’t Beste SpeIlewerkp#^B is in de Boterstraat t’Yper, bij C. Du f ZIELMIS stad io u. van. Gemeentebestuur Schepen - Yperschs SS&idiekir'zng en deele Het Bestuur. Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het Arrondissement Yper ningen. 3. Gemeenteeigendommen Verpach ting. 4. Voorstel van rooiingsplan voor de Arsenaalstraat. 5. Vrije huishoudklas der Mariaschool Begrooting 1924-1925. 6. Nijverheidsschool Begrooting 1925. 7. Kerkfabriek van S' Maartens Be grooting 1925. 8. Kerkfabriek van S‘Jacobs. Begroo ting 1925. 9. Gemeentelijke meisjesschool Sl Jansstraat. Ontslag. 11 Mededeelingen. Zitting van Zaterdag 15 November 1924 om U ure. DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen 18 en 25 October. Gemeentekerkhof Grondvergun- Vrienden en kennissen worden beleefd uit- genoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden Zondag 23 November a.s., om II 1/2 uur, in St-Maartenskerk, tot ziele- lafenis van wijlen heer Henri ROOSE. bittere klachten gedaan tengevolge van de onderbreking van den stroom binst de laatste dagen. Verschillige handelaars werden daar door vele schade berokkend. Zoo er verande ringen aangebracht worden of stoornis voor zien wordt zou de bevolking wel mogen ver wittigd zijn. Aan het gemeentebestuur zou daarvoor eene klacht ingediend worden. Volgens sommige leden laat den telefoon dienst ook nog soms te wenschen en niets baat van te reclameeren. Voor de aanstaande Handelsfoor wordt kenbaar gemaakt dat er in ’t korte daarvoor schikkingen zullen genomen worden. Hierop eindigde de vergadering rond Brief gericht aan de Heer en Burgemeester en Schepenen van de omliggende gemeenten. Yper, den 8 November 1924. Mijnheer en, Wanneer, na den wapenstilstand, de Regee- ring de lijst deed opstellen der werken die bij dringendheid moesten uitgevoerd worden om aan de streek, waar het lot van België beslist werd, haar vroeger leven terug te geven, werd het herstel der vaart van Yper naar den Yzer in deze lijst begrepen. Weldra zijn zes jaren voorbij sedert dit besluit genomen werd, en nog steeds ligt onze vaart, de bron van welstand voor handel en nijverheid, in zijnen verwoesten staat. Verscheidene malen nochtans werden door de wetgevende machten kredieten gestemd en verleden jaar in de maand November beloofde de Minister van Openbare Werken, Baron Ruzette, dat bij het eindigen van 19 25 de schepen aan de kaai van Yper zouden lossen. 1924 gaat op zijn einde en nog niets is ge daan geworden. Er heerscht, in deze zaak, in het Ministerie eene verwaarloozing die onverstaanbaar is en voor ons onaanneembaar. Ons geduld wordt aan eene te erge proef onderworpen wij zien onzen handel kwijnen en den werkenden stand meer en meer de grens overtrekken. Onze stad en onze streek gaan naar den dood, indien er niet spoedig voor de herleving van den handel gezorgd worde. Het is U voorzeker niet onbekend dat de Handel- en Nijverheidsbond sedert meer dan vier jaren alle pogingen aanwendt om het herstel van onze vaart te bekomen. Ons stre ven is dus tot nu toe vruchteloos geweest beloften, kredieten genoeg, maar geene wer ken. Onze werking moet krachtdadiger worden en ’t is daarom dat wij eenen oproep doen aan de belanghebbende gemeentebesturen en handelaren, om ons in onzen strijd te steunen. Eene eerste vergadering zal plaats grijpen op Zondag 16 November aanstaande te YPER, Hotel Continental Statie- plaats, te 3 uur namiddag. Uwe verkleefdheid aan de belangen van onze streek kennende, durven wij verhopen dat gij deze vergadering met uwe tegenwoor digheid zult vereeren. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering van onze beste gevoelens. Voor het Bestuur van den Handel- en Nijverheidsbond De Schrijver, De Voorzitter, R. Declercq. H. Vermeulen. N. B. Alle handelaars en nijveraars van het Ypersche die belang stellen in de herop- beuring onzer streek zullen welkom zijn op die vergadering. Stad Yper GEMEENTERAAD --- 1 Oiamantsli|p@g«gg - Wij vernemen met een waar genoe aanstaande heropening der diamant? welke reeds voor den oorloc in rie^ ingencht was. Wij nemen deze geiege te baat om den terugkeer van MM y IUe'<1 Acker en Schmidt, die hier te Yper den”? en er nog steed& bezitten, te ten indruk nagelaten hebben talrijke en verkleefde vrienden begroeten. Wij zijn gelukkig te mogen melden aan d vroegere diamantslijpers en slijpsters, die te Yper niet teruggekeerd zijn, dat’zij 2 kunnen laten opschrijven in de fabriek voo hunne weder in dienst neming. Het volstaa"^ hen daartoe eene schriftelijke aanvraag te doen en te sturen op het adres van voorneem! de Heeren, welke M. den portier Deveri bijzonder gelast hebben erover zorg te dragen Verslag der Algemeene Vergadering van Zaterdag 19 October 1924 De Onder-voorzitter M. Ih. Herreman opent de vergadering om 3 ure. Hij veront schuldigt M. Van Winsen, Voorzitter, afwe zig, die nog niet genoegzaam hersteld is. Het woord is aan den heer secretaris Casier, die lezing geeft van 't verslag der vorige ver gadering, hetwelk zonder opmerking wordt aangenomen. Worden als nieuwe leden voorgesteld en aanvaard De heeren Reynaert Léonce, advokaat, als eerelid. Bagein Maurice, ijzerhandelaar; Bonte Henri, koolhandelaar Lommez Amand, ad vokaat Frimault, gemeente-secretaris te Zil- lebeke Vermeulen Camiel, gemeente-secreta ris te St Jan; Leleu Cyrille, kleermaker te St Jan en Benoot Félix, ontvanger der Regis tratie, allen als werkende leden. De sekretaris geeft lezing der bekroningen behaald in de tentoonstelling van 21 en 22 September laatstleden. De heer Herreman wenscht die verscheidene mededingers geluk en toont aan hoe noodig het is samen hand in hand te werken om iets goeds voort te bren gen. Eendracht maakt macht herhaalt hij, want over den uitslag onzer tentoonstelling mogen wij terecht fier zijn zij was beter gelukt dan in grootere steden en dan nog in niet verwoeste gebieden. De uitslagen der tuinbezoeken, afdeeling Werk van den Akker worden dan ook bekend gemaakt. M. Bostijn geeft ons vervolgens eene prak tische voordracht over de bieënteelt en zijne eenvoudige manier van uitleggen valt zeer in de smaak. Hij spoort aan bieën te kweeken, hetgeen volgens zijne beredeneering en me thode winstgevend blijkt te zijn. De heer Herreman bedankt den voordracht gever. De aanbrengsten worden door de Juryleden, de heeren Neels Jules, Deroubaix Gustaaf, en Verbrugge, bekroond 10 punten met gelukwenschen aan den heer Th. Victoor voor een prachtig lot groenten van 3o verscheidenheden. 6 punten aan den heer Gekiere Petrus van Gheluvelt voor zijn lot raapselder van Praag en monsterachtige prei van Carantan. 3 punten aan den heer Burggraeve Julien voor zijne witte Cabuskool en winterkool van Etampes. Terwijl de Juryleden aan ’t beraadslagen zijn, geeft de heer Casier eenige woord n uitleg over het aanleggen an het chicorei witloof, hetgeen welkom is. De heer d.d. Voorzitter bedankt de aanbrengers van groen ten en meteen den heer Casier. Hij maakt bekend dat de aanstaande alge meene vergadering om 14.30 uur zal beginnen en spoort eenieder aan niet ten achter te blijven op Allerheiligen bij het officieel bezoek aan de groote Helden van den oorlog de gesneuvelden voor ’t Vaderland vergadering in ’t lokaal om 10.3o uur. De tombola geleverd door den hr Neels de eigenaars der aanbrengsten was prachtig. De voorzitter bedankte hen, alsook het over groot getal tegenwoordige leden, die het honderdtal bereikten. De vergadering werd om 17.30 u. geheven. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, H. CASIER. N. VAN WINSEN. Zondag 16 November 1924, ALGE MEENE VERGADERING, om 14.30 ure, in ’t lokaal Hotel des Brasseurs, Statieplaats. DAGORDE Verslag der vorige vergadering. 2- Voordracht door den heer Peemans, Staatstuinbouwconsulent, over bloementeelt. 3. Voorstel van nieuwe leden. 4- Beoordeeling der aanbrengsten. 5. Mededeelingen. 6. Tombola. spraak. De leider, Johan De Meester, flink gelden in de austère figuren van den Paus. Wel geslaagd en vooral impressie-vo het origineele, modernistische decor. 1 We zegden het reeds jammer dat af 1 voering van zoo’n prachtstuk, niet volle recht kwam - dit, omdat het ten onverst aan bleef. zOu Doch een volledige moderniseert^ gn stellig geschaad hebben aan de schoon 1 natuurlijkheid van dit specifiek-Mi sche spel. Opvoering van Mariken van Nieumeghen Donderdag 6 Nov. gingin «Oud Yper» de vertooning door van Mariken van Nieu- meghen De vertooning slaagde opperbest. In zijn streng middeleeuwschen vorm viel het stuk niet erg mee bij sommige toehoorders, maar toch werd dan aan dat gebrek ruimschoots verholpen door het machtige spel van de heele groep. Staf Bruggen, de ras-echte artist, bewees eens te meer dat hij in staat is alle rollen te incarneeren, hoe zwaar of hoe lastig ook een echte satanische figuur die, ofwel wonderlijk afstak bij het schuldelooze en het berouwheb bende Mariken ofwel innig harmonieerde met Emmeken uit de kroeg. Een mooi uitgebeelde oom was Kare e Heyder, echt priesterlijk devoot, en de moeie, Stella Van de Wiele, vol sarcasme en spot- Judith van Gelder was een aangename Lieve Vrouw, feeder en mooi in gebaar deed z'c^ van God en fcrz'w -w attv.irOTgs»a«n 2. 10.

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 6