T r Oorlogsciiade - Dommages de guerre van tuinbouvvkroniek VA N POREI Gemeente Voormezeele 3.go5 1.435 - Het Land der Beloften Zwembroek en X In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Commis sies werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Gemeente West-Nieuwkerke Driessens Cyrille 18.345 Henri Verhee-Deknudt Decrocq Marie, wed. Derieuw Gemeente Meessen Cotteny Marie, wed. Dupont Gemeente Wulverghem Demeulenaere Georges Gemeente Wytschaete Coopman Louise, wed. Cornille Hessel Camille, 1.835 - 4.333 - Prijskamp voor met gloemen versierde Uitstallingen 2.075 De |k|’ACHETEZ pas de Machine a Écrire sans avoir vu fonctionner la EN VENTE CHEZ G. Derycke Ruc Wenninck, Tél. 25o. Pronntereparation de tesinarofles de machines ’écrire Pri' mise tnicile. T i< A. V a v. De Koninklijke Hofbouwmaatschappij ierneeint haren prijskamp van Witten jofiderdag, voor de uitstallingen versierd nét natuurlijke planten of bloemen, hetzij ten iuize, hetzij in de standen der handelsfoor. Deze pi ijskamp, welke voor den oorlog zeer zeel bijval genoot, wordt op dezelve voet als >ertijds ii.gericht, gansch KOSTELOOS, >nder de bescherming en met de geldelijke 3n(jcisleuning van het Stadsbestuur. Het ie tuur der Koninklijke Hofbouw- «aatSCHAPPIJ doet een oproep tot alle Han dlaars der stad en noo ligt hen uit, om hunne uitstallingen te versieren en aan den prijs kamp deel te. nemen immers, de sierlijkheid Jer uitstallingen boezemt liefde in voor plan tenen bloemen, is eene aantrekkelijkheid voor ivardrlaars en vreemde bezoekers en lokt de toopers bij den handelaar. Er beslaat geen beletsel, ter zelver tijd deel [e nemen aan de handelsfoor. Volgens verdiensten, zullen de schoonste uitstallingen beloond worden met diplomas of tnedaillen, dewelke zullen ten huize besteld worden den Vrijdag voormiddag. De jury zal passeeren Witten Don Ier dag 9 April, tusschen 4 en 5 uren namiddag. Om deel te nemen is het voldoende den heer Van Winsen, V< orzitter, Statiestraat te Yper vóór 5 April a. s. te verwittigen. De personen die, bij vergetelheid, geen uitnoodiging zouden ontvangen hebben, wor den verzocht dit be icht als dusdanig te aan zien. Het Bestuur. Hetgebeurd dikwijls dat de porei aangedaan wordt door eene roestziekte hetgeen men hier op onze streek noemt de nor me deze ziekte is bijzonderlijk aan te treffen in drooge gronden, alhoewel wij ze hier op onze streek en zelis in geheel natte gronden maar al te dikwijls te bestrijden hebben. Wat staat er nu te doen wanneer de planten van die kwaal aangedaan zijn Deze kwaal ontstaat uit eitjes welke de vlinder op de bladeren legt van die eitjes komen larven en deze larven boren galerijen in het hart der planten tot tegen den wortel en noodzakelijk moeten de planten kwijnen en ten slotte sterven wanneer men geene mid delen gebruikt. Ehwel zie hier het eenige middel, wanneer de planten reeds aangetast zijn, is van deze tot tegen den grond af te snijden en het loof zorgvuldig te verbranden. Daarna geeft men een vloeibemesting en men aardt de planten een weinig aan. Als voortkomend middel is het goed als- wanneer de planten bedauwd zijn ze goed te bestrooien met schouwroet (grim). En herbe gint dit verscheidene malen tot dat de legtijd voorbij is. Voor wat nu aangaat de zaad teelt. In de Herfst of in de Lente kiest men de noodige planten uit degene die in Juli zijn, uitgeplant geweest. Men verplant met wat aarde in een welbereidea en openluchtigen grond. Men plant op een afstand van 35 a 40 cm. Houdt de grond rein en als de grond te droog is bedekt hem wat met stalmest. De zaadstengels die hoog opschieten, wor den gesteund door rijshout. De zaden rijpen in Augusti en bewaren hun kiemvermogen gedurende 3 jaren. Maar het is altijd aan te prijzen éénjarig zaad te gebruiken wanneer men schooae en gezonde porei wilt oogsten. Koninklijke Hofbouwmaatschappij de ongevallen van verzinken of armen of beenen breken. Gedaan in zitting van 8 Maart IQ25. Namens den Club der Moozekruipers A rmezeele. De Schrijver, De Voorzitter, Ivo Droogscheerder. Broozen Vannauwers. Elk zegge het voort De porei is een tweejarige plant, toebehoo- rend aan de familie der Lelieachtigen of Lilia- ce'én. Het tweede jaar schiet hij in zaad op en is dan niet meer geschikt voor de keuken. Er bestaan goede verscheidenheden die men verdeeld in twee klassen te weten A) in zomerporei en B) in winterporei. Onder de Zomerporei teelt men de vol gende a) De gele van Poitou, zeer goede soort met groengeelkleurig blad, zij groeit zeer snel maar is straf gevoelig aan vorst. b) de lange zomerporei schiet redelijk hoog op, is lang van blad en wordt niet zoo dik op korten tijd als voorgaande. Onder de Winterporei zijn de volgende soorten aan te prijzen De dikke of monsterachtige van Carenlan is een dikke, kloeke, breedbladerige soort en zeer gemakkelijk om te overwinteren. b) De korte Romaansche, zeer goede soort als voorgaande maar verdraagt minder vorst. Er bestaan wel is waar nog eenige verschei denheden maar hier in onze streek waar de gronden in het algemeen nat en zwaar zijn, is het aan te prijzen bovengemelde soorten te kweeken. De porei vraagt eenen welbewerkten doch vóór de zaaiïng vastgedrukten, frisschen, rijken bodem. ’t Gebruik van versch stalmest is eerder nadeelig. Zie hier eene goede bemestingsformuul per are (of iqo vierkante meters) 5 kilos superfosfaat en 3 kilos potaschsul- faat. Deze beiden na de Lentespitting lichte lijk inwerken. 3 tot 4 kilos sodanitraat maar dit moet enkelijks toegediend worden in 3 of 4 maal na het opkomen en uitdunnen der plan ten. Na uitstrooiïng den grond bevochtigen, wanneer het weder droog is. Veiliest nooit uit het oog dat de porei om goed te ontwikkelen en krachtig door te groeien, veel voedsel noodig heeft. Het is aan te prijzen de zaaiïng te doen in lijnen, men is altijd zekerder schoone gezonde planten te bekomen. Deze zaaiïng geschiedt van half Maart tot begin April volgens de weêrgesteltenis. Het is goed en aan te prijzen wanneer de porei opgekomen is bij regenachtig weder wat vloeimest toe te dienen om de planten zoo snel mogelijk te doen ontwikkelen. De uitplanting geschiedt vanaf Juni tot half Juli. Ledig gekomen grond na erwtenteelt is voor porei bijzonder geschikt wanneer hij goed wordt om gewerkt. Alvorens te planten kort men de bladeren gedeeltelijk in alsook de wortels, die tot tegen hun vertrekpunt mogen ingekort worden. Zoo men de wortels niet inkort, zal de plant met veel meer moeite herval ten. De beste manier van planten hier in onze streek is in voren of greppels. Men maakt voortjes op een afstand van 3o cm. en van i5 cm. diepte, neemt dan eenen puntigen plantstok maakt een putje van 10 cm. diepte, laat in dit putje de plant glijden, zon der ze verder aan te duwen, neemt dan een gieter en vult ieder putje met regenwater en zoo worden de putjes langzamerhand gevuld en de planten schieten gauw door. Indien men begeert schoon dik porei te teelen is het geraadzaam te planten op een afstand van i5 tot 20 cm. De dagbladen hebben gemeld dat, in den loop van April aanstaande, het iste Linieregi- ment met zijn staf, naar Mechelen zal over geplaatst worden. Mechelen begeerde... en bekwam een linie- regiment. ’t Was niet moeilijker dan dat. Mechelen ligt immers in het Land van belofte en Yper, helaas, in het Land der beloften ’t Verschil van de differentie, zouden de Yperlingen zeggen. Luisterlijke Volksfeesten en vermakelijkhe den, op eersten Zondag van April igz5, ter jdegenheid van de eerste bespreking van het nog af te wachten herstel der gemeentewegen. PROGRAMMA 1) O-n 14 uur Groote prij'kamp voor rolle- wagens in de Pannestrate en de Kriekestrate. De mededingers moeten een valhoed aan doen en de rijtuigen moeten voorzien zijn van een rood licht voor ’t geval van verzinken. 2) Om 14 uur insgelijks Appeltje knap, in den grooten obu - en D cauvilleput. Elke mededinger moet een koord aan den recht, r voet hebben. 3) Om 16 uur Bijzondere wedstrijd voor lakken loopcii in de Wytschaetestrate. De bekorting zal geschieden tusschen de hofsteden van Alois Bousserie en van Bruno Pattou De. zwemriem is streng geëischt. 4) Om 18 uur Groote Internationale match voor Loopkoersen op de roeten gezegd "Grand circuit de St Eloi Officieel sportkostuuin ^aterleerzen. Inschrijving bij Romten prijsdeeling bij Mieten. N. B. Voor de liefhebbers van Bootje- nden zullen schuitjes ter beschikking gehou- ■den worden in den grooten waterplas te mid- ■den de Zillebekestrate. Inschrijving ter plaats, in de herberg Blaart bij Karei Pannecoucke. H 5) Om 20 uur Groote fakkeltocht in de Wit- ■^huisstra.te. Onleiding door ’t muziek. Algemeene Schikkingen Plankjes zullen de ligging der gemeente- ■'hjken aanduiden, om het land te bevrijden. Eene omhaling zal gedaan worden voor Paar nieuwe schoenen voor deze die zoo- B'*®! zooien versleten hebben om dat wonder- lar herstel der gemeentewegen te bekomen. H Een bloemtuil zal den bedienstigen schiij- Ongeboden worden. Amensehen die wat teerhertig zijn wor- Vr‘cudGijk verzocht niet al te luide te mhandigendezer voorwerpen. H L niet verantwoordelijk voor I 12.040 CoroNA

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5