Ip Iff KATTEFEEST *uikt de KLEUREN «u VERNISSEN Franco - Belffe *«PJEK 5 r?fbr”»'Brugge. VA D E L_ A T O U W Nooit beleefde bijval en zeer er. I maals op wachtbed, om ze van daar, zoodra du BagïlC, Musée OertCF. De Foor die begint op Zondag 8 Maart aanstaande belooft iets buitengewoons te zijn. Een vijftigtal barakken van alle slach zal op de Groote Markt geplaatst zijn, waarvan de bijzonderste aantrekkelijk heden zijn Cirque Demuynck, Carrou sel-Salon Baudelet, Montagnes Russes, Champignon Palace, Majestic Raylway, Roue dansante, Carrousel Auto, Monte ze 5 a 7 bladeren ontwikkeld hebben, ter plaats te brengen met goeden aardkluit voor zien. Ge turende de Winter moeten deze planten beschut worden tegen strenge vorst. In Februari wordt den grond wat open gekrabt en met vloei of scheikundig mest behandeld, om ze kloek te doen door groeien. De opbrengst geschiedt rond half April. Deze laatste teelt wordt nog weinig gedaan hier in onze streek mits men bij strenge of natte winters niet altijd zeker is met de groot ste moeite eene goede opbrengst te hebben. Voor wat de zaadteelt aangaat zal men van iedere soort de best gevormde en gesloten kroppen laten doorschieten. Het zaad behoudt gedurende 4 a 5 jaar zijne kiemkracht. Om de larven en slakken te voorkomen, welke zeer veel kwaad kunnen doen aan de latouw, is het zeer aan te prijzen het bed te omringen met schouwroet (grim), houtassche of kalk. De Koninklijke Hof'bouwmaatschappij mestaarde in de grond- zorgen fosfoorzure en een weinig kalk in te Onze Onvermoeibaren op ’t aandringen van velen, besloten de revue nog tweemaal op te voeren met het doel de zuivere «pbrengst te schenken ter verheerlijking der Ypersche helden, gevallen op ’t veld van eer. Om er nieuwe aantrekkelijkheid aan te geven, ver vingen zij verscheidene tooneelen door toe standen uit ’t Ypersche leven, zeer keurig en goed gekozen, die wederom met echte kunst en merkwaardig talent door speelsters en spelers vertolkt werden. Eene menigte buiten gewoon talrijk, stroomde telkens de ruime zaal van Lapiere’s huis Maandag en Dinsdag eivol. Al de rollen werden nog eens op eene waarlijk prachtige wijze weergegeven. De bijval was bijzonder groot voor de Commère, (Mevr. A. Viaene) en den Compère, (Heer H. Milio). Beide gaven alle toestanden, waarin zij voorkwamen, meesterlijk weer. Eene bij zondere melding ook voor Mevr. R. Viaene en P. Knockaert, die op eene bewonderens- waardige wijze den moeilijken en lastigen apachendwas, uitvoerden, voor E. Gesquiere, een kranige en luimige politieagent, voor Mej. G. Braem in ’t zaal tooneel, Mej. G. Pottel, een echte vischkutte van St Pieters boven. De andere rollen werden zoo natuurlijk weer gegeven door speelsters en spelers, waarvan wij vroeger spraken. Allen hebben zichzelven overtroffen en eenen bijval genoten, die men hier te Yper nooit beleefde. Aan ’t handge klap en bisgeroep kwam, na elk tooneel, geen einde tot zij herbegonnen, en zoo duurden die vertooningen telkens tot één uur ’s morgens. De balletten werden kunstig en smaakvol uit gevoerd en het krioelde er van prachtige, ver rukkelijke tafereelen. Muziek en zang bij de vleet en die smaak ten naar den trog om nog. Een gul en hartelijk bravo 1 voor die heele- schaar kundige, talentvolle speelsters, spelers en danseressen, ’t Was iets heel puiks en prettigs.Geen wonder dat er geen einde kwam aan de ovatie’s. ProficiatOnvermoeibaren ’k Was De Latouw, ten onrechte salaad genoemd, is eene eenjarige plant die voor de losse of gekropte bladeren wordt gekweekt. Deze plant behoort t©t de Samengesteld- bloemigen De Latouw is verdeeld in vier bijzondere klassen te weten De steek- oj snijlatouw 2° de kroplatouw 3° de Spaansche Latouw en 4° de Romeinlatouw A. DeSteek- of Snijlatouw is nog slechts gekweekt waar men niet in bezit is van broeierij. Alle latouwsoorten kunnen om zoo te zeggen voor dezen teelt dienen. B. De Kroplatouw wordt verdeeld in drij groepen te weten de lente-, de zomer- en de winter latouw. i° De Lentelatouw De beste soorten zijn a) dé goudgele Gotte, niet groot doch schoon geel b) de Meikoningin, zeer goede soort voor onze streek. 2" De Zomerlatouw onder deze klas heeft men als goede soorten a) de Citroengele, schoon geel redelijk snel gesloten, en schiet zeer traag op b) de Zomerblonde, redelijk groot vast gesloten c) de Trocadero, groote. en vaste soort. 3° De Winterlatouw in deze klas zijn aan te prijzen a) de roode Winterlatouwredelijk groote gesloten krop b) Wonder der vier jaargetijden heeft rood bruine bladeren, is vast gesloten en van binnen schoon geelwit schiet ook zeer traag op. C. De Spaansche latouw. Deze latouwen hebben dikkere bladeren dan de andere krop- latouwen en zijn krakend en sappig als goede mag men nemen a) de Batavia, grooten, schoonen en welge sloten krop b) de Napelskool, gelijk de voorgaande maar wat platter van krop. D. Romeinlatouw. Al deze latouwen heb ben dikke en krakende bladeren en zijn veel hooger dan breed in een woord ’t is eene latouw die men gemakkelijk kan derven wan neer men andere kweekt. Veel verscheiden heden bestaan onder die soort, te weten de Blonde de Vroege van Trianon, enz. Voor wat nu de grond betreft De Latouw vraagt een voedzame grond rijkelijk voorzien van bewerking zal men potaschmesten en werken. Het is goed te zaaien in vochtigen grond want de droogte doet de latouw vroegtijdig ópschieten of ten minste taai worden. In droge zomers kan men de planten helpen door begieting met vloeimest of ook nog met opge loste Sodanitraat. (2 a 4 grammen per liter). De Lentelatouw wordt gezaaid van half Fe bruari begin Maart op warme standplaats, ’t zij op Zomerbarm. In April verspeent men de planten ter plaats en de opbrengst geschiedt op het laatste van Mei tot half Juni. Men mag ook zaaien op lijnen van 25 a 3o cm. afstand deze worden na de opkomst op denzelfden afstand uitgedund in de lijn. Alzoo behandeld geven deze planten hunne opbrengst eenige dagen.vroeger dan de uit- geplante, maar zijn in het algemeen nooit zoo vast gesloten. De Zomerlatouw zaait men einde Maart tot Juli of begin Augusti. Wanneer de planten 3 tot 6 bladeren hebben, plant men uit op o,3o cm. afstand in alle richtingen. De Winterlatouw wordt gezaaid van Augusti tot September op wachtbed. 3 of 5 weken na de zaaiïng worden de planten verspeend nog- üCSSUS, Theatre des FantocheS, Musée om ze te volledigen, zoodanig dat ze hedendaags wederom een van de best gekende jj onder alle andere en zelfs aan deze der groote steden als modelinrichting mag dienen. Door Uw bijzondere vakkennissen en onvermoeibaar streven naar verbetering hebt gij ze op eene hoogte van uitbreiding ge bracht die zij nooit gekend heeft en op een rang, weerdig van onze roemrijke stad. Altijd op de bres, altijd de eerste en de laatste, altijd bekommerd om het materieel en bezorgd voor Uwe mannen, verliet gij nooit €en dienst voor alles in orde was. «Ja, gij hebt het Ypersch Pompierkorps gansch herschapen. Het is de vrucht en de bekroning van Uw werk, en, indien wij U ■vandaag de plaats van kapitein-bevelhebber 2jen bekleeden. hebt gij ze voorwaar wel ver diend want gij hebt ze zelf gewonnen. Het Pompir rkorps is vandaag waarlijk tenuiterste verheugd om U, omdat het zoo een voorname en deftige kommandant viert en omdat hij hem zoo vereerd ziet omdat hij hem zoo hooggeacht en geprezen ziet om zijne bekwaamheid en zijne bewezen diensten ver heugd en vereerd omdat het stadsbestuur, onzen achtbaren heer Burgemeester aan het hoofd, nog altijd in al onze feesten aanwezig, de heeren Schepenen en al de raadsleden, den heer Koninklijken Hoogcommissris, de heeren Voorzitter en Bestuurder der Har monie Ypriana en al die heeren en vrienden, omdat zij zoo talrijk en met zooveel dienstvaardigheid zich rondom ons zijn komen scharen om zijne feeste bij te wonen en op te luisteren en alzoo duidelijke blijken te geven van de achting en den eerbied die zij dragen voor ons oud korps Pompiers en vooral voor zijnknappen bevelhebber, M.Maur. Vergracht. «Beste Kommandant, Uwe officieren, on derofficieren en mannen, dit mag ik U ver zekeren, zullen dit feest lang onthouden, zij zullen den Kommandant Vergracht nooit ver velen en als herinnering van dezen schoonen I lig en om het aandenken van Uwe benoeming linden loop der jaren en der tijden in Uwe achtbare familie met een waar genot te bewa ren, bieden wij U, met veel liefde, dit prach tig borstbeeld aan. «Het is door Uwe pompiers, geen enkel uitgezonderd, geschonken. Van de oudste tot de jongste, van de hoogste tot de laagste van «ns, alleman heeft gewedijverd en besparingen gedaan om zijne jeunste en zijne genegen heid te toon en. Daarbij voegen wij een Gul den Boek, met de namen van de manschap pen, opdat gij ons ook lang in het geheugen meteen oprechte voldoening mocht bewaren. Gelief het te aanveerden als een bewijs onze getrouwheid en onze verkleefdheid ®als een gedenkteeken van onze dankbaar heid. Ik ben waarlijk fier de eer te hebben dit sehoon feestmaal ce mogen voorzitten en aan die heeren, aan al onze mannen voor te Wlen te drinken- op Uwe kostbare gezond- "e'd, opdat wij U nog lange j aren aan het hoofd van onze brandweer mochten zien staan, Wat gij nog lange jaren de aloude faam van el Pompierkorps van Yper mochtet behou- Tn en vermeerderen tot eer en bloei van tee lieve stad. I Commandant Vergracht dankte, diep ont- Oerd1 om al die blijken van genegenheid en Wrdeering en w<u> tot tranen toe bewogen Wneer de wachtmeesters Cnockaert, De- W^er en Beddeleem hem het kunstgewrocht Gulden Boek ter hand stelden. langdurig gejuich en ons Tuindaghed» 'de bekroning van dit heerlijk feest ,a4rvaxi allen het zoetste aandenken zullen P’aren. Tuinbouwkroniek i'E, Dixmu- Xper. ten,

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5