rne du Gouvernement, BRIQUETERIES de pr COI (iiq Vente de briques aux Entrepreneurs par fours complets oh par mille, sur wag<»w H 1 uitzot sc heel wat anders wat het onder Bruxelles, Eue R°-'a I aan de gewone rechtbanken Hoe kan men dan zooveel woorden aan dergelijk onderwerp Zoo wij de oprichting van C rechtbanken voorstelden, zou ik begrijpen. Het achtbare lid wijst op bijZOnder len. Een kamer van de rechtbank Van werd afgeschaft, terwijl er volgens veel zaken af te handelen blijven Ziehier wat eigenlijk geschiedt. Sinds de mogelijkheid om minnelijl kingen te treffen wettelijk geregeld is de geschillen meer en meer bijge|e vergelijk. Wanneer de Staatscommisi besluiten aan de geteisterden meded woorden deze meestal dat zij het een De rechtbanken hoeven dus mindi te behandelen. Het aantal onderzocl is niet veranderd doch de 2/3 de wordt met een minnelijke schikking! Wanneer de kamers niet genoeg w hebben spreekt het vanzelf dat men ze Zoo wij tot een tijdvak gekom waarin de geteisterde niet meer zijn i neemt tot een minnelijke schikking, 2 voor de gewone rechtbanken gaan. De achtbare senator zegt ons dat H au man protest aangeteekend heel de eenige niet. Telkens als mene afschaft, vraagt degene die zijn air neerleggen, waarom hij het ongelukk offer moet zijn. De heer Deswarte. De heer Dest bewezen dat niemand onontbeerlijk i De heer Van de Vyvere, minister va mische zaken. Vooral wanneer dt king overbodig wordt. Zoo men Lo de betrokken kamer afgeschaft wer er nog werk genoeg voor bestond, een blaam voor de regeering voor. De heer Magnetic. Toch niet. Mi mij enkel inlichtingen. Is het waard honderd duizend zaken te behandele De heer Van de Vyvere, minister va mische zaken. Ongetwijfeld. Doe vooral zaken waarover men minneli kingen kan treffen. De heer Magnetic. - Het is een z middel om de zaken te bespoediger men de kamers afschaft die ze moet deelen. De heer Van de Vyvere, minister v mische zaken. Wanneer de ka werk genoeg heeft, moet menzeafs De heer Magnetic. Waren er zaken meer waarover minnelijke konden getroffen worden De heer Van de Vyvere, minister’ mische zaken. Te Brussel, zij11 van de rechtbank r.iet overlast. De kan de zaken gemakkelijk afwikkel vestig het na onderzoek van de ro Gij zoudt toch niet willen datk houden bleven die niets meer te ben. Het is gaat. De heer Neujean, minister van sp zeewezen, posterijen en telegrafen hof van Luik zijn er geen zaken tet De heer Van Overbergh. vordert niet snel genoeg. De heer Van de Vyvere, mische zaken. Dat is klaar. e wat men kan om de oplossinge gen, doch de rechtbanken zijn n' 3° Bij het nieuwe eerste artikel wordt be paald dat de duur van het mandaat der leden van de rechtscolleges voor oorlogsschade op ten hoogste één jaar vastgesteld wordt. Is dit artikel van toepassing op de loopende manda ten 40 Zou het niet passen, in de veronderstel ling dat artikel 3 behouden blijft, de regeering te verplichten, wanneer zij magistraten in den loop van hun mandaat affehaft, het koninklijk besluit waarbij dezen ernstigen maatregel getroffen wordt met redenen te omkleeden Twee besluiten tot opheffing van kamers van oorlogsrechtbanken zijn verschenen. Het besluit van 16 Juii 1. 1. schaft een kamer af te Brussel welke voorgezeten werd door den heer Zwendelaar. Het bestaat uit twee re gels dat is alle?. Bedoeld besluit wérd hevig beknibbeld en een van de leden der rechtbank, de heer Hau man, heeft protest aangeteekend, daar de rechtbank van Brussel nog 100,000 zaken te behandelen heeft. Ik verwijs naar het nummer van het Journal des Tribunaux van 1 Juli, waarin gezegd wordt dat de regeering een einde zal maken aan de mandaten niet van de overbodige rechtbanken doch van de onafhan kelijke magistraten. Ik voeg er nog een woordje aan toe. Een ander gerucht loopt in de rechterlijke, kringen en dit gerucht, naar verluidt, veront rust de geteisterden. Men zou de coëfficiënten der herstellingen v. ijzigen en bovendien zou de Staat zich hoe langer hoe meer willen ont trekken aan het betalen van de vergoedingen. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. Gij verricht slecht werk. Gij hitst de geteisterden op tegen den Staat. De heer Magnetic. - De geteisterden wor den niet opgehitst het is een feit. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. Wanneer men beweert dat de Senaat zijn verplichtingen niet nakomt, kweekt men mistevredenen. Baron de Sadeleer. Ik ben het eens met al de leden van de Kamer. De Kamer is in de gelegenheid geweest om zich met dezen heel ernstigen toestand bezig te houden en in het verslag, uitgebracht in naam van de commissie die het ontwerp van de invorderbare uitgaven onderzocht heeft teekende de verslaggever, heer de Liedekerke, onlangs verzet aan en verklaarde in verband met een eventueele wijziging van de wet dat het openbaar gewe ten tegen dergelijke handelwijze in opstand zou komen. Wat verboden wordt rechtstreeks te doen, mag niet onrechtstreeks toegelaten worden. Welnu, dit zou het geval zijn indien de Staat de kwestie der coëfficiënten uitstelde welke hij zelfheeft aanvaard en die steeds aangenomen werden vóór de verschillende rechtbanken. Men beweert dat ambtenaren van den minis ter onderrichtingen gestuurd hebben aan de commissarissen om de gegrondheid van provi- sioneele vergoedingen te betwisten, die toege kend werden volgens de besluiten der commis sarissen zelf. Werden deze onderrichtingen werkelijk gegeven dan zou er geen zekerheid bestaan voor de geteisterden die nog geen definitief vonnis hebben bekomen. Dit is het geval met de meeste bedrijfsleiders wier fabrie ken vernield of verwoest werden door de Duitschers. Dergelijke handelwijze ware in strijd met alle gevoelens van recht en billijk heid. Ik ben overtuigd dat de minister deze Société Anonyme Capital Fr. 2.500.000 Siège Social CHANTIERS A WARNÊTON 1_E TOUQUET SLYPE S’adresser soit au Siège Social a Bruxelles |L‘ i» r1 1 soit aux Chantiers directement, soit a la 1)11^011011 tOlHHierCitllC, 4, onderrichtingen zal doen intrekken zoo zij werkelijk gegeven werden. Men verzegelt mij inderdaad dat in het kabinet van den minister niets nagelaten wordt om aan de geteisterden de vergoedingen te doen toekennen waarop zij recht hebben. De Duitschers hebben de verwoesting van België op stelselmatige wijze ingericht. De te herstellen schade is dus belangrijk. Van dan af moet men een bepaald besluit treffen voor al de zeer ingewikkelde zaken. Gewetensvo deskundige onderzoeken hebben plaats gehac provisioneele uitspraken werden gehouden en heden zou men alles weer herbeginnen. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. - Gij zoudt toch niet willen dat die uitspraken zonder nagezien te wei den, in kracht van gewijsde zouden gaan. Baron de Sadeleer. - Is het waar dat uwe ambtenaren besloten hebben die uitspraken te herzien De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. Zij blijven slechts provisio neel. De heer Deswarte, verslaggever. Er wer den nochtans vonnissen gewezen, mijnheer de minister. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. De heer de Sadeleer vei- langt dat men geen onderzoek meer zou doen, vooraleer een definitieve uitspraak plaats zou hebben. De heer Deswarte. Het is van belang de geteisterden gerust te stellen en te verklaren dat de voorloopige uitspraken zullen nage leefd worden. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. Wij hebben de voorloopige uitspraken ten uitvoer gelegd. Baron deSadeleer. Devraag werd gesteld kan de minister de geteisterden in twee reek sen rangschikken Men antwoordde ontken nend, en indien de regeering het deed zou de openbare meening in opstand komen. Welnu, thans wil*men onrechtstreeks ver richten wat men rechtstreeks niet heeft kun nen doen. Ik heb u in de gelegenheid -willen stellen om het -woord te nemen voor den Senaat. Ik hoop dat gij de diepe onrust, welke onder de geteisterden heerscht, zult kunnen stillen. Ik zal er mij wel voor wachten amendemen ten in te dienen. De tijd van de amendemen ten is voorbij. Bij de eerste stemming heb ik een krachtig protest laten hooren. Ik handhaaf dit protest en wil mijn handen vrij hebben bij deze inbreuk op ons recht en op onze gewoonten. Nooit is de uitvoerende macht opgetreden om inbreuk te maken op het mandaat van diegenen welke zeer talrijke tijdelijke rechts bevoegdheden, die in België bestaan, waarne men, zooals de werkrechtersraden, de han- delsrechtbanken, enz. Ik handhaaf dus mijn protest. De heer Van de Vyvere, minister van econo mische zaken. Ik sta verwonderd over de hardnekkigheid waarmede de achtbare sena tor een vraag van zulk gering gewicht be spreekt. Ik duidde reeds aan dat het hier geenszins een inbreuk geldt vanwege de uit voerende macht op het gebied der rechter lijke macht. Het is zaak, geleidelijk de be voegdheid van de tegenwoordige rechtspraak over te maken aan de gewone rechtbanken. Wij willen zoo spoedig mogelijk tot den nor malen toestand terugkeeren en alle geschillen V( .5 DE VENTE DEMANDEZ PRIX ET CONDITIONS

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 4