I R. VAN ROBAEYS Oorlogschade - Dommages de guerre 7 Ministerieel Bezoek Opening der Apotheek Ouverture de la Fharmacie Wat er gesiemd werd Hoe er gestemd werd 2.63g 7.193 1.922 i.2o5 1.255 I.3o8 710 75 - 1.433 720 353 1.736 Rue au Beurre - YPRES - Boterstraat De monsterbetooging der geteisterden heeft een ongehoorden bijval verworven. Dat de inrichting van zoo een volksbe weging veel tijd en werk heeft gekost hoeft zeker geen verder bewijs. En dat het welgelukken van die mon sterbetooging de schoonste verwachtingen heeft overtroffen is ongetwijfeld de heer lijkste belooning voor hem, dien wij niet moeten noemen, omdat iedereen toch den vriendelijken krullebol,den jovialen Yper- ling zal erkennen. De Kamerzitting van 10 April 1924 In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Commis sies werd de schade, waarde 1914, als volgtt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrale*, la valeur des dommages 1914 a été fixée comme- suit pour les personnes ci-dessous Ploegsteert Lippinois-Deleu Lefebvre-Breine Leroy-Marquillies héritiers Librecht Désiré' Six Bamelis Pertry Jules v Muziekschool van Yper De ouders der ingeschreven leerlingen wor den beleefd verzocht hunne kinderen naar de- Muziekschool (Hondstraat) te zenden op Dinsdag 22 April, om 11 uur zeer stipt. De Bestuurraad. Koninklijke Hofbouwmaatschappjj van het arrondissement Yper en Het werk van den Akker TYTILT Gij beste koffie drinken \A./ Begeeft U naar den oud gekenden V V Kof f ie winkel van G. Vaade LanoitteDe Baadt, in de Dixmudestraat, YPER. heid van geschacher uitgesloten de tweeden boezemen den Minister mindervertrouwenin: hun zaken moeten van nabij onderzocht worden Men ziet hoe. de deur alweer wagenwijd openstaat voor willekeurig optreden der ambtenaren Men ziet ook hoe weinig dit antwoord strookt met de gestemde dagorde, waarbij op de Regeering vertrouwd wordt voor de stipte en eerlijke toepassing der wet Ik heb dus zeer voorzichtig gehandeld met deze dagorde niet te stemmen ik heb mij, zoodoende, volle vrijheid voorbehouden om de noodlottige strekking der Regeering in zake herstel verder te bestrijden Ad. BUYL. Wij vernemen dat de heer Minister Van de Vyvere Maandag te Yper de werken van Sint Maartenskerk is komen bezichtigen. Of hij terzelfdertijde heeft kunnen bestatigen dat meestal de andere gebouwen maar geheel traag of niet vooruitgaan hoeft niet gezegd te worden. Ten gevolge der genomen maatrege len durven de geteisterden hunnen bouw niet meer beginnen vooraleer de zekerheid te heb ben op tijd betaald te worden. Het is te hopen dat na den bekomen bijval der monsterbetooging de heer Minister den neteligen toestand onzer streek zal willen in acht nemen en eenieder voldoening geven volgens de bepalingen der wet. Wij vragen geen aalmoes maar RECHT 1 OPGELET Zondag 27 April aanstaande, (Beloken- Paschen) en niet den derden Zondag, alge-, meene vergadering in ons gewoon lokaal Statieplaats Hotel des Brasseurs Yper om 3 ure namiddag. DAGORDE 1) Verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen, zeer belangrijk. 3) Voorstelling van nieuwe leden. 4) Goedkeuring van het nieuw lokaal. 5) Voordracht door den 'heer H. Casier.. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter, H. Casier. N. Van Winsen. De monsterbetooging der geteisterden bracht te Yper een ontzaglijke menigte. De ordedienst was uitnemend wel verzorgd. De heer Politiecommissaris Vander braambussche, zijne officieren en agenten en de heeren feestcommissarissen halen veel eere van hun werk. Bravo École de Musique d’Ypres Les parents des élèves inscrits sont invités a envoyer leurs enfants a l’École de Musique (rue des Chiens) le mardi 22 avril 1924, all heures, trés précises. La Commission administrative. De monsterbetooging der geteisterden^ heeft duizenden en nog duizenden men- schen naar Yper doen stroomen. Het trein- en trampersoneel heeft zijn uiterste best gedaan om het verkeer te- vergemakkelijken en verdient daarvoor den welgemeenden dank van al de geteis terden der frontstreek. a*our s’assurer de votre élégance et facilité, |J rien n’est plus simple Demandez les - Corsets D- W. Als besluit op de interpellatie betreffende de politiek der Regeering in zake het ver- goeden van de oorlogsschade hadden de heerende Liedekerke,B\evd\\en, Pierco, Pirmez en Lemonnier de eenvoudige dagorde inge diend. Deze dagorde beteekende goedkeuring van de houding der Regeering en, bijgevolg, handhaving der beperkende onderrichtingen. Zij werd neergelegd zonder medeweten der afgevaardigden der meest geteisterde arron dissementen en had, zooals te beseffen is, groote misnoegdheid uitgelokt. .Dank zij krachtdadig verzet van wege de heeren Boedt, Bovesse, Buyl en Van Glab- Jaeke, werd zij op de zitting van Woensdag 1.1. ingetrokken.- önmiddeliijk daarop dienden de heéten Co- laert, Boedt, R. De Bruyhé, Van Glabbeke en Bovesse de volgende dagorde in De Kamer, Akte nemende van de uitleggingen gegeven door den Minister van Economische Zaken, waaruit blijkt dat de maatregelen die aan- leiding gegeven hebben tot de interpellatie van den heer Carlier en Cs, slechts genomen werden ten einde de studie mogelijk te maken die de schatkist moet in staat stellen, in het belang van al de geteisterden, het werk der herstelling te voltooien Tevens rekening houdende met de ver- klaring door den Minister afgelegd dat de rechten der geteisterden zullen gevrijwaard zijn Vertrouwende in de Regeering om voor de stipte en eerlijke toepassing der wet te zorgen, gaat over tot de dagorde. Op de zitting vau Donderdag, werd de volgende dagorde ter stemming gelegd De Kamer herinnert er aan dat zij, door het goedkeuren van de wetten die het be- ginsel der nationale solidariteit huldigen en het herstel waarborgen van de aan goederen en aan personen berokkende schade, voor alle burgers hetzelfde stelsel heeft willen in- voeren, toegepast in een geest van volkomen gelijkheid En dat zij, door drie maal achtereen den Staatswaarborg te verleenen aan de leenin- gen (3 milliard) ten gunste van bet Verbond der Samenwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade, niet opgehouden heelt de geldschieters er van te verzekeren, dat het geleende geld steeds volgens de beginselen van recht en gelijkheid zou verdeeld worden Betreurt dat de Regeering, zonder vooraf noch de vertegenwoordigers van het land, noch den hoogeren raad voor oorlogsschade, noch het Verbond der Kooperatieven voor oorlogsschade geraadpleegd te hebben, gemeend heeft, vanaf Februari, omzend- brieven te mogen rondsturen om de rechten der geteisterden te beperken, om ze in reeksen in te deelen en om op willekeurige wijze voor sommigen onderhen het betalen van de vastgestelde schade te verdagen. Stelt vast dat, indien die omzendbrieven werden ingetrokken, er niettemin monde- linge onderrichtingen aan al de instellingen van den D. V .O. werden gegeven, ten eind'e nieuwe reeksen tot stand te brengen tusschen de geteisterden, de betalingen in geld onbepaald te verdagen, de minnelijke overeenkomsten niet te doen dienen, dit alles in zoodanige voorwaarden dat alle misbruiken te vreezen zijn. Oppert den wensch dat de Regeering ter zake slechts handelen zou in volkomen overleg met het parlement, mits de beloften gestand te doen die aan de geteisterden werden gedaan en eiken maatregel te vermij- den die voor gevolg zou hebben de oorlogs- slachtoffers te behandelen volgens twee maten en twee gewichten, behoudens de middelen te beschouwen die dienen geno- men om de vonnissen te herzien waarbij wederrechtelijke of overdreven vergoedin- gen verleend werden. En gaat over tot de dagorde Deze dagorde werd verworpen. Stemden vóór al de socialisten stemden tegen al de katholieken en liberalen, behalve de h. h. Bovesse, Buyl en Van Glabbeke, die zich om de volgende redenen onthielden Wij hebben ons onthouden omdat de dag- orde, alhoewel zeer nauwkeurig de recht- matige eischen der geteisterden samenvat- tende, nochtans de Regeering ook laakt. Vervolgens werd de dagorde der h. h. Van Glabbeke en consoorten bij staan en zitten aangenomen. De heer Buyl onthield zich dit maal ook. Ziehier de redenen welke hij ons medege deeld had en die hij zou afgelezen hebben, indien er bijnaamafroepinggestemd geworden was Ik heb mij onthouden omdat de dagorde, alhoewel zij de stipte en eerlijke toepassing der wet eischt, voor de intrekking der be- perkende onderrichtingen geen stellige waar in borgen geeft. Warneton Vc Soetaert Florentin Demuynck Octave Bossaert-Savaete héritiers Hanquart Omer Bas-Warneton Ve Devroedt Delforge enfants Deronne Jean *i I' ■■■—II --=11|i ,F=1| 'Hl j 1.802 I - 1 1 1 1t—11 1 j -1111 1 1 ~J I -11—1I—-- =1 p~" -->■ 1 h t -1 r—i1 - 11—11- -i t' ts)

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 6