III 1 ft ip I Cours d’Anglais bekendmaking aan de H.H. Landbouwers en Handelaars in landbouwwerktuigen oorlogs- TUINBOLW’ KROINIE K Ajuin I Le Révérend Pere MOLOiN fait savoir aux personnes désireuses de suivre ses cours d’Anglais, qu’il les donne les Mardi et Jeudi de 5 a 6 h. du soir, chez Mr IN. Murphy, électricien, 30, rue Cartou, a Yprvs. race Vot auro. T i Ziehier een goede bemestingsformuul per are (ioo vierkante meters). 5 kilos superfosfaat en 3 kilos potaschsul- faat die lichtjes worden ingewerkt bij de lentespitting. Tijdens den groei geeft men nog in viermaal 4 kilos sodanitraat. In vollen tuin zaait men van half Maart uit de volle hand of ook nog in lijnen van i5 a 20 cm. afstand men gebruikt hiervoor I 1/2 tot 2 grammen per vierkante meter. Den grond dient goed rein gehouden te zijn: het is ook geraadzaam wat vloeimest toe te dienen, maar gewoonlijk doet men maar zulks na de uitdunning. De uitdunning mag in tweemaal geschieden en om schoone vruchten te bekomen moet den afstand tusschen de blijvenstaandeajuinen ten minste van 10 cm. zijn. Wil men nu kleine ajuinen bekomen het is geheel eenvoudig, vergeet ze uit te dunnen en zij zullen belet worden te groeien. In Augusti-September oogst men nadat zij in de zon eenige dagen zijn uitgezweet. Op deze wijze bewaart men ze gemakkelijk tot Mei en soms tot Juni. De donkere ajuinen bewaren de gemakke lijkste en ook het langst. Wanneer de ajuinen op zolders bewaard zijn en in koude winters bevrozen worden, raakt ze niet aan tot dat zij ontvrozen zijn zooniet rotten zij snel. Met eenige dagbladeren of ander papier houdt men ze gemakkelijk vorst- vrij. Een groote vijand van de ajuin is de ajuinvlieg Rond half Mei legt het wijfje na de paring zijne eieren in de laagste blad- oksels. Het tweede en het derde broedsel legt het de eieren rechtstreeks op de ajuinbol. De schade door dit insekt veroorzaakt is sommige jaren zeer groot. Als bestrijdingsmiddel kan het volgende aangewend worden 1. ) Trekt al de aangetaste planten uit en verbrandt ze zorgvuldig. 2. ) Bevochtigt de planten en bestrooit ze met schouwroet (grim). 3. ) Besproeitmet opgeloste sodanitraat (2 1/2 gram per liter water). Dit doet men tegen avond om ’s anderdaags de planten met zuiver water af te spoelen. Men kan nu ook op dit tijdstip overwinter de ajuinen planten hoe kleiner deze zijn hoe beter, de groote immers geven bloemstengels, hetgeen bij de kleine niet voortkomt. Door deze doenwijze bekomt men reeds van half Mei, begin Juni, schoone dikke bollen. Voor den zaadteelt kiest men schoone en welgevormde ajuinen die men plant in Maart op eenen afstand van l5 a 20 cm. Den grond moet goed bereidt worden en wel voorzien zijn van minerale meststoffen. Men plant de bollen op eene diepte van 2 cm. onder den grond en men duwt goed toe. Van zoodra de bloemstengels verschijnen dient men eene flinke vloeimesting toe. Den grond dient rein gehouden te zijn en zoodra de bloemstengels ten deele zijn ontwikkeld geeft men ze een steun of tuteur. De rijpwording geschiedt in Augusti begin September. Wanneer de zaden zwart worden, snijdt men de zaadbollen met 25 cm. lange stengels af, en hangt ze onder afdak of in serre te drogen. De kiemkracht der zaden blijft twee jaren. Voor de ajuinen, zooals voor alle vruchten en groenten, is de vierjarige grondafwisseling toepasselijk. Zaait dus nooit twee jaren achtereen op dezelfde plaats. Koninklijke Hof bouwmaatschappij. jU Ministerie van Landbouw en Openbare Werken VerdeeJingsdienst Yper De ajuin is een tweejarige plant en behoort toe aan de familie derLelieachtigen oïLiliace'én. Men heeft menigvuldige soorten ajuin doch er zijn soorten die in onze streek niet vol groeien. Wij verdeelen de ajuinen in drie groepen te weten I. de witte II. de gewone of harde en III. de groote zoetè I. Onder de Witte bevelen wij aan a) de zeer vroege van Nocera deze is redelijk vroeg, doch verbastert gemakkelijk en bewaart niet lang. b) de zeer vroege de la Reine deze is vroeger, geeft minder groote doch gelijke ajuinen. c) de Witte Parijsche deze soort geeft vroege, schoone platronde bollen, maar be waart ook niet zeer lang. II. Als Gewone, Harde of Bewaar- AJUINEN mag men aanbevelen a) de Strooigele van Vertus dit zijn de meest opbtengende en best bewarende soort. b) de gele van Zitteau geeft groote, platronde bollen en is voor den grooten teelt geschikt. c) de gewone roode geeft een schoonen platronden bol, bewaart zeer goed en is heden veel op onze streek geteelt van daar zijne naam van Veurnesche ajuin III. Als Groote Zoete mag men noemen a) van Maderia de grootste der zoete soorten maar bewaart slecht. b) de Spaansche en ook nog de Ita- haansche Deze geven groote knollen maar bewaren insgelijks zeer slecht. De ajuin vraagt een zwaren «grond doch niet te vochtig. In zandachtigen en te droogen grond is hij aan vroeg sterven of rijpen onder hevig. Versch stalmest is aan ajuin zeer nadeelig. De ajuin, zooals ik vroeger zegde voor de porei, vraagt eenen welbewerkten, doch vóór de zaaiïng vastgedrukten, frisschen rijken bodem. Le But I Le but saute aux yeux de tous, la nécessité I’en impose, c’est notre unique planche de lilutVoici quelques points qui doiventprin- Ealement nous guider Continuer a soutenir les droits légitimes des injstrés Exiger le retour de tous nos établissements oblies, par tous les moyens, même par des focèspour obtenirl’exécutionde testaments Remise en état de nos routes Reconstruction du canal de l’Yperlée a 1’Yser 4 Etude d’un canal vers la Lys ou Roulers Pémolition de tous les abris qui gênent 1’agriculture Defense des droits des cultivateurs Encourager la culture du tabac et du hou- blon comme avant guerre Propagande pour l’industrie hótelière Propagande et appel a l’industrie pour venir s’installer dans 1’arrondissement d’Ypres Payement des contributions avec les obli gations des dommages sans remploi Facilités douanières avec nos voisins du Sud; Recherches de travail pour les ouvriers, au besoin fondation d’une bourse de travail Groupement et défense de tous les com merqants Soutenir les désidérata des communes Appuyer toutes les revendications d’intérêt général de nos sociétés existantes En un mot soutenir tout ce qui peut contri- uer au relèvement et a la defense des into- éts de notre arrondissement. Moyens a employer Faire comprendre aux autorités que nous oalons collaborer a notre relèvement. Ecarter toute critique acerbe et personnels, fin de ne pas nous aliéner la bonne volonté eceux qui peuvent venir a notre secours. Faire des annonces dans les journaux pour ivente des terrains propres a l’industrie. Persuader celle-ci que dans notre contrée n trouvera la main d’oeuvre nécessaire. Par des relations attirer l’industrie. Par une propagande ininterrompue attirer Granger dans nos contrées. Signaler aux autorités compétentes les amé- iorations ou aménagements possibles. Eviter toute lutte de clocher, de politique lu de langues. Prendre toutes mesures utiles que le nouvel ^ganisme jugera nécessaire. Moyens Financiers Cotisations. Contribution des clubs et cooperatives. Dons et legs. Subsides communaux et provinciaux. Composition Appel serait fait aux chambres de com merce, syndicats d’initiative, dirigeants des (Operatives et clubs de sinistrés, administra tions communales, en un mot a toutes les Ociétés et toutes les personnes qui veulent Sauver notre arrondissement de la ruine. La p: -ole est a vous, Messieurs, a vous n'aintenant de prendre une décision, notre race est Luc ct ten ace 'est pouvoir, par l’union nous Force. Mesures a prendre moment est proche oü nos clubs de Ijstrés et nos cooperatives de dommages de |erre entreront dans 1’histoire, e’est-a-dire Kparaitront. Il faut qu’ils renaissent sous L autre forme, car un peuple, qui ne sait |sse relever par lui-même est voué a la a la mort Prochaine- Disons hautement I nOus voulons vivre et non pas végéter. Lies sentiments de solidarité de lapopula- Lde tout 1’arrondissement nous voulons Ler le marasme et la ruine d’une terre Lsée du sang le plus pur de nos Héros. Ijjous ne pouvons y faillir, c’est pourquoi, Lsieurs, nous vous proposons la fondation Le Association pour le relèvement et la lense des intéréts da 1’arrondissement j'fpres. Er wordt ter kennis gebracht van de land bouwers en handelaars in werktuigen, van West-Vlaanderen, dat er in de bergplaatsen van den Dienst voor landbouwherstel te Yper, allerhande la»dbouwwerktuigen, zooals eg gen, zeven-, negen- en elfscharren (vedereggen), rollen, karnen, piktoestellen, ploegen enz. evenals allerlei vervangstukken voor tractors, (Titan, International en Fordson), voor ploe gen (International en Oliver), voorhanden zijn. Deze stukken worden aan de belanghebben den afgeleverd onder één der volgende voor waarden 1) Tegen kontante betaling. 2) Op afkorting der eindvergoeding voor oorlogsschade, voor dezen die nog geen eind vonnis bekomen hebben. 3) Tegen afgifte van een titel op naam van vergoeding voor oorlogsschade. In dit geval moet de waarde van de gekochte voorwerpen minstens 1000 fr. bedragen. 4) Tegen afgifte van een titel van schadevergoeding aan drager. De HH. Landbouwers en Handelaars die van deze gelegenheid wenschen te genieten kunnen de werktuigen en vervangstukken komen bezichtigen, eiken dag van de week van 14 tot 16 uur ’s namiddags. Yper, den i5 Maart 1925. De consignataris van den Verdeelingsdienst, J. De Boeckx. rara II

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5