DE ROODE LAMP Conseil Communal d’Ypres Séance publique du Samedi 3 Mai 1924 nes, 10-5-24 ’t Ypersche 24 (vervolg) XIII Kortom uw gelaat, vooral wanneer gij fat soenlijk zult aangekleed zijn, is geschikt om ver trouwen in te boezemen niemand zal op u kwade vermoedens hebben. In dien zin, kunt gij mij nuttig zijn, en rechtaf gezegd, daarom alleen sloeg ik de ocgen op u voor het overige stel ik hoegenaamd ook, geen belang in uw lot. Ziehier mijn voorstel. Alwaar ik denk een stuiverken te verdienen op markten, feesten, volksvergaderingen van allen aard, zult gij mij trouw op de hielen volgen. De geschenkjes die ik ontfutsel, zult gij behendig op u weg foefelen en in zekerheid stellen. Aan mij de taak die later aan den man te brengen. Ge durende de dagen dat wij op onze renten leven, dat wil zeggen wanneer er nergens iets te knippen valt, steekt ge nu en dan al een handje aan de zeehaven uit. Het is nuttig voor ons bedrijf, dat de menschen ondertusschen zien dat gij werkt,jwatik u daarvoor in weder vergelding bied, heb ik u gisteren reeds ge zegd, geld op zak, fatsoenlijke kleeren, goed eten en drinken, aangenaam logement, en daarenboven valsche papieren om u met de Vrij vertaald naar het Engelsch Is. ACHTERGAEL heeren van de wet in regel te stellen. Welnu, wat dunkt u Gij antwoordt niet Is dat geen koninklijk voorstel zeg, hebt gij u wel ooit aan zoo een baantje verwacht Uurwekker sprak deze lange rede op zijnen gewonen levendigen toon uit, en daar ik zwijgende bleef Nu Ik begrijp hervatte hij schertsend, het verwondert u in mij eenen zakkenroller te zien. Gisteren aanzaagt gij mij wellicht voor eenen valschen munter Inderdaad ’t is ver staanbaar, dat splinternieuw goudstuk in de herberg, niet waar Ik bekende dat hij den nagel op den kop sloeg. Ja maar, mijn jonge kameraad, dat is een ander paar mouwen, dat is een gansch bijzon der vak. Om valsche munt te slaan, moet men de scheikunde bestudeerd hebben en daartoe ontbrak mij lust en tijd. Daarenboven is dit vak oneindig gevaarlijker. De op heeterdaad be trapte beurssnijder geraakt er met enkele maan den gevang van af. De valsche munter hangt men aan de galg. En dit is wel een oogenblikje nadenken waard. Welnu, wat zegt gij Het duurt wel lang vooraleer gij een besluit neemt? En ik die meende dat gij mij bij ’t eerste woord van blijdschap haddet gekust Ik zou dus de bondgenoot van eenen door trapten gauwdief worden Daarop ten slotte liep dit prachtige voorstel uit. Wel is waar, had ik, om aan den drank te geraken, menig maal mijne ouders bestolen maar tot als nu, nog nooit anderen iets metterdaad ontvreemd. Van mijne teedere jeugd af had ik in kerk en M. Van der Mersch. Le Conseil inter, ministériel s’en est occupé lundi. M. Sobry donne lecture d’une lettre dfc 1’Administration des Fonts et Chaussées de- mandant a la ville de prendre une prompte decision. L’élargissement du pont se ferait par un encorbeillement au dessus de l’eau, de chaque cöté du pont. Tels que les trottoirs sont aujourd’hui, ils sont trop étroits p0Ur les piétons. L’emplacement des trottoirs ac- tuels pourrait servir a l’élargissement de la chaussée mêmef Ce travail ne touchera en rien aux anciens remparts, ni aux tours Les conseillers émettent un avis favorable. M. Bouquet. De bezoekers der stad klagen over de prijzen die de autohuurders, aan de statie, durven vragen voor de minste koersen in stad. Het ware wenschelijk dat er een einde zou gesteld worden aan die mis- bruiken, die een zeer slechten indruk geven aan de vreemdelingen. Le Conseil est d’avis qu’il y a lieu de s’oc- cuper de règlementer au plus tót le stationne- ment et le tarif des voitures. M. l’échevin Van der Mersch s’informera des règlements en usage dans les autres villes. >- M. Bouquet. De lijnvisschers klagen dat de liefhebbers die gebruik maken van bootjes op onze grachten te naar komen van hunne lijnen. Zij moeten hun houden op eenen afstand van vijf meters, zegt het reglement, en dit wordt geenszins nagevolgd. M. Colaert zal zeggen aan de politie ei een oog op te houden. M. Delahaye wenscht dat in al de scho len de meesters hunne leerlingen zouden aan- leeren beter de boomen en planten te eerbie digen. Het is een ware schande te zien hoe onze jonge planten door hen behandeld wor den. En nergens is er politie te zien. Cette observation donne lieu a toute une conversation au cours de laquelle le Conseil recbnnait qu’il y a une foule d’abus a redres ser, et que le corps des agents de police est insuffisant en nombre. Bassin de natation. La ville s’est plainte trés énergiquement auprès du Gouvernemen de ce que celui-ci a remis a plus tard 1 reconstruction du bassin de natation, alor que cependant ce travail est si indispensabl a notre population d’Ypres. Nulle part e Belgique il ne se fait un travail manuel aus sale aucune ville en Belgique n’est aus school geleerd, wat voor een groot kwaad h in Gods oogen is, den evenmensch in zijn' eigendom te benadeeligen. Deze loffeli.'l grondbeginselen leverden thans in mijn gemos eenen geweldigen strijd tegen de schurke loopbaan, die zich voor mij openen ging. H was onder den invloed van dien strijd, dat midden de’verwarring mijner zinnen, enk' woorden ter wederlegging stamelde, wier l teekenis ik niet duidelijk besefte. Ik verschoot, toen dien ten gevolge Ut wekker eensklaps, zoo rood als eenen har van gramschap opsprong Welhoe, domkop bulderde hij met e dreigend gebaar, dat staat zoo geschapen i u Gij ligt nog zoo diep in de duisternis bijgeloofs verzonken Godsdienst, zedele eerlijkheid Gekke droomen van ziekeli hersens, oudewijvenpraat, nauwelijks g( genoeg om kleine kinderen in slaap te wieg Daar is noch God noch een ander leven I d is hiernamaals niet met al, dat verzeker ik Wij bestaan hier enkel op aarde om 01 lusten den vrijen teugel te vieren en volop genieten. Een enkel doel moeten wij beha gen en dat doel is aan de klauwen des gereC te ontspringen. De wereld, wat is de wer< een bloemenhof, waaruit al wie verstand' de schoonste rozen plukt, zorg dragende h:j zich niet al te erg de vingeren aan doornen kwetst. Het leven, wat is het le* een louter komediespel, waarin een ie#c zoo goed hij kan, zijne rol speelt iïict dood valt de gordijn neer en de grap 's (7 Vertolg La séance publique s’ouvre a 3,55 heures. Sont présents MM. Colaert, bourgmestre, président Sobry, Van Nieuwenhove, Van der Mersch, échevins Declercq, Donck, Van Alleynnes, Glorie, Delahaye, Bouquet, Iweins et Lemahieu, conseillers Versailles, secrétaire. Sont absents MM. D’Huvettere, Delhem. 1. Le procés-verbal de la précédente séance du 29 mars est approuvé. Le Conseil avait été un mois sans se réunir. 2. Location d’un terrain a labour a Voor- mezeele, appartenant aux Hospices. Cette location par adjudication publique est ap- jprouvée. 3. Fabrique d’église de St Martin. Les comptes 1923 sont approuvés. 4. Tribunal des dommages de guerre. Cré dit pour mobilier. Toutes les communes ont payé ou paient leurs parts contributives dont la ville fait 1’avance. Un nouveau crédit de 5ooo fr. est accordé. 5. Les Hospices Civils sont expropriés de quelques portions de terrains dans certaines rues de la ville. Le Conseil approuve les prix convenus. 6. Achats de compteurs d’eau. Le Con seil, a huit clos, a décidé de ne pas s’adresser a 1’Allemagne pour cette livraison, et de ré- server sa commande a la firme beige des Ven- qui a donné toujours toute satisfaction a ses clients. M. Sobry est d’un avis contraire. La com pagnie Kolhmayer a des prix beaucoup plus favorables cela diffère de 37.000 fr. C’est une différence énorme. Il n’y a aucun motif de ne pas lui donner 1’adjudication puisqu’elle a donné la plus basse soumission. M. Colaert. De tous les soumission- naires c’est la compagnie des Vennes qui a donné le plus de garanties. Il ne suffit pas d’envisager le coüt seul. M. Iweins. La ville n’a pas écarté la Errne Kolhmayer paree qu’elle est une firme allemande, elle est beige. Mais cette firme ne saurait pas fournirles accessoires nécessaires. Son prix est bien inférieur de 37.000 fr., mais il n’est pas fixe. Puis elle est plus exigeante au point de vue de 1’entretien. Tout pris en considération, il vaut mieux s’adresser a la firme des Vennes. M. Colaert. M. Kolhmayer est Beige, certes, mais il représente une firme alleman de. Cependant, la n’est pas la question, il faut prendre les autres points en considération. On passe au vote. La proposition écartant la firme Kolhmayer est écartée par 8 voix centre 4. 7. Communications. Le Maréchal Douglas Haig arrive demain, comme répré- sentant du Roi Georges, et le Gouvernement Beige a invité la Ville a le recevoir officielle- ment. C’est ce que la ville d’Ypres, reconnais- sante, s’empressera de faire. Le Conseil com munal le recevra a 12,i5 heures. M. Colaert rend compte des dispositions qu’il a du prendre a la hate. Il parait que Sa Majesté le Roi ira lundi a Wytschaete et a Messines, mais il ne viendra pas a Ypres. Du moins la Ville n’a regu aucune communication a ce sujet. M. Van Nieuwenhove. Il ne peut plus venir a Ypres 1 Le Gouverneur informe que le Ministère voudrait avoir 1’avis de la Ville au sujet de la dés-adoption de la ville. M. Colaert est d’avis que 1’adoption doit être maintenue, et propose d’émettre un voeu en ce sens. Il est absolument impossible encore a la ville de se subvenir financièrement. Le voeu en ce sens est adopté. Lasociété Yper Op appelle 1’atten- tion du Conseil sur l’opportunité de la ré- ouverture du marché aux poissons, et sur l’urgente nécessité de reformer le service des vidanges. M. Bouquet se plaint amèrement de c,e dernier service. M. Van Nieuwenhove. Ce service ne pourra être mis en adjudication que lorsque la ville aura un terrain pour y déverser les vidanges. En ce moment, on est parvenu a trouver un terrain et on pourra done mettre le service en adjudication. Ceci sera une grosse question et difficile. M. Bouquet insiste. Il faut que cela finisse. Les particuliers ne savent que faire de leurs déchets. M. Colaert. Le batardeau de la Porte de Lille doit être élargi. Ji DOOR

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 6