Caisse Commerciak de Rouiers Voorheen G. DE LAERE G° 7 Gemeenteraad van Yper HALFMAANDELIJKSCHE REKENINGEN lijsipm van 10 lot 27 April 1925's jaais Verslag der zitting van 28 Maart 1925 est Is Aangesloten bij de BANQCJE DE BRU)(ELLE5 (Kapitaal 200.000.000 - Reserven 55.650.000) M- Va» se cbar- r>cve?ingen e maanden p. h. ‘,n d* heilzame reeds van toe- 25 uitmaken, wat in vijf jaar de mooie som geeft van 285.i8i fr. 25. De pachten zouden insgelijks alle driejaar herzien wordwi. De heer Cuvelie, in de voorgaande zitting tot gemeente-ontvanger van Yper benoemd, legt den grondwettelijken eed af. De bespreking, hierdoor enkele oogenblik- ken onderbroken, wordt onmiddellijk vooit- gezet. M. Lemahieu verklaart geen gunstig advies te kunnen geven aan de vraag van het Wel dadigheidsbureel. Vooreerst, zooals gezegd werd, zijn er nog pachten die loopen tot ’t jaar ig3o, en vervolgens hebben de land bouwers, die zich hier op de frontstreek zijn komen vestigen, het steeds zeer lastig gehad, gezien de slechte toestand waarin vier jaren ooi log onze landen hebben gebracht. Veel werk is er nog ten alle kante te verrichten, waaronder de draineering. Eer alle landen hun ne vooroorlogsche vruchtbaarheid zullen her wonnen hebben, zullen er nog wel tien jaar verloopen. De driejarige herziening der pachten kan ik insgelijks niet bijtreden, daar bij de bespre kingen er enkel eene partij, namelijk de eige naar, het wo'ord voert. Verders zijn de pach ters verplicht, volgens hunnen pachtbrief, den huurprijs te betalen in klinkende munt. Nie mand is in staat deze veiplichtingnatekomen. Volgens inlichtingen, door de Nationale Bank verstrekt, kan er van bet in omloop zijnde papiergeld slechts het 28* deel gedekt worden met goud. Daarop geeft M. Colaert lezing van den brief van het Weldadigheidsbureel, hetwelk tot wettiging zijner aanvraag de volgende redens opgeeft Alle eigendommen van den Disch zijn thans hersteld en de gebouwen opgetimmerd. Niet een der pachters is nog verplicht in barakken te verblijven. Voor de vereffeningswerken wierden de pachters be taald. De huurprijzen stemmen thans niet meer overeen met den economischen toestand. En gezien al de pachters elk afzonderlijk ge roepen werden en aanvaarden, besluit het de pach te brengen van 210 op 290 fr. per hee- taar, rekening houdende met de waarde der gronden, en pacht te geven voor eenen ter mijn van 3, 6, 9 naeenvolgende jaren, mits alle drie jaar de pachten te herzien en zoo noodig in verhouding te brengen met de toe standen. M. D’Huvettere. Over drie jaar kon men niet voorzien dat de gronden, zooals overigens al het andere, zoo in weerde gingen stijgen. Nochtans mag de verhooging van paeht, welke zich om zeggens opdringt, niet bepaald worden door eene partij alleen de pachters door middel van landbouwcomiteiten zouden insgelijks moeten geraadpleegd worden en hun oordeel mogen geven. Daarbij voege men een derde partij, b. v. b. de vrederechter van ‘t kanton waar de gronden gelegen zijn, welke gansch onpartijdig als scheidsrechter zou kunnen optreden tusschen beide. De bepaling in de huurkontrakten aangaande de betaling der pachten in muntspecie is nie tig en zelfs strijdig met de wet. M. Lemahieu beweert ook dat het nog tien jaren duren zal eer de landen zullen volkomen hersteld zijn. Hierin deel ik zijne meening niet. Thans kan iedereen, bij middel van kontrakten gesloten met het Ministerie van Landbouw, de drai- De zitting wordt om 2 u. 45 geopend. Zijn tegenwoordig MM. Colaert, burgemeester- voorzitter Sobry, Van der Mersch, Declercq, schepenen D’Huvettere, Bouquet, Iweins, Lemahieu, Delahaye, Van Nieuwenhove en Van Alleynnes, raadsleden; Versailles, secre taris. Afwezig MM. Glorie, Donck en Delhem. 1. Het verslag der vorige zitting van 21 Februari wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. 2. GemeenteeigendommenVerkooping van grond gelegen in de Grachtstraat, voor het oprichten eener garage. Deze grond is naar het schijnt niet geschikt voor het opbou wen van een huis en zou afgestaan worden aan den prijs van 25 fr. den m2. M. Van Alleynnes estime qu’on ne peut tolérer la construction d’un simple garage en pleine ville, la rue du Fossé se trouve en eftet entre le Boulevard Malou et le Boulevard de la Station. D’ailleurs cette cession serait contraire au reglement voté antérieurement qui est formel quant a la reconstruction des maisons. MM. Van der Mersch et D’Huvettere se ral- lient a eet avis et jugent que sur une superficie de 80 m2 on peut facilement co-nstruire une maison. Le conseil, approuvant cette manière de voir, decide que ce terrain peut être vendu au prix convenu sous condition d’y voir ériger une maison, et informera le demandeur de ce terrain de la decision prise. 3. Voirie communale. —Expropriation. Indemnité. Il s’agit d’une expropriation de fondations des propriétés de Mlles Bossaert, rue de la Bouche. pour laquelle on propose d’allouer une indemnité de 3510 frs, et d’une seconde indemnité pour expropriation se mon- tant a goo frs au profit d’une propriétaire, rue des Halles. Approuvé. 4. Taksverordcning op het water. Wij ziging. De Heer Gouverneur heeft het reglement op het Water, vroeger door de gemeenteraad goedgekeurd, teruggezonden met melding dat het artikel drie ongeldig is. Dit artikel bepaalt namelijk De overtre ders van art. 1 en 2 en deze die eene valsche verklaring zullen doen, zullen gestraft worden, ongeminderd het verschuldigd recht, met eene boete gelijk aan het dubbel van dit recht. Gezien de beslissing van den heer Gouver neur wordt besloten dit artikel uit het regle ment weg te laten. M. Declercq maakt hier terloops bekend dat deze taksverordening op het water de ronde som van 53.000 fr. zal opbrengen. 5. Bureel van Weldadigheid. Herziening der pachtvoorwaarden. Het Weldadigheidsbureel, oordeelende dat de thans toegestane landpachten veel te laag zijn, doet eene aanvraag deze te mogen herzien. Voorafgaandelijk heeft het zijne pach ters bijeengeroepen en hen voorgesteld vrij willig eene verhooging te aanvaarden, waarin allen toestemden. Deze pachtvermeerdering, in geval de gemeenteraad dit wil aanvaarden, zou eene bijkomende ontvangst van 57<o36 fr’. neeringswerken uitvoeren gevolgen hiervan zullen zich 1 komende jaar af doen gevoelen Naar mijn oordeel, vermits’verpachter pachters zich thans t’akkoord verkl mogen deze maatregelen aanvaard worde760’ M. Lemahieu. - Niet een landbouwer^ met de hem toegestane vergoedingen de dr neering uitvoeren, en zal zich verplicht z^e' Ult eigen zak -werken o 1 jaar p. h. Le Collége mesurós Pr’seS et le station116' neering uitvoeren, en zal zich van 5 a 600 frank per hectaar toe te steken. Daarbij kan men deze niet op een jaar gedaan krijgen, maar zullen 2 tot 3 jaar duren, en eens de werken voltooid heeft de gebruiker dan nog de zekerheid niet er uit voordeel te kunnen trekken, zoo hij zich niet onderwerpt aan de pachtherzieningen In deze voorwaarden zullen er velen van afzien MColaert. De kwestie is zoo diep niet in gestudeerd geweest. Ook had ik de opmer kingen van M. Lemahieu, welke zeer gegrond zijn, niet voorzien. M. D’Huvettere. Ware ’t niet beter deze bespreking te verdagen tot na de kiezingen? M. Van Nieuwenhove. A ce moment vous serez au Sénat. Plusieurs Vous aussi. MVan Nieuwenhove estime que les fer- mieis du Bureau de Bienfaisance sont des privilégiés, eu égard aux demandes qui affluent de tous cótés sitót qu’une ferme devientlibie. M. Van Alleynnes. Il y a accord entre locataires et propriétaire. Ces terres sont in- contestablement louées en dessous des prix actuels. MColaert. Nous examinerons a nou veau. II me semble qu’on doit tenir compte des observations de M. Lemahieu. Est-ce que les prix actuellement en vigueur ne sont déja pas plus élevés que ceux d’avant-guerre? M. D’Huvettere. Et les oeufs, ne les paie- t-on pas plus chers M. Colaert. J’ignore, j’ai des poules. M. Van Alleynnes. A votre age, Mon sieur le Bourgmestre (rires). MColaert demande alors l’avis des con- seillers. M. Van Alleynnes. Je propose de statuer. M. Lemahieu. Ik heb mijn gedacht ge zegd. Aan de gemeenteraad eene beslissing te nemen. 'J| M. Colaert met au vote la proposition de M. D’Huvetterepour la remise de Ia question. Accepté. 6. Ecole moyenne de l’Etat. Habitation pour Directeur. II s’agit de savoir si la ville doit faire l’ae- quisition d’un terrain pour y construire ou faire construire par l’Etat une maison pourle Directeur. Le prix payé pour location dune maison est environ de 2000 frs et il serait plus avantageux de construire. MVan Nieu'wenhove croit qu’on ne trou- vera rien a acheter aux environs de l’école et que d’ici peu de temps, en suivant les ventes publiques, on pourrait avantageusement trou ver des maisons construites. MColaert est d’avis qu’il vaut mieux re mettre la question a plus tard et attendre. MVan Nieuwenhove. Mais en attendant il faut désigner quelqu’un pour suivre les ventes. M. Van Alleynnes demande quelle part d’intervention de 1’Etat. M. Van der Mersch. L’Etat prop056 d’allouer une somme de 40 a 45.000 frs- intervention de la ville. Par conséquent si P trouve a acquérir un fonds avec dommage la ville pour 12 a i5.ooo frs. valeur 1914, -ec n’aura pas a intervenir pécuniairement. le délégué du Ministère des Sciences et Arts on s’était mis d’accord pour continUejuS louer une maison sous réserve d’ache e tard quand l’occasion se présentera. Après quelques échanges de vues, Nieuwenhove accepte finalement de ger de suivre les ventes. 7- Reglement de police. propose de ratifier quclques pour icgleinenter le passage

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 4