Geen politiek bij ons Aan de Bevolking der stad Yper Geen politiek bij ons AVIS - BERICHT Dernières Nouvelles Aan onze Volksvertegenwoordigers A nos représentants YPER OP werden gepaaid met heibeleg meer f Al wat wij kennen van politiek is de wijze politiek die al de beschaafde vol keren moet regeeren De wetten toepassen, de plechtige verbintenissen naleven. De Burgemeesters schoone beloften. Maar... In den loop Zondag 13 April, zullen onze sprekers de politiek niet aanraken, er zal alleen gesproken worden van de kwestie der oorlogschade. De slimste zijn deze die alvoor naar Brussel of op een ander Couverts- Tafelgerief te gaan koopen, eerst komen zien naar hetCARILLON bij Van Nesfe, Markt, Yper, waar het beterkooper en in garantie is Zij hebben wel meer dan het dubbel van die som verloren, ...maar de Regeering vindt dat zij het maar moeten weten. Voor wat de wet aangaat, mogen zij den tekst ervan aan de muren plakken. Les sociétés qui par oubli n’ont pas été invitées, ni touchées par une convo cation a participer a la manifestation voudront bien tenir cette note comme donnant lieu a invitation et voudront se ranger dans le groupe suivant la pan- carte portant YPRES. De maatschappijen welke bij vergetend- heid niet zijn uitgenoodigd geweest of de convocatie tot het bijwonen der betoo- ging niet zouden ontvangen hebben, zijn verzocht dit bericht als zulkdanig te wil len aanzien en zich in den stoet te rang schikken na het opschrift YPER. Volgend telegram werd Maandag laatst aan al de volksvertegenwoordigers van West- Vlaanderen verzonden Federatie geteisterd en verwoeste gewesten smeekt U dagorde te stemmen welke loyale, ge- heele uitvoering, zonder beperking eischt van bestaande wet welke algeheel herstel oorlogschade verzekert, wet die alleen over onzen terugkeer in het land heeft beslist en bidt U elke andere dag orde te verwerpen. Advokaat Arthur Butaye, Yper, Voorzitter. Le comité de la Fédération a envoyé lundi dernier le télégramme suivant a tous les représentants de la Flandre Occidentale Fédération sinistrés régions dévastées vous supplie voter ordre du jour impliquant execution loyale, entière, sans restrictions, lot existante assurant reparation complete, dommages de guerre, loi qui seule a décidé notre retour au pays et vous prie repousser tout autre ordre du jour. A vocal Butaye Arthur Ypres, Président. In den loop van verleden week werd er een nieuwe ministerieele omzendbrief uitge geven waarin bepaald wordt dat de landbou wers, die gedurende de vier oorlogsjaren gewroet hebben om hun bestaan te verzekeren en alzoo twintig duizend frank gewonnen hebben, geen vergoeding voor snit—J ontvangen JEUDI SOIR. MM. de Liedekerke, Fieullien, Pierco, Pirmez et Lemonnier avaient, dès la semaine dernière, déposé l’ordre du jour pur et simple comme conclusion de l’interpellation apropos de la question des dommages de guerre. Cet ordre du jour signifiait approbation de l’attitude du Gouvernement et, partant, maintien des instructions restrictives. II avait été déposé a l’insu des députés des arrondissements les plus sinistrés et, comme bien l’on pense, avait provoqué un trés vif mécontentement Grace aux protestations de MM. Boedt, Bovesse, Buyl et Van Glabbeke, il fut retiré a la séance de mercredi dernier. En présence de ce retrait MM. Colaert, Boedt, R. Debruyne, Van Glabbeke et Bo vesse déposèrent l’ordre du jour suivant La Chambre, Prenant acte des explications données par M. le ministre des affaires économiques, BELOFTEN aan de Burgemeesters en... DADEH 1 De ontroering is diep onder de bevolking van de verwoeste streek 1 De bedreigende woorden van den heer TheuNIS en de maatregelen genomen door het Ministerie van Ekonomische Zaken, heb ben onder onze vreedzame bevolking eene weergalooze opschudding verwekt. Voor onze oogen zagen wij opnieuw het schrikbeeld van den ondergang zweven... Ten gevolge dier diepe ontroering, kwamen de Burgemeesters van geheel ons arron dissement bijeen en besloten een uiterste voetstap aan te wenden bij HEM, die in de oogen der gansche wereld, als het zinnebeeld wordt aanzien van den eerbied voor het gege ven woord. Die voetstap werd gedaan en H1*J aanhoorde met de grootste welwillend heid de gegronde klachten van onze manda tarissen. Maar dat mag niet voldoende zijn. Het moet aan dezen die iedere gelegenheid te baat nemen om tegen ons op te treden, aan dezen die ons, slachtoffers van den oorlog, durven verge lijken aan de markenventers en andere woeke raars van over het front, het bewijs gegeven worden dat wij als ÉÉN MAN achter deze ■afvaardiging der Burgemeesters staan, dat wij geene rust zullen hebben vóór dat ons gewest zijnen bloei van 1914 zal teruggevonden hebben en dat wij nooit zullen dulden dat men de wet ten aanrake die ons tot dien welstand moeten terugbrengen Op i3 April moeten wij dezen onverzette- lijken wil bekend maken. Die datum moet dagteekenen in de geschiedenis van onze streek. Hij moet later in gouden letters prij ken in het boek onzer herleving. Daarom moet al wie zijne belangen behertigd, ■alwie zijne stad lief heeft, het zijne bijdragen tot het welgelukken der betooging van i3 April, Op dezen dag geene Thuisblijvers, gee ne kijkers. ALLE geteisterden moeten aan den stoet deelnemen. De betooging van i3 April moet grootsch zijn, moet deftig zijn, dat zal haar macht uitmaken. Als afdeeling voor Yper van den Bond der Geteisterden, verzoekt YPER OP al de Yperlingen, wat ook hunne denkwijze weze, zich bij haar te voegen. YPER, de pionierstad van het Verwoeste Gewest, moet op i3 April het voorbeeld geven. De gansche bevolking moet zich in den stoet, na het bestuur van YPER OP scharen. En dat van heden af, bij al deze die hun Yper beminnen, het ordewoord weze Alleman op 13 April in den STOET,... want het is onze plicht I Het Bestuur van desquelles il résulte que les mesures ayant donné lieu a l’interpellation de M. Carlier et consorts ont été prises uniquement en vue de rendre possible l’étude qui doit permettre a la trésorerie, dans l’intérêt de tous les sinistrés, d’activer l’ceuvre de la restauration Tenant compte également de la déclara- tion faite par M. le ministre que les droits des sinistrés seront garantis Confiante dans le Gouvernement pour assurer la stride et loyale application de la loi, passe a l’ordre du jour. A la séance d’aujourd’hui, jeudi, il a été procédé au vote, d’abord sur l’ordre du jour suivant La Chambre Rappelle qu’en votant les lois consacrant le principe de la solidarité nationale et assurant la reparation des dommages causés par la guerre aux biens et aux personnes, elle a entendu établir pour tous les citoyens le même régime appliqué surun pied d’égalité parfaite; Et qu’en accordant a trois reprises suc- cessives la garantie de l’Etat aux emprunts. contractés (3 milliards) en faveur de la Fédé-r ration des coopératives des dommages de guerre, elle n’a cessé d’affirmer aux prêteurS que la repartition de cet argent se ferait tou- jours selon les principes d’équité et d’égalité Regrette que le gouvernement, sans avoir au préalable même consulté la representation nationale, ni le Conseil supérieur des domma ges de guerre, ni la Fédération des coopé ratives des dommages de guerre, ait cru pou- voir lancer, dès février, des circulaires res- treignant les droits des sinistrés, établissant parmi eux des catégories, aujournant, arbi- trairement, pour certains d’entre eux le paye- ment des dommages enregistrés Constate que, si ces circulaires ont été retirées, des instructions verbales n’en sont pas moins données, actuellement, a tous les organismes de 1’0. D. G., en vue de créer dé nouvelles catégories parmi les sinistrés, re tarder indéfiniment les payements .en argent, rendre les transactions illusoires, le tout dans des conditions telles que tous les abus sont a craindre Emet le vceu de voir le gouvernement n’agir en cette matière qu’en plein accord avec le parlement, en respectant les promes ses faites aux sinistrés et en évitant toute mesure qui aurait pour, résultat de traiter des victimes de la guerre selon deux poids et deux mesures, sauf a envisager les moyens a em ployer pour reviser les jugements qui auraient accordé des indemnités abusives ou exagérées, Et passe a l’ordre du jour. (Signe) Wauters, Debunne, Carlier, Galo pin, Dierkens, Missiaen. Cet ordre du jour a été rejeté. Ont vote pour tous les socialistes, centre tous les- catholiques et tous les libéraux, sauf trois ab stentions celles de MM. Bovesse, Buyl et Van Glabbeke. Motifs Nous nous sommes abstenus, paree que l’ordre du jour Carlier, tout en résumant tres exactement les légitimes revendications des sinistrés, contient un blame a 1’adresse du Gouvernement. L’ordre du jour de MM. Van Glabbeke et consorts a été adopté ensuite par assis et levé. M. Buyl s’est abstenu. Voici les motifs qu’il nous avait comrnujrF qués et qu’il aurait lus si 1’on avait procédé par appel nominal «Je me suis abstenu paree que l’ordre du jour, tout en réclamant 1’application stricte et loyale de la loi, ne gar an tit Pas formelle- ment le retrait des instructions restrictives.»-

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 3