914 telde men reeds 3oodo( op 4000 inwoners dit enkele weken n bezetting der stad. Ik moet u niet zeggen veel er sinds dien verdwenen zijn. Men moet de stad herbouwen, maa helft der inwoners zijn verdwenen ofge ven. Wie moet dus bouwen ’t Is hc noodzakelijk dat het toegelaten worde vreemdelingen ziëh in Dixmude te vest en de puinen herop te bouwen, zoowel al getcisterden. Het kost geen cent meei de Staat wanneer die menschen geboi heroprichten of wanneer de geteisterde! zelve doen. De rechtbank kent den prijs toe van vermenigvuldigd met een zeker, eoeffie Toen men in 1 119 de wet heeft gestem de oorlogsschade, welke was het bijzond doel Was het de geteisterden schade stellen In het geheel niet, dan had mene hun behoeven te zeggen in 1914 of gedur den oorlog hebt gij zooveel verloren, wi len het u teruggeven Wat men gewild! ’t is in de verwoeste streek de steden en pen heropbouwen. En welk is de naan men gegeven heeft aan het ministerie dat deze taak belast werd Het Ministerie van Ekonomische Za die dus voor doel had den ekonomischen stand van het land in deze streken te verl ren 1 Het is waarlijk wraakroepend dat die menschen gedurende vier jaar en hal het gedacht gelaten heeft dat ze mochted puinen aankoopen en heropbouwen; ditb zen ten anderen de duizende vonnissei de rechtbanken die voorschotten toeke berekend op een coefficient 5 Wat z; gebeuren Het zijn niet allen specula die deze aankoopen gedaan hebben, op na niet, deze zijn zelfs in zeer gering Hoe zal de Staat het onderscheid ki maken Ik heb het geval van Keyem aangehaa zijn er honderden van dien aard. Al die schen zullen geruineerd worden. Zij h wel eene kleine som om puinen aanteko maar niet altijd het noodige geld 01 huisken op te bouwen. Zij zullen gefU zijn enkel en alleen omdat ze vertrouwe ben gehad in de wet en in de uitspral de rechtbanken. Gij zult niet beweren' economische toestand van den Staa schreeuwend onrecht vergt. Wij komen kennis te nemen van een ven van het ministerie in een anti'01 eene dagorde door de Federatie der five van Veurne-Dixmude gestemd, e’ antwoord zien wij klaar dat men in niet de minste notie heeft van den toe» Veurne-Dixmude. De cijfers die op»B zijn geworden door het ministerie mis. Die hoeren kennen de waarden' huizen in onze streek en zelis niet cienten die toegestaan worden en antwoorden die wij krijgen op 6 protesten die wij opzenden De toestand der geteisterden onuitstaanbaar. Ik zal niet sp1 ontelbare verordeningen wel lijks toestuurt en spreken, ’t Is om er nooit meci Ik zal niet spreken van de manier J leg, hetgeen later ook oneindig doen storten nog van het eind6 en de ontelbare voetstappen doen om aan een dier fameuze te geraken waarmede men ons L

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 4