Zondagrost - Repos donlid Herneming van den BILJARD-MATCH La Compagnie Anglaise 1 t ZIELMISSEN 1 La FëSe de S,e Cécile Stad Yper Burgerlijke Stand Het bal van Ypriana Sociaal- October te 360 fr- 260 lb 220 fr- 220 lb ij :roissante a des- :nt de STAD YPER Op Zondag 30 November 1924, pm 3 uur, bij A. DEPUYDT, in het «Zilveren Hoofd», Rijsselstraat. SPELERS Arthur Eggermont, Yper Gustaaf Leroy, Staden. moet Op Jn, en het ver. Ypriana heeft aan haar trouwe le(i eenige uurtjes eerlijk en deftig verzet verschaf Van daar het algemeen uitgedrukt vel' gen Wanneer het volgend bal Hoe eerder hoe liever. Ypriana Zeer belangrijk bericht ---- Door onvoorziene omstandigheden -- het Gezellig Avondfeest, ontworpen December 1924 door de Symphonie Gemengd Koor, op een tateren dati schoven worden. Maar uitgesteld is niet verloren. Zondag 30 November zal om 10 ure im Ste-Pieterskerk de Hoogmis gezongen worden tot zielelavenisvan Celina DESRAMAULT^ overleden te Yper, den 23 Februari 1914 en* Victor DESRAMAULT, overleden te Pope- ringhe, den 24 November 1914. De ruime feestzaal van ’t Oud-Yper was Maandag laatst veel te klein voor het dans feest van Ypriana Er waren immers meer dan acht honderd aanwezigen Nooit waren er min dan honderd koppeltjes aan den dans en zelfs op het scheidingsuur was de geestdrift nog niet verminderd. Onder daverend gejuich moesten al de dansen twee tot driemaal herhaald worden. En wat gezegd van de tombola Drie hon derd drie en-zeventig dames namen er deel aan. Het uitreiken van een zestigtal mooie prijzen, waaronder eenige kluchtige verrassingen, gaf natuurlijk aanleiding tot heel wat Ypersche leute. Verklaringen van in tot i5 November I Geboorten Vandeputte Marie, Meenensteenw. Knoo I kaert Léon, Boterstr.— Declercq Raymond, Posthoornenstr Prince Robert, Veurnesteenw. Norman Roger, Zonne- bekesteenweg.—Haelewyn Georgette, Minneplein.—Bossaert Martha, Kalfvaart (van Boesinghe). Lesage André, Zonne- bekesteenweg. Hoddinott Margareta, Kalfvaart (van St Jan). Sinnaeve Magdalena, Bruggesteenweg. Verhooye Michel, Zonnebekesteenw. Devogel Julien, Posthoornen steenweg. De Coninck Laurette, Dickebuschsteenweg. Jones Arthur, Rijke Klarenstraat. Woussen Germana, Dickebuschsteenweg. 7 9, Place de Brouckère, BrujcelleS Malgré l’augmentation toujours ci des étofies, maintient ses prix de vente taux d’une telle modération qu’ils lormei véritablcs occasions Costume smoking, épinglé noir Co-tume veston, tous les tons Jaquette et gilet, peigné noir Pardessus d’hiver, tissu de laine Sur mesure et d’une coupe correcte^^ Zondag 30 November is de Al ot^ van M. VAN ROBAEYS, Boters r ALLEEN OPEN- De kinders RIEM en familie noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS, die zal gelezen worden morgen, Zondag 30 November, om n V, uur, in St Maartens kerk ter dierbare nagedachtenis van wijleIL Mevrouw Leontlne VER ELSÏ Weduwe van Heer Alphonse RIEM- lijk tamelijk lang moeten vooruitzien en in het op te stellen programma zouden ze vol- gens órde van dringendheid dienen gerang- schikt. Daarbij zou het noodig zijn dat de ge- stemde kredieten beschikbaar blijven, niet voor den duur van één boekjaar, maar wel bij voorbeeld, voor een termijn van 5 naeen- volgende jaren. In het kort gezegd de Amerikaansche stelsels komen hierop neer, dat de banken redematig het crediet besnoeien of verrui- men, naarmate de zaken te omvangrijk of te gering worden terwijl de Staat de uitvoe- ring van openbare werken beperkt wanneer de bijzondere bestellingen overvloedig zijn, doch ze integendeel vermenigvuldigt, wan- neer de bedrijvigheid en de privaat industrie aan ’t verslappen gaat. Het Internationaal Congres van Politiek, in de eerste dagen van Praag gehouden, heeft op zijne beurt zijn betrouwen in de doelmatigheid van deze middelen betuigd en de toepassing er van, tot bekamping der werkloosheid, aangera- den.... Laten wij daartegenover nu zien hoe men in België, na den oorlog, te werk gegaan is. Gedurende het drukke tijdvak van den pri- vaten heropbouw, hebben de banken het crediet zoo kwistig uitgereikt, dat al wie van ver noch van bij tot het aannemersvak be- hoorde, doch een voldoende dosis vermetel- heid bezat, financieel in staat gesteld werd om voor de aanzienlijkste werken in te schrijven. De Staat van zijn kant offerde ontzaglijke sommen op, om de herinrichting van het openbaar domein gelijken tred te doen hou- den met den heropbouw van den bijzonde- ren eigendom.... Doch wat zien we, nu het werk van her- stel afgedaan en de opleveringsperiode aan- gevangen is De bankinrichtingen zijn gaan bemerken dat ze al te lichtzinnig aanzien- lijke voorschotten aan roekelooze speculan- ten bezorgd hebben en brutaal is de reactie ingetreden. De kredietverleeningen zijn zoo goed als geschorst geworden, zonder dat een voldoende onderscheid gemaakt is tus- schen gevaarlijke speculanten en eerbare, ernstige firmas, welke de plotselinge inkrim- ping der credieten in erge verlegenheid gebracht heeft. Daarenboven is het juist dit oogenblik van slapte in de bijzondere ondernemingen, dat de Staat gekozen heeft om zijn politiek van opgeschroefde bezuiniging in te voeren. De uitwerksels hebben zich dan ook niet lang laten wachten de crisis heeft zich volop voor onze bedrijven verklaard en niets laat voorzien dat de oplossing nakend is... Ik besluit dus, Mijne Heeren, met de vaststelling, dat de politiek door de finan- ciewereld en de Regeering gevolgd, niet gunstig blijkt te zijn aan de ware nood- wendigheden van het land en dat ze onze belangen sterk in het gedrang gebracht heeft. Daarom mogen we ons aan die politiek niet onverschillig laten. Integendeel, we hoeven hare gevolgen aandachtig te over- wegen. We moeten aandringen opdat de geld- en staatsmannen over die gevolgen nadenken, opdat ze naar het voorbeeld van andere landen, tot de overtuiging zouden komen, dat de herwinning van den econo- mischen bloei slechts te bereiken is door een gezonde kredietregeling en een positieve, opbouwende politiek. H. B. Le culte traditionnel a l’augusté patronne des musiciens revêt d’année en année une importance croissante dans la vie renouvelée de notre chère ville ressuscitée. Ce fut dimanche dernier, jour de fête pour l’Harmonie et la Chorale Ypriana nos vaiïlantes sociétés fondatrices de l’art musical Yprois d’après-guerre. Par ricochet, la célébration pieuse eut lieu cette année en l’église St Pierre, reconstruite, la Cathédrale provisoire étant reconnue trop petite pour la circonstance. A ii heures, le vaste vaisseau de l’antique Collégiale recevait, pour la première fois de- puis la guerre, la foule des grands jours et celle-ci put admirer, comme il convient, la beauté du temple antique et monumental, reconstitué avec art d’après les principes d’archéologie qui font de sa belle tour romane surtout un réel chef-d’oeuvre du onzième siècle. La messe fut célébrée par le Révérend M. Bonte, curé de St Pierre, qui fit après l’Évan- gile un édifiant sermon de circonstance. Au cours de la cérémonie la Chorale inter- prêta avec un sentiment d’art trés apprécié, trois motifs de Palestrina, César Franck et Octave De Hover. Nos félicitations au dévoué directeur M. Georges Van Egroo, au soliste M. Hilaire Verbeke etal’organiste M. Gustave Desramault. C’est aux sons de joyeux pas redoublés que le cortège se rend de l’église a la salie des fêtes Oud-Yper pour le concert-matinée, donné de midi a une heure, au milieu d’une grande affluence. Les amateurs de musique furent favorisés d’une audition de choix, sous l’excellente direction de M. Albert Van Egroo, officier d’académie C’est avec émotion que d’aucuns se souve- naient de la première audition musicale orga- nisée par la société reconstituée, a la baraque de la Plaine d’Amour, a l’occasion de la fête de Ste Cécile en 1920. C’est aussi avec reconnaissance qu’ils évo- quaient ces temps héroïques a l’adresse des artisans de la première heure dont les efforts continus ont abouti aux brillants résultats acquis. II est évident qu’en peu de temps l’Harmo nie Ypriana se reclassera parmi les pre mières phalanges du pays, comme avant la guerre, sous la baguette magique de notre Directeur de l’École de Musique, M. Albert Van Egroo, dont le grand talent fut si apprécié en France, durant les années d’exil. De suite après le concert, les musiciens se sont rendus a 1’ Hotel des Brasseurs oü leur fut servi un banquet simple mais des mieux soigné. Plusieurs membres honoraires avaient tenu par leur présence a témoigner de l’attachement qu’ils éprouvent pour 1’ Ypriana La réunion fut animée et bien cordiale. Les toasts et les chants furent cha- leureusement applaudis et une joyeuse tom bola clótura cette fête qui laissera au cceur de tous un bon souvenir. g et schoonste Kerstgeschenk is wej eeil gg corset of ceintuur merk O. W. De nieuwe modellen zijn uitmuntend i 0 Huwelijken Bataillie Achille, bediende aan den spoor weg en Denys Maria, z. b. te Yper. Deschrevel René, gazwerker te Oostende en Carton Martha, z. b. te Yper. U 1 Hillewaere Camille, landwerker te Kemmel en Devos Irma, z. b. te Yper. Coffijn Gustave, schilder en Baeyen Maria; z. b. te Yper. Francome William, automobilegeleider en Duponselle Josephine, z. b. te Yper. Stonham Louis,, hovenier, en Jamet Alphonsine, naaister beide te Yper. 1 Verschoore Camille, cimentbewerker en Lacante Valeria, z. b. te Yper.Carpentier André, bankbestuurder en Lagrou Margareta, z. b. te Yper. Sterfgevallen Goemaere Maria, 51 j., huishoudster,Wwe Gryson Pierre, Zonnebekesteenw.—Oosterlinck Hélène,31 j.,, 1 huishoudster, echtg. Fauvart Jules, Zonnebekesteenweg. Brusseel Oscar, 27 j. fabriekwerker, echtg. Bosquet Zoë, Kalfvaart (van Gent). Aernout Julia, 88 j., z. b. Wwe Bus- sche, Charles, Poperinghesteenweg. Vermeersch Sylvie, 73 j., z. b. ongehuwd, Dixmudestraat, Goudezeune Henri, 77 j., z. b., Wwr Ommeslag Valeria, Zonnebeke steenweg. Bervoet Catherina, 92 j., z. b., Wwe Mahieu Florimond, Meenensteenweg. Beddeleem Ju'ien, 80 j., I z. b., Wwr Huyghebaert Julienne, St Maartensklooster.

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 6