Bi ffl I I I I j toegevoegde grif- ■gewsakt werden- een van be- worden volgens hooger gemelde voorschriften. 2. Indien de werken niet voor i Februari werden begonnen, dan zal de herstellingsver- goeding onderhevig aan herbeleg het voor werp uitmaken van een titel die niet uitkeer- baar is in de Federatie der Coöperatieven. Indien men een vonnis of overeenkomst voorhanden heeft, welke uitdrukkelijk ver meldt dat de heropbouw niet begonnen is, zoo zal de herstellingsvergoeding onderhevig aan herbeleg vereffend worden door een titel onuitkeerbaar bij de Federatie. Ministerieele onderrichtingen van i Febru ari, leggen aan de Hoofdcommissarissen op in hunne besluitselen voortaan klaar te doen uitschijnen, in hiernavolgende gevallen, van welken aard de vergoedingen zijn, alsook den aard en de omstandigheden der schade. Vernielde of beschadigde meubelen. Indien de schade beneden de 25 p. h. der totale waarde is, moet, zij vereffend worden door een niet uitkeerbaren titel voor de toegekende vergoedingen. Beschadigde gebouwen. Indien de bescha diging min dan 10 p. h. bedraagt, worden er enkel onuitkeerbare titels in de plaats gegeven. Geteisterden welke oorlogswinsten gedaan heb ben. De besluitselen der Staatscommissa- rissen zullen daarvan moeten melding maken en de vereffening zal voor zulke geteisterden enkel geschieden bij middel van onuitkeerbare titels. Voormelde regel zal van heden af toegepast worden in al de gevallen waar de belastings- ontvangers de tusschenkomst van den dienst gevraagd hebben om evenwicht te brengen tusschen de vergoedingen voor oorlogsschade en belastingen voor oorlogswinsten. In dit geval zullen slechts onuitkeerbare titels afge leverd worden voor het saldo der vergoedin gen nadat het evenwicht hersteld werd. Zoodus, indien de omzendl. rieven van kracht blijven i° Zullen de vergoedingen zonder herbeleg voortaan niet meer in baar geld, maar wel bij middel van een nominatieven titel uitgekeercl worden 2° Zal de betaling-der interesten op de ver goedingen in baar geld beslist uitgesteld worden 3° Zullen de koopers van oorlogspuinen met recht op schadevergoeding niet meer in baar geld, doch met nominatieve titel$ betaald worden 4° Zal, op de betalingen in baar geld voor in opbouw zijnde private huizen, voorloopig 20 p. h. afgehouden worden 5° Zal de schade aan meubels, beneden een vierde van de totale waarde, ook met niet- omzetbare titels, in stede van baar geld ver- goed worden 6°Zullen in zekere gevallen, de geteisterden, die elders oorlogswinsten verwezenlijkt heb ben, ook met niet omzetbare titels betaald worden. Zooals gij het zelf kunt vaststellen, Mijne Heeren, worden de rechten der overnemers volkomen miskend. En nochtans werden een aanzienlijk getal verwoeste woningen her bouwd door personen, die het puin met recht' op vergoeding aangekocht hadden. Alleen te Yper zijn er op de i3.ooo inwoners, 8ooo die in dergelijke woningen gehuisvest zijn. Wij zien dus dat'men er klaarblijkelijk op uit is om het recht op herstel in het gedrang, te brengen, nu, het recht op volledig herstel door de Natie, van de in België door oor- logsfeiten berokkende schade, door de wet bekrachtigd werd. Het werd door den achtbaren heer Theunis^ ter gelegenheid der leeningen van het Verbond der Coöperatieven voor oorlogsschade, twee maal erkend. In naam der partijen werden plechtige ver bintenissen aangegaan, namelijk door dera achtbaren heer Vinck, die, zooals gij weet, Beheerder is van het Verbond der Coöpera tieven, en een gewichtig aandeel genome» of zekere geringe schadevergoedingen niet kunnen wegvallen, tenminste wanneer het ^■„bemiddelde personen geldt. Ook zou men vooi.taan moeten doen wat M „in andere landen gedaan werd ’t is te zeg- ^■„gen, in plaats van geld, staatsfondsen uit- H keeren. M Wel te verstaan, zouden de geteisterden die reeds hunne vergoeding ontvangen heb- H »ben, en zij, die moeten wachten, gelijkwijze behandeld worden. Met andere woorden, zekere geringe, onrechtstreeksche schade H zou voor herstel niet meer in aanmerking H komen. Men zal zich moeten bepalen bij de ver- goeding aan de geteisterden, van een zeker deel hunner vastgestelde schade men zal betalen wat kan betaald worden zonder den economischen samenhang van het land in «gevaarte brengen, en het saldo uitstellen tot wanneer Duitschland aan zijne verplich- I tingen zal voldaan hebben.» I In zitting van 26 Februari, heb ik tegen deze regeeringsverklaring krachtdadig protest I aangeteekend. Ik heb gezegd dat het voor I Belgie een plicht van solidariteit is de oor- I logsslachtoffers te vergoeden ik heb gezegd. dat de Regeering plechtige verbintenissen aangegaan had, dat de uitgevaardigde wetten aan de oorlogsslachtoffers het recht op volle dig herstel toegekend hebben. Ik heb ook gezegd dat, zoo er offers dienen gebracht, deze niet moeten gevergd worden van de oorlogsgeteisterden, van hen, die het meest geleden, en have en goed verloren hebben, maar wel van de oorlogswoekeraars, die hun fortuin, door verraad, in het slijk en in het bloed opgeraapt hebben. Ik heb gezegd eischt van de voormalige markenbezitters de teruggave van het Belgisch geld, dat zij bij de inwisseling der marken ontvangen hebben. Dat zij de schuldvorderaars worden van Duitschland wanneer Duitschland zal beta len, zullen zij hun geld terug krijgen. Maar eilieve legt toch niet roekeloos de hand op de oorlogsslachtoffers, op de ongelukkige ge teisterden (Zeer wel op talrijke banken}. Mijne heeren, hoe groot was onze verwon dering, ja onze verontwaardiging, toen wij vernamen dat de nieuwe aangekondigde poli tiek reeds hare toepassing gekregen had 1 Men had ons over dit nieuw programma in zake herstel onze meening gevraagd. Bij de bespreking van het Fransch-Belgisch akkoord, verzocht de achtbare Eerste Minister ons te zeggen of het programma dat hij in breede trekken uiteengezet had, al dan niet wijs was. Dit programma goldt dus voor de toekomst, en wij konden niet gissen dat het reeds in daden omgezet was. Nu, werden op 28 Januari, 1 en 6 Februari 1.1. door het Departement van Economische Zaken omzendbrieven uit gevaardigd, waarbij namelijk bepaald werd dat men voor al de in opbouw zijnde huizen ■voortaan slechts de 4/5 der toegekende ver goeding zou betalen, en dat het overige vijlde zou uitgekeerd worden onder vorm van een niet-omzetbaren titel, betaalbaar wanneer de Duitschers zullen betaald hebben J Het heeft mij nogal moeite gekost om in 't bezit te geraken van deze omzendbrieven, welke tot de Hoven en Rechtbanken voor oorlogsschade gericht en voor kennisneming aan de Voorzitters, Onder- voorzitters, Staats- commissarissen, griffiers en fiers dezer instellingen overj Mij dunkt nochtans, dat ik als Volksvertegen woordiger en ais Beheerder van het Verbond der Coöperatieven voor oorlogsschade, het recht had van deze doknmenten inzage te. krijgen. Haat mij deze omzendbrieven hier alle zen, terloops verklaren dat de toepassing er van onder de geteisterde bevolking veel opschud ding heeft teweeggebracht- Te dien opzichte wil ik aanstippen dat ra de arrondissementen Dixmude en Yper al de burgemeesters, ra naam hunner ingezetenen Protest aangeteekend, bij den Koning verhoor aangevraagd en plechtig verklaard hebben dat zij ontslag zouden nemen indien de Re geering haar besluit niet introk. Ziehier de hoofdzakelijke inhoud doelde omzendbrieven Van heden af (28 Januari) zullen de vol- gende voorschriften toegepast worden in het vereffenen der vergoedingen voor schade aan goederen. De vergoedingen welke de i5.ooo fr. niet overtreffen worden vereffend in baar geld door de Federatie der Coöperatieven. Voortaan zullen nog enkel de herstellings- vergoeding aan herbeleg onderworpen en de bijkomende herbelegsvergoedingen op deze wijze vereffend worden. Wat betreft de vergoedingen zonder her- beleg, deze zullen het voorwerp uitmaken eener aanvraag tot het vervaardigen van nominatieven titel bij het Beheer der Schatkist. Al de vergoedingen niet onderhevig aan herbeleg vergund door vonnis of door overeenkomst zullen op dezelfde wijze gere- geld worden, welk ook het bedrag zij der totale vergoeding In al de gevallen waarinde vergoeding betrek heeft op grondstoffen, koopwaren of «werktuigen, zal men zich bepalen tot het vereffenen door betalings-order (individueel of collectief volgens het een bedrag geldt van meer of min dan i5.ooo fr.) voor de her- stelsvergoeding aan herbeleg onderworpen. Voor de bijkomende herbelegsvergoeding dezer voorwerpen zal een titel op naam aan- gevraagd worden in den gewonen vorm. De interesten der sommen welke in baar geld uitbetaald werden moeten volstrekt uitgesteld worden. Bij het aanvragen aan het Beheer der Schatkist tot het opmaken van een titel voor vergoedingen zonder herbeleg, mag de datum voor het aanvangen der interesten niet meer aangeduid worden, zooals vroeger (1 Januari 1920), doch op zulke wijze dat de geteisterde onmiddellijk slechts de interesten trekke voor den loopenden semester (1 Januari of 1 Juli naar ’t geval is). Deze maatregel is toepasselijk op al de vergoedingen zonder herbeleg, welke begre- pen zijn in de totale vergoedingen, ’t zij beneden, ’t zij boven de i5.ooo fr. Aan de koopers van oorlogschade mogen nog enkel titels op naam afgeleverd worden, zonder eenige betaling in geld. Hetzelfde geldt a) Voor de totale vergoedingen (inbegre- pen dus de herstellingsvergoeding 1914) toe- gekend voor ■wol, koper en wijn. b) Voor de vergoedingen toegekend voor ’t herstellen van villa’s en kasteelen welke, voor den geteisterde, als tweede verblijf dienen. De betalingen in baar geld (t. t. z. deze welke door betalingsorder geschieden) zullen voortaan slechts maar 80 p. h. bedragen voor private gebouwen welke in opbouw zijn. Vooraleer over te gaan tot de vereffening der laatste snede of sneden, moet er van het uit te betalen deel 20 p. h. der totale toege- kende som voor gebouwen afgetrokken wor- den, min de herstellingsvergoeding zonder herbeleg. Deze som gelijk aan 20 p. h. zal het voor- werp uitmaken van een titel onuitkeerbaar door de Federatie der Coöperatieven. Bijaldien men voor ’t feit staat dat een von nis of eene overeenkomst nog geene uitvoe ring bekwam in zake betalingen en waarin niet vermeld wordt dat er reeds een deel van 't herbeleg werd uitgevoerd vóór de uitspraak, dan zijn er twee gevallen voorzien j Indien de werken aangevangen werden vóór den I Februari, dan zal men dadelijk de vergoeding zonder herbeleg vereffenen met een 'titel en de herstellingsvergoeding onderhevig aan herbeleg met een individueel betalings- order. De navolgende vereffening zal gedaan n I

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 3