“YPER OP Verslag der vergadering van Zondag 30 Maart 1924 de (s) Le plus ancien. Les Sections des invalides et Mutilés de la guerre de l’arrondissement d’Ypres Les différentes sections des Invalides et Mutilés de la guerre, de notre arrondisse ment, reunies au local Des Pays-Bas Rue d’Elverdinghe a Ypres, dimanche der nier 6 avril, ont été unanimes a approuver l’ordre du jour de la Section des anciens com- battants d’Ypres, ordre du jour ayant paru dans notre journal Régional du 5 dernier. Considèrent de plus, que les Invalides et Mutilés de la guerre, de notre région dévas- tée, sont, si pas tous directement, tout au moins indirectement les uniques victimes* que la guerre et ses conséquences désastreu- ses, ont saignées deux fois. Mutilés de corps Mutilés dans leurs biens Les invalides de toutl’arrondissement, prient le Gouvernement de renoncer a tout systems de revision, pouvant léser ceux qui se sont sacrifiés sans marchander, pour 1’honneur et la Libération de la Mère Patrie. Demandent, qu’on frappe impitoyablement* tous ceux qui de par leur conduite ou agisse- ments avec 1’ennemi, durant 1’occupation* ont perdu toute dignité, lesquels n’ont droit qu’au chatiment soonlijke belangen gevoeld eind’loos wach ten naar een vonnis, heel dikwijls gevolgd door moeilijkheden vóór het Beroepshof, vruchteloos aandringen bij het herbeleg, on geduldig verlangen naar titels en herhalende bedreiging van voortdurenden aftrek. Het is een toestand om voor altijd ons leven te ver bitteren en met schulden te blijven zitten. Zullen wij dan nooit meer onzen toestand van 1914 terug vinden en in vrede mogen genieten van de vruchten van onzen arbeid Het bezoeken van onze heeren burgemees ters bij Zijne Majesteit was een eerste stap tot het bekomen dezer gerustheid en vrede. De tweede stap moet zijn de groote betoo- ging, ingericht dóór den Algemeenen Bond der Geteisterden, op i3 April. Dan moet be wezen worden dat wij allen als één man achter onze Burgemeesters staan en dat wij eischen dat de wetten gemaakt tot herstel van het verwoeste gewest moeten door de Regeering geëerbiedigd worden tot volledige herleving van onze streek.-Het is daarom de plicht van alle geteisterden aan de betooging deel te nemen, niet alleenlijk uit eigen belang maar ook in het belang van onze stad en van geheel ons gewest. Na de leden aldus aangewakkerd te hebben wijdt de achtbare spreker over zekere veror deningen uit aangaande den stoet, namelijk vergaderplaats om 2 1/2 ure op het Statieplein, doortocht door de bijzonderste straten van stad, met muziek aan ’t hoofd, aanspraak op de Groote Markt. Banderollen met opschrif ten zullen eenige bijzondere gedachten of wenschen opperen. M. Butaye sluit zich bij deze zienswijze aan, deelt eenige nadere beschouwingen me de over het verhoor bij Z. M. den Koning en eindigt ook met eene aanwakkering tot alge- meene deelneming aan de betooging. De maat schappijen die inlichtingen zouden kunnen verlangen mogen zich bij hem wenden. IllSlot. De vergadering wordt om 6 K ure geheven. G. D. L te verzaken. Doch ik zal er op waken [eene vlugge oplossing kome in de zaken Lrin de grieven niet degelijk zijn vastge- fd. Banderollen van Yper Op der Betooging van 13 April 1924 I. Van Yzer- tot aan Leyeboord Weerklinkt slechts een enkel woord RECHT II. In 1914 was België zijn woord getrouw. Waarom in 1924 zijn woord loochenen III. In 1918 hunne marken uitwisselen, JA 1 In 1924 onze titels uitwisselen, NEEN 1 Het tot standhouden der Samen- Mrkcmle Vennootschap voor oorlogsschade oprichting van eene Federatie voor de ^■ondissementen Yper en Veurne. H)e Regeering zal voortgaan om in verstan- ^Buding met de Federatie 1<-r Vennnootschap- Hi te werken, zoolang deze haar haren steun leenen. ■VI. - Herinrichting van de Kamers der ■jchtbank voor Oorlogsschade te Yper en ■n de ontbonden Scheidrechterlijke Com- ■ssies. ■De Regeering zal rekening houden met de ■odwendigheden die de praktijk zal ver- Kchen. ■VII. Geene bijzondere maatregelen in Efrontstreek, tegen de overnemers der rech- ■n, vooral niet tegen de kleine. In de frontstreek zooals elders moet het jschachel in oorlogsschade van dichte bij iderzocht worden, zoowel in het belang der ihatkist als der geteisterden zelf. De zaken van overnemers, die slechts ten oei hebben voor zich zelf eene woning vol- ens hunnen stand te bouwen of eene nijver- eid, eenen handel of eene landbouwuitbating j normale voorwaarden, voor zich zelf te ememen, zullen door geene bijzondere maat- egelen getroffen worden. Hetzelfde zal gebeuren voor de aankoopen edaan om uit onverdeelheid te treden. VIII. Spoedig toezicht der wederbe- egging zon Ier moeilijkheid. Het toezicht der wederbelegging is door de vet opgelegd. Het heeft reeds belangrijke onregelmatigheden doen ontdekken en aan- lienlijke sommen in de schatkist doen terug horten. Mijn Departement zal de verbetering ervan nastreven en alle lastige en overbodige for maliteiten verwijderen, maar zal het toezicht behouden als eene noodzakelijke waarborg van openbaar belang. IX. Betaling der interesten op de titels waarde 1914. Dfi betaling van alle achterstallige interes ten, welke wettelijk verschuldigd zijn, zal eerlang gebeuren door middel van aflosbare titels aan drager 5 intrest gevend. X. Uitvoering van de contracten voor grondherstellingen, door stortingen aan eigenaars of huurders. Deze kwestie zal opgelost worden in ak koord met het Departement van Landbouw. XL Volledige vergoeding aan de ge meenten voor het herstel der door den oorlog vernielde of beschadigde wegenis. Deze dienst heeft reeds 3oo millioen frank uitgegeven. Hij zal zijne werkzaamheid voort zetten gelijk de wet voorschrijft. Kortom, de Regeering zal, zooals in het verleden, er voor zorgen om aan de geteister den de uitbetaling in species te doen, in de volle mate welke de noodwendigheden aan den heropbouw van het familieleven en van de herneming der zaken vereischen. De verworven rechten zullen geëerbiedigd worden. Het werk van den heropbouw zal niet onderbroken worden. De Regeering rekent op den getrouwen steun der plaatselijke overheid om de jammer lijke paniek te stillen, welke de werkzaamheid der bevolking belemmert en het vertrouwen der particulieren, der gemeenten en van den Staat vernietigd. De reeds jarenlange samenwerking welke ons vereenigt, de reeds bekomene uitslagen welke de bewondering van den vreemdeling Afdwingen, zijn geen zwakke grondslag voor bet wederzijdsch vertrouwen, dat meer dan s>oit onmisbaar is voor de einduitslag onzer groote gemeenschappelijke onderneming. /jkanvaard, enz. I. Opening om 5 ure in ’t gewoon lokaal. M. Vermeulen zit voor. M. Hallaert, belet zijnde, doet zich verontschuldigen. Vele oude en nieuwe leden zijn tegenwoordig. Na lezing van ’t verslag der voorgaande vergadering wordt mededeeling gegeven van een antwoord van den heer Minister (12-3-24) °P eenen brief van i5-I2-23 nopens de werken aan den vaart van Yper naar den Yzer in eene nadere toekomst uit te voeren, namelijk i° Eene brug'va gewapend beton aan de Drie Grachten, 2° Eene te Steenstraete, 3° Twee sluizen te Boe- singhe, 40 Baggerwerken. De heer Voorzitter doet bemerken dat wij toch iets bekomen doch dat er voort zal moeten aangedrongen worden tot de werken voltrokken zijn. II. Bespreking. - De achtbare vervolgt dat de schadevergoeding nog altijd op hetzelfde punt staat zooals M. Butaye op de laatste vergadering uitgelegd heeft. Ingevolge de redevoering van den heer Theunis en de maat- règelen genomen door het Ministerie van Huishoudkundige Zaken heeft de ontroering onder de bevolking steeds toegenomen. Deze week werden de Burgemeesters onzer gemeenten van het arrondissement in gehoor bij Z. M. den Koning ontvangen en het antwoord wijst eenige verbeteringen aan De vergoedingen voor den heropbouw van gebouwen worden niet afgeschaft. Ook zal de vergoeding niet worden uitbetaald in niet uitwisselbare titels. Degenen die deze titels hebben ontvangen mogen ze terug zenden naar het Departement van Economische Zaken. Zij zullen worden betaalbaar gesteld door de Federatie van Coöperatieven. De vergoeding voor het mobilair wordt nu uitbetaald tot een bedrag van 5ooo fr. in klin kende munt. Het princiep van de beperking moet volgens den minister worden behouden. Hij stemt er evenwel in toe het bedrag op 10.000 te brengen en voegde er bij dat hij zal onderzoeken of niet verder kan worden ge gaan, b. v. tot i5 of 20.000 fr. Boven die bedragen zouden dan niet uitwisselbare titels worden gegeven. Het uitstel van betaling in geval van bedrog wordt van twee op vier jaren gebracht. Van eene herziening der vonnissen kan geen spraak zijn. De omzendbrief behelzende de vonnissen in beroep kan niet worden ingetrokken voor de belangrijke dossiers. Er is geen sprake van de afschaffing van het Verbond van Coöperatieven. Een of twee Kamers voor oorlogsschade te Yper zullen hersteld worden indien zulks later noodig blijken mocht. Volgens de uitlatingen van den minister blijven de rechten van de kleine overnemers die het heropgebouwd huis zelf willen betrek ken heel en al ongeschonden. Wat de overnemers betreft die meerdere rechten op oorlogsschade hebben overgeno men, deze zaak is ingewikkeld en de misbrui ken zijn schreeuwend. Deze zaak wordt ver der onderzocht voor ieder geval. De interesten worden betaald op de weerde van 1914. De titels zijn aan drager. Ten slotte zal ook welwillend onderzocht worden de kwestie van het herstel der wegen voor de gemeenten die finantieel zwak zijn. De antwoorden hier samengevat zullen schriftelijk door den minister aan de belang hebbenden worden overhandigd. Besluit. De verbeteringen zijn toch mer kelijk als ze maar van kracht worden, doet de heer Voorzitter bemerken, doch ons geduld is ten einde, wij zijn de handelwijze der buree- len moede. Er moet daar kost wat kost een einde aankomen. Niemand hoeft opgezweept te worden, zooals Brusselsche dagbladen melden. Het is even min geen taal- noch poli tiek manoeuvre. Elkeen heeft het in zijne per-

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 5