A Dinant 5e Jaar, N° 3 - 3 Mei 1924 5e Année, N° 3 - 3 Mai 1924 e Federation des Sinistrés de 1’Arrondissement d’Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Au geste flamand d’Ypres, répondons par le geste wallon de Dinant. 1 Rédaction, Administration et Publicity Rue d’Ypres, 21, POPERINGfflE Beheer, Opstel en Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Vier garen geleden... En nu Abonnement 8 fr. 50 per jaar Buitenland 13 fr. Abonnement 8 fr. 50 par an Etranger 13 fr. La prochaine reunion mensuelle de; Délégués des clubs de sinistrés aura lieu le dimanche 11 mai, a 3 heures précises, dans la salie du ir de 1’ Hotel Continental Place de la Gare, a Ypres. ORDRE DU JOUR jo) Procès-verbal de la derrière réunion. 2") Communications 3°) Vdeux des Clubs. 4°) La réponse du Ministre aux Bourgmestres. Les Administrations communales des loca- lités oü il n’y a pas de clubs de sinistrés, ainsi que toutes les Coopératives, sont invitées a y envoyer également des délégués. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arth. BUTAYE, Avocat, Ypres. een half jaar zijn voorbij i van den wapenstilstand. journal hebdomadaire de I’Arrondissement. d’Ypres Grgane de 1’Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Orgaan der Vereeniging der Geteisterden. der Ypersche Clubs, enz. De aanstaande maandelijksche verga dering der Afgevaardigden der Bonden zal plaats hebben den Zondag 11 Mei, om 3 ure stipt namiddag, in de zaal van het eerste verdiep van het Hotel Continental Statieplaats te Yper. DAGORDE i°) Proces-verbaal der laatste zitting. 2°) Mededeelingen. 3°) W en schen der bonden. 4°) Het ministerieel antwoord aan onze Bur gemeesters. De Gemeentebesturen der plaatsen waar nog geen bond bestaat alsook al de Coöpera tieven worden verzocht afgevaardigden naar deze vergadering te zenden. Alle geteisterden hebben vrijen ingang. De Voorzitter, Arth. BUTAYE, Advokaat, Yper. HET YPERSCHE is zijn vijfde jaar ingetreden. Toen ons weekblad werd gesticht met het doel, buiten en boven alle politiek, buiten en boven allen taalstrijd, in de bres te springen om de heilige rechten der geteister den van onze zoo diep beproefde geboorte streek te verdedigen tegen wie dan ook, hadden we nooit kunnen vermoeden dat de taak, welke wij aanpakten, zoo vol moeilijk heden, en de baan, die ons naar het einddoel van ons streven leiden moest, zoo lang en zoo vol hinderpalen wezen zouden. In Mei 1919 stemde de Belgische Kamer eene wet, waardoor den geteisterden plech- tiglijk werd beloofd. -jat elke schade, recht streeks door den oorlog veroorzaakt, in hare algeheelheid zoude worden vergoed. In hare geestdrift legde ze in vorm van wet die belofte af, er bij voegende Het Belgisch gouvernement verzekert aan alle Belgen vol ledig herstel van elke rechtstreeks geledene oorlogsschade, zelfs voor het geval dat Duitschland aan zijne verbintenissen en ver plichtingen zoude te kort komen. Gedenkende dat België, bij het uitbreken van den krijg, zich zoo trouw aan zijn woord en tevens zoo manhaftig aanstelde tegen een twintig maal sterkeren invaller, zich herin nerende het reuzenaandeel, dat onze held haftige jongens aan den hevigsten aller oor logen namen, en sterk einde'ijk door de zoo plechtig aangegane verbintenissen van de nationale regeering, keerden de vluchtelingen in grooten getalle terug uit Frankrijk en elders naar hunne geboortestreek, om er zich op nieuw hunne haardsteden in te richten, hunne landerijen te herstellen, hun handel en hunne nijverheid te stichten, en er zich opnieuw door zwoegen en wroeten voorspoed en welvaart te verzekeren. Allen rekenden ten stelligste op de beloofde hulp van het gouvernement. Kwam die hulp van ’s Lands Bestuur, zoo- als ons die werd toegezeid Voor de markenbezitters, JA. Voor ons, Geteisterden, NEEN. In een onnoemlijk korten tijd werden er in ’s Lands Kas 7-5oo.ooo.ooo franken gevonden om aan de volle vooroorlogsche waarde 6.000.000.000 Marken uit te wisselen, zonder zich om den oorsprong of de herkomst van die marken te bekommeren, zonder zelfs eens te onderzoeken of deze in het land waren voor den 11 November 1918 (hier door den bezetter voor dien datum opgedrongen en gelaten) of hier naderhand werden binnengesmokkeld door sluwe buitenlanders of door geweten- looze Belgen Reeds vijf en sedert het sluiten Une manifestation des sinistrés est projetée d Dinant. Un appel énergique vient d’etre lancé Bravo Reeds lang hadde onze streek geheel en al vin hare oorlogsverwoestingen en oorlogsweeën hersteld, en alle geledene rechtstreeksche oorlogsschade, zooals beloofd, uitbetaald moe ten wezen. En wat hebben onze geteisterden tot heden reeds van ’s Lands regeering ont vangen De verslagen der monsterbetooging van Zondag i3 April 1924, waaraan al de gemeen ten der Leie-, Yper- en Yzerstreek deelnamen, zullen U dit zeggen. Die verslagen zullen U verder leereij wat de laatste bedoelingen der Regeering tegenover de geteisterden waren en op welke sluwe, echt Machiavelis- tische wijze, deze onze door den oorlog reeds zoo wreed beproefde menschen wilde bedot ten en bedriegen, Gelukkig dat mannen met waakzame oogen en met stalen wil, met hart en ziel U en Uwe streek genegen, het gevaar, dat U allen be dreigde, hebben ingezien en onverwijld en onverschrokken ten strijde trokken tegen de inkrempers van uwe heilige rechten. Over het verhoor der heeren Burgemeesters bij zijne Majesteit den Koning, over de zoo prachtig geslaagde monsterbetooging van Zondag i3 April 1924 werd door anderen reeds genoeg geschreven, opdat het mij ver oorloofd weze er verder niet meer op terug te komen. Enkel wil ik hier eenige bemerkingen plaat sen om dit artikel doelmatig te sluiten. 1) De pogingen van enkele wetgevers om het gouvernement door omzendbrieven en oneerlijke wetten ertoe te brengen onze heilig ste en onaantastbaarste rechten met de voeten te vertreden en bekrachtigde wetten en ver ordeningen als papiervodden te behandelen, werden kranig aan de kaak gesteld door man nen, die door hun optreden onze achting en ons vertrouwen verdienen. 2) Die pogingen mogen, althans voor het oogenblik, als verijdeld beschouwd worden. 3) Onze vertegenwoordigers in Kamer en Senaat moeten steeds in het geheugen hebben de verbintenissen, welke zij plechtiglijk ten aanzien en ten aanzijn van een twintig duizend man sterke stoet geteisterden hebben aangegaan. Die verbintenissen moeten zij op gevaar af ons vertrouwen te verspelen stipt en kracht dadig vervullen en daar, waar het de hand having onzer rechten en de toepassing der wet van Mei 1919 geldt, onverschrokken voet bij stek houden. In Hou en Trouw moeten zij onze verdedigers zijn. 4) De geteisterden, wie zij ook zijn mogen, zullen de noodzakelijkheid moeten gevoeld hebben eendrachtiglijk hand in hand.samen te gaan om alle gevaar van hen af te weren en het herleven onzer geliefde geboortestreek te be spoedigen door het aanwenden van eerlijke en krachtdadige middelen, daartoe bestand. Ons Weekblad, nu zooals vroeger, is ten dienste van allen, die de geteisterden helpen 1 HET D'YPRE YPERSCHE Les articles non signés sont refuses Naamlooze artikels geweigerd Aten kan inschrijven in alle Belgische postkantoren On peut s’abonner dans tous les bureaux de poste Beiges LA REGION

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 1