LAB1P IE RÖÖDE 4 ■''lil Leest en verspreidt HET YPERSCHE. I van Ge moet eens gaan kijken TOMBOLA 16 12-1-24 erbond der Hof bouwmaatschappijen van België •nldijke Hofbouwmaatschappij het arrondissement Yper Maloulaan. maandelijksche vergade- uur ’t Ypersche Vrij vertaald naar het Ergelsch Bestuur C. Nr 22420/R. Brussel, den ig Juli IQ23-. Heer Koninklijke Hoog-Commissaris, Inhoüd Heroprichting te Yper van ver scheidene eigendommen der Burgerlijke Gods huizen en Weldadigheidsbureelen. Ik heb de eer U mede te deelen dat volgens inlichtingen, aan het Hoofdbestuur verschaft, er te Yper nog verscheidene gebouwen, eigen dommen van de Burgerlijke Godshuizen en Weldadigheidsbureelen herop te richten zijn.. Gezien deze instellingen een werkgeleider aan hunnen dienst gehecht hebben, en deze zich voorheen altoos gelastte met heropbou- wingsplannen van gebouwen, van elk bouw kundig karakter ontbloot, zou men uit bezui nigingsmaatregel, de onkosten van bouw meester kunnen vermijden voor deze werken. Gezien de Heer Minister aan dit voorstel zijne goedkeuring gehecht heeft, verzoek ik U beleefd, Heer dd. Koninklijken Hoog-Com- missaris, mij alle noodige inlichtingen des- aangaande te laten geworden, en gebeurlijk de noodige maatregelen onverwijld te treffen tot de uitvoering ervan. De Algemeene Bestuurder (get.) DEMÉUR. Aan den Heer Moreau, dd. Koninklijken Hoog-Commissaris, Yper. Verderen uitleg hoeft het Bestuur van Wel dadigheid aan Poorteklokke niet te geven. Het Bestuur. Yj)res, 3i Juillet ip23. Messieurs, J’ai l’honneur de vous remettre ci-joint copie d’une lettre de l’Administration Centrale relative aux hem o raises d’architectes travail- lant pour compte de votre Administration. Je vous saurais gré de vouloir bien me don- ner quelques renseigneménts quant aux attri butions du conducteur de travaux dont il est questiomdans la précitée. A vous lire, je vous prie d’agréer, Mes sieurs, l’assurance de ma considération trés distinguée. Le ff. Haut Commissaire Royal de la Flandre Occidentale Sud, P. O. Le Secrétaire. (Sè) E. DELBROUCK. A Messieurs le Président et Membres du bureau de Bienfaisance, a Ypres. hom- I 1 fldag 20 Januari 1924, om 2 1/2 iidag, in het gewoon' iokaal ^geineene fê' DAGORDE Jfededeelingen en besprekingen. 1 Aanveerding van nieuwe leden. ij Herkiezing van de helft van den Be- jtuurraad. Tombola. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, H. CASIER. N. VAN WINSEN. mijn geweten treden. Zij v rdedigden mij als zoovele bewaarengelen tegen de herhaalde aanvallen van den geest der duisternis. De scherpe schichten van dezen laatste, botsten van dien kloeken schild af. En Satan, wiens moorddadige klauwen reeds diep door mijn vleesch drongen, liet zijn slachtoffer ten min ste voor dezen oogenblik los. Zoo geraakte ik midden onbeschrijvelijke moeilijkheden en ellenden tot op 5 of 6 uren a'stands van de stad New-York. De laatste pachthoeve, waar ik de gastvrijheid afsmeekte, werd zooals ik later vernam, uit hoofde der lieldadigheid harer bewoners de pachthoeve van goeden bijstand genaamd. Het was bijna donker, helleavpnd toen ik er aankwam. Dicht aan de ingangpoort, verhief zich een steenenkapellekei waar binnen op een klein altaar een witpleisteren Mariabeeld, tusschen tw< e brandende offerkaarsen stond. Dit was een'troostvolle aanblik. Ik besloot hieruit, dat de hierinwonende lieden braaf en edelmoedig moesten zijn. Het was ’t eerste godsdienstige zinnebeeld van dien aard dat ik tot als nu ge durende mijne zwerftochten in Amerika aan trof, en inderdaad ’t was zoo. De pachter en de pachteresse onthaalden mij gulhartig. Wel dra zou men op de hoeve koorn dorschen. Er ontbrak werkvolk. Zoo verbleef ik er onge veer 3 maanden. Bij middel van het aldus verdiende geld, besloot ik mij bij de eerste gelegenheid van de vuile vodden, die mijn iichaam bedekten, te ontdoen. Deze gelegenheid bood zich vroeger aan dan ik dacht. Verscheidene marskramers uit de mateiiaal, loten der verschillige leeningen der verwoeste gewesten, enz., enz... Be prijs van het biljet is maar van één frank. Men kan zich biljetten aanschaffen bij den Heei Nicolas VAN WINSEN, Voorzitter der Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper, aldaar wonende Statiestraat. Bij Koninklijk besluit in date van 18 Sep- ■ember 1923, werd genoemd Verbond gemach- Ld eene loteiij in te richten, ten einde te ■Schikken over de noodige fondsen om zijn fogramma te verwezenlijken. De biljetten worden reeds sinds enkele lagen verkocht. In ons land zijn de tuinbouwliefhebbers eer talrijk, welke de lieve bloemen, de sap- lige vruchten en de smakelijke groenten naar ■aarde schatten. Maar de gevolgen van den vreeselijken oor- og hebben veel van die liefhebbers hunne tovingen en beplantingen gansch verwoest n vernield. Vele maatschappijen van hof- louw, welke vóór den oorlog zoo bloeiend raren, zijn uiteen geslagen geweest, maar jelukkiglijk korts na den wapenstilstand weêr ipgekomen zulks is namentlijk het geval ge feest voor de Koninklijke Hofbouwmaat- ichappij van het arrondissement Yper. Allen zullen dus er op uit zijn die schoone fn nuttige inrichtingen te ondersteunen met pan die tombola deel te nemen. Denk eens na vier renteniershuizen ten te Brussel-Anderlecht, een te Luik, een te Gent en een te Charleroi, verders nog slaapkamers, eet-zalen, pianos, tuinbouw- Het hiervolgend schrijvenwelk wij ontvangen van het Beheer van Weldadigheid van Yper, geeft uitleg over de grieven welke Poorteklokle» in Het Ypersche van verleden week mede deelde.^ Het Ministerie was tusschengekomen... Heer Uitgever van Het Ypersche Het Weldadigheidsbureel van Yper ver zoekt L vriendelijk te willen den volgenden uitleg inlasschen als antwoord aan Poorte klokke Op aanvraag van Poorteklokke hebben wij gekeken Poorteklokke heeft verleden week zijnen tijd besteed om het bestuur van het Welda digheidsbureel te beknibbelen nopens het op maken van plans van nog te herbouwen hof steden. Om aan al zijne beweegredenen een artikel in antwoord te schrijven, heeft het bestuur den tijd niet het heeft nuttiger werk te verrichten. Het wil enkel zeggen dat in het vervolg Poorteklokke om verstandig te handelen en daarbij nog eenig gehoor te be houden bij de lezers van Het Ypersche beter zou gedaan hebben zich eerst in te lich ten bij het bestuur van het Weldadigheids bureel ofwel bij den Heer Minister van Eco nomische Zaken, die aan voornoemd bestuur, in date van ig Juli xg23, door tusschenkomst van het K. H. C. van Yper den volgenden brief deed toézenden stad New-York, bezoeken gewoonlijk twee of drie maal in het jaar, hunne kalanten, in dit eenzaam gewest op verren afstand van elkan der verspreid. Een dezer reizende kooplieden kwam hier onverwacht aan. Het was een kloeke man van ongeveer Óojaren, met grijzen baard een blauwglazige bril beschermde zijne oogen, hetgeen aan zijn gelaat een ver rassend uitzicht gaf.'Aan dit bijzonder ken merk, was het te wijten, dat ik zes maanden later dien zelfden marskramer herkennen mocht, en dat wellicht midden den neteligsten toestand in welken ik tijdens mijn verblijf in Amerika verkeerde. Doch later bij tijd en stond daar over. Dan, de hoevebewoners voorzagen zich weldra van het hun benoodigde kleergoed, zonder iets af te dingen. Men zag wel dat zij volle vertrouwen in diens koopmans eerlijk heid stelden. Wat mij betreft, ik kocht van hem, aan eenen gematigen prijs, een deugde lijk bruin laken pak. Naar aller oordeel stond het mij zeer goed, waarschijnlijk des te beter, daar ik te voren zoo afzichtelijk aangetakeld was. Ondanks al hetgeen ik er geleden had, voelde ik mij nu aangedreven om de stad. New-York terug te zien waarom dat wist ik niet. Op zekeren morgen, bedankte ik den pachter en de pachteresse voor hunne goed heid jegens mij. Onder het heengaan, beving mij een gevoel van weemoed en ik wendde herhaalde maal het hoofd om. Inderdaad, daar in de pachthoeve van Goeden Bij stand was het, dat ik voor de eerste maai (vervolg) X Ongelukkige riep mij mijn v^rontwaar- 'gd geweten toe Wat Gij durft de hoo- ere bestemming van den mensch in twijfel ekken Gevoelt gij dan niet dat reeds uw ^etensangst het krachtigste bewijs is van W geestelijk bestaan Ondergaat het rede- )Oze dier dergelijke gewaarwordingen? In- erdaad, er bestaat een almogende rechtvaar- ‘?e God, eene onsterfelijke ziel, belooning °Or het goede, straf voor het kwade, een en eene hel eze godsdienstige wa arheden, die ik weleer de moedermelk inzoog, doorsprankelden Clusterende lichten den neveldamp van y^en twijfelgeest. Als bij den schijn van schielijken bliksemstraal, ontdekte zich Or mtj, in alle zijne gruwzaamheid den af- ii d'e verzwelgen ging ik sidderde scbrikinboezemende denkbeeld dat ik e r^e v'erschaar der vergramde godheid c ijnen zou, de misdadige handen met e'gen bloed bevlekt. eze ernstige overwegingen deden mij in Ji MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN Dienst der Verwoeste Gewesten Hotel des DOOR Is. ACHTERGAEL Direction D Numéro 6006 GD./ED. Lsseurs HAUT COMMISSARIAT ROYAL Région du Sud de la Flandre Occidentale Secteur YPRES-VILLE ®fze twijfel was reeds eene godslastering.

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 5