HET YPERSCHE LARÉGION D’YPRES ‘Wekelijksch Overzicht Supplément Bijvoegsel 5e Année, N° 1 - 19 Avril 1924 5e Jaargang, Nr 1 Handel en Nijverheidsbond TBNTQONSTBI.I.IN'G perdez pas L’immente Grand’Flace d’Ypres, noire de monde tors de la Manifestation des Sinistrés du 13 Avril. 19 ^pril 1924 wel bekwaam zijn om als eerste voorwaarde zijner toestemming te eischen dat het Roer gebied ontruimd worde. Deze twee tegen over elkander staande zienswijzen zouden uit hun aard zelve waar schijnlijk de grootste moeilijkheid kunnen verwekken, welke voor de oplossing van het geval te vreezen is. Indien de verbonden de eensgezindheid blijven bewaren en hand in hand werken en stand houden, is er niets te vreezen. In het tegenovergesteldgeval loopt alles weer gevaar ineen te storten en de groote krachtinspan ning welke komt gegeven te worden weer nutteloos te worden. RIK. De berichten van alle zijden, na het bekendmaken van het verslag der Deskundi gen, zijn goed. De eenheid schijnt te herleven onder de Bondgenooten, want allen tot Amerika en Engeland toe, laten weten dat zij het eens zijn met de besluitselen van het Verslag, om deze als basis aan te nemen voor de verder te nemen maatregelen. Het nieuws komt ons zelfs toe dat Duitsch- land zijn antwoord reeds heeft laten geworden aan de Herstellingscómmissie en toestemt om de voorstellen der Deskundigen aan te nemen als grondslag om tot eene spoedige oplossing van het Herstellingsvraagstuk te geraken. Het Reich belooft (1!) zelfs zijne volle mede werking om het voorgelegd plan te verwezen lijken. Nochtans moeten wij ons niet laten ver blinden door deze onverhoopte uitslagen. Er zijn nog immers vele struikelsteenen te ver- -mijden vooraleer de zaak klaar is. Alhoewel de Deskundigen in groote trekken het betalingsvermogen hebben vastgesteld, hebben zij aan de beraadslaging der Verbon den overgelaten op hoeveel de te betalen som moet bepaald worden. In 1921 werd de som op i32 milliard geschat. Maar sinds lang is de hoop vervlogen welke liet rekenen op zulk cijfer. Zullen de verschillende landen zich nog te vreden stellen met hun aandeel dat zij vroeger aangenomen hebben om béterswil Dit is een der voornaamste moeilijkheden welke zullen oprijzen. Eene andere groote moeilijkheid ligt in deze vraag besloten Welke waarborg dient er tegenover Duitschland- genomen, welke ertoe in staat is hem te dwingen zich niet meer aan zijne verplichtingen te onttrek ken Zullen de verschillende landen het daarover eens zijn en blijven Geene enkele gissing kan voor ’t oogenblik daarover gemaakt worden. Wij moeten af wachten dat de internationale bijeenkomst heeft plaats gehad tusschen de vertegenwnor- digers der verschillende landen. De verkiezingen staan voor de deur in Frankiijk en misschien moet men daarom niet te gauw voortgaan' op sommige verkla ringen welke in den kiesstrijd gedaan worden. Althans moet men een zeker gewicht geven, aan eene verklaring van den heer Poincaré, welke op de stelligste wijze .uitroept«Er kan geen sprake zijn van de Roer te ontruimen vooraleer ons aandeel der vergoedingen betaald is. Er kan ouk geen sprake zijn van onze drukmiddelen te lossen zonder vooraf gaandelijk zeker te zijn dat wij de schroef weer dadelijk kunnen toehalen in geval van nood. 3. 4. Fantaisie, ballet, 5. _L' Escarpolétte, valse, 6. Les Chevaliers Gardes, che triomphale, lions les élégantes dames, ne j votre grace acketez les élégants corsets marque O. W. De overgroote Markt van Yper, opgepropt van volk, tijdens de Monsterbetooging der Geteisterden van 13 April Cliché gracieusement prétépar La Libre Belgique Den inzet der handelsweek is bekroond geweest met een uitslag die de algemeene bewondering opwekte en eenieders verwach ting ver overtrof. Willen is kunnen is de leus der inrichters en ’t oude spreekwoord is bekrachtigd geweest in zijne volle beteekenis. De tentoonstellens hebben bewijs gegeven van wijze opvatting, kloeken durf en taaien wil. ’t Groot werk der voorbereiding liep van stapel met veel gemak en op het gestelde uur begon den officieelen inzet. Om 3 ure werden de stadsoverheden ont vangen in ’t hotel Britannique. M. H. Ter gelegenheid der HAISDELSWEEK Zondag 20 April, om 5 ure op de Kiosk der Groote Markt CONCERT DOOR DE HARMONIE YPRIANA onder de leiding van M. G. VAN EGROO- PROGRAMMA Marche Lorraine, L. Ganne. Attila, ouverture, Debrandt. FeteNapolitaine, tarentelle, E. Wesiy. Montagne. 5. L'Escarpolette, valse, Allier. mar- Thomas. Vermeulen, voorzitter van den bloeienden Yperschen Handelsbond, verwelkomde de heeren Burgemeester en Schepenen, omringd van den gemeenteraad, de heeren Hoofdkom- missaris en Arrondissementskommissaris niet nog andere voorname heeren. Met gepaste bewoordingen dankte M. Vermeulen die heeren voor hun bezoek, zette het doel uiteen onzer eerste handelsweek en. drukte den wensch uit dat den eersten stap in deze nieuwe richting de beste bekroning zal mogen in ’t verschiet zien. Den heer Burgemeester nam vervolgens het woord, gelukwenschte de inrichters en. Het Reich van zijnen kant zou daarentegen wees er op dat, met gezamentlijk werk en innige verstandhouding, wij Yper kunnen brengen tot nog nooit gekenden groei en bloei. Enkele herinneringen uit ’t verleden geven ons een juist gedacht wat Yper vroeger was en eenieder voelde zoo diep wat den oorlog ons ontrukt heeft en droomde van nieuwe macht en pracht. Volgde daarop het bezoek in de vier zalen en een algemeen bezoek in stad. Iedereen volgde met de meeste aandacht ’t grootsche werk der tentoonstellers en den indruk was alge meen dat onze eerste han lelstentoonstelling uiterst wel gelukt mag heeten. Meer daarover de naaste week. •.‘AW»»;: 1. 2.

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 9