w ia voiture ia pias économique dn monde. - Économie dans Ia consommation et reairetieft- CONSOMMATION AUX 100 KM. enkel voor recht, M a n D u n n -HH- !i Redevoering van M. VALCKE Bestendig Afgevaardigde van Veurne M. Valcke brengt den vrienden groet van de Yzerstreek, Dixmude-Nieuwpoort-Veurne. Hulde aan Yper die de sterke vesting is van het kamp der geteisterden, het arsenaal van voorraaden wapens. Machtig en prachtig is de legerschaar die hier in schouwing is genomen geweest En onze strijd is een rechtveerdige strijd niet voor voorrecht of voorkeur, niet voor buitengewone gunsten, maar het recht tot gelijkheid. In de grondwet staat die bijzonderste onzer vrijheden gewaarborgd de wet kent gee*1 categorien van Belgen, noch Vlamingen» noch Walen, noch katholiek, noch liberaal, reeds voorschotten getrokken heeft. Wie zou dus de verantwoordelijkheid durven dragen de voltooiing dezer werken te belemmeren Wie zou de onverdeelde goederen van wedu wen en weezen, de belangrijkste, in den steek durven laten Is het het gevolg niet van een misverstand? Zal het misschien voldoende zijn die toestand kenbaar te maken opdat de Staat zijne betreurenswaardige maatregelen intrekke ofwel heeft het dalen van onzen frank een ongegronden schrik te weeg ge bracht 't Is mogelijk laat ons nochtans ge rust zijn, ons geld kan niet dalen zooals het duitsche de moffen hebben het gewild om hunne schuld niet te betalen, maar in België kan dat niet, wij zijn werkers, wij moeten zegepralen Onze vijanden hebben op onze munt gespe culeerd, in alle landen vindt men speculanten die zich zonder werken willen rijk maken, maar zulks is tijdelijk de eerlijkheid en de werkzucht der Belgen moet en zal de zege praal behalen. Onze frank zal allengs stijgen en langs dezen kant is er dus hoegenaamd geen gevaar. Is, voor het oogenblik, de toestand der landen met hoogen wisselkoers beter dan den onzen? NEEN, integendeel, nooit heeft er daar zooveel werkeloosheid en armoede ge- heerscht. En wat is de toestand van onzen schulde naar Duitschland Sedert den wapenstil stand zijn er daar meer woningen uit den grond gerezen dan in al de herbouwde gedeel ten der verwoeste streken nooit heeft er meer schandalige pracht gewoekerd, nooit zijn er meer gelden in onzijdige landen over gebracht. Is deze handelwijze eerlijk van wege een schuldenaar Gedurende den pas- sieven tegenstand hebben de duitsche nijve- raars een nieuw en modern materiaal inge richt om den ekonomischen oorlog voor te bereiden. Deze daden-zouden in alle landen moeten bekend gemaakt worden, dan mis schien, zouden de slachtoffers meer gesteund worden. En nu, wat de oorlogsschade zelf betreft, zal ik U in dien doolhof niet brengen, want Gij zijt het die, na de ontvangst der onuitwis selbare titels, uwe klacht, uwe stem kenbaar gemaakt hebt die de huidige betooging verwe zenlijk en die Gij met ter daad gewild hebt. Uw angst wgs gerechtvaardigd, want Gij voor zaagt niet alleen uwen eigen ondergang, maar ook dezen der verwoeste gewesten. Na den wapenstilstand had men het be wustzijn dat Duitschland alles zou betalen, men heeft aan vooruitzicht gefaald het is dan dat de kwaal ontstoken werd. Waarom heeft men niet eerst en vooral de dakloozen, die alles verloren hadden en niets meer bezaten schadeloos gesteld en anderen, die nog alles bezaten, uitgesteld tot betere tijden Waarom heeft men in eens 7 milliard mar ken uitgewnseld die, op de geldmarkt gewor pen, onzen frank deden dalen was de toe stand van deze markenbezitters zoo pijnlijk waren velen van hen geen smokkelaars of woekeraars die ons land uitbuitten terwijl onze jeugd zich liet dooden in de modderach- tige en natte loopgraven Welk was de toen malige waarde dier marken Men mag ze tellen aan 40 centiemen, rekening houdende met den wisselkoers van het pond sterling en van den dollar. Welnu, waarom doet de Staat geen gedwongen leening, zonder interesten, met het bloed uwer Vaders en Zonen. Wie heeft die MONSTERBETOOGING belegd Zijn het de Burgemeesters, ontvangen door Zijne Majesteit den Koning N EEN I Zijn het uwe leidsmannen, die, alle politieke of geldelijke interesten van kant stellende, hun ideaal van de herleving der verwoeste streken verdedigen NEEN 1 Zijn het de Hoofdman nen uwer samenwerkende maatschappijen van Oorlogsschade NEEN 1 Gij zijt het, Geteisterden, die uit eigen wil zoo talrijk opge komen zijt ter verdediging uwer heilige rech ten en ter herleving uwer arme gewesten. Uw gebaar zal later met gouden letters prijken in de geschiedenis van den heropbouw van ons gemarteld BELGIÉ. Eere aan U allen die uwe rechten beseft Eere aan U die niet wilt, dat uw Vlaanderen sterve Eere aan U die streeft voor den her opbouw uwer puinen Eere aan U, vermink ten, oud-strijders, dubbele slachtoffers der pruissische dwingelandij. Het is aan een beschuldigde toegelaten ver zachtende omstandigheden in te brengen, zoude het aan onschuldige slachtoffers ver boden zijn een weinig overgevoeligheid in te roepen Wat was ons lot De oorlog brak uit, Vaders en Zonen werden ingeroepen, er was staking in werk en handel, wij hadden de eer of het ongeluk ons aan het front te bevin den, wij moesten niet vertrekken en dienden tot schild onzer vijanden, gedurende meer dan twee jaar werden wij beschoten langs lucht en aard, de helft van dezen tijd brachten wij door in kelders, veel burgers werden gedood, anderen werden opgeëischt in lagers en naar Duitschland gezonden, wij waren van de rest der wereld afgescheiden, zelfs gecen sureerde dagbladen waren ons verboden, de honger kwelde, want de vijand eischte de oogsten op, onze spaarpenningen waren uit geput, de armoede en de dood stonden aan dé deur, tot wij eindelijk onder bajonnetten uitgedreven werden als vee, de eenen' te voet, de anderen in beestenwagens stallen en schuren waren onze voorloopige woonplaat sen ik zal mij geheel mijn leven herinneren van dat kind dat het levenslicht in een koei- stal zag En nochtans hadden wij nog bloed in onze aderen, wij bleven hei Vaderland getrouw, wij leefden op hoop, wij hadden vertrouwen in onze wapenen, tot de wapenstilstand een einde stelde aan den doodstrijd. En voor ons, uitgedrevenen, wat was helaas onze toestand wij waren dakloos, zonder meubelen, zonder kleederen, zonder eewg bestaan en reeds stelden de inboorlingen ons de vraag wanneer wij zouden vertrekken naar onze streek lil Nederig was ons antwoord waar moesten wij heen, naar eene streek waar, zoo ver onze oogen droegen, geene hut meer zichtbaar was? Het is in duitsche onder standen dat de eerste pioniers vertoefden, terwijl de groote schuldige der vredesschen- ding zich in een prachtig kasteel in Holland verschuilde. Allengs, maar traag, verbeterde de toestand wij wilden herleven wij hebben geslaafd en, geholpen door de nationale solidariteit, mogen wij als een mirakel aanschouwen hetgeen ons volk heeft teweeggebracht. Enkele sommen zijn nog onontbeerlijk om dat meesterstuk te voltooien men moet reke ning houden dat meer dan de helft der oorlogs schade afgewerkt is en dat de andere helft voor de helft der wederbetaalde marken, uit. keerbaar wanneer Duitschland zal betaald hebben Deze d. milliard en hal] zouden het land doen ademen en deze maatregel zou goedge keurd worden door alle ware BELGEN. De rust en de vrede zouden teruggegeven worden aan de ongelukkige slachtoffers en de verge telheid zou aan de schaamtelooze houding der markisten geschonken worden. Het geld dat de ma’ken vervangt is voor eeuwig verloren en zullen wij, geteisterden, dat moeten helpen betalen Integendeel de oorlogsschade zal nu of later door Duitschland moeten betaald worden. Wij verstaan uw lijden, sedert 10 jaar hebt Gij rondgedwaald, sedert dit tijdstip hebt Gij geleefd in de onzekerheid, maar schept moed zijt bedaard en kalm, alle plagen hebben een einde en na allerhande ontberingen zult Gij te beter uw nieuw leven waardeeren. Vermijdt alle wanhopige daden, vermijdt alle persoonlijke kritiek en herinnert U dat wij de eersten het behoud van het Ministerie van Ekonomische Zaken gevraagd en be komen hebben. Ik heb de overtuiging dat de Staat U niet in den steek zal laten, dat de kinders van VLAANDEREN niet als bastaards zullen behandeld worden, dat hunne klachten zullen aanhoord worden. Wij zullen stipt onze taak vervullen, wij zullen U verdedigen niet met politiek inzicht, niet uit interest, maar alleenlijk voor de her leving van ons arm VLAANDEREN en den bloei van ons gemarteld BELGENLAND. Wij zullen zelfs meer doen dan de eerlijke geteisterden verdedigen, want die niet eerlijk is moet aan onze deur niet kloppen, wij zullen en moeten den Staat inlichten over mogelijke besparingen, want de penningen van de Staat zijn de onze of toch wel deze van de geheele Belgische familie. Wij zijn zelfs bereid den Staat bij te staan en de middelen aan te duiden om de oorlogs schade uit te betalen gelijk voorheen zonder de budjetten meer te belasten. Kalmte en werk moet uwe leuze zijn hebt vertrouwen Een land dat werkt kan niet vergaan. Tegenwoordig zal men U misschien be knibbelen, maar de dag zal komen, en is zelfs nakend, waar men uwe hardnekkigheid tot herleving zal bewonderen. In naam uwer gesneuvelden, in naam hunner heldendaden hebt den uitdr ukkelijken wil dat VLAANDEREN IN België herleve O-®, por te de Menin, Ypres Catalogue et démonstratlons gratuits sur demand*. Agents Concessionnaires Garage l! 4 Demandez aux pro'priétairas d'une automobile Citroën, ce qir’ils en-pensant n

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 4