mul 1' (Il l I het be- De Vereen iging voor de herwording en de verdediging der belangen van Yper en Omstreken i nom de la cité est lie a sa renommée et 1 en avoir séparé estune iniquité. Les souffrances endurées parses habitants pendant la guerre et sa reconstruction récla- ment justice. Nulle autre ville de garnison n’a subi son sort, ni joué un róle aussi héroïque pendant la guerre, néanmoins elle est la seule qui soit totalement sacrifiée. Le rapport de la commission compétente, sur le budget de la defense nationale, dont nous avons reproduit le pénible passage dans notre numéro du 7 mars dernier est vide de sens, d’arguments et de justification. Nous lutterons jusqu’au bout et nous établirons combien il est juste, équitable et logique, a tous points de vue, de nous rendre avec l’école d’équitation, notre ancienne garnison d’avant guerre. daar z’jntef nogniet Verslag voorgedragen door den heer Louis Geuten in de vergadering van 8" Maart i<)25 van de Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper. Het jaar 1914 was schrikkelijk voor geheel België, maar bijzonderlijk voor het arrondis sement Yper. De duitsche legerbenden veroverden ons land tot ze eindelijk in ons arrondissement aankwamen, ’t Was het begin van den kal- varieweg onzer stille en rustige bevolking, wars van het vreemde juk. Bij het aanvangen van den loopgravenkrijg begreep ons arrondissement vier wel afgetee- kende onderdeelen i°) Het kleinste gedeelte, door de Moffen niet bezet, en waarvan de thuis gebleven in woners gedurig beschoten werden 2°) De gemeenten waarvan de bevolking naar Frankrijk werd ontruimd 3°) Het nomansland, of gedeelte begrepen tusschen de loopgraven 40) De gemeenten aan het front, gebleven onder duitsche bezetting en voortdurend ge houden onder het vuur der verbondenen. Al de inwoners van ons arrondissement werden dus diep beproefd. Daar wij onder duitsche bezetting bleven kunnen wij dus over dit punt alléén verslag uitbrengen. Onder Duitsche Bezetting De Moffen waren nauwelijks aangekomen en daar begonnen de aanhoudingen, zonder de minste reden de slachtoffers werden naar Duitschland gezonden. Om den schrik onder de bevolking te jagen werden er, zonder vorm van proces, erge veroordeelingen uitgespro ken. Ontelbaar waren de plunderingen en brandstichtingen. De opeischingen beroofden het volk van het onmisbare. Te Komen, waar wij tot in Juni 1917 onop houdend beschoten werden, hebben wij de helft van den tijd in kelders doorgebracht wij waren van het overige der wereld afge zonderd noch briefwisseling, noch gecensu reerde bladen drongen in onze gemeente. Op zelcer ©ogenblik was zij verdeeld in acht kommandanturen wie de straat dwarste van de eene kommandantur naar de andere, werd aangehouden. Heel lang was de burger verplicht om 4 uur thuis te zijn. De landbouwers moesten hun werk voort zetten maar gansch de oogst werd door de Moffen weggehaald, dikwijls vooraleer hij rijp was, daar de geheele landbouwvoorbrengst opgeëischt werd. Wat er van den veestapel nog overbleef, werd in 1917 ook opgeëischt. Daartegen wérd protest aangeteekend en, dank aan het kracht dadig optreden van enkelen, mocht men 17 koeien behouden om in den melkvóorraad van grijsaards en kinderen te voorzien. Die gunst werd enkel verleend na veel bedreigingen naar Duitschland weggevoerd te worden. De re comprend plus qu’un bataillon du ne régi ment de ligne et l’école d’équitation. Celle-ci est supprimée en 1854 en même temps que se produit lé depart de l’infanterie. Toutefois la ville voit arriver deux escadrons du ir régi ment de Lanciers, lesquels sont remplacés l’année suivanté par deux escadrons du 2e régiment de Lanciers. Ces derniers partent en i856 et font place a l’Etat-major et deux bataillons du 2e régiment de ligne. A partir de l85g la garnison est renforcée et se compose de l’Etat-major plus quatre bataillons du ne régiment de ligne et du dépot du ir régiment de Lanciers. Ce dépot quitte en i860 et deux escadrons du 2e régiment de Cuirassiers arri- vent a Ypres. Le départ de ces Cuirassiers, dans le courant de 1861, permet la reconstitu tion de l’école de cavalerie. Dans la suite, outre cette école, la garnison comprend succes- sivement les unités ci-après en i863, l’Etat-major et quatre bataillons du ir régiment de ligne de 1864/1865, l’Etat major et quatre batail lons du 6e régiment de ligne de 1866/1870, l’Etat-major et quatre batail lons du 10® régiment de ligne, plus un 1/2 ba taillon du 3' régiment de ligne en 1871, un bataillon du 4' régiment de ligne; de 1872/1873, l’Etat-major et quatre batail lons du ir régiment de ligne. A partir de 1874 Ypres devient une des plus importantes garnisons du pays. En effet, le 2e régiment des Guides y est formé, laisse trois escadrons sur place et dirige deux autres sur Audenaerde. La garnison se compose dès lors d’un régiment d’infanterie d’un régiment de cavalerie (Etat-major et trois escadrons) de l’école de cavalerie. Ces troupes font la prospérité de notre belle cité jusqu’en i883. Le seul changement qui s’opère pendant cette période est le départ du 2® régiment des Guides et l’arrivée du 4® régi ment de Lanciers. En i883 la garnison est réduite a deus ba taillons du ir régiment de ligne et l’école d’équitation; par suite du départ des Lanciers de 1884 a 1886 restent a Ypres un bataillon du ir régiment de ligne et l’école de cavalerie. A partir de 1887 jusque 1914 la garnison comporte un bataillon et l’école régimen- taire du 3e régiment de ligne ainsi que l’école de cavalerie. En résumé, Ypres connait dans ses murs, depuis notre indépendance jusqu’en 1914, les régiments ou fractions de régiments ci-après 1) Les ir, 2®, 3®, 4®, 5', 6e, 8e, ioe, 12', 11® régiments d’infanterie nijverheid stil, de werkt,, bnjzeld of weggenomen. en ver. Onder bedreiging der bayonnett gansch de mannelijke bevolking tot verplicht voor de Duitschers te w,,°i 6° Die weigerden werden naar DukJ?’ naar een straf kommando eezoni dof zij leefden met water en zwart bro T straf werden zij aan een boom geboade 1 neer de gevangen vol waren of zij Wan’ dwongen uren lang blootsvoets in te gaan zij kregen stokslagen tot den te werken. W Z1J Moof. Al het werk der Duitschers had een mil doeleinde deze die op sommige plaats^"* zelfs bij de loopgraven,moesten arbeiden waSen verplicht een gasmasker te dragen i/?* geen duidelijk bewijs dat de Moffen inbreuk maakten op het Verdiag van Dt® Haag Veel ongelukkige werkers, behoorende tot al de rangen der samenleving, waren uit mergeld eens dat zij wat meer te eten vroe'. gen werd hunne klacht onthaald op geweer' schoten, midden hunne verzamelplaats die wij sedertdien de Martelarenplaats ge. doopt hebben. Op het einde van Mei 1917 werd door de 1 Mollen het bevel van uitwijking gegeven, met I afstand van al hetgeen men bezat. De Duit schers behielden nochtans de weerbare man nen om ze te doen werken. Wij zullen ons altijd het tooneel der schei- ding herinneren een vader of een zoon door de Moffen opgehoudea, een ander aan bet Belgisch front, de moeder en haar kleine kin deren weggevoerd in ballingschap werden de eenen goed behandeld, de anderen zeer slecht deze welke hunne haardsteden niet verlaten hebben om ze nooit meerwederte zien kunnen het doorstane leed niet beseffen. Naden Wapenstilstand De Wapenstilstand Van eerlijke lieden werden we doolaards, zonder have, zonder meubelen, zonder geld, de gezondheid ge krenkt door ontberingen van allen aard. En onze jongens, onze strijders; waren op zoek naar hunne ouders... Na veel pogingen, steunende op de belof’ ten der regeering, keerden de meest vastbe raden naarde streek terug, schuilden zich in Duitsche onderstanden en in ellendige barak ken. Nooit zullen wij die familie van 10 kinderen vergeten die in één enkel plaatsje verbleef, door eene plank gescheiden van een koe en een muilezel 1 Het oprichten der barakken van het Koning Albert Fonds was het eerste bedrijf, het her oprichten der gebouwen, het tweede naden hand kwamen het inrishten der Staatscom missariaten, het sa men stellen der rechtbanken en samenwerkende Vennootschappen vo0t oorlogschade, de heropbouw door den Staat, enz. Alles ging goed tot op het oogenblik beperkingen. Wat ontreddering daarvan gevolg was zal men nooit begrijpen. Nu zijn onze streken bijna gansch dier5^j maar een laatste poging moet nog aangek worden. Wij wenschen vurig door de reg ring de rechten te zien handhaven van teisterden die alles verloren hebben, len het volledig en algeheel herstel in t zelfvan gansch België. Onze klachten Veronderstellen wij dat iedereen zl^njet goeding kreeg (wat op verre na het ge' is) en dat de tijd der beloften voorbij is- Het uur der werkelijkheid is SeS^a^e”t(,jiin. Wij stellen vast dat de openbare ,0^jerS gen van Yper, Meessen, Wytschaetee Onze middelen Y'” - staan nietWneer. Onze wegen zijn onbruikbaar aaa <k Bizet, aan de 1 ouquet. te te Lang'-marck en - waaraan des Cuirassiers, les ir, 2“ et 4® régiments de lanciers. La ville a en outre l’honneur d’y voir créer a) Notre ancienne école d’équitation l’Ecole d’Ypres Elle y conquiert une renommée mondiale, b) le 2® régiment des Guides, c) certains dépots régimentaires. Ce n’est pas sans amertume que voyons ce jour cette brillante ancienne garni son réduite a néant L’honneur qui revient a notre valeureuse cité, par la possession des distinctions honorifiques de la guerre qui or- nent son blason, ne semble pas émouvoir ceux qui sont responsables de la suppression de sa garnison. Sous le prétexte fallacieux de rui nes inulilisables la valeur des terrains et batiments militaires reste méconnue et per- sonne, au parlement, n’élève la voix pour demander la justification de ce gaspillage. Si des raisons sérieuses existent qui militent contre le retour actuel de la garnison d’Ypres, nous nous permettrons, dans des articles prochams, de démontrer que, tout au moins, notre 1 de cavalerie aurait pu revenir dans nos murs pour y continuer sa brillante renommée mondiale. Il ne se passe pas de jour qW l’nlranger, de passage dans notre vih-, -"w oè se trouve cette école Le J nous v, Trpr1<f*Cr urptef - ip verdwenen zijn. Wij sparen ons op te sommen, gij kent ze genoeg- i I

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 2