II’ II Hfl A I I luiden YPER die - Zondag 19 dezer, om :i 1/2 uur, if Maartenskerk, ZIELMIS voor Hipp VANBESIEN, oud-fabrikant van bog< pijlen, overleden den 5 Juli laatstleden, jasses® n Inhuldiging van het vaandel der visschersmaatschappij Front-Hengelaars Tifl gemaakt waar boomstammen over geworpen zijn. Niet zoodra zijn wij erin gesprongen of ,’t huis en al wat er rond ligt wordt geweldig beschoten. Intusschen schijnt de aanval gestuit en alles vervalt allengskens in de kalmte. We mogen van geluk spreken zegt Regghe met een zucht. Dat meen ik ook. Hoe mag het met de anderen vergaan zijn Daar komt iemand. ’t Is de luitenant. Ah, Arend, wat is langs dezen kant ge beurd Alles wordt hem uiteengedaan en dan ver telt hij hoe een plotselinge aanval onze man nen verrast heeft en doen wijken. De linker vleugel is wel 8oo meters achteruit geslagen. Daar botste de vijand op tegenstand van de tweede lijn en zijn vooruitgang werd gestuit. Nu, voegt hij erbij, moeten wij onze pos ten verdedigen tot den laatsten man zoo ’t een tegenaanval onze posities noodig is, totdat herwonnen heeft. Hij heeft ons echter slechts sedeit korten tijd verlaten of de duitsche stukken openen weer het vuur. Gas 1 roept Kierpoos die op den uitkijk staat. Dadelijk worden de maskers opgezet. Daar na komt Tromp van wege den luitenant zeg gen dat wij ons moeten terugtrekken tot aan de kalsijde die achter ons ligt. Nauwelijks komen wij te voorschijn of drie mitrailleusen beginnen te ratelen zoodat de ’t Was Woensdag 11. een echt \persch feestje. De visschers huldigden plechtiglijk hun v.aandel. Zij hadden het gelukkig gedacht opgevat de Ypersche maatschappijen tot het feest uit te noodigen en ’s morgens om io uur trok de stoet,opgeluisterd door het muziek «Ypriana», naar de kiosk der Groote Markt. De heer Colaert, burgemeester, gevolgd van de heeren Sobry, Bouquet en Versailles, kwam hen daar vervoegen en na de deug den van den maatschappelijken geest der visschers opgehemeld te hebben, deed hij de plechtige overhandiging van het vaandel aan den voorzitter, Jan Van Campen, die dan met volgende welgepaste rede antwoordde Heer Burgemeester, Mijnheeren, Het is voor mij eene eer en tevens een groot genoegen U allen, in naam onzer Vis- schersmaatschappij te mogen groeten en deze in ’t bijzonder te bedanken die het hunne hebben bijgedragen om den aankoop van dit prachtig vaandel mogelijk te maken. Zooals ons aller vaandel, namelijk onze nationale driekleur, voor ons alles omvat, alles is, zoo zal dit prachtig vaandel voortaan voor ons, Ypersche visschers, het zinnebeeld zijn en blijven van oprecht vlaamsche broe derlijkheid en stil genot. Immers valt het niet te betwisten dat de lijnvisscher de individu daarstelt die, stil, onschuldig door het leven wil en van natuur schoon wil genieten. De buit mag mager geweest zijn, toch keert hij immer gansch tevreden van de vangst terug Dat onze bevolking het goed meent met onze visschers, bewijst voldoende het gul onthaal bij de omhaling in stad, en waarvoor ik nogmaals den hartelijken dank stuur aan die milde stadsgenoten en nog wel in ’t bijzon weken is, schiet men op gansch de reeks onzer stellingen. Krak-krak-krak drie nieuwe ontploffingen, een rechts en twee achter ons. Sergeant, seffens worden wij door onze eigen kanonnen doodgeschoten, wat gaan wij doen vraagt Kar reels. Eerst en vooral, terugtrekken tot aan het huis, komt gauw, want seffens bombardeeren ze nog. In twee sprongen staan wij achter den gevel. Maar nu Voor ons zal de aanval herbe ginnen, ons eigen artillerie beschiet ons, links is de vijand vooruitgegaan en heeft ons gansch omsingeld en wij zijn hier vergeten Houdt uwe dolken gereed, mannen, wij kunnen hier met vier verlaten man geen weerstand bieden. Wij zullen links opschui ven tot aan den post van korporaal Regghe en zien of hij nog daar is. Zoo gezeid, zoo gedaan. Langzaam, met de dolken en handgranaten gereed, sluipen wij voort. Wie daar roept eene stem. Ik, Regghe, sergeant Arend Hoe is ’t hier Niets gebeurd, ’t was al veel verder links. Wat zou er gebeurd zijn langs ginder Krak op 5 meters van ons komt een nieuwe obus van ons geschut te vallen- Kom, Regghe, we gaan aan den anderen kant der straat bij dat gebouw zitten, want ’t zelfde zal hier gebeuren als op mijn post. Bij den gevel van dat huis is een diepe kuil 1 I i kogels ons langs alle kanten na vliegen gasobussen spatten rondom ons open e' vullen de lucht met een prikkelenden gen eens kruipend, dan weer loopend trach de aangewezen stelling te bereiken. Wij zweeten zoozeer en halen zoo adem door de maskers dat wij verpik dezelve af te nemen, met het ongel volg dat onze oogen en longen worden tast. Op de aangewezen plaats vinden heelen hoop onzer mannen bijeen, gracht, langs den weg, en achtei een0 strooischelf hebben zij putten gedoW springen erbij. Een der soldaten aanval zat vertelt Alles was zoo kalm dat wij meer dachten aan gevaar toen wij overvallenwierden dooreeneeers die met de bajonet vooruitstorm stond eene algemeenc verwarring- verder toeging kan ik niet zeggen^^ platgelegd in mijn loopgracht toen1 sterke kerel zag afkomen in want ik had den tijd niet om mtj^ nemen. Toen ze voorbij waren weggekropén, daar heb ik gen die erg gekwetst was, nllsSvaOge Boefje en Schutters zijn zeker ge^ groote Pruis die op mij al‘'" Rosse gebotst, hij riep a ^1 overmaar de Rosse vloekte en ji bajonet door het lijf dat hij ker overviel. ytflW T I.' feest op de Van den Peereboomplaats, door duizenden liefhebbers bijgewoond, genoten den grootsten bijval. Melden wij op Maandag 6 Oogst den velo- koers voor Yperlingen en bijzonderlijk het welgelukt Turnfeest door onze dappere St. Michielsturners als eerste openbare uitvoering sedert hunne herinrichting op touw gezet. Beste gelukwenschen aan deze dappere jeugd. De Carrouselfeesten der Koeimarkt op Dinsdag 7 en het Muziekfeest door «Ypriana 's Symfonie en gemengd Koor in Lapiere’s Huis op Donderdag g Oogst genoten een wel verdienden bijval. Den 12 Oogst, 2 Zondag van Tuindag, werd Yper vereerd met het bezoek van een aantal voortreffelijke personen ter gelegenheid van het Congres van den Bond der gemeente- sekretarissen van West-Vlaanderen. Het groot Acrobatiesch feest op de Markt en het Volksbal in de met elektriek-verlichte puinen der hallen gelukten allerbest tot groote voldoening der bevolking. Met O. L. Vrouw Hemelvaart veranderde het weder en eenige ferme regenvlagen be sproeiden onze bestuifde straten alsook de talrijke liefhebbers van den grooten velokoers. Eene onverwachte plechtigheid en aange name verrassing had plaats, om 11 ure, op de feesttribuun der groote markt. Den Heer Burgemeester Colaert overhandigde met geest drift aan onze Ypersche Lijnvisschers hun prachtig nieuw vaandel. Met zulk een mees terstuk zal voorzeker de wereldprijskamp aan de Kaai op Zondag 19 dezer eene miraku- leuze vischvangst zijn. Jammer dat de processie van St-J acobs, die voor de eerste maal sedert den oorlog moest uitgaan, door eene regenvlaag moest thuis blijven. Een bijzonderen dank aan onze harmonie Ypriana voor hare kunstige uitvoeringen gedurende den Tuindag onder de behendige leiding van haren ieverigen bestuurder Geor ges Van Egroo. Hulde en dank bijzonderlijk aan de onver moeibare feestcommissie der Stad die eere haalde van haar onverpoosd werken. En om te eindigen zijn wij de tolk van al onze Stadsgenoten Om den wensch uit te drukken van te mogen, zoo niet in 1924, ten laatste met Tuindag 1926, het nieuw Carillon in het heropgebouwd Belfort te hooren van Ypersch Kind. der aan onzen sympatieken Eere-v den heer André Vergracht, zonder^ groote hulp, wij dezen blijden feeJa "'e hadden beleefd. Wij zullen ons die menigvuldige bew- van vriendschap weerdig toonenTr 'JZ grond van mijn hart dank ik de muziek en eereleden der maatschappijen welke3"’ genomen hebben aan het welgelukken dit schoon feest. Onze puike harmonie heeft zich no ma daarin bijzonder onderscheiden, en daar zijn wij ook zoo fier op haar. Ook verzeker ik U allen dat wanneer gelegenheid zich bij U zal voordoen gij ons moogt rekenen. En nu zijn wij Ypersche visschers onder de plooien van een vaandel, ons grooten deele geschonken door onze stad' noten, die ik nogmaals onzen grootend toestuur. Als plicht moet ik U, heer Burgemees uit ter harte bedanken voor de schoone w den welke U zooeven tot ons gericht h Dank, Mijnheeren, dank Ook den heer Gruwez, den onverw baren werker voor het inrichten en wellul van feesten, van gelijk welken aard zij mogen zijn, wil ik onzen grooten danko zeggen. Een machtige Brabangonne drei door de lucht en na den groet aan hetv del trok de stoet, langs de Hondstraat, Kleermarkt, Rijsselstraat, Groote Markt, mudestraat, naar het lokaal bij Arthur siaen, Kaai. Proficiat Visschers Zondag aanstaande, 19 Oogst, om 2 uur, op de Kaai W ereldprijskamp inhet lijnvissc Het feest wordt opgeluisterd doormu r r Yper, o Yper hoe toont gij U verheugd Op uwe Tuindagfeeste zijn wij al in volle vreugd

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 8