EXTRAIT 1 1 HIJ i 1 I H i 1 j|l I 13 all Bot til Tribunal de commerce d’Ypn FA8LLETES nieuw gebouw. XXI 'i 1 PI in den l stem Idylle. ’t Is Zondag. Een mooie najaarsdag. Overal waar ik voorbijtrek op den wegnaar Sysseele zijn er soldaten op gang, in al de herbergen Opeens vliegt met oorverdoovend gerucht een veelkleurige vuurpijl door de lucht, tot groot vermaak van kleine... en groote kinders. Het vuurwerk is in gang Zelfs het statig geraamte van den verminkten Halletoren ver schijnt in een gloed van bengaalsch vuur... En en 1 door de duisternis te doen bliksemen. Voor ’t wegblazen van den rook is er ook algauw een middel gevonden ik trek een der mou wen mijner kapoot naar mij toe en iedermaal dat een wolkje rook opgetrokken is, wordt liet als in een schouwpijp door die mouw ge blazen. En beide mijne begeerten worden aldus voldaan zonder dat iemand het heeft bemerkt. Den volgenden dag 37° graden en ’s namid dags nog 37. Dat gaat goed. Dadelijk wend ik mij tot den geneesheer Dokter, is er geen middel om hier dade lijk uit te geraken Zijt gij het hier moe Moe, Dokter als ik hier nog blijven moet word ik weer ziek. Ik ben stijf-en lam gelegen op dien zak. Ik kan u toch nu niet laten gaan Morgen, Dokter, ik heb familie in de stad. Goed dan, morgen. Dank u, Dokter. Zaterdag, 26 October, krijg ik, in duitsch geld, 2 mark dertig solde en trek met lichten tred naar den barbier en vandaar naar de familie, waar ik benevens het gulste onthaal, het lekkerste bed vind dat ik, dunkt me, ooit beslapen heb. i923, 145 werkende leden teldëip I 45 Symphonic 20 Gemengd W ALGEMEEN BESTEM Voorzitter Charles-Louis Hallaert 1 Ondervoorzitter Ai mé Van Niew Schatbewaarder Emiel Met evenveel kunde en evenveel gevoel uit gevoerd volgen dan Sublime Belgique marsch (Balay) Bona Fortuna openingstuk (Caniver), Marche Solennelle (Wesly), Sapho »,fantaisie (Gounod), Le Maréchal Chaudron (Lacóme) en L’Or et l’argent», wals (Lehar). Tusschenin hebben wij het groot genoegen nogmaals het Gemengd Koor te mogen be wonderen in «Ons Vaderland (Jan Blockx), Vers l’Avenir» (Gevaert) en «Tu Renaitras» (Dronchat). Wat lieve en machtige stemmen 1 Hoe heer lijk dat gemengd koor Zangeressen, zangers en muziekanten wor den door daverend gejuich begroet. De heer Burgemeester Colaert is zoo vrien delijk de tolk der bevolking te wezen om de knappe leiders en hun ievervolle medewerkers hartelijk gelukte wenschen om den grootschen bijval dien ze komen te behalen. ;houd£rS lief geZ eei - peet de Hallef staat koekeI1 handje toe te - Par ordonnance de M. MATTON Josepi Juge-Gommissaire de la faillite du sis MELSENS Valere, ci-devant entrepreneJ domicilie a Wervicq, les créanciers admisi passif de la dite faillite sont convoquésen; semblée générale, le jeudi neuf aöut 192, a neuf heures du matin, en chambre du coi seil du tribunal de commerce d’Ypres, cast ne d’infanterie a Ypres, pour entendrelenj port du curateur sur l’état de la faillite et! résultat probable de la liquidation. Ils serotf ensuite, appelés a se prononcer sur les prop sitions du failli, si celui-ci croit pouvoiu faire, pour obtenir un concordat. Pour extrait conforme Le Curateur Am. Lomtncz. av. onwillekeurig denken de ontroerde pei mge aan dien anderen brand... en aan al het wee der rampzalige oorlogsjaren Maar nu niet meer getreurd 1 hoog de harten Yper herleeft JuichtBelgen, Juicht Het Avondfeest Machtig veel volk! Hoe kan het ook anders mooi, zoet weder, muziek en zang zooveel het uw hartje lust en vuurwerk! Wat wil men meer. Ypriana heeft wonderen verricht. Een keurprogramma dat de moeilijksten heeft we ten te bevredigen en dat een ongehoorden bij val heeft verworven. Ypriana wordt een machtige, prachtige maatschappij, de lievelinge van het Ypersch kunstminnend publiek. Harmonie en Gemengd Koor hebben om de beurt de overtalrijke menigte in begeesterende stemming gebracht. Daar dreunt het Ondervoorzitter Ai mé Van Ni- Schatbewaarder Emiel Beirnaert Schrijver Jules Tasseel AFDEELING HARMONIE- Voorzitter Ai mé Gruwez Ondervoorzitter Armand Donck-Ve Schrijver Camille Castel Bestuurder Georges Van Egroo Beden Maurice Bagein, Valère nooghe, Camille Cornillié. AFDEELING SYMPIJONIE- I Voorzitter Nestor Angloo I Ondervoorzitter Norbert D’Huvettere I Schrijver Jules Tasseel I Bestuurder Arthur Gaimant. Leden Valère Seys, Georges Versail Joseph Seys AFDEELING GEMENGD KOOR-I Voorzitter Remi Bouquet Ondervoorzitter Albert Boone Schrijver-Bestuurder Gustaaf Desramault Leden Mejuffer' Maria Declerq en R4 Werrebrouck Hilaire Verbe' Robert Vanderschelden. Ja, chef en met genoegen. A propoi er nog achterstel van solde voor mij ja, ja, kom maar mëe, ik zalu dae betalen, want ’t is Zondag en uit ’t hospi* zult gij niet veel méegekregen hebben. Nu zou ik mijne vrienden Daans en moeten vinden. Chef, waai' liggen Daans en Peet - Première ferme a main gauche,*1 metres dans les champs. Dank u, chef en tot later. Ik kom binnengestoten, klop aan en dadelijk roepen vijt, zes gelijk Binnen r0 Eene groote keuken, met zwart wanden, eene stoof, eene breede wi tafel, eene lange bank en zes kreupelest en dat alles bezet of vervul 1 met viei schen van den huize en zes ot zeven s en een zware vetgeur. Ah ah 1 Lodewijk Proficiat. Welkom ra ’t Zijn Peet, Daans, René de korp de aanwezige mannen die mij dehan drukken en hunne blijdschap te kennen? Bij de stoof staat een meisje van °n° negentien jaar pannekoeken te hakkel1 klein van gestalte, heeft de sc weinig te hoog, maar bezit een met mooie blonde haren. Telkens koeken gereed is, wrijft Jef 1 met een stuk spek en roept’ schep er nog een uit René met een schotel om de warme vangen o( om anders een aan de juffer. Kunt gij, Yperlingen, U 'nog inbeelden hoe het hier uitzag in ’t begin van 1920 Bekent dan maar dat er veel stouten dm I en heel veel moed noodig was, om, midden de akelige puinen, aan Kunst te denken en de Kunst te beoefenen. En gij allen die nu in begeestering opgaat bij het aanhooren van Ypriana in haai veelvuldige kunstopenbaringen, weet gij hoe veel iever, hoeveel toewijding en hoeveel op offering werd betuigd om van die maatschap pij, in die weinige jaren, een machtig en prach tig geheel te vormen dat ieders bewondering afdwingt Wie beschrijft ons de wording en de ont wikkeling van Ypriana wie verhaalt ons die brok geschiedenis van het herlevend Yper 1 ’t Ware de moeite overwaard In afwachting meenen wij het niet ongepast te wijzen op de noodzakelijkheid van het be staan dier kunstvereeniging. En wij stellen eenvoudig de vraag Verbeeldt U het herwordend Yper zonder Ypriana Yper zonder harmonie, zonder symphonie, zonder gemengd koor, zonder muziekschool.... Denkt en overweegt Yper herleeft, ook op kunstgebied, dank aan Ypriana En als gij het oprecht wel meent met Yper en de Kunst, wordt lid van Ypriana Wer kend of eerelid. Dat is uw plicht De iilaatschappij ontzegt zich alle politieke doeleinden zij eerbiedigt bij elk harer leden in ’t bijzonder, bij elk der Ypersch: burgers in ’t algemeen hunne denkwijze, zoowel in zake van hunne godsdienstige als van hunne politieke ge zindheid. Ypriana moet hoogeer op, en dat zal, als de Yperlingen het wel willen Voor wie het aanbelangt geven wij hieron der de samenstelling van het Algemeen Be stuur dier maatschappij die, op 21 Juli is er muziek, er wordt gezongen en gedanst, overal is er uitbundige vreugde. Buiten de stad is alles stil uitgenomen de vogelen die zingen en de eerste dorre bladeren die ritse lend neervallen of door het licht windje mèe- gevoerd, dansend over den weg loopen Daags nadat ik ziek geworden ben is het regiment naar Sysseele gekomen en daar moet ik ze gaan opzoeken. Aan de eerste herbergen van T dorp kom ik reeds éenige mannen mijner sectie tegen Meirelbeke, Rogier, Meulesteen en Ballings. -- Ah sergeant, zijt gij genezen Welgekomen en hoe gaat het Kom, sergeant, ’t is Zondag en wij heb ben solde getrokken we gaan er eentje pakken. Met geweld moet ik mèe de herberg binnen. Wat nieuws op de companie Niet veel bijzonders, ’t Schijnt dat Van- halle dood is Verbeek en Bleske en Kierpoos zijn ook naar ’t hospitaal, maar ze hebben geschreven dat ze morgen ol overmorgen terug komen. Er zijn eenige nieuwe bij gekomen Mel- lens, Dehoet, Crampon en Dekeer. Waar ligt mijne sectie D’eerste hoeve links, een Wij zijn daar goed. Dan zal ik maar eens gaan zien. Inderdaad, t is eene propere, nieuwge bouwde hoeve, met eene groote luchtige schuui en vriendelijke menschen. - Ah, mon vieux, te voila de retour 1 roept de chef van verre. "Nl Uil In ■V I G-i Juicht Belgen, juicht, in vreugdevolle akkoorden, Van Haspengouw tot aan het Vlaamsche strand, Van Noord tot Zuid, langs Maas en Scheldeboorden, Juicht, Belgen, juicht, door gansch het Vaderland Een manlijk volk moet manlijk durven zingen, Terwijl zijn hart van eedle fierheid beeft Nooit zal men ons een morzel gronds ontwringen, Zoolang een Belg, 't zij Waal of Vlaming leeft

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 6