Michaux de Hol- hunne topeinden elkander niet fU|NBOUWKRONlEK De Erwt Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het Arrondissement Yper Verslag der Algemeene Vergadering van Zondag 18 Januari 1925 Lokaal Hotel des Brasseurs St-atieplaats. dank vooral aan ’t milde Stadsbestuur dat ons eene hulp van 1000 fr. hulpgeld verleende, alsnog de noodige instellingen van lokalen, tafels, banken, enz. De medewerking der muziekmaatschappij Ypriana die de ten toonstelling opluisterde, zal ons onvergetelijk blijven. De sectiën van bieënteelt en klein pluimge dierte, die deze tentoonstelling méde vereer den, zullen naar iedereens hoop bij ’t nieuwe j aar afzonderlij ke instellingen tot stan d brengen en zoo doen de oudere de jongere ontstaan, die werk en welstand in de samenleving bren gen. Bij de prijsdeeling der tentoonstelling heeft eenieder nog kunnen bestatigen de prachtige diploma’s, dit meesterwerk is aan M. Salomé onzen stadsgenoot te danken. Nogmaals dees jaar hadden wij ’t genoegen twee onzer raadsleden te mogen feliciteeren over hgnne bekomene landbouw-eereteekens van ie en 2e klas, en dit waren onze zoo gene- gene ondervoorzitters, M. Th. Herreman en M. Valère Bouckenooghe, die sedert meer dan 35 e* 25 jaren die taak met de meeste behendigheid vervullen. Om te eindigen een woord over onze tom bolas die bij iedere vergadering den grootsten bijval genieten. Nog eene hoop en wensch zal wel algemeen deze wezen onzen 'achtba ren voorzitter M. Nicolas Van Winsen met de Lentedagen in ons midden te mogen terug zien. De Secretaris, H. CA SI ER. Daarop volgende wordt de begroeting voor ’t jaar xg25 bekend gemaakt, hetgeen ons brood op de plank brengt,, want nog eene oude instelling is hervat, te weten de prijs kamp voor uitstallingen, vensters en balkons. De d.d. voorzitter bedankt M. Casier voor zijn goed werk. Hij maakt vervolgens de leden bekend dat eene hageschaar aangekocht is die kosteloos ten dienste van de leden staat, men hoeft zich te wenden tot den bibliothee- karis, M. Dethoor, die er zich mede gelast ze te bewaren. De vraag tot aankoop eener aard- appelbesproeier zal in raadvergadering be sproken worden. De negen volgende nieuwe leden worden voorgedragen en aanvaard HH. Marseloo Alfons, Lamps Kamiel, Bergman Albert, Verbeke Henri, Jacques Henri, Hoflack Adolf, Vanden Bilcke Isaï, Vermeulen Gil bert, Van Wonterghem Camiel. De herkiezing van de helft van den Be stuurraad gaf eenen bevredigenden uitslag. De uittredende leden Bouckenooghe Valère, Casier H., Dewilde Is., Clinckemaille Rob., Vermeersch E., werden herkozen met groote meerderheid van stemmen. M. Marcel Lau- wers, bloemist te Yper, neemt de plaats in van M. de Göttal, ontslaggever. M. Bouckenooghe, tweede ondervoorzitter, bedankt in naam der gekozenen en belooft voort te ieveren tot den bloei onzer maat schappij. De tombola bestaande uit 20 pakken zaad wordt getrokken en nog een zestigtal pakken zaad zijn verkocht aan de leden. De vergadering is om 17 u. 3o geheven. Het Bestuur. Ministerie van Landbouw en Openbare Werken Tuin bou wdienst OPENBARE VOORDRACHTEN die in Ip25 zullen gegeven worden onder bescherming der maatschappij in de afdeeling Werk van den ‘Akker te Yper, in ’t lokaal Hotel des Brasseurs Hotel des Brasseurs Zondag i5 Februari, over Fruitboomteelt. 19 April, over Moesteelt. 17 Mei, 21 Juni, 19 Juli, telkens om 15 ure, door M. Hector CASIER, Staatstuinbouwvoordrachtgever. Zondag 15 Februari 1925, ALGE MEENE VERGADERING, om 14 1/2 ure, °nge zaaiïng 3 a 5 len opvolgend en ukken. Voor de laatste zaaiïng gebruikt men de late look wederom de vroege soorten. Ik wil ook nog eenige aanbevelingen geven 'er de onderhoudszorgen. Na het opkomen schoffelt men den grond 11 •lit zoo diep mogelijk om de lentewarmte kd en gemakkelijk in den grond te doen n»gen(Dit is voor de vroege soorten). Van zoodra de, erwten eene hoogte van 10 tS cm. hebben, aardt men ze een weinig zorg dragende ze naar het binnendeel het bed een weinig te buigen. Korts ^ien, of zelfs is het prijsbaarder ze seffens njzen, ’t is te zeggen, degene die hoog J^ien van hout te voorzien, ieder soort ^êns de gekende hoogte. Men steekt het rijs niet te dicht en tevens een weinig H <l*ns> doch recht. De rijzen der beide lijnen ^etl met liefhebbers gebruiken tot oplei- erwten ook gevlochten zinkdraad. ^3 ’s zeer goed om de planten recht te zelfs bestaat er in den handel van 1 -p raad met gaten van 6 a 7 cm. Oniende week eenige woorden over I eek der kool in het algemeen. I Koninklijke Hofbouwmaatschappij De ondervoorzitter M. Herreman opent de vergadering om 14 u. 3o. Hij verontschul digt M. Van Winsen, voorzitter, die alhoewel hersteld het nog niet waagt te komen naar de vergadering, maar die per brief aan de le. den zijne vurige nieuwjaarwenschen toestuurt. M. Herreman wenscht onze maatschappij steeds te zien vooruitgang maken zooals zij het verleden jaar deed, en in eenige weken zullen wij het genoegen hebben hetzelfde getal leden te mogen aanstippen als vóór den oorlog. Hij bedankt dan ook al dezen die zoo ieverig medewerken tot dit welgelukken. De secretaris geeft kennis van ’t verslag der vorige vergadering, dat zonder opmerkin gen doorgaat. M. Leon Vandevoorde, schatbewaarder, geeft den toestand der kas te kennen. Niette genstaande wij de lasten onzer tentoonstelling van September 1.1. te doorstaan hadden be draagt het lastelijk slot 108 fr. 85 c. en nog mogen wij uit ’t oog niet verliezen dat de toelage voor deze tentoonstelling van wege de Federatie der Hof bouwmaatschappijen van België ons nog ten goede komt. M. Herreman bedankt M. Vandevoorde voor zijne nauwkeurigheid en ’t belang dat hij stelt bij ’t vervullen van zijne taak als schat bewaarder. M. Casier, secretaris, in een algemeen ver slag, geeft overzicht van ’t dienstjaar 1924, dat luidt als volgt Algemeen verslag van het Dienstjaar 1924. Dit is het tweede jaar onzer herwording sedert den oorlog 1914-18. In Januari 1923 greep onze eerste algemeene vergadering plaats en wij telden 3l leden, in December van ’t zelfde jaar mochten wij i37 leden boe ken, nu einde 1924 is dit getal tot 244 geste gen, dus voor dit jaar 107 niauwe inschrij vingen Bravo Yperlingen Dit is een teeken van iever en werk. Laat ons volharden en steeds nauwer en nauwer de rangen sluiten om onze krachten te vereenigen ’t is de eenige hoop in de toekomst, want in eene machtige Tuin bouwmaatschappij als de onze kan niet één mensch zich veroorlooven te peizen, nog min te mogen zeggen dit of gene is mijn werk 1 Neen, al de verscheidene uitslagen van wel gelukken zijn den samenhang van ’t maat schappelijk werk van al de leden en dat moet altoos de leuze blijven. Volharden wij dus bij ’t nieuw herworden jaar en trachten wij altijd na’ meer Een kort overzicht kan ons genoegen doen. Wij kregen in 1924, zooals vorige jaren, vijf voordrachten over moesteelt, 400 fr. hulpgeld van ’t Landbouwministerie voor den wedstrijd van tuinbezoeken met 53 deelnemers. Eene bestatiging met veel voldoening schreven wij dit groot getal deelnemers in, eene hoop van aangroei voor het toekomende jaar. Zaden uit Engeland en van ’t Landbouwmi nisterie werden uitgedeeld. De prijskamp voor maandelijksche aanbrengsten werd we der in voege gebracht. De eerste snede onzer oorlogschade werd ons toegestuurd, hetgeen ons toeliet eene nieuwe bibliotheek aan te koopen en in te richten met eenige boekwerken de herko- ming onzer beheermiddelen is daardoor ook mogelijk geworden. De 35' verjaardag van ’t voorzitterschap van M. Nicolas Van Winsen en van M. Th. Herreman als eerste ondervoorzitter, zal bij ’t herdenken van het gezellig avondmaal ter hunner eer, nog lang in ’t geheugen blijven. Door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij werd de eerste tentoonstelling voor ’t arron dissement Yper ingericht sedert den oorlog, ^rieden week sprak ik u over de aardappe daar de Lente aanstaande is wil ik u leD’„p woorden zeggen over de erwt. peerwt is eene eenjarige klimplant, toebe- .«>nde aan de familie der Vlinderbloem!- I1„ of Papillonaceën Het is een der beste groenten welke men teelt voor de ver- Jeofwel gedroogde zaden. Het getal verscheidenheden van erwten is eer groot- Hier in onze streek hebben wij tot altijd goede uitslagen bekomen met de vol jende soorten welke ik wil verdeelen als volgt: Zeer vroege of vroegtijdige Prince Albert en de Express 0,70 k hoogte. 2. Vroege «Automobile en de jande 0,90 cm. hoogte. J Midden Seizoen Sénateur en Serpette of Krombek iffl. tot 1 m. 20. De Late «Omega en de Knight ride die kunnen lm. 60 hoogte groeien. De erwten vragen eenen wel geroerden, aedzamen en gezonden grond die het vorig aar rijkeiijk met stalmest is bedeeld versche talmest is altijd nadeelig voor vlinderbloemi gen. De vlinderbloemigen tot dewelke de twten toebehooren, hebben de eigenschap le stikstof uit de lucht te putten en zelfs den rond aan stikstof te verrijken, het is dus irerbodig eene stikstofmesting toe te dienen. Om in de erwtenteelt wel te gelukken is het iet voldoende goed en beredeneerd te bemes- sde kultuurafwisseling dient streng toege- astte worden. Het is dus van aller nut maar lie 3 of 4 jaar op de zelfde plaats erwten te liHten, anders doende zult gij maar slechte amindere vruchten oogsten. De beste manier van zaaien hier op onze reek is in lijnen van 5 tot 8 cm. diepte, zelfs leper in den Zomer. De lijnen moeten gemaakt worden op 3o a 5cm. afstand van elkander. Men zaait van Maart tot juni, ja zelfs tot Juli. Voor de eerste zaaiïng gebruikt men de roege variëteiten. Van half Maart April zaait men nogmaals :oege en tevens halve late en late. Met zoo °ort te gaan met zaaien, als de plantender cm. hoogte hebben, zal gedurig jonge erwten

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5