Corsets D.W. Hotel Britannique Grand Bal de Gala BERICHT BADENfflBA B s alle uren van den dag. BA TH’s 7") ATT T Gewestelijke UndboBwbereepsschool van Langemarck BeSges en France de beste de sterkste de voordeeligste tous les jours et a toute heure. - AT EVERY HOUR. LX Paré et Travesti du 21 mars 1925 -- f Les PRIX des CONCOURS et OBJ ETS pour la grande tombola gratuite sont ex posés chez M. Modeste Vanneste, Grand’ Place, oü tout le monde peut aller les ad mirer. Cette mesure, favorable d'un cóté a l’intérèt particulier des sinistrés, a eu des consequen ces désastreuses pour l’intérèt général, et elle s’oppose a la reconstitution des anciennes petites communes et au repeuplement de la campagne franpaise. A rrondissement Yper o Parket van den Prokureur des Konings o De Prokureur des Konings bij de Recht bank van in Aanleg van Yper heeft de eer ter kennis van het publiek te dragen dat de ge naamde Lemoyne Henri -Remi, beroep werkman, geboren te Rousbrugge, den 28 November 1904, zich zeggende van fransche nationaliteit, zoon van Amand-Gustave en van Vandevoorde Hélène, wonende te Poperinghe, vroegere woonplaats Rousbrugge, voor hem, den 28 Februari 1920 eene verklaring van keus tot de Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, overeen komstig met artikel 10 der wet van i5 Mei 1922, een onderzoek over de geschiktheid van den voorgenoemden verklaarder. De personen die opmerkingen, inlichtingen of tegenwerpingen uit te drukken hebben we gens de gemelde vaderlandskeus mogen ze doen gelden door tusschenkomst van den heer Politiekommissaris van Poperinghe, tot den 12 April 1925. Yper, den 11 Maart 1920. De Prokureur des Konings, (get.) Rod. De Poorters. Amitiés Francajses YPER I T J h(i, werd niet vergoed. De wet zegt niet dat alles moet hersteld worden. De heer Moyersoen, minister van ekonomi- sche zaken.—-De herbesteding heeft enkel tot doel de onontbeerlijke werken van herstel voor de èkonomische opbeuring van ’t land. De heer Missiaen. Over dat punt zijn wij het eens. De heer Moyersoen, minister van ekonomi- sche zaken. Een voorbeeld. Neemt een geteisterde die vóór den oorlog tien hoorn beesten had. Na onderzoe’k komt men tot de bevinding dat hij voor zijn bedrijf slechts hcht hoornbeesten noodig heeft. Men moet hem de herbestedingsvergoeding voor acht hoorn beesten geven en op dien grondslag zal de htrbestedingswaarde gesteld worden, die een redelijk coëfficiënt tot grondslag zal nemen. In nijverheidszaken wordt er op dezelfde wijze gehandeld en dat is logisch want had men in 1919 de katoenspinners, b. v. moeten vergoeden op den grondslag van de waarde van den dag, dan had men ongehoorde som men moeten betalen in wanverhouding tot de geleden schade. De heer Bovesse. Gij zoudt het verlies van winning betaald hebben. De heer Missiaen. Het vee is geen grond stof. De heer Moyersoen, minister van ekonomi- sche Zaken. Ik geef een treffend voorbeeld aangaande het stelsel toegepast voor den landbouw. De heer Pierco. Maar gij zult toch niet beweren dat een boertje met twee koeien, een daarvan houdt als weelde artikel De heer Moyersoen, minister van ekonomi- sche zaken. De grondslagen voor de schade vergoeding moesten vastgesteld worden. Men is overeengekomen met de koöperatieven. De heer Missiaen. Neen de koöperatie ven hebben de hun opgelegde voorwaarden ondergaan. De heer Moyersoenminister van ekonomi- sche zaken. De heeren Butaye en Missiaen zullen mij verontschuldigen, dat ik slechts antwoord op hunne voornaamste grieven. Den heer Missiaen kan ik antwoorden, dat de landbouwers op denzelfden voet staan als de andere burgers inzake inwisseling van de titels er bestaat slechts eene uitzondering voor hen die zich moeten wenden tot de Société nationale du Crédit a ^Industrie. Wat de pionniers betreft, is hij slecht inge licht, wanneer hij meent dat geen enkele pionnier werd vergoed waarheid is, dat 90 t. h. hun vergoeding kregen. Wat betreft het laattijdig indienen van de aanvragen voor schadevergoeding, kan ik den heer Butaye verzekeren, dat het heden ten dage nog tijd is de aanvragen in te dienen. Doch, na de goedkeuring der desbetreffende wet, wellicht in den Zomer a. s. zal het indie nen van de aanvragen niet meer mogelijk zijn. De heer Butaye (in’t Vlaamsch). Ik had het vooral over de personen die gedurende tal van maanden in Frankrijk verblijven. De heer Moyersoenminister van pkonomi- sche zaken (in ’t Vlaamsch). Welnu, die personen vallen onder toepassing der wet, waar de minister niets kan aan veranderen. En réponse a une demande d’un Beige, aujourd’hui établi en France, nous l’informons que le remploi du mobilier sinistré en Belgi que ne peut plus se faire par des achats en France. Ces achats doivent aujourd’hui se faire en Belgique, n’importe oü. En France, le remploi des immeubles ne doit pas se faire dans la commune oü était situé l’immeuble détruit, mais dans un rayon 1 de 5o.kilometres du lieu de l’ancienne situation. 1 jier plaatse geen arbeid meer vindende, naar elders moeten uitwijken. Ik dring er dus sterk op aan zoodra mogelijk je noodige maatregelen door den heer minis ter te zien nemen. De heer Butaye (in ’t Vlaamsch). Ik sluit mij aan bij de vorige sprekers. Vroeger reeds kebikook eenige wantoestanden aangeklaagd, pe heer Van de Vyvere heeft er echter geen gevolg aan gegeven. Dat laat ik voor zijne rekening. Ik richt mij dus met meer vertrou wen tot den huidigen minister. Het gold inzonderheid het laat indienen van Je aanvragen door de betrokkenen, inzonder heid oud-strijders. Die nalatigheid moet veelal aan ongeletterdheid van de geteisterden wor den toegeschreven. Er zijn vele drogredenen opgedischt geworden om de meeste aanvra gen te kunnen afwijzen. Ik wijs er nochtans op dat de slachtoffers meestal voor toestan den stonden welke zij niet dadelijk konden verkennen en waartegen zij dan ook niet altijd konden opwerken. Ik heb voorbeelden van allen aard van weigeringen indien het den minister interes seert zal ik hem die gevallen overmaken. Stoffelijke schade wordt vergoed, maar voor het verlies van menschen krijgt men geen vergoeding. Dat is een echte schande Voor het bij de vlucht meegevoerd vee, dat voor een spotprijs moest worden verkocht, heeft men geen recht op vergoeding. Die ver koop was nochtans geen vrijwillige verkoop, ilheeft men dit wel eens beweerd. De oorlogsschade voor meubels en materiaal werd gescheiden van die van het vee. Dit is eene missing die betreurenswaardige gevol gen heeft gehad. Men zou het vee, dat men op de vlucht leeft moeten meenemen en verkoopen,moeten lergoeden op voet van de waarde in 1914. Van de andere zijde kregen rijke menschsn ragoeding zelfs voor het speelgoed van hun Meren. Als men zulk onderscheid maakt, is iet geen wonder dat er zulke groote ontevre- lenheid onder de arme bevolking bestaat. Ik hoop dat de heer ministt r met deze op- nerkingenzal rekening houden en een nieuwen ermijn aan de geteisterden zal toestaan. De heer Moyersoen, minister van ekonomi- iche zaken.Voor het vee is er geen wette- ijk coëfficiënt. Doch de rechtbanken hebben iet nuttig geacht er een te bepalen om de noeilijkheden te vermijden voortspruitende lit verschillende bestanddeelen. Men bezit nzonderheid geen vaste gegevens wat de waarde der afgenomen dieren, noch die der 'eesten van wedergebruik betreft. Daarbij, vele geteisterden hebben geen ekeningen. Daarom heeft het wijselijk gesche nen een coëfficiënt te bepalen die redematig »as op het oogenblik dat de landbouwers Opnieuw beestjen aangekocht hebben. De aankoopen werden over ’t algemeen Hedaan gedurende de jaren 1919, 1920; in die laren bedroeg de coëfficiënt voor de paarden ^zonderheid, niet meer dan 2 1/2. Wat het vee betreft, is- het wenschelijk dat men aan fokkerij doet wij moeten niet tot de ^rbevolkmg stoken door aankoop van vol gassen vee, doch door aankoop van jong vee ^van volwassen vee geschikt voor de herbe- v°lking van de stallen. ^coëfficiënt was in dien geestaangenomen ^Worden, toen het arrest van het verbrekings- O°ftusschen is gekomen. Wat het wederge- Oruik betreft, de gevolgde regels zijn alge- 1,ieen en eenvormig. Dezelfde regels in zake herbesteding wor toegepast zoowel op de industrieelen en Reislieden als op de landbouwers. Men Heet dat artikel 19 der wet de herbesteding Hikt. Het zigt dat de herbesteding in S(>11Qrnige gevallen gedeeltelijk is. Men heeft 118 geen recht op totale herbesteding. öe heer Missiaen. Dat is in strijd met de H De geteisterden zijn in ’t nadeel, verge- toet degenen die niets verloren. hter.Bourse. - Hel verlies van winning De leergangen, in deze school gedurende het winterseizoen gegeven, werden druk ge volgd en zullen buiten twijfel de heilzaamste gevolgen hebben voor onzen gewestelijken* landbouw. Ongeveer zestig jongelingen kwa men, elke week vier of vijf malen, naar de lessen, sommigen van meer dan een uur ver, alzoo bewijs gevende van hunnen beroeps- iever en lust tot verdere volmaking. Nu, Dinsdag laatstleden, was het de slui ting en had het examen plaats. Vijftig leerlin gen boden zich aan en behaalden het diploma. De uitreiking der diploma’s had ’s avonds om 6 ure plaats, werd opgeluisterd door de Gemeenteharmonie en vereerd door de aan wezigheid der afgevaardigden van het Gemeen tebestuur en door de tegenwoordigheid van vele landbouwers der plaats. Verschillige toespraken werden gedaan, eenige mooie aria’s werden gespeeld en de landbouwjeugd trok fier en gelukkig huis waarts zijn verworven trophee aan ouders en huisgenooten vertoonen. Jonge landbouwers, een gul en hartelijk proficiat r —),r. I r'tt Jt=J tl O

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 3