I u I1 I I jrf 1P lil I 1 onderhol VERBRUIK OP OE IOO KILOMETERS j'l I® Il It Mil I I Wet spaarzaamste Aiitorijtiiig der wereld. Besparing in liet verbruik en van I I caractère de liquidation Compensation. DUNN Y P El* Kataloog en proeven gratis op aanvraag. I Créances de l’État et indemnités pour dommages de guerre I Herstel van Oorlogschade Circulaire du Ministère des finances du 28 Novembre 1923 La compensation peut s’établir entre cer- taines créances de 1’Etat a charge de sinistrés et les indemnités revenant a ceux-ci en répa- ration de dommages de guerre. Cette compensation n’est admise qu’au profit des redevables dont les droits a une indemnité pour reparation de dommages de guerre sont consacrés par un titre émis en Alleenverkoopers: Ga r 3<J 6 Vraag aan de eigenaars van een CITROËN-AUTO wat zij er van denken. zou hij wel kunnen gelijk hebben suite d’une décision judiciaire ou d’une arrêté octroyant des avances, pour autant, toutefois, que l’indt mnité ne soit pas affectée d’une con dition de remploi ou bien, s’il s’agit d’une in demnité originairement soumise a remploi, qu’il ait été justifié de celui-ci. En matière domaniale, la compensation est toutefois susceptible d’être étendue a l’hypo- thèse oü le droit du sinistré n’est pas encore consacré par un titre. En ce qui concerne les produits recouvrés par l’Administration de l’Enregistrement et des Domaines, la compensation est applicable exclusivement dans les cas suivants A. Impóts Droits de succession, pour autant que la somme due par le sinistré a la caisse d’un même comptable atteigne pour chaque décès au moins 2,000 francs en principal. B. Produits domaniaux i° prix de vente d’objets provenant du butin de guerre 2° prix de vente d’objets ou marchandises provenant des livraisons allemandesen nature ou des services de restitution industrielle et agricole 3° plus généralement, prix des ventes mobi- lières qui ont un d’après guerre pour autant, dans ces trois cas, que le total des dettes résultant pour le sinistré du même contrat ou de la même adjudication atteigne au moins 1,000 francs en principal. En dehors des cas prévus ci-dessus, la compensation peut, moyennant une autorisa- tion du pouvoir central, être étendue a d’au- tres produits domaniaux lorsque l’opportunité en est reconnue. S’il arrive, en matière domaniale, que le mode de paiement en question paraisse de nature a entrainer des risques particuliers pour l’État, notamment lorsqu’il s’agit de la vente d’objets dont l’enlèvement doit s’opérer incontinent, il est toujours loisible au receveur d’en subordonner l’application a la prestation d’une garantie réelle ou personnelle suffisante. Le sinistré qui veut affecter au payement total ou partiel de sa dette une indemnité de réparation non soumise a remploi ou dont l’emploi a été justifié, doit en faire la demande écrite au Ministre des Affaires Economiques par l’entremise du receveur chargé du recou- vrement. Cette demande doit s’accompagner de la remise du titre nominatif de lacréance. En matière domaniale, la volonté d’obtenir la compensation doit être exprimée au mo ment de [’adjudication ou du contrat, a peine de déchéance toutefois, le sinistré a un délai de vingt-quatreheures poureffectuer la remise de son titre. Passé ce délai, il peut être dé- claré déchu du droit a la compensation sous réserve du cas oü une caution suffisante aurait été fournie. La délivrance de l’objet vendu est subordonnée a la production d’un certifi- cat du bureau des cessions et nantissements constatant la liberté du titre a la date du len- demain de la remise de celui ci. Le comptable apprécie, toutefois, si eu égard a la person- nalité de l’acheteur, il peut, sans compromet- tre les intéréts du Trésor, se dispenser pure- ment et simplement d’exiger la production préalable du certificat. Le comptable, après s’être assuré qu’il y a identité entre le requérant et le titulaire du titre nominatif, délivre récépissé des pieces remises et les transmet directement au dépar tement des Affaires Economiques, direction zorgen van particulieren, geholpen door de vonnissen of de transacties, merkelijk het ge tal huizen tijdens den oorlog vernield zal over treffen, de woningcrisis heerscht niet meer overal in deze streken eene tegenovergestel de crisis schijnt zich nu te willen voordoen. Nota van Het Ypersche Wij juichen het van harte toe dat de Com missie voor de Financiën niet zal dulden dat de geteisterden in twee reeksen worden ver deeld. Dat is heel wel. Maar zal die Commissie machtig genoeg zijn om alle inbreuken op de wet op het herstel te beletten Dat de geteisterden gerust mogen zijn, ge- looven wij niet. De ondervinding, de treurige ondervinding, heeft ons geleerd immer een waakzaam oog te houden op hetgeen er aan hoogerhand beraamd wordt. Dat de Belgische gemeenschap hare verbin tenissen tegenover de beproefden zal blijven vervullen hopen wij voor den goeden naam der Belgen Wat nu de termijnen betreft welke de beproefden niet zullen weigeren te aanvaar den, ware het voor al de geteisterden hoogst wen- schelijk daarover meer bijzonderheden te ver nemen. Wat beteekentdat, in klare en duidelijke taal Bedoelt men de niet uitwisselbare titels en de voorbehouden interesten De geteisterden mogen gerust zijn ver meldt het verslag. Hoe kunnen zij gerust zijn als ze, in plaats van klinkende munt, papieren vodden ontvangen Of weet de heer verslaggever niet wat er gebeurt Weet hij niet waarvoor er onlangs te Yper betoogd werd, Waarvoor de manifestatie te Visé op 29 Mei t. k. zal plaats grijpen en weet hij niet waartegen Dinant, Dendermonde en Leuven protesteeren r Wat nu de heropgebouwde woningen betreft, de heer verslaggever schijnt te vermoeden dat er in de verwoeste streek weldra te veel huizen zullen zijn. Voor Yper Zonder Vaart, Zonder Wegen, Zonder Openbare instellingen, Zonder Garnizoen, Zonder Nijverheid, Zonder Handel, Zonder Toeristen, gaan wij, voor altijd en voor goed, den dieperik in. Dat is, helaas, de treurige waarheid Aan wie de schuld 7 12 liters NAPHTE 250 grammen OLIE Meenenpoorfi, Wij lezen in De Standaard van ig-5-’24 M. de Liedekerke heeft verslag uitgebracht over de begrooting van verhaalbare uitgaven. Na de hoop te hebben uitgesproken dat de Herstelkwestie" eerlang tot eene oplossing zal worden gebracht, handelt de verslaggever over de uitbetaling voör oorlogsschade. De uitgaven werden verminderd als volgt 457 millioen die voortsproten uit de leenin- gen aangegaan voor ’s lands herstel, zijn afge schaft 890 millioen minder voorzien voor het Mi nisterie van Economische Zaken. Hoe komt het, dat dit departement zulke aanzienlijke bezuinigingen heeft kunnen doen? Eerstens. Een door ons voorzien feit wordt thar S' verwezenlijkt. Wij stellen nu de gelukkige gevolgen vast van de werkzaamheden van herstel verricht door den Dienst der Verwoeste Gewesten en door het Departement van Landbouw. Vanaf 1919, ving de Staat aan talrijke onroerende goederen en tot het landbouwbedrijf behoorend te herstellen die methode, door eenigen gehekeld, brengt thans hare vruchten voort. De Dienst der Verwoeste Gewesten heeft iets meer dan één milliard uitgegeven en het landbouwherstel heeft een weinig meer dan 3oo millioen gekost; die aldus uitgegeven sommen komen thans in mindering van die welke aan de geteisterden moeten uitgekeerd worden krachtens gewezeh vonnissen. Die uitslag liet wat op zich wachten, want de dossiers, van onderscheidene besturen af hangende, kwamen bij de rechtbanken minder spoedig toe dan die welke alleen van de Staatscommissarissen afhingen doch sedert eenige maanden stelt men eene merkbare ver mindering vast in de aanvragen om geld nood zakelijk voor de vereffeningder eindvonnissen. In de maand October 19’3, vroegen de Coö peratieven voor Oorlogsschade nog een vijf tigtal millioenen pér maand aan, in Januari 1924 was dit cijfer gevallen op 40 thans is het niet hooger meer dan 20 millioen. Vandaar eene vermindering op de uitgaven voorzien bij het opmaken der Begrooting, in Augustus 1923, welke vermindering nagenoeg 3oo mil lioen bedraagt. De verslaggever besluit zijn verslag met de volgende geruststellende verklaring Evenals wij verleden jaar reeds deden, her halen wij hier dat de Commissie voor de Financiën niet zal dulden dat de geteisterden in twee reeksen worden verdeeld, de wet op de herstellingen zal, zooals vroeger, in den- zelfden geest en beteekenis toegepast wordep. De geteisterden mogen gerust zijn. De Belgische gemeenschap zal hare verbin tenissen tegenover de beproefden blijven ver vullen dezen zullen hunnerzijds niet weigeren sommige termijnen te aanvaarden, zoo deze mochten noodig worden geacht. Wij zijn er van overtuigd, dat zij niet zullen vergeten, dat Duitschland de oorzaak is van al het onheil, Duitschland dat, na ons op verraderlijke wijze te hebben aangevallen, tot nog toe koppig geweigerd heeft eerlijk het gedane kwaad te herstellen, aan ons, Belgen, schier gansch den last van het herstel overlatend. En wijders Het is eveneens troostend te kunnen zeggen dat op het einde van dit jaar het getal huizen in verwoest België heropgebouwd, hetzij door de zorgen van den D. V. G., hetzij door de I ■L™ 1 W!l lit

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 2