DE ROODE LAMP Zondagrust - Repos dominical jil I M Grooten Billardmakh S I* OR T NIEUW S 26 ’t Ypersche 24-5-24 Vrij vertaald naar het Engelsch Is. ACHTERGAEL zip om- Op Zondag 25 Mei 1924, om 5 uur na middag, ter herberg DE STAD VEURNE, bij Aug. Rommens, Veurnesteenweg, YPER op bijzonderen nieuwen billard TOULET. tusschen de gekende liefhebbers L. Verduyn van Iseghem en A. Eggermont van Yper. Zondag 25 Mei 1924 is de Apotheek van M. SiMOj-CK, Groote Markt ALLEEN OPEN. (vervolg) XIIII Voorzichtig wezen was voortaan de bood schap. Onrechtvaardig verkregen goed gedijt niet. Wij hadden niets gespaard. Wat wij met het fluitje wonnen, werd effenaan met het trommelken verteerd. Weldra klopte de nood aan onze deur, en armoe lijden voor lieden, die van het leven eene aanhoudende slemp partij maken, dat is, ja, erger dan den dood. Op zekeren avond, ontbood mij Uurwekker, om eene gewichtige zaak te bespreken. Tot mijne groote verwondering, vond ik binnen zijne kamer dienzelfden rosharigen kerel, met het afschuwelijk litteeken op de rechterwang, den tijgerachtigen blik waar ik u reeds over sprak. Dienzelfden afschuwelijken kerel, dien men in de dievenwereld, uit hoofde zijner koel bloedige wreedheid, den bijnaam vap Boor ijzer gaf. Midden de tafel, maar thans open liggend, bemerkte ik hetzelfde grijskleurige pakje, dat ik vroeger Uurwekker uit de ingemaakte kas nemen en den bandiet behandigen zag. Thans echter kan ik er den inhoud van bestatigen verscheidene stalen priemen, kunstig bewerkte nen Haezebrouckschen partijdige scheids rechter zou niet beter voor Haezebrouck ge arbitreerd hebben. En ’t kluchtigste van d’at- faire is dat er niemand mee tevreden was noch d’Yperlingen, noch d’Haezebroucknaars. ’t Fluitjesmuziek achter de match getuigt ervan Dat het U niet kan schelen ’k Geloof het, vriend, ’t is best van het niet aan uw herte te laten komen, maar ’t ware toch beter in ’t vervolg zulke ondankbare kerweitjes voor een ander te laten en daarmee zult Ge nie mand misdoen. In zulke gevallen nogtans. leert men de menschen kennen en de., wereld. En de wereld kennen en is aan iedereen niet gegeven, ’k Had vroeger jaren nen vriend die? me nen nieuwjaarbrief schreef en hij begon BESTE De wereld is een zee De menschen zijn de baren En die geen schuitjen en hee Moet in zijn hoedje varen 1 ’t Was toen nog mode van die redelijk hooge- bolhoedjes, ’t kon toen nog zijn maar met de nieuwe mode... dat is wat anders I Met al dat zijn we verre van Voetbal De feest eindigde met groot orkest, ’t was. voorzekers automobielkoers hierboven en ze verloren al 't water van hulder radiateurs. Daarbij de plancher en was voorzekers niet effen want ze rommelden geweldig ieder keer dat ze boven ons passeerden. In alle geval bracht Vader Cats pardon Henri Decadt kapitein van ’t Ypersch elftal dat schoon dingetje mêe naar Yper en ’t prijkt daar weerdiglijk tusschen die andere dingetjes op den toog bij Evarist en die ’t niet wil ge- looven en moet maar gaan kijken. Ypriana. wind zit goed. Het huis ligt van andere woningen gansch afgezonderd... geen hond... slechts een bejaarde dienstknecht en eene hardhoorende meid... Dus alles moet er op wielkens loopen,zoo er niet eene onverwachte gebeurtenis tusschen slaat. Overmorgen met het vallen van den nacht trekken wij er heen. Ik zal (en hij wees naar het dievengereedschap op de tafel) alle die kleine lieve dingskens daar bij mij hebben. Wat u betreft, gij draagt zorg voor het langs drie kanten zwart gemaakte lantaarntje. Wij gaan zachtjes te werk, indien alles naar wensch afloopt. Daarentegen dein zen wij in geval van nood voor niets terug Maakt de oude ekster wat te veel lawijt, dan wringt hier onze vriend Boorijzer, die aan proefstuk niet is, haar algauw den hals Goed begrepen, niet waar. Dat ijselijk voorstel werd op eenen even ijselijk koelbloedigen toon gedaan. Ik voelde mijne wangen verbleeken al mijn bloed vloeide naar mijn hart terug. Ik meende dat men slechts eenen diefstal bedoelde en ’t was eene laffe moord hier was geene vergissing mogelijk. Het doodvonnis der oude jufvrouw, las ik even klaar in de laatste woorden van Uurwekker, als in den schielijken bliksem- H straal welken der groenachtig grijze oogen van den wreeden bandiet ontschoot. Neen, aan zulk afgrijselijk boevenstuk zou ik de hand niet leenen. Mijn laatste goede ge' I voelens stonden daartegen verontwaardigd op- I Ik had tot nu toe, als een zwak riet onder den I ijzeren wil van Uurwekker geplooid. I (7 Vervolgt) I haken, boortuigen, valschesleutels,breekijzers en ander dievengereedschap meer. Dit was meer dan genoeg om mij te overtuigen, dat beide booswichten ergens eenen aanslag be raamd hadden, en dat ik er deel aan nemen zou. Ik ging mij aan den overkant der tafel neder zetten, want elke aanraking met den vreese- lijken bandiet, boezemde mij afkeer in. Bij mijne verschijning, schonk Uurwekker de drie roomers die op de tafel stonden vol cognac, en nadat wij elkander bescheid gedaan hebben Ik hoef u niet te zeggen, zoo begon hij op half luimigen, half ernstigen toon, in welken toestand wij ons bevinden. Duurt het zoo nog een tijdje voort, dan grazen wij het gras van de weiden zooals de koeien dan, in plaats van rhum, cognac, whisky, drinken wij helder- klaar water. Dit laatste is gezond, zegt men, ’t kan zijn, edoch ik betwijfel sterk of uwe maag er beter op staat dan de mijne. Thans is er spraak uwe opvoeding te voltooien, te too- nen dat gij Waarschijnlijk een man geworden zijt. Wanneer een huis dreigt in te storten, vluchten de ratten, die er in zijn, weg. Zoo ook moeten wij elders een gat zoeken, en onder eene nieuwe gedaante in eene andere groote stad te voorschijn komen. Edoch daartoe is duimkruid noodig en onze beurs ligt plat. Een allergunstigste gelegenheid is bij de hand, om dezelve met goudstukken te vul len. Op ongeveer twee uren afstands van hier, woont eene oude jufvrouw die er warm in zit. Ik heb nauwkeurige inlichtingen genomen. De VOETBAL BEKER VAN NESTE Zondag laatstleden deed den C. S. Y. een aangenaam uitstapje naar Haezebrouck, waar ze de return match voor den beker Van Neste moesten spelen. Tal van Yperlingen hadden de verplaatsing medegemaakt. Nen zwerm supporters en ook supporteressen werden aan de statie afgehaald waar reeds een tiental autos waren aangeko men. De motoclub sterk vertegenwoordigd kwam toe om 4 ure. Die talrijke Ypersche toeschouwers zijn een slaande bewijs dat de voetbal in Yper dit jaar veel vooruitgang deed, bijzonderlijk onder de hoogere standen ’t is voor onze spelers en clubleiders de bekroning van hun ernstig werken en streven, ’t was voor den Heer Van Neste, de milde schenker van den beker, een genot, zijne Ypersche vrienden zoo talrijk vertegenwoordigd te zien. De match begon om 4 1/2 ure. De officieele scheidsrechter afwezig zijnde, kwam dieeer toe aan onzen Yperschen referee. Haezebrouck wint den toss en Yper moet spelen tegen wind en met de zon in de oogen. Yper is seffens ten aanval en reeds na twee minuten spel moet Haezebrouck’s keeper, op shot van Van Kelst corner toestaan, die niets oplevert. Twee minuten nadien nogmaals corner waarop Julien Deplancke die back speelt, ne mooie shot doet. Nu is’t Depoorter dienaar’tdoel schiet. Dan komt Haezebrouck aanvallen, voor enkele stonden maar, want Yper dwingt twee corners te reke af, en blijft voor Haezebrouck’s doel nestelen. Na een kwart uur spel fluit de referee penalty tegen Yper op onvrijwillige hands van Declerck. Deze strafschop wordt op meesterlijke wijze door onzen keeper gehouden. Opvolgentlijk schieten Depoorter en Van Kelst naar ’t doel zonder uitslag nochtans. Nu komt Odent in zijn element en zendt twee wonderschoone centers in, die niet benuttigd worden. Nu schiet hij zelf naar ’t doel en de bal vliegt juist boven de bovenlat. Haezebrouck komt aanvallen en het spel is meer verdeeld. Aan de 37e minuut verlaat den rechtschen hoek- speler van Haezebrouck het spel en wordt z door een versche speler vervangen. Fransch reglement of Ypersche lieftalligheid Aan de 40' minuut opent Van Kelst de koor op pas van Amedée Deplancke. Odent zet nen tuimelaar en komt in de... in ’t koeiedrek terecht Gelach en gekscheeren onder ’t publiek. Catje sleept hem door ’t gras om de meeste brokken eraf, ’t Woord, dat Cambron- ne wereldberoemd miek, had te lijden en naar nen snotter die hem riep Vous êtes emm... antwoorde hij heel flegmatiek Mettez vos lunettes ce n’est pas moi c’est ma culotte Dat bewijst dat Odent op zijn tong niet geval len was. Met al die toeren is Haezebrouck aan den aanval en dwingt corner af schoon gered door keeper Oscar, en Yper valt weer om aan. Van Kelst zendt prachtig nummer twee binnen, maar de referee vernietigt die goal en time wordt gefloten op een schoon schieten van Odent. ’t Volk liep den terrein binnen met den dé- légué aan ’t hoofd. Ze discuteerden, maar ’t was gauw eften. We trokken om nen lepel, ge weet wel kwestie van ’t warm wêere en ne droge lever en als we terugkeerden waren ze reeds drie minuten terug aan ’t spel. Haeze brouck was aan den aanval en de Centervoor zond den gelijkmaker binnen. Yper is daarop seffens ten aanval en Depoorter en Daelemans schieten naar doel. Aan de 8oe minuut, schoon samenspel van den Yperschen rechtervleugel, de twee backs van Haezebrouck botsen op elkander, Odent botst op den keeper maar de bal vliegt toch in de netten. Hotse botsedrie dooden en een gekwetste. Odent was den eersten recht en d’andere volgden weldra. Aan de 82' minuut op een schoonen aanval kan de centervoor van Haezebrouck nogmaals gelijk zetten. Yper zet nu alle zeilen open en zal tot het einde toe aanvallen. Aan de 85e minuut zendt Van Kelst nummer 3 binnen en het einde wordt gefloten aan de Yperlingen de overwin ning latende met 3-2. Onze spelers hebben allen hun best gedaan en wel gespeeld. In ’t eerste waren ze ver doold op dat klein smal terrein, maar nader hand ging het beter en op ’t laatste waren ze volkomen op dreef. Het onverstaanbaar op treden van den referee kwam hun aardig voor, bijzonderlijk in ’t begin van ’t spel, ’k Versta heel goed dat het scheidsrechten van zulke partij eene heel kiesche zaak is, maar waarom het kerweitje aangepakt Niets, noch 1 iemand kon hem verplichten, en alles en iedereen moest het hem ontraden. Oprecht gesproken, DOOR K 1I

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 4