I heel de geteister- Rede van den heer Edgard MISSIAEN Socialistisch volksvertegenwoordiger van Yper Geachte Toehoorders, De goed gedokumenteerde rede van M. Deleu zal mij toelaten kort te zijn. Mijne tegenwoordigheid hier heeft vooral tot doel te bewijzen, dat de beweging, die zich tegenwoordig in het verwoest gebied voordoet, geene beweging met politieke ne venbedoelingen is, zooals minister Van de Vyvere het verleden week in de Kamers zegde. De katholieke gemeenteraden, die dagorden stemden, de katholieke burgemeesters die in gehoor bij den Koning ontvangen werden, kunnen niet verdacht worden, dit te hebben gedaan, met het doel een katholieken minis ter om zijn katholiek zijn, onaangenaam te zijn. De liberale volksvertegenwoordigers en de liberale maatschappijen, die zich bij de be- tooging van heden aansloten, kunnen evenmin verdacht worden tegen de katholiek-liberale regeering op te komen, in wien zij anders hun volle vertrouwen schenken. De socialisten staan in de oppositie, ’t is waar, maar ook bij hen schuilt niet de minste politieke nevenbedoeling, maar het is de hen sinds altijd opgelegde taak, de verdediging der verongelijkten, die zij eens te meer ver vullen. Ons aller eisch is, we willen recht en eer bied voor de wet. We leven nog niet onder de diktatuur van een Mussolini of Lenine, maar in een demokratisch land, waar het zon derling voorkomt, te moeten betoogen om de uitvoering eener bestaande wet te bekomen. Het is mogelijk dat de Regeering in gelde lijke moeilijkheid verkeert. Maar zonder ons te willen aanstellen, om haar die middelen aan te duiden, hebben wij toch het recht van er op te wijzen, dat in 1918 onmiddellijk geld ge vonden werd om de marken uit te wisselen waarvan een groot gedeelte van zeer twijfel achtige afkomst waren. De Regeering heeft verklaard, dat alle ge teisterde n op gelijken voet moeten behandeld worden. De markenbezitters waren ook een soort geteisterden, die onmiddellijk, en aan. meer dan het dubbele hunner werkelijke schade vergoed werden. Dat men het aan deze te veel gegevene terug eische, en men vindt onsniddellijk eenige milliarden om de ware geteisterden uit te betalen. We hebben geen vertrouwen in de Regee ring, want zij wil ons met woorden betalen. Immers op het «ogenblik, dat door Theunis de verklaring werd afgelegd, dat eene andere maaier van betalen moest toegepast worden, verminderde men het budget met y5o millioen frank. Gedreven door de rechtmatige protestatien der geteisterden, verbeterde hij zijne eerste verklaringen en trok er sommige van in, maar geen enkel centiem van de afgeschrapte ?5o millioem werd terug op het budget inge schreven- Geene nieuwe leening wordt meer toege- staarr. aan de Federatie van Kooperatievcit Sedert gister staan wij voor een nieuw feit. Een blad verkondigt het antwoord van den Minister aan de burgemeesters. Laat mij hier eerst en vooral betreuren dat dit antwoord eerst na de stemming in de Kamer en op het oogenblik dat het Parle ment met verlof ging, openbaar gemaakt werd. De burgemeesters zullen, en gij, geteister den, zult insgelijks moeten nagaan of dit antwoord van aard is om alle onrust weg te nemen en of het overeenstemt met de door de Regeering aangenomen dagorde, waarbij stipte en eerlijke toepassing der herstellingswet gevraagd wordt. Ik mag U verzekeren dat tal van mijn Col- legas mij hun steun toegezegd hebben wan neer het er zou op aankomen den strijd tot het einde voort te zetten, totdat U volle ge rechtigheid gegeven weze Rede van den heer Ad. BUYL Volksvertegenwoordiger van Oostende- Veurne Damen en Heeren, Ik zal voorzeker de tolk zijn van al de geteisterden, zoowel van de arrondissementen Oostende-Veurne-Dixmude, als van het arron dissement Yper, wanneer ik het Comiteit der Federatie der geteisterden der verwoeste gewesten mijne hartelijke gelukwenschen toe stuur voor den onvermoeibaren ijver dien het aan den dag legt sedert den aanvang van den strijd om het herstel dezer ongelukkige streek, en vooral sedert dat de belangen der geteis- terden door de nieuwe regeeringspolitiek zoo schromelijk in het gedrang gebracht werden. Ik wil U een kort, overzicht geven van het verloop van den strijd en van de bereikte uitslagen. Er bestond aanvankelijk weinig hoop wij waren als verslagen door de verklaring van ■den h. THEUNIS op 20 Februari 1.1., ver- Maying welke op vele banken bijtreding vond, ■en wel bij volksvertegenwoordigers die zich graag voor verdedigers der geteisterden uit geven. De pers bleek in ’t algemeen ook de onrust wekkende verklaring goed te keuren weinig dagbladen zijn toen voor den in de bres gesprongen. Men weet dat bedoelde verklaring, die enkel voor de toekomst scheen te gelden, in werkelijkheid een toestand kwam bekrach tigen, die reeds in ’t leven geroepen was de beruchte omzendbrieven van 28 Januari, 1' en 6e Februari de omzendbrieven der 80 om ze met een woord te kenschetsen bewezen zulks ten volle Als gevolg op de stappen van het Komiteit der Federatie en het krachtdadig protest der vertegenwoordigers van de verwoeste gewes ten, werden bedoelde omzendbrieven bij dienstbevelen Van 11 en 12 Maart ingetrok ken. Dit was een eerste zegepraal. Wij mochten de hoop koesteren dat de Regeering besloten was de verworven rechten te eerbiedigen. Ongelukkiglijk kwam ze eenigen tijd later nieuwe stokken in de wielen steken. De Regeeringsverklaring van 18 Maart kon digde nieuwe beperkingen en nieuwe maat regelen aan, onder ander een berucht wets ontwerp op de zoogezegde winsten met het wederbeleg opgedaan Toen hoorde men een redenaar, en wel een vooraanstaande, ver klaren dat hij en zijn vrienden een Regeering die weldra van de geteisterden nieuwe,offers ging eischen toch hun steun niet zouden ontzeggen in haar streven naar het herstel van ’s Lands geldmiddelen. De mondelinge onderrichtingen van 21 Maart, de directives zooals men ze genoemd heeft, brengen nieuwe beperkingen aan de eerlijke toepassing der wet. Het Comiteit der Fed< ratie, wiens onrust noch grooter wordt, besluit tot het zenden, bij den Koning, van een afvaardiging der burgemeesters uit het Ypersche om aan de Regeering de eerlijke naleving der wettelijk heid te vragen. De burgemeesters kunnen U zeggen of zij, ja of neen, over hun ontvangst tevreden waren I Ziedaar den stand der zaken toen het in de Kamer tot stemmen kwam. Twee dagorden werden ingediend eene waarbij de Regeering gelaakt werd, en neer gelegd door de socialisten. Vervolgens, de eenvoudige dagorde, behelzende volstrekte goedkeuring van de houding der Regeering in zake oorlogsschade. Deze dagorde werd ingetrokken, nadat de heeren Bocdt, Van Glabbeke, Bovesse, en uw dienaar er zich hevig hadden tegen verzet. Bij de stemming over de socialistische dag orde, heb ik mij onthouden, daar deze dagor de, alhoewel zij de rechtmatige eischen der geteisterden heel nauwkeurig samenvatte, de Regeering laakte. Nu, ik ben immer de mee- ning toegedaan geweest, en Len het thans nog, dat het werk van het herstel buiten allen politieken geest moet voortgezet worden. De Regeering legde zich neer bij' de dag orde Van Glabbeke die voor de geteisterden de stipte en eerlijke toepassing der wet op de oorlogsschade eischte. Bij de stemming over deze dagorde, heb ik mij insgelijks onthouden omdat zij de intrekking der beperkende om zendbrieven niet voldoende waarborgde. Gij weet allen, Dames en Heeren, dat de strijd die wij aangebonden hebben met veie zwarigheden gepaard gaat gij weet dat het Comiteit, de burgemeesters, de volksverte genwoordigers die voor de geteisterden opko men niet alleen weinig ondersteund, maar ook nog hevig aangevallen worden men bestem pelt ze als revolutionnairen omdat zij aam de Regeering vragen hare verbintenissen die zij krachtens de wet aangegaan heeft, na te ko men omdat zij op vergaderingen en betoo- gingen, als deze die vandaag gehouden wordt, aanwezig zijn. Ik beken dat op zulke samen komsten niet immer met bloemen naar de Regeering gegooid wordt, doch het is alge meen aangenomen dat vreedzame volksver gaderingen een wettig middel zijn om aan de openbare meening lucht te geven. veau sacrifice par la réduction de leurs créances. En principe les sinistrés ne sont pas oppo- sés a un sacrifice si l’intérêt du pays l’exige, mais ils estiment que ce n’est pas a eux a montrer l’exemple. II est dans le pays d’autres catégories de citoyens qui n’ont pas souffert de la guerre, voire même que la guerre ou l’après-guerre a enrichis. Quand ceux la et nptamment les profiteurs du remboursement des marks au double de leur valeur auront remboursé ce qu’ils ont ihdüment touché, lessinistrés ne laisseront point protester leur éché.ance La jurisprudence de la Cour de Cassation met en peril la reconstitution toute entière du pays, ainsi que la reparation des domma. ges de toute nature, qu’elle se rapporte aux dommages corporels, mobiliers ou immobi- liers. Si toutes les décisions des Cours et Tribu- naux de dommages sont sans valeur juridique qu’est-ce done qui leur donnera une garantie de perpétuité contre une loi nouvelle quelle qu’en soit la portée et quelque soit la durée qui nous en sépare Les ministres changent, les Gouvernements se succèdent et avec eux les programmes se modifient. Au dessus des autres pouvoirs le Roi de- meure et sans sa sanction nulle loi ne peut entrer en vigueur. C’est pourquoi nous avons eu recours a Lui. On nous a dit par l’organe du Gouvernement sous le couvert de lois votées par le Parle ment Revenez au pays, relevez ses ruines, recon- stituez son industrie, mettez vos champs en culture, plantez vos vergers, rétablissez ces regions bouleversées dans l’état d’avant- guerre, la nation vous en saura gré, elle vous indemnisera de vos peines, de votre labeur, de vos débours. Et nous sommes revenus, r.ous avons trimé ferme, nous avons subi de dures privations, nous avons tenu nos engagements, la renais sance de nos contrées est trés avancée, grace au concours puissant des pouvoirs pu blics auquel je dois rendre hommage. Mais ce n’est pas maintenant, que l’oeuvre est en voie d’achèvement, que la nation peut faillir a ses promesses. Sous la protection du Roi Albert, qui a si noblement dèfendu l’honneur clu Pays, con- -fiant dans sa sagesse et son esprit d’équité nous pouvons compter que l’ceuvre de la reconstitution ainsi que celle des reparations sera a l’abri de toutes les tentatives, d’oü qu’elles viennent, qui tendraierit a y porter atteinte. ■Wl» MIIUI III 1 Jllljll

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 4