Kamgr van VatJcsvsrtegsnwoonligers s VERBRUIK OP DE LOO KILOMETERS Hdt spaarzaamste Autorijtuig der wereld. - Besparing in het verbruik en van onderhoud* HH DUNN YPER Meenenpoort, Kataloog en proeven gratis op aanvraag. Hieronder volgen eenige uittreksels van de beknopte verslagen der zittingen van 22 en 23 Mei l.l. A 1E e e n v e r k o o p e r s Garage Vraag aan de eigenaars van een CITROËN-AUTO wat zij er van denken. onder hen kunnen loopen, doch in ’t algemeen- zijn het wreed beproefde menschen die niets anders vragen of verlangen dan hun vooroor- logsche toestand terug te bekomen. Doch nu is het de kwestie van den koëfficient die heel het spel heeft bedorven. Natuurlijk is een ge- teisterde, die thans 100,000 frank eischt voor I het heropbouwen van eene hoeve die vóór den oorlog slechts 20,000 frank waarde had, geen woekeraar. Hij blijft nog beneden de werke lijkheid, daar zijn gesteld koëfficient niets overdreven heeft, gemiddeld genomen. Zien we nu al wat moet worden uitgegeven voor opbouw, voor meubileering, voor klee- ding, dan vindep wij dat, met het toegestane koëfficient 3, die menschen niet terugkrijgen wat zij door den oorlog hebben verloren. De i beroepsdeformatie van de Staatskommissaris sen bestaat er nu in, de getei ster den als spe- kulanten te aanzien en kennen hun nog slechts het dubbele toe van de waarde in 1914. Ik vraag het, of het niet wraakroepend is, zoo op De klachten gaan telkens over het lang uit stellen van het onderzoek der dossiers. De heer de Liedekerke zegt, eenerzijds, dat de verwoeste gewesten bijna hersteld zijn, en, anderzijds, geeft hij bij het Fransch verslag eene tabel waarin wij zien dat er tot nu toe 689,275 dossiers volledig of voorloopig wer den afgehandeld, en dat er nog 617,382 dos siers wachten op eene definitieve beslissing, dus 47 t. h. Verlies niet uit het oog dat de toestand meer ingewikkeld wordt, naarmate hij langer duurt. Er zijn dus nog 47 t. h. der dossiers- voor oorlogsschade onopgelost, vijf jaren na den wapenstilstand. Vijf kamers van de recht banken voor oorlogsschade werden er afge schaft en zeven Staatskommissarissen uit hun ambt ontslagen. Is dat misschien het middel om de zaken vooruit te helpen In het arron dissement Yper werden de meeste kamers afgeschaft, en 't is vooral in dit arrondisse- de ellende der arme geteisterden te speku- leeren om hen te berooven van hetgeen hun rechtmatig toekomt Ik wil eraan toevoegen dat, wanneer de koèfficienten in 1919 en 1920 werden vastge steld, onze frank grootere koopkracht bezat dan heden ten dage. Maken wij nu de vergelijking tusschen de herstelde pachthoeven, kloosters, scholën en kerken opgetrokken met een hoog koëfficient, dan vragen wij ons af, hoe men de eigenaars daarvan moet bestempelen, indien de mtn- schen, die slechts een laag koëfficient bekomen als uitbuiters worden aangezien. Thans een woord over de achterstallige sommen. Er zijn Staatskommissarissen die achttien maanden lang een dossier in handen houden, andere die in zes maanden tijds een enkele maal op hun bureel zijn verschenen. Wel heeft de heer minister mij eens gezegd, dat, wanneer ik afzonderlijke gevallen ken, ik ze hem zou overmaken. Edoch, als ik hem in eene officisele vraag verzoek mij te willen uiteenzetten waarin eigenlijk het werk der Staatskommissarissen bestaat, dan luidt het antwoord zoo in zekeren'zin alsof de zaak ons niet aangaat Mijn, voorstel is dus nogmaals dat de Staatskommissarissen een zeker getal dossiers op een bepaalden tijd zouden moeten afwer ken, en kunnen zij dit niet, dan moeten zij een beredeneerd verslag indienen. Zoo zou men hun werking kunnen nagaan. (1) N. d. R. Er is hier zeker wel een druk fout de socialisten waren op de betooging te Yper wel A A Nwezig. aanbrengen van materiaal te bekomen, hebben niets gebaat, en men beweert dat er sprake van is wat er nu bestaat nog te verminderen. Een andere oorzaak is de slechte staat der wegen. Daardoor ook heeft de nijverheid erg geleden. Tegenwoordig kost het vervoer in deze streek nagenoeg het dubbele van elders, zooveel bouwmaterialen worden er vervoerd. Daarenboven trekken vele arbeiders de grens over om in Frankrijk te gaan werken. Vandaar ook een gebrek aan werkvolk. Men heeft ge zegd dat die uitwijking te wijten was aan het feit dat men in Frankrijk meer dan acht uren per dag mag werken. Dat is niet zoo. De reden is, dat aldaar hooger arbeidsloon wordt betaald De geteisterden onzer streek hebben genoeg hunne ontevredenheid doen blijken, opdat ik hierop lang zou uitwijden. Ik doe echter opmerken dat wij, socialisten, bij de betoo ging, te Yper, afwezig zijn gebleven. (1) In ’t algemeen heeft men daar getoond niet ’t ak koord te zijn met de politiek der regeering. Die betooging is geen politieke drijverij geweest ’t was de uiting van een verbolgen mentaliteit bij de bevolking der verwoeste streken. Zulke betoogingen doen hunne ronde van België en reeds hadden zij plaats te Dinant en te Namen. Iedereen weetnu, dat het niet de kleine geteisterden zijn, die welke een matras of een koperen ketel verloren hebben, maar wel de meest beklagenswaardige onder al de geteisterden, die, wier have en goed is vernield of afgenomen geworden. Ik kom terug op het verslag. Op bladzijde 2 leest men, dat eene merkelijke vermindering is vast te stellen inde aanvragen. De minister weet dat zulks niet waar is. In alle geval weet ik, dat thans de uitbe taling veel meer last lijdt dan vroeger. Dat is dus de reden van de beweging onder de geteisterden. Voor hun is de toestand on houdbaar geworden. Wij nemen aan, dat de regeering in gelde lijke moeilijkheden verkeert, maar dat argu ment wordt te veel aangewend, vooral waar het de geteisterden geldt, en men voegt er dan bij dat het komt doordat Duitschland ons niet betaalt Welnu, in de wet op de vergoe ding wegens oorlogsschade wordt niet gezegd dat het herstel van de oorlogsschade afhangt van de betaling door Duitschland Daar staat alleen in dat het een nationale plicht van soli dariteit is aan de Belgen, die ’t meest geleden hebben van den oorlog, vergoeding te schen ken voor wat zij hebben geleden. En nu zou men hen nog willen doen voortlijden Men wil eenvoudig dit beginsel der natio nale solidariteit doen uiteenvallen, en de ge teisterden behandelen als burgers van twee den rang. De stemming tegen de geteisterden komt voor doordat de verslaggevers van de begroe ting dit jaar den toestand schetsen alsof alles hersteld was in de verwoeste gewesten, en de menschen er nu gelukkiger zijn dan vroeger 1 De pers heeft het zelfs doen doorgaan alsof die geteisterden niets anders zijn dan schui mers, die er maar op uit zijn geld af te trug gelen van de regeering. Het zal niet van belang ontbloot zijn, de echte toestand der geteisterden bekend te maken. Ik betwist niet dat er oneerlijken n’est pas digne de bénéficier des faveurs que la loi accorde aux sinistrés et, pour compen- ser ces 32.000 frs. gagnés d’une fapon honnête et légitime il lui retire une valeur de 60.000 francs de remploi. Que l’on applique ces theories contre les affameurs de la region occupée, contre ceux qui se sont enrichis au dépens de la misère publique/rien de plus juste. Mais que de grace, l’on ne mette pas sur un pied d’égalité patriotes et profiteurs de guerre. Car il serait doublement inique de pour- suivre en même temps que la ruine financière de nos braves habitants des régions dévas- tées, la destruction de leur reputation d’hon- neur et de moralité. BRU VERE. 22 Mei 1924 De heer Missiaen. Ik sluit mij aan bij de aanmerkingen, daareven door den heer Car lier gemaakt, en wil er enkel aan toevoegen betreffende de verhaalbare kredieten. Er bestaan in de Kamer onderscheidene kommissiën waar elke partij in vertegenwoor digd is door bevoegde mannen. Aldus hebben wij ook een bestendige kommissie voor de ekonomische zaken en de oorlogsschade. Doch wij stellen vast, dat eei e begrooting, die grootendeels de oorlogsschade betreft, niet in deze kommissie werd aangesteld, maar wel in de kommissie voor de financiën, die feitelijk niet met dat doel werd ingesteld. Daaruit volgt, dat het verslag van den heer de LieJekerke tal van onjuistheden bevat be treffende de verwoeste gewesten, hetgeen voorzeker niet gebeurd ware, indien de kwes tie in de bevoegde kommissie, namelijk in die voor de ekonomische zaken, behandeld ware geweest. Aldus leest men op bladzijde 6 van het ver slag ik trek de goede trouw van den ver slaggever niet in twijfel, dat op het einde van ’t jaar in de verwoeste gewesten het getal nieuwe huizen lit van vóór den oorlog zal overtreffen en daar diens volgens geene woning- krisis meer heerschen zal, maar misschien wel eene tegenover gestel e krisis Het is genoeg ergens in de verwoeste ge westen te gaan navragen om te weten dat dit heelemaal onjuist is. Dit is eene eerste op merking. De diensten der verwoeste gewesten wer den verbonden aan het ministerie van ekono mische zaken. Dit werd gedaan om aldus tot meer praktische uitslagen te komen. Had men die diensten verbonden aan een ander minis terie, dan zou men op ekonomisch gebied even veel hebben bekomen. Het ekonomisch belang eischt dat de nijverheid worde gesteund en wij moeten zeg gen dat, wat betreft vooral het arrondisse ment Yper, hoegenaamd niets is gedaan om de vroegere nijverheid te behouden, of om er nieuwe nijverheidsondernemingen te doen ontstaan. Welke zijn de redenen daarvan Het niet herstellen van de vaart was een onnoemelijke schade voor het ekonomisch herstel. De schachten aan het ministerie van spoorwegen, om bete e verbindingen voor het H MB 7 1/2 liters NAPHTE 250 grammen OLIE Ci®,

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 2