LA DE BRIQUETERIES L> Handels- en NijmheidsM w Direction Commerciale, 4, rne du fiouvernenu Vente Je briqncs aux Entrepreneurs par tours complets o» par mille, sur 1 4 leuren Bond der Geteisterden CHANTERS A S'adresser soit au Siège Social a Bruxelles soit aux Chantiers directement, soit a la Verslag der Vergadering van Zondag 9 December 1923 1V: JI U r Société Anonyme Capital Fr. 2.500.000 WARN ETON I. Opening. De vergadering werd door den Heer Hector Vermeulen voorgezeten, die de afwezigheid van den Heer Butaye veront schuldigde, geroepen naar Brussel voor eene belangrijke zitting van het Centraal Bestuur der bonden. Een vijftigtal afgevaardigden zijn aanwezig. Het verslag der voorgaande verga- dèring wordt zonder opmerkingen goedge keurd. II. Besprekingen. x) Interesten. Verschel- de worden zo* Aigemeene vergadering van Zaten 1° December om 8 ure Siège Social Bruxelles, R«c TOUQUET SLYPE ||||i I Roya,c’ (Niet^ (lii I'* dene leden doen opmerken dat thans schier alle titels aankomen met de opmerking voor behoudene interesten» en wenschen de redenen te kennen dezer verandering van handelwijzi van het bureel der titels. Het is juist een der punten, zegt de Hee'r Voorzitter, die dezen namiddag door het algemeen bestuur zullen besproken worden en den Heer Butaye zal daarover in de naaste aigemeene vergadering volledige uitleggingen kunnen geven. 2) Er wordt opgemerkt dat aan de geteis- terden thans voorgesteld wordt titels of geld per onmiddelijke storting. De eene coöpera tief raadt aan titels te nemen, de andere onmiddelijk geld te aanvaarden. Wat is er nu het beste stelsel De Heer Geuten verklaart zich voorstander van het stelsel der titels. De geteisterde heeft dan als voorheen op zijn titel den uitleg der toegestane som en wordt tevens ingelicht aangaande de interesten dat alles staat op de titels te lezen. Terwijl indien men onmiddelijk geld aanvaardt, men deze inlichtingen niet bekomt. De geteisterde blijft dan in de onzekerheid. Een afgevaardigde van Vlamertinghe steunt deze zienswijze. Hij vindt het aan te raden dat de geteisterden afschrift nemen van het geen op hunne titels staat. Aldus zullen zij steeds volledig ingelicht zijn nopens hunnen toestand tegenover de schadevergoeding. 3) Een afgevaardigde van Staden geeft lezing van een vonnis van het Beroepshof van Gent, de toegestane vergoeding voor eene tweewoonst brengende van 3i.ooo op 21.900 fr., daar de bezitter een aankooper is. Hij trekt verder de aandacht der afgevaardigden op de eigenaardige wijze vanlietaling twee sneden, de eerste 38oq fr., drie maanden na uitspraak van ’t vonnis en de tweede 18.100 fr.; 6 maanden later 38oo fr. en dan 6 maanden wachten het is juist genoeg om het delfwerk en de fondeeringen te betalen. En dan zes maanden wachten 1 Intusschen blijven zitten in zijne armzalige barak I Is dat niet belache lijk Een ander lid haalt het voorbeeld aan van een vonnis waarbij de toegestane coefficient van 5 verminderd wordt op 4 1/2 waarvan het beroepshof 3 1/2 maal de weerde neemt, na aftrek der slete en één maal de waarde als nieuw. Daardoor daalt de toegekende som met 2000 fr. De arme sukkelaar die gewroet heeft om zich een huisje te koopen is ook een spekulant 4) De Heer Voorzitter trekt de aanlacht der leden op de belangrijkheid der redevoe ringen uitgesproken in de Kamer van Volks vertegenwoordigers door de heeren Missiaen en Buyl. Zij hebben namentlijk de aandacht getrokken van den Heer Minister op het stel sel van afdinging thans gebruikt door de Staatskommissarissen, met gedurig voor de oogen der geteisterden het schrikbeeld van een onmeedoogend beroepshof te doen zwaaien. 5) De verantwoordelijkheid in geval van betwisting, vanwege het herbeleg, aangaande de waarde van een nieuw gebouw. Het gevat is zooveel te erger wanneer de geteisterde door zijn ondernemer bedrogen werd. De Staat, die zoo dikwijls in dergelijke omstan digheden bedrogen werd, zou de eerste moe ten zijn om te begrijpen dat de geteisterde geen vakman is en met volle goede trouw gehandeld heeft. Indien er dus plichtigen zijn dan zouden dezen die het misbruik begaan hebben, ’t zij de ondernemer, 't zij de onder nemer en den bouwkundige moeten vervolgd sans écho. Le ministre des affaires économi- ques n’en était point troublé dans son som- meil. Tout cela lui arrivait faut-il croire sous la forme d’un vague bourdonnement. C’est si loin la région d’Ypres et sans doute ces protestations devaient-elles être considé- rées comme des symptómes d’un mécontente- ment devenu chronique. II serait sot de s’y arrêter surtout lorsque des murmures de la droite flamande ou d’autres blagues parlemen- taires appellent l’attention. Aussi M. Vande Vyvere doit-il avoir été ahuri sans doute, lors que M. Buyl s’est attaché a lui faire compren- dre, en se basant sur des faits et sur d’irréfu- tables documents, que ces griefs des sinistrés ont une raison d’être. M. Buyl, en effet, ne s’est point contenté d’affirmer, il a prouvé. II importait que cette preuve fut faite. Toutefois, M. Buyl a signalé un autre dan ger la revision éventuelle des jugements. Nous savons que dans certains milieux de fonctionnaires, c’est un problème dont on se préoccupe. Il y a plus bon nombre de sinis trés reqoivent des avis qui témoignent que des fonctionnaires s’occupent de jugements inter- venus, comme d’autres s’occupent de juge- raents a intervenir. Onjnvoque des raisons d’équité. L’équité a réellement bon dos. On invoquerapeut-être demain telle jurisprudence de la Cour de cassation. Cette jurisprudence ne parait pas sérieusement fondée et la faire intervenir ce serait en tout cas donner effet rétroactifa des dispositions qui n’avaient pas et auxquelles le législateur n’a pas voulu don ner ce caractère. M. Buyl a demandé quelles étaient réellement les intentions du gouverne ment a ce sujet? Aucune réponse claire et nette n’a été apportée a cette question. M. Buyl a dit que si telles étaient les intentions du gouvernement il ne resterait qu’a protes ter et d’avance il a fait entendre une trés éner- gique protestation. Que faut il conclure du silence du gouver nement, de ses explicationsconfuses Le mo ment n’est-il pas venu de joindre nos protes tations a celle de M. Buyl Le manifeste lancé par Ia F. N. des Sinistrés ne disait-il pas: a nous tous la vigilance s’impose comme lé devoir le plus essentiel. Le discours de M. Buyl ne perd rien a être lu, il est substantiel, précis, documenté. II montre ce qui est et révèle ce qui sera peut être demain. Il nous invite a réfléchir. II ré sume nos griefs et démontre la nécessité de resterunis. II sonne comme un coup de clai- ron. Puisse t-il être pour tous le signal du ralliément Et, puisque une fois de plus, M. Buyl nous a vaillamment défendus Vive Buyl M. Du Verger. worden, maar in geen geval verplicht worden sommen ter/f hij eerlijk ontvangen en eerlijk b Er zou in de onderrichtingen de Heer Vandelanoitte, door h??’26 aan de Opziener vanherbele» ee bepaling aangaande deze kwestiT maakt worden en gezorgd worden d??*1 de geteisterden toegelaten WOrdt schuld te bewijzen. llIlnei 6) Aangaande het voltooien derk door den Staat, haalt een lid het van een huis dat sedert verscheiden/^ onvoltooid blijft omdat de te kostelijk heeft doen bouwen. qet Kommissariaat weigert de werken fel voortzetten zoolang de geteisterde niet’ zaakt aan een voornaam’gedeelte de te voeren werken, die nochtans vanïoï dringendheid zijn. In dit geval, Z00a|' menige andere, is de geteisterde het sla' offer van zijn goede trouw. Daar de afcrev digde die dit punt op de dagorde dier schrijven afwezig is, wordt besloten heti maals bij de aanstaande aigemeene verg ring te bespreken. Woningsnood. De Heer Geuten trekt aandacht der afgevaardigden op de wonii nood die zich op verscheidene plaatsen namentlijk te Wervik doet gevoelen. Hijg lezing van een verslag aangaande deze d gende kwestie. Het is ook te betreuren,; hij, dat hier voorde verminkte soldaten» te bekomen is. Konden onze talrijke hel die voor het Vaderland sneuvelden, hu stem laten hooren dan zouden zij voorze zeggen minder praalzerken en lofspraken meerhuizen voor deze die verminkt en ot lukkig uit den strijd kwamen. Erwordtbe ten het verslag van den Heer Geuten in«I Ypersche te doen verschijnen. Er wordt aangekondigd dat op het Kon» der Routen, die op Donderdag i3 Deceu te Brussel plaats heeft, verscheidene al vaardigden de belangen van het arrondt ment Yper zullen verdedigen. De zitting wor It geheven om Als Bestuurleden zijn aanwezig: De Ha Vermeulen H., Voorzitter, Tahon J-, 0® voorzitter, Bagein M., Vergracht AL Èrn., Vanderghote H., NotebaertA. Declercq R. sekretaris. Rond deqokjy tegenwoordig. Het verslag der voorgaande ver0< evenals de verzonden brieven opmerkingen goedgekeurd. Eenen brief ontvangen van den I ee Ruzette, Minister van Openbare waarvan ook kennis gegeven wordt, de belofte van herstel van de vaa^|irj[t|j toevoegen aan dezen van een a bevel bevattende aan de betrok en onverwijld de aanbesteding voor voor te bereiden om deze vaart in bevaarbaar te maken. ^1 De Heer Voorzitter brengt dan^ over zijn onderhoud met den e en besluit dat onze Bond nu moet betrachten, t. w. dat de g uitgevoerd worde. ■f - --radcfl DEMANDEZ PRIX ET CONDITIONS DE VEN TE

Het Ypersche (1925-1929) | 1923 | | pagina 2