Corsets D. W. 11 Zondagrust - Repos dominical ELECTIONS STEMMING I 1i TL’I^BOUWKROMEK D Er SCHORSENEER Avis» important en en Maarschalk French van PADEREWSKI einde September Uit het Staatsblad Da Onvarmoaibaren vente dans sing. Het Feest der Timmerlieden de beste de sterkste devoordeeligste L' A dminislrateur-Délégué, L. Geuten. De Voorzitter, Broezen Van Nauwers. SOCIÉTÉ COOPERATIVE «La Lys« pour la construction de Maisons a bon marc hé, tablie a Wervicq De algemeene vergadering zal plaats hebben op Zondag 29 Maart, om 11 uren, inde Bovenzaal van «Het Kapitel», Ooievaart- straat te Wervick. De afgevaardigde beheerder, L. Geuten. Veldmaarschalk Sir John French, burggraaf van Yper, die gedurende de laatste dagen erg :.ziek was is thans aan de beterhand alhoewel zijn toestand nog steeds onrust baart. Les Sinistrés d’Ypres, Saint-Jean, Zille- beke, Voormezeele et Dickebusch, qui n’ont pas obtenu encore un jugement définitif etdont les dom mages, reparation et remploi compris, ne dépassent pas 5o.ooo francs, peuvent -s’adresser a la Cooperative d’Ypres, Espla nade, pour faire solutionner leurs affaires par transaction. Qu’on se le dise Pour le conseil d’administration, Le Directeur, R. D. CORDENIER -- Belangrijk Bericht een en het opschrift De Schrij- er, Ivo Droogscheerder. SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ De Leye voor opbouw van goedkoope woningen gevestigd te Wervick L’assemblée générale aura lieu le Di- manche 29 Mars 1925, all heures Au Chapitre (salie du Haut), ruede.la Cigogne a Wervicq. Paderewski heeft te Londen koncerten ge- liouden ten bate van Lord Haig’s fonds voor .het Britsche legioen deze hebben tot dusver ruim 5ooo pond sterling opgeleverd. fn een brief aan den schrijver van het fonds ■gewaagt hij van zijn broederlijke gevoelens jegens degenen die in de drassige velden van Yper misschien zonder het te weten ook ■vochten voor de onafhankelijkheid van Polen. De wereldberoemde klavier virtuoos Pade rewski was voorzitter van den Poolschen Ministerraad van Januari tot December 1919. Tous, Bolchevistes, Socialistes, Catholiques, Libéraux, Frontistes, etc., etc., vótent pour le Chocolat Chimère, en vente dans tous les bons magasins. Zondag 29 Maart is de Apotheek Mr HOUTE8C1ER, Meenenstraat ALLEEN OPEN. Armezeele te gare zijn... Prachtige mooze trot. 4) Waar kan men beter zijn Bachten de kuipe. Namens den Club der Moozekruipers van Armezeele Voormezeele Om reden der Kamerkiezingen worden de volksfeesten en vermakelijkheden van 5 April verschoven tot den volgenden Zondag. De grootste bijval is reeds verzekerd langs alle kanten stroomen inschrijvingen toe. Voor den fakkeltocht zullen in de hofsteden van Léon Dieryck en Hector Lemahieu kloefen en galochen ter beschikking zijn van dezen die zouden hun schoen verliezen of vol mooze scheppen. Het muziek zal in den optocht de volgende stukken uitvoeren 1) Boertje komt de Wittestraat in Al dansen in Nabootsing van ’t Ypersch Reusje. 2) Door de Roode Zee Pas-redoublé door een van St Elooi. 3) A Is de kerels van Onze timmerlieden en schrijnwerkers heb ben Maandag laatst op luidruchtige wijze hun heiligen patroon gevierd. Muziek voorop trokken zij de straten door, gevolgd door een zinnebeeldigen praalwagen die natuurlijk ieders aandacht trok. En niet zonder reden. Hij verbeeldde de Rijselpoort en den Ver branden Molen met den wegwijzer Comines- Armentières Lille-Paris en een timmerman, beladen met pak en zak Depart pour la France Langs alle kanten Belgische, Ypersche, Franscheen Engelsche vlaggen en wimpels. Rondom den wagen de volgende spreuken Van voren Leve St Joseph. Geen werk, geen brood Is Yper's dood. Langs de zijkanten Wilt gij Yper weer doen bloeien Laat geen gras in de straten groeien. Wilt gij Yper doen herleven Laat Uw werk op geen vreemde geven. Langs achter Herleeft Yper Ons moedig en naarstig werkvolk moet, jammer genoeg, weer Frankrijk in. Onze bevolking vermindert elke week. De schorseneer is een doorlevende plant toebehoorende aan de familie der Samenge stelde of Compositoe. Algemeen wordt de schorseneer in den tuin als één of tweejarig geteeld, voor haren wortel welke uitwendig zwart is maar inwendig wit en melksaphoudende. De schorseneer brengt soms het eerste, doch in ’t algemeen het tweede j aar, op een meter hoogen stengel, gele bloemen voort die ’s morgens ontluiken en ’s avonds of met overtrokken weder sluiten. De schorseneer is een overtreffend winter- groensel. De schorseneer vraagt een goeden grond rijk aan geteerd mest en dus den besten ge- schikten grond is deze waar er ’t jaar te voren veel mest is ingewrocht geweest. De grond dient diep omgeroeid te worden en om de voedingsstoffen te vermeerderen is het goed per 20 vierkante meters 1 kilo super fosfaat en 1/2 kilo potasch in te werken ge durende den groei mag men in twee of drie maal van 1 kilo tot 1 1/2 kilo sodanitraat toe dienen. Gelijk ik hooger zegde is het een doorleven de plant en gewoonlijk bekomt men maar schoone wortels het tweede jaar. Wil men nu van het eerste jaar reeds schoone wortels be- ko.men dan dient men vroeg te zaaien ’t zij van half Maart voort. De zaaiïng geschiedt in lijnen van twee centimeters diepte die getrokken zijn op een afstand van 20 centimeters. Als men vroeg zaait gebeurt het maar al te dikwijls dat de planten van het eerste jaar bloemen geven, hetgeen nadeelig is voor de plant. Het is dus aan te prijzen deze stengels sef fens af te snijden om het bloeien te beletten zaa^d opdoen van eenjarige planten zal altijd van slechten uitslag wezen oogst dus nooit zaden van planten die het eerste jaar bloeien. De onderhoudszorgen welke de schorseneer verlangt bestaan in het uitdunnen en dit op zulke wijze dat er 6 a 8 centimeters ruimte blijft tusschen de planten. De oogsting geschiedt van en duurt gansch den winter. Om gemakkelijk te ontwortelen, zoo de wortels lang zijn en om dezeniet af te breken, graaft men een groef langsheen de buitenste lijn, om de wortels te ontblooten, men neemt ze zoo gemakkelijk uit zonder ze te breken. En men doet zoo voort voor de volgende lijnen. Voor de zaadteelt, neemt men 2 of 3 of meer wortels uit die goede kenteekens hebben. Deze moeten lang en recht zijn, ruw en vuil, zwart van vel zijn maar neemt nooit geen sprietelaars. Men plant die ter plaats in een welbemesten grond op een afstand van 3o a 40 cm. Na de hervatting, zoo men in de Lente uitgeplant heeft, geeft men eeue goede be mesting met vloeimest. De zaden rijpen van af Juli-Augusti en men oogst ze naar mate dat zij rijpen. Zij vliegen gemakkelijk weg, gedragen door de wollige haartjes waarvan het zaad voorzien is. Ook zijn de vogelen zeer verlekkerd op dit zaad. Om weinig zaad te verliezen, oogst men ’s morgens of bij overtrokken weder. Daarna laat men het drogen in eene zonnige plaats. Het zaad behoudt gedurende twee jaren zijn kiemkracht, maar het is in het algemeen genomen altijd beter zaad te gebruiken van een jaar. Nooit mag men zaad oogsten eener lente- zaaiïng, waarvan de planten in zaad opge schoten zijn. Men noemt zulk zaad maagden of voorloopzaad. Planten voortkomend van zulk zaad schie ten altijd op van het eerste jaar. Dit wordt eindelijk eene algemeene Verslapping. Voor de schorseneer geluk v. •<■.,-alj< -Jere groenten is ck- g.-v«ucuvj>as- Koninklijke Hof bouwmaatschappij De Geteisterden van Yper, Sint Jan, Zille- beke, Voormezeele en Dickebusch, die nog geene bepaalde eind vereffening bekomen heb ben en wier schaden, herstel en weerbeleg inbegrepen de 5o.ooo fr. niet overtreffen, 1 mogen zich tot de samenwerkende vennoot schap (coöperatieve) van Yper,Esplanade, ■wenden om, door overeenkomst, hunne zaak te vereffenen. Men zegge het voort Namens den Beheerraad, De Bestuurder, R.-D. CORDENIER -Allen, Bnlchpvict—Socialisten, Katholieken, Libera!*t. F-Wten, enz., enz., stemmen von- é-. Chocolade, te koop in -alle goede winkels. Een koninklijk besluit vernietigt een beslis sing van den gemeenteraad van Yper, onder dagteekening van 20 December 19245 voor zooverre die beslissing Mejuffer De Cordier Léa benoemd verklaart tot gemeenteonderwij- sreres aldaar. (Staatsblad 21-3-25) Wij vernemen met veel genoegen dat de I ooneelmaatschappij De Onvermoeibaren de som van acht honderd frank heeft gestort voor het oprichten van het Gedenkteeken aan de Ypersche Helden. Bravo 1

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5