P I ll 8 ll II ïi Iffl i«iï Chambre des Représentants Kamer van Volksvertegenwoordigers Ilf I Ril I »W III I 41.763 37.684 47 Jugements rendus dus, volgens de het gedeelte der Ardoye Avecappelle Avelghem Beveren-lez-Roulers Boesinghe Boitshoucke Bossuyt Bovekerke Coxyde Dickebusch Eggewaertscappelle Elverdinghe Espierres Furnes Gits Handzaeme Hooghlede Iseghem Keyem Lampernisse La Panne Leffinghe Leke Loo Merckem Middelkerke Moorslede Nieuwcappelle Noordschote Oostkerke Oudecappelle Reninghe Reninghelst Roulers St Jacques-Cappelle Thourout Vladsloo Vlamertinghe Wercken Westoutre Woesten Woumen Wulpen Zulte «upprimêas 5 den, de «iets r 79-447 25.984 1922 1923 1923 1924 1924 1924 1922 1923 1923 1924 1923 1924 1922 1924 1924 1924 1924 1922 1924 1924 1922 1924 1924 1924 1924 1924 1924 I924 1924 1924 1924 1924 1923 1924 1924 1923 1924 1924 1924 1924 nombre p. c. du total des demandes DOMMAGES AUX PERSONNES de l’origine au 3i mars 1924 Tribunal d’Ypres Demandes introduites Affaires portées au role Incapacité Déportation Veuves et orphelins 923 3.541 1.299 4.820 4-474 6.089 1.094 1.524 In ons nr. 7, van 3i Mei 1924, hebben wij, onder meer, eenige uittreksels gegeven van het Beknopt Verslag der Kamerzitting van 22 Mei 1924, en namelijk, de redevoering van Volksvertegenwoordiger M. Edgard Missiaen. Volgens gezegd Beknopt Verslag zou de heer Missiaen onder andere het volgende verklaard hebben De geteisterden onzer streek hebben genoeg hunne ontevredenheid doen blijken, opdat ik hierop lang zou uitwijden. Ik doe echter opmerken dat wij, socialisten, bij de betooging, te Yper, afwezig zijn gebleven. Dit gezegde lieten wij door deze nota vol gen Er is hier zeker wel een drukfout de socialisten waren op de betooging te Yper wel AANwezig De heer Missiaen zond ons daarop het vol gende schrijven il Hieronder geven wij Annales Parlementaires redevoering van den heer Missiaen dat betrek king heeft op de monsterbetooging der geteisterden van i3 April 1.1. Het spijt ons gansch de redevoering van den heer Missiaen niet te kunnen inlasschen. Wij danken hem Van harte om zijne tusschenkomst ten voer der geteisterden. Communes désadoptées La date indiquée en regard du nom de cha- que commune est celle de l’arrêté royal de désadoption. Flandre Occidentale 5 Aoüt 5 Novembre 1 Février 1 Mai i5 Mars i5 Mars 22 Aoüt 14 Juillet 14 Juillet 15 Mars 20 Septembre 12 Février 22 Aoüt i5 Mars i Mai 1 Mai 1 Mai 20 Décembre 1 Mai 26 Janvier 8 Juin 26 Janvier - 1 Mai i5 Mars i5 Mars 1 Mai 1 Mai i5 Mars i5 Mars 12 Février i5 Mars 12 Février 13 Décembre 1 Mai i5 Mars I Février i5 Mars i5 Mars 1 Mai 1 Mai i5 Mars i5 Mars i Décembre Déboutés Total des jugements Tableau indiquant 1° le nombre des chain- bres supprimées dans les tribunaux des dommages de guerre 2° La réductipn opérée sur le nombre de Com missaires de l’Étal depuis le 3o septembre IQ23. Situation au 1’ mai 1924 Nombri de Cnamb es Hombre de Commissaires de l'État dont le mandat a pris fin depuis le 30-9-23 7 deele He Heer Missiaen. Ik sprak zooeven ^an het volledig lam leggen van den herop- °uw in het verwoest gebied en ik herinner juist dat de achtbare heer minister giste- ren> in eene onderbreking tijdens de redevoe- jlng van den achtbaren heer Doms, verklaarde at vooi geen enkel in opbouw zijnde huis het t ?r sth Hg, door het nalaten van het uitbe- 7» der verg°eding aan de geteisterden. v eh onmiddellijk geantwoord dat het mij nderde een dergelijke onderbreking van ind V er m^n’ster hooren. Zij geeft mij den deJUV i^at’ ondanks de gansche beweging die - en aatsten tijd op touw is gezet gewor- achtbare minister nog hoegenaamd weet van hetgeen in het geteisterd gebied omgaat. Men zal zeggen men heeft het overigens reeds gezegd dat de gansche beweging politieke bijbedoelingen heeft en dat men het erop aanlegde het den katholieken minister lastig te maken. Ge zult me toelaten, mijnheeren, die bewering teniet te doen en te doen opmerken dat voor de betooging der geteisterden die onlangs te Yperen plaats had, zich geen enkele socialist bevond onder de inrichters. De heer Van de Vyvere, minister van ekonomische zaken. Dat is waar. De heer Missiaen. Er was geen enkel opposant der huidige regeering onder hen en de betooging werd op touw gezet door die genen die de regeering steunen katholieken en liberalen. Wanneer ons gevraagd werd onze medewerking aan de betooging te verlee- nen en dat we met liefde onze medewerking toezegden, was het enkel om te bekomen dat aan de geteisterde bevolking, die reeds zoo diep ongelukkig is, de voordeelen zouden toe gekend worden waarop zij recht heeft. Er was daarbij geen enkele politieke bedoeling. Ik vestig er de aandacht op om te bevestigen dat bedoelde betooging in ’t geheel geen politieke doeleinden had, dat benevens de socialisten, ook de heer Bruneel de Montpel lier, burgemeester van Kemmel en gewezen senator, er ook het woord heeft gevoerd. De katholieke schepen M. Van der Mersch heeft eveneens gesproken in naam van M. Colaert. (De heer Colaert knikt ontkennend.) In elk geval heeft hij zulks gezegd. (Onderbreking van den heer Colaert.) Ik neem er akte van dat M. Colaert zich daarbij niet aansluit en dat hij dus als volksvertegenwoordiger en burge meester van Yperen, t’akkoord is met de politiek van den minister van ekonomische zaken en diegenen afkeurt die bedoelde betooging inrichten. De heer Buyl. Een katholiek bestendig afgevaardigde van Veurne heeft daar ook gesproken. De heer Missiaen. Inderdaad, M. Valcke, katholiek bestendige afgevaardigde van West- Vlaanderen heeft op diezelfde betooging het woord gevoerd, benevens de liberalen M. Buyl en M. Deleu, burgemeester van Meessen. Na Vergelijke bestatiging is het nogal ge waagd te beweren dat er in de protestbewe ging der geteisterden politieke nevenbedoelin gen moeten gezocht worden. Die betooging kwam niet voort en die bewegingen komen niet voort uit politieke driften. Zij komen voort uit den toestand waarin de geteisterden zich op dit oogenblik bevinden. Deze toestand is de volgende niettegenstaande er nog veel werk in onze streek te doen is, hebben 80 t, h. van onze werklieden naar Frankrijk moeten uitwijken, omdat de geteisterden niet de noodige som men hebben gekregen om hunne woningen te herbouwen. Ten anderen, is de toestand niet eigen aan de provincie West-Vlaanderen, noch aan het arrondissement Yper. Als ik goed ingelicht ben, zullen ook dergelijke betoogingen plaats grijpen te Visé, te Dinant, te Dixmude, enz. Waarom Omdat in de verschillende deelen van het land het onheil van de ware geteis terden zoo groot is, dat menschen van al de partijen, katholieken, liberalen en socialisten, bijeengekomen zijn om te protesteeren tegen de handelwijze van het tegenwoordig minis terie. En, om de ware reden dezer beweging aan te geven, wil ik nogmaals op het verslag van den achtbaren heer de Liedekerke terug komen. De achtbare heer verslaggever schrijft het volgende Sedert eenige maanden stelt men eene merkbare vermindering vast in de aanvragen om geld, noodzakelijk voor de vereffening der eindvonnissen. In de maand October 1923, vroegen de kooperatieven voor oorlogsschade nog een vijftigtal millioenen per maand aan in Januari 1924 was dit cijfer gevallen op 40 thans is het niethooger meer dan 20 millioen.» Mijnheer de minister, gij weet dat zulks niet waar is. niers avant leur suppression. Adopté a l’una- nimité. Enfin le 5' point relatif aux pourparlers a engager avec M. le Ministre au sujet de la restauration du patrimoine communal est réservé jusqu’a ce que l’enquête a laquelle il est procédé actuellementpar la ville de Dinant entre toutes les communes adoptées soit ter- minée. Il est décidé qu’un modèle de pétition sera adressé a chacun des bourgmestres présents qui y apporteront les modifications et com- mentaires qu’ils jugeront utiles selon les cir- constances locales. MM. les Bourgmestres sont invités a pro- céder d’urgence au pétitionnement afin que les audiences royale et ministérielle puissent être obtenues avant que n’ait re^u force de loi les modifications introduites actuellement par circulaire ministérielle dans la jurispru dence des dommages de guerre. A Dinant le 25 Mai 1924. Au nom des Bourgmestres présents Le Secrétaire, Le Président, Budget des dépenses recouvrables en exécution des Traités de Paix Exercice 1924 Dans les annexes au Rapport fait, au nom de la Commission spéciale, par Mde Liede kerke, nous trouvons les renseignements sui- vants qui ne manqueront pas d’intéresser nos lecteurs DOMMAGES AUX BIENS au 31 mars 1924 Tribunal d’Ypres Nornbre de demandes introduites par jugements Decisions za ta r- c. c transact. O. D. G. 2.6g5 définitives transact. Coopér. 4.721 Total des décisions définitives 33.400 Nombre des demandes ayant requ des décisions Sommes allouées 959.986.569,87 Affaires restant! a régler 2 définitivement I Totaux irrondissemint d’Ypres Yper, den 1 Juni 1924. Met hoogachting Edgard Missiaen. wij I hetgeen ik heb gezegd. Eene kleine terechtwijzing daarop in Uw blad, zou mij groot genoegen doen. 1923 renonce 1924 1924 1923 j|l; - 1 Décembre Mijnheer, Bij het inzien van Het Ypersche bestatig ik dat Gij er mijne laatste redevoering in de Kamers in weergeeft, zooals ze in het beknopt verslag verschenen is. Ik moet U doen opmerken, dat het altijd gevaarlijk is, zich op het beknopt verslag te betrouwen, want niemand is verantwoordelijk voor hetgeen er in voorkomt. Gij zelf hebt op eene zekere plaats moeten bestatigen, dat er eene tegenstrijdigheid in voorkomt, en in eene nota, geeft 8Ü uwe meening dat het voorzeker eene drukfout moet zijn. Ik veroorloof mij U met dezelfde post een exemplaar te zenden van de Annales Parlementaires, waarin mijne rede voering voorkomt onder mijne verantwoordelijkheid. Indien Gij u de moeite wilt getroosten, deze te herlezen, en *e vergelijken bij het beknopt verslag, dan zult ge zien, dat in vele plaatsen dit laatste juist het verkeerde weergeeft, van

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 3