fiE ROODE LAMP f I jfi “1 Garnizoen j Hi n. Japaneesche Oaicjen Stad Vper Journées Jsponaises a 20-10-23 ’t Ypersche cueillir des fonds au profit des sinistrés japonais. Desjournées japonaises sont définitivement fixées aux 28, 29, 3o, 3l octobre et I novem- bre 1923. Le Comité d’Arrondissement a fixé au di- manche 28 octobre la vente de petits drape- lets dans toutes les villes et communes de 1’Arrondissement. II compte sur la générosité et la collaborate, tion de toute la population qui est priée de faire bon accueil aux personnes chargées de la vente de ces petits drapelets. Le produit de cette vente sera remis entre les mains des bourgmestres. afvaardiging Luik ontvangen, (vervolg) Wat deed hem terug deinzen aan den boord 'Vaa den gapenden afgrond der zelfmoord Een ^enk van zijnen j.j Engelbewaarder. Het enkbeeld aan zijne moeder 5. - ningen. 6. Augustynestraat Inlijving bij oor- logsfeit van gronden. 7. Openbare verlichting en andere open bare diensten Politiereglement. 8. Gemeenterekening 1922. g.'Nijverheidsschool Rekening 1922. 10. Gemeentescholen Reglement. 11. Burgerlijke Godshuizen B'eheef- tigen Prijs van onderhoud voor’tjaar 1924. 12. Bureel van Weldadigheid Begroo- ting 1923. 13. Staats Middelbare School Oprich ting op den koer van een gedenkteeken aan de gesneuvelde oud-studenten Plaatsaan duiding en toelating. 14. Finantiën Verhooging van kre dieten. 15. Muziekschool Heropening. 16. Gemeenteboekerij Opbouw een er nieuwe zaal. 17. Wijkfeest Vraag om toelage. 18. Mededeelingen. HL kdi Vrij vertaald naar het Engelsch Is. ACHTERGAEL III. Ik was toen ter tijd sedert verscheidene j aren besturend lid vaneen matigheidsgenoot schap en in deze hoedanigheid, had ik reeds menig hartaangrijpend alcoolisch drama bijge woond. Zulk treffend voorbeeld van de nood lottige werking der sterke dranken op het zedelijk wezen van den mensch vooral in vol len bloei der jeugd, had ik echter nog niet ontmoet. Ik had hier vóór mij eenen wel op- gebrachten jongeling, aan eene deftige chris telijke familie behoorende, naar hart en geest met alle deze uitmuntende gaven versierd, die den mensch in de samenleving doen achten en beminnen. En wat was nu uit hem onder den moord- dadigen invloed dier nooit genoeg gevloekte geneverflesch geworden Eene soort van zedelijk wanschepsel een verdierlijkte kerel Daar ik hem aandachtig beschouwde, greep mij een gevoel van afgrijzen, gemengd met medelijden, aan. Ongelukkige I wat hebt gij gedaan riep ik uit. Hoe kondet gij in eenen zoo jeugdigen leeftijd, aldus uwe heiligste plichten onder de voeten treden Ha begrijpt gij thans dat het overmatig verbruik van sterke dranken meer nog uwe ziel dan uw lichaam vergiftigd heeft Uwe buitensporigheden zijn als gloeiende vuurdruppelen op het hart uwer teedere moeder gevallen. Door uw wangedrag hebt gij de brave vrouw gekruisigd die slechts voor u leefde. Huivert gij soms in de bange stilte van den nacht niet, bij het denkbeeld van haren vroegtijdigen dood Immers, bedesk het wel, God is lankmoedig daar hij de eeuwigheid voor zich heeft edoch vroeg of laat moet en zal hij U krachtens zijne onver biddelijke rechtvaardigheid schrikkelijk straf fen. Indien de straatsteenen, waarop gij treedt gevoel hadden, zouden zij zich verontwaar digd uit den grond opheffen, en u na roepen Dronkaard, afschuwelijke dronkaard, moordenaar uwer goede moeder Wat uwen vader betreft, gij waart slechts oneer en schande voor zijn geweten, gal en bitterheid voor zijn hart zijne grijze haren getuigen tegen u. Gave ik slechts aan mijne billijke verontwaardiging gehoor, met afgrij zen zou ik het gelaat van u afwenden, ik liet u mêedoogenloos aan uw ellendig lot over. Edoch God is barmhartig, de weg des be- rouws staat u nog open. In naam uwer zalige moeder voel ik mij bereid u eene behulpzame hand te reiken Spreek, ongelukkige I Wat kan ik voor u doen Hij boog het hoofd nog dieper op de borst en zweeg. Ik zette mij voor eene tafel neder, nam pen en inkt en schreef het volgende telegram, aan zijnen vader Mijnheer Uw zoon bevindt zich thans in mijne woon wanhopige zielstoestand.... Laat mij uwe inzich ten kennen Ongeveer drie uren later ontving ik daarop het aldus luidende telegram Mijnheer Ónmogelijk mijn zoon nog onder mijn dak tea Garnizoen en een voldoende Garnizoen moeten en willen wij bekomen. A olksvertegenwoordigers en Senators, wij lekenen op U. Yperling I Aldi GEMEENTERAAD Zitting van 20 October 1923 om 15 ure DAGORDE Uitreiking van getuigschriften van lagere studiën aan de belanghebbende leerlingen. 1. Processen-verbaal der zittingen van 8 en i5 September 1923. 2. Wegenis Aankoop van gronden. 3. Wegenis St Jacobskerkhof Af stand van grond. 4. Stadseigendommen Verkoop van grond Zaalhof. Gemeentekerkhof Grondvergun- De schoonste streken twee groote steden tot asch vernielde en hon derd duizenden slachtoffers maakte, heeft de gansche wereld met droefheid en ontzet ting geslagen. De vernieling is zoo uitgestrekt, het aantal slachtoffers zoo groot, dat de goede wil van allen nog ontoereikend zal zijn om al de ellen de te lenigen en de schade in de mate der mo gelijkheid te herstellen. Een Komiteit werd gevormd, onder de hooge bescherming der Regeering, ten einde gelden te verzamelen ten voordeele der Japaneesche geteisterden. Japaneesche dagen worden bepaald vastgesteld op 28, 29, 3o, 3in Oktober en in November 1923. Plet Arrondissements-Komiteit heeft beslo ten op Zondag 28" Oktober vaandeltjes te verkoopen in al de steden en gemeenten van het Arrondissement. Het Komiteit rekent op de milddadigheid en de medewerking van de gansche bevolking die verzocht wordt een goed onthaal voor te bereiden aan de personen belast met den ver koop der vaandeltjes. De opbrengst van den verkoop zal overhan digd worden aan de Heeren Burgemeesters. Oproep aan de bevolking verschrikkelijke ramp die een der van Japan verwoestte, Pauwtj eshoek je Appel a la population Le cataclysme qui vient de dévaster une des plus belles régions du Japon, réduisant en cendres deux grandes cités, faisant des cen- taines de milliers de victimes, a rempli de dou- leur et d’horreur le monde entier. L’étendue du désastre est telle, le nombre de victimes est si grand qu’il ne sera pas trop du concours de toutes les bonnes volontés pour soulager les misères, réparer les dom- mages dans la mesure du possible. Un comité s’est constitué sous le haut patronage du gouvernement, en vue de re- ^enk van zijnen H. Engelbewaarder. Het I enkbeeld aan zijne moeder en ook aan mij. j herinnerde zich, dat hij vroegertijds als _,tl<l op mijne knieën gespeeld had hij her- ida°er^e Z1Ch zdne engelachtige moeder als meermaals mijnen naam hem met aan- °"ning toemurmelde. sta van mÜ hi zijnen rampzaligen toe- K-.U hopen of verwachten mocht, dat wist niet. t_ock d00r eene geheimzinnige I aangedreven, stelde hij zich op weg f-^icl ailjne woon- Zes uren lang sleepte hij I aar\/°°rt’ met gekneusde voeten, ten prooi I E benden honger en snakkenden dorst I I "Ward hians stond hij hier vóór mij met ver- 1 - aren, bleek ingevallen wangen, be- eederen, moedeloos, wanhopig, een toonbeeld van zedelijke en lichaam- mlende te gelijk Us luidde diens jongelings jammerlijk Verleden week gaven wij kennis (volgens 4e Libre Belgique van de pogingen ge- 4aan door eene afvaardiging van Arion, bij 4sn Heer Forthomme, Minister van Lands verdediging ten einde het garnizoen der stad te blijven behouden en Arlon kreeg vol doening. Hetzelfde dagblad schrijft in zijn nummer ■van Zondag laatst M. Forthomme heeft eene ■van de Gemeenteraad van die bij hem ging, om te protesteeren tegen de vermindering van hun Garnizoen. M. Fort- homme beloofde aan de afgezanten van Luik, .dat na de bezetting van Duitschland, een ge heel regiment lanciers zou terug gegeven wor den aan de stad intusschen zou hij al het mogelijke doen om er twee escadrons te laten. De genie, waarvan een gedeelte moest ont trokken worden, blijft er op zijn geheel. De 3e legerafdeeling blijft de divisie van Luik. Ziedaar Arlon, Luik, springen in de bres an bekomen voldoening, en Yper slaapt of ten minsten het publiek weet van niets beters. Zouden de heeren Colaert, Butaye en 'Missiaen ons niet willen zeggen wat zij reeds hebben gevraagd in vervanging van het ons .ontnomen Garnizoen Is het hunne plicht niet alle middels in te -spannen om de stad Yper, hoofd- en midden punt van ’t Arrondissement te doen bloeien -en te laten leven. Weten zij misschien niet dat Yper zonder een behoorlijk garnizoen, niet Aan bestaan. Indien nochtans hunne pogingen mislukt zijn, dat zij het ons kenbaar maken opdat wij ten minste weten wat zij doen of gedaan hebben, want voor hetgeen zoo eene .'belangrijke'zaak betreft ware het toch aange- ■-.naam hunne werking te kennen. Desnoods zou er nog kunnen geholpen worden. Immers, Eendracht maakt macht. j Laat ons doen zooals Arlon, Luik en an dere steden. En gaat het niet bij den heer Minister dan is zijne Majesteit daar ook, om zijne onder danen te ontvangen en met liefde te aanhoo- 'ïen. Wij hebben het reeds ondervonden. Men zal ons toch niet blijven paaien met al •die schoone redevoeringen welke wij sedert "djfjaren in de ooren geblazen geweest zijn. Leven moeten wij kunnen. ■i' r'!': DOOR

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 5