1 'tl Zondagrust - Repos dominical Bank. van Kortrïjv Filiaal der SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE Maatschappelijk vermogen Fr. 35o.oóo.ooo. I i I 1H i De Gekroonde Leerze van Michiel De Swaen komt opvoeren. let f ZIELMIS B i 11 a r d s To aan de van Vpersche Studiekring van 5 Fr.)te loten tusschen al de ingeschreven op om it uur voormiddag. Oud Yper uur. KOOLSOORTEN (vervolg; -30" eerst6 min- ver* j»Maart 2) In voor. Men ontplant, zorg dragende een gedeelte grond aan de wortels te hebben. Men herplant in voor op eene drooge plaats in den hof. Hoe later men dit doen kan, hoe beter, ’t zij in November ’t zij begin Decem ber bij zachte winters. Bij strenge vorst wordt alleen gedekt. 3) In kisting. Hier gaat men op dezelve manier te werk als bij de planting in voor. De planten op 40 cm. afstand geplaatst en tot de bladeren ingegraven kunnen gemakkelijker van vorst worden beveiligd, mits men de ramen met matten kan afdekken. Bij zacht weder zal men zooveel mogelijk verluchten of de ramen gansch afleggen. De opbrengst heeft plaats in April-Mei. Aangezien men op dit tijdstip ook op broei en zelfs onder glas geteelde bloemkool oogst, is de teelt van brocoli van weinig nut. Ook is de smaak van brocoli zoo fijn niet als van de bloemkool. Ten einde de ziekten der kooien te voorko men geef ik eenige aanbevelingen. a) Past regelmatig de vruchtafwisseling toe; kweekt nooit twee opvolgende jaren kooien of planten op dezelfde grond. b) Bewerkt goed en diep uwe gronden. c) De grond goed kalken vóór de Winter. d) Plant nooit planten die schijnbaar ziek zijn maar zie wel dat ze gezond en kloek staan. Een der grootste vijanden der koolplanten is de aard vlooi, want deze valt de planten aan van in hunne teerdere jeugd. Een goed middel daar tegen is den grond goed vochtig houden en ’s morgens terwijl de planten bedauwd zijn goed besmijten met schouwroet of grim. Koninklijke Hof bouwmaatschappij Vrienden en kennissen worden beleefd uit- genoodigd tot de ZIELMIS die zal gezongen- worden in St-Jacobskerk Zondag 8 Maart a.s., om 8 u., tot zielelafenis van GabrieSIe RIQUIERE Huisvrouw van Robert DETH00R. Zondag 1 Maart is de Apotheek Mr HOLÏTEKIER, Meenenstraat ALLEEN OPEN. Als het Katiefeest is heeft men volk Als men volk heeft geeft men eten Als men eet, heeft men couverts noodig Als men geen heeft, gaat men er koopen Bij Van Neste in’t Carillon, Gr. Markt,Yp I Donderdag laatst had de plechtige begra. i ving plaats van Z. E. Moeder Agnes, indé wereld Jufvrouw Marie- Louise Degryze, Over- ste in O.L.V. Hospitaal, alhier overleden in, den ouderdom van 69 jaar. Gedurende 48 jaar gaf zij hare beste zorgen aan de zieken in ons Burgerlijk Hospitaal, en gedurende 27 jaar bestuurde zij met wijsheid en gezag ons aloud Ypersch Ziekengesticht der Burgerlijke Godshuizen. De wisselvalligheden van de oorlogsjaren en het lang verblijf in de barakken van het voorloopig hospitaal hadden hare gezondheid gekrenkt. Nauwelijks in de nieuwe gebouwen van het hospitaal getreden viel zij doodelijk ziek. Hare gedachtenis zal in zegening blijven bij? de Ypersche bevolking. Wij bieden onze christene deelneming aan. hare verdienstelijke medezusters. Dimanche 1 Mars, la Pharmacie de M. HOUTEKIER, rue de Menin RESTE SEUI.-E OUVERTE.. Op Zondag 1" Maart 3 uur namiddag, in de groote zaal Hoofd, Rijsselstraat, bij Aloise Depuy GROOTE PRIJSKAM OP TWEE NIEUWE 250 Fr. Prijzen Gewaarbor9d’ Verdeeld als volgt70 5o 4? 20 fr. i5 Fr. grootste serie in ronde i5 Fr. voor de verstkomer ste 6 in getal en 10 Fr. (2 maal Wij herinneren er de liefhebbers van mooi tooneel aan dat het Vlaamse Volkstoneel onder de leiding van Joh. De Meester Jr, op Dinsdag 3 Maart a. s. in de feestzaal Oud Yper de dolle klucht Met den ras-echten artist Staf Bruggen in de hoofdrol, zullen we weer iets bijzonders te hooren krijgen. Ziehier overigens wat de pers over de voor bije opvoeringen schrijft -;«Een kostelijk stuk, kostelijk opgevoerd.» Het is een parel van een klucht, met too- neelen die echte vondsten zijn. (Het Laatste Nieuws). Het stuk heeft iets Pallietersch (Het Volksblad). De keurtroep van het Vlaams Volksto neel heelt van die klucht een keurvoorstelling gegeven. Nogmaals blonken hier de eerste rangskrachten uit (Gazet van Antwerpen). La piece est fort bien interprêtée (La Libre Belgique). C’est du Breughel animé (Le Soir). Het stuk komt over ons als een roes, een schaterlach, een felle schreeuw, die door onze hersenen davert (Nieuwe Rotterdamsche Courant). Een reuzenschaterlach zal opgaan in onze honderden Vlaamsche dorpen - Een goede en een amusante avond, zooals wij er het Volkstoneel nog vele toewenschen (Het Vaderland). - Het pittoreske, het gekleurde van iede minuut spel, dit waren de groote eigenscJ* pen van deze voorstelling, en hoe P Vlaamsch dat pittoreske en de kleur J (De Standaard) Prijzen der plaatsen 5, 4 en 3 fr. voor de laden 4, 3 en 2 frank. Locatie alle dagen in C 1 Maart af, van 11 1/2 tot 12 1/2 6) Bloemkool. De bloemkool is eene alge- meene gekende groente die men bijna het gansche jaar door kan bekomen. Er bestaan menigvuldige verscheidenheden die kunnen in drij klassen verdeeld worden, te weten a) de vroege, b) de halflate en c) de late. Vroege soorten. Hieronder zijn aanbeve len swaar dig a) De vroege Erfurtsche b) de lage vroege van zes weken c) de Lenormand met korte stam. Deze laatste is zeer aan te prijzen voor onze streek. Half late de volgende zijn te verkiezen a) Half harde Parijsche bj Harde Hollandsche. Late a) Napelsche Reuzenbloemkool b) Herfstreuzenbloemkool. De zaaiïngen kunnen geschieden op 4 tijd stippen De eerste maal zaait men in September zelfs begin October voor de zeer vroege soorten. Men verpoot en overwintert onder raam, doch zoo koud mogelijk uitgeplant in de Lente geven deze hunne opbrengst einde Mei of Juni. De tweede zaai'ing wordt gedaan in Februari of begin Maart op kouden of lauwen broei. Men verpoot van zoodra de planten eenige bladjes hebben ook onder glas op een tien tal cm. Trapsgewijze maakt men ze aan de buitenluchtgewoon en eindelijk uitgeplant einde April of begin Mei. De opbrengst zal geschieden in Juli of Augusti. De derde zaai'ing grijpt plaats in April, in vollen hof in een wel voorbereiden grond. Men plant ter plaatse van half Mei tot half Juni en zelfs later. En men bekomt de op brengst in September en October. Eené vierde zaai'ing wordt soms in Mei nog gedaan, men besteedt dezelfde zorgen als vroeger beschreven. Men plant uit rond einde Juni of begin Augusti. De opbrengst geschiedt in October tot December. De bloemkool vraagt eenen diepgeroerden wel bemesten grond de plant vraagt een vochtigen grond, laat dus deze niet lijden aan droogte, zooniet is de opbrengst onbeduidend. Het is aan te prijzen de uitplanting te doen in greppels of vooren Van i5 cm. diep om na vloeimest te hebben toegediend, de planten gemakkelijk te kunnen aanaarden. De grond beleggen met körtmest is van aller grootst nut óm de vochtigheid te bewaren. De bloemkool heeft veel vocht en voedsel van dóen bijzon derlijk in de heéte zomermaanden. Van zoodra de bloem teekent breekt men een of nieer bladeren over de jonge bloem, om deze zoo wit mogelijk te houden en ze tevens zoo groot mogelijk te bekomen. 7) Brocoli. Deze is nauw verwant aan de bloemkool en is er misschien uitgesproten. Deze is maar heel weinig meer gekweekt hier op onze speek, aangezien de bloemkool ons uit warme streken wordt toe’gezonden op het tijdstip dat bij ons deze groente ontbreekt. Onder de verscheidene variëteiten zijn aan te - prijzen de Witte van Roscoff en de Mammouth De zaaiïng' geschiedt einde Mei of begin Juni. Men verpoot in wel voorbereiden grond. In Juli Augusti plant men uit in voren van l5 tot 20 cm. diepe en op eenen afstand van 70 a 80 cm. De onderhoudszorgen zijn dezelfde als voor de bloemkooleri is aangegeven. Voor wat de overwintering betreft 1) Ter plaatse. Men bindt de bladeren bijeen en men aardt aan tot ten halve de toe gebonden bladeren. Bij strenge vorst kan men droge bladeren aanbrengen tusschen de planten. STAD Y TP R Disconteering en inning van efiekten. I itwisseling van alle vreemde munten beste voorwaarden. Alle Bunk en Beursverrichtingen, INTRESTEN verleend op Halfmaandelijksche rekeningen (veranderlijkekroo vr het tijdperk van 25 Febr. tot 10 Maart 4,65 p.h. Rekeningen 3 maanden 5 p. h. 6 maanden 5,25 p. h. - 1 jaar 5,50 p. h. 1' - -y I

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 6