II VERBRUIK OP DE 100 KILOMETERS D U N N Het spaarzaamste Autorijtiiig der wereld. -- Besparing in het verbruik en van ©nderW 7 12 liters NAPHTE 250 grammen OLIE C'®, M e e n e n I aamheid 1 i Moord Moord Kataloog Un bel Arrêt de la Cour des Dommages de guerre Eerlijk duurt het langst Sedert eenigen tijd hoort men van niets anders meer ronken dan van geld af te trek ken van de geteisterden die, zoo gezeid, van den Staat te veel zouden ontvangen hebben, en in het Ministerie maakt men zulkdanig gerucht rond die zoogezegde schandalen dat de menschen er ten langen laatsten den schrik in het lijf zouden van krijgen. Als men alles goed nagaat, gevoelt men nochtans, langs den eenen kant, een natuur lijken en hatelijken afkeer voor al degenen die zich zouden hebben willen vernederen tot het punt van te durven profiteeren van eene nationale ramp om hunne fouffen te maken en alzoo de eer en de reputatie te krenken van al de inwoners der verwoeste gewesten. Ma»r langs den anderen kant, kunnen wij toch ook niet verkroppen dat er een kategorie volkje is, in het Ministerie zoowel als in ’t buitenland, dat, zonder onderscheid, één voor allen neemt en al de geteisterden in denzelf- den zak steekt om te kunnen doen gelooven !s van 1 ^(lelijk door Pr°gra® L’Application de la loi sur la reparation des dommages de guerre de Staatskas dan al het zoo- - -lacht- d K is om er —1 men schade, dat al 7 .z ijn nog veel grooter leugens en proeven gratis op aanvraag dat wij allen, zonder uitzondering, gelogen hebben om den Staat te beter te kunnen be stelen. Dat vinden wij eene echte deugnieterij, waartegen alle ware Belgen, uit alle hunne macht, moeten opkomen. Nu, wat er van die schandalen zal voort komen, die men ons met zooveel lawaai aan- kondigt, weten wij niet slechts de herziening der dossiers zal het best kunnen uitwijzen I Hetgeen wij goed kunnen bestatigen, t is dat er in de Regeering iets rot is. Men be merkt dat de strijd om leven of dood tegen de verwoeste streek eigenlijk maar begonnen is op ’t oogenblik dat onze frank den dieperik is beginnen in te gaan, hetgeen het natuurlijk gevolg moest zijn van den overdommen trek der overname van de fameuze zeven milliards marken. Ons volk en bijzonderlijk de geteisterden die er ’t meeste belang bij hadden, en mis schien ook het meeste vertrouwen hadden in de Regeering, hebben in den beginne te ver geefs naar de redenen gezocht van die zakking van den frank, maar eindelijk, niettegenstaan de de ministerieele leugens, zijn hunne oogen opengegaan en ze zijn er toe gekomen te we ten dat, indien de frank maar altijd zonk, het natuurlijk was omdat hij hoogerhand niet ge noeg ondersteund werd en omdat de regee ring in eene echte anarchie herschapen werd. Degenen die door hun slecht bestuur en door hun onwetend vooruitzicht, eigenlijk de schuld van dien triestigen toestand waren, hebben, in plaats van hunne onbekwaamheid te bekennen, liever het volk konten wijs gemaakt. Hadden ze niet beter met open kaarten gespeeld waarom liegen waarom al die leugens rondstrooien Wij weten heel wel, waren wij dom genoeg, dat ze ons zouden doen gelooven dat het de Heropbouw der verwoeste streek is, die de schuld is van den slechten toestand van onze financiën. Het natuurlijk gevolg van geheel die zaak is dat een bankier en een staatsman niet één kunnen uitmaken omdat een bankier, uit den aard van zijn bedrijf, zijne persoonlijkheid niet kan afstaan, hetgeen voor staatsman te zijn heel noodzakelijk is ’t is hetgeen men heeft kunnen bemerken wanneer het sèhip stond om te zinken, wie er eerst en vooral uit gesprongen is met de hoop zijn vel te redden. Dat een minister zoekt naar vasten voet om niet te verdrinken, dat nemen wij aan, maar dat die redding zou moeten geschieden ten nadeele van de geteisterden en nog met de sacrificie van ’t geld dat hun wettelijk en eerlijk toekomt, dan kunnen wij hem geen gelijk geven en de gezonde rede eischt dat de geteisterden opstaan en als één man uit al hun krachten roepen Moord II Moord zoodanig dat de kreet galme tot aan den voet van den Troon, zinnebeeld van de echte Eer lijkheid die de leuze zou moeten zijn van elk Ministerie dat pal wil blijven staan. België kan niets anders dan voordeel trek ken uit den Heropbouw, bijzonderlijk als handel en nijverheid, eens hersteld, de belas tingen geld zullen opbrengen aan den Staat, hetgeen voor hem schoone kroozen van het geplaatste geld zal vertegenwoordigen. Wij weten wel dat het nu voorzeker eene groote en lastige opoffering is, maar ’t is toch onze schuld niet en ’tbelet toch ook niet, niettegenstaande men het wil beweren, dat Alleen ve rkoo pe rs Garage Vraag aan de eigenaars van een CITROËN-AUTO wat zij er van denken. On lira avec intérêt les considérants sui- vants d’un arrêt de la Cour des Dommages de guerre de Bruxelles, en cause de la Socié- té anonyme des Carrières Unies de Porphyre contre l’État beige (Revue La Réparation des Dommages de Guerre des i/i5 février 1924, page 47), considérants qui pourront être uti- lement invoqués par les industriels dans d’autres cas semblables Attendu que les deux appels sont réguliers en la forme Attendu qu’il est utile d’observer avant d’aborder la discussion de chaque poste réclamé et contesté, que si les tribunaux des dommages de guerre doivent incontestable- ment se montrer modérés dans l’allocation des indemnités, vu d’une part l’esprit de la dernière loi qui a précisément pour but de faire réduire les réparations accordées trop largement sous l’ancienne législation, et vu d’autre part, l’intérêt supérieur de l’État et par conséquent de la collectivité formant l’État, que les finances publiques soient rapi- dement améliorées, en réduisant le plus pos sible leurs charges, ils ne peuvent pourtant pas aller a rencontre des lois existantes, étant précisément institués pour les appliquer Qu’il ne leur est done pas loisible de limiter ou de refuser des indemnités dues d’après la législation et la jurispru dence en vigueur, et qu’ils rte peu vent pas suivre les indica tions des circulaires mïnis- térieiles qui ne seraient pas confor- mes a la loi, sinon ils saperaient toute autorité due a l’ceuvre législative et ruine- raient tout prestige dü aux institutions judi- ciaires Que si les ressources de l’État ne suffisent pas pour réparer les dégats causés par la guerre d’après les lois et la jurisprudence actuelles c’est au pouvoir compétent a modi fier la législation mais cela n’est pas un motif pour justifier une décision judiciaire. - °°rzaak j. men er nog al r Wapenstilst; met ’t L een beter manier gevolg 'Pen tegen -lent, dat wijze lat dit géén verloren geld is kerels willen opzettelijk niet niet herbouwen uit Luxe maar gende noodzakelijkheid voor hetgeen wel iets anders is. Hetgeen ook eene groote onze verliezen ’t is dat wel doorgegaan is na den dat, vooraleer te beginnen de vensters te smijten, men had moeten opmaken op die r men, eens dat program regelmati; nu zoo geweldig niet moeten kam het verhoogen van ’t bouwcoëfficie- tegenwoordig op zoo ’n ongehoorde maar altijd hooger stijgt want ’t is daa j eigenlijk de hond gebonden ligt; dat a zuivere waarheid S Daaruit volgt dat de duurte der material veroorzaakt door de louter onbekw; der hoogere besturen, meer-schade veroo zaakt heeft aan de Staatskas dan al het gezegde bedrog waarvaj» de Staat het sl; offer zou kunnen zijn. En zeggen dat de Staat niet alléén k - door te lijden, wij geteisterden, hoeveel' ons nog wil geven voor herstel van lijden er nog wel honderd maal meer door want wie kan zeggen Ik heb mijn huis’ mijne meubelen of al wat ik bezat zooals vroeger Wij zijn zeker dat er niet bijzonder onder de kleine burgerij en de wer kende klas ook kan men met ons niet beter den zot houden als men bij de Regeering dat noemt Integraal Herstel Klinkt dat niet zoo brutaal als een vloek? De zuivere waarheid is dat er meer geld gaat in de bureelen van ministeriën, commis sariaten, herbeleg en andere weverijen of dat de geteisterden van hun leven zullen trekken. Daardoor willen wij niet zeggen dat de Staat niet door de een of de andere bestolen is geweest, integendeel, ’t is bewezen dat er- zulke menschen bestaan wij eischen zelfs dat die geteisterden zouden vervolgd worden en veroordeeld om restitutie te doen maar.... langs den anderen kant, wat wij eischen dat de. Staat ook deed, en waarvan de fameuze minister niet repte, 't is van de geteisterden op te zoeken, die te weinig vroegen, of onwettig afgetrokken geweest zijn of op eene andere manier te weinig' van den Staat gekregen hebben. Dat eischen wij, want ware dat nu wel logiek en eerlijk altijd maar af te trekken en nooit iets bij te voegen 11 Wij kennen maar één ding Eerlijkheid, ’t is te zeggen i°) dat men terug eische het geen menj'e veel betaalde 2°) maar dat men geve hetgeen men te weinig betaalde. Ons dunkt dat de overgroote meerdeihei (als ze allen in het geval niet zijn) zou moeten bij krijgen. Handelt de Staat zoo niet, dan is de Staa Oneerlijk, dan nijpt hij ons den roeper toe, zoekt hij onzen dood Moord I Moord Dat men dus eindige met te zeggen at oorlogschade den afgrond is waarin de na ciën van ons land verzinken 't zijn al leugens Dat men dus eindige met te zeggen de geteisterden ratjegoed en oneerlij 'e 1 zijn 7 zijn al leugens Dat men eindige met te zeggen ■hndeit ZO® geteisterden maar goed zijn om, om ter den Staat te pluimen I

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 6