Cours cTAnglais Bij het 50ste Verjaringsfeest vanZ.M. AlbertKoning der Belgen 8 April 1925. Door volksrumoer en strijdgebots, Een jubelkreet wil luid naar boven Lijk, na onstuimig gojfg< klots, De geeliên hunnen stuurman loven. Wie Belg is, Belg van hart en geest, Verheffe ju blend 't hooglied inede 't Is 's Konings blij verjaringsfeest Dus hulde aan Hem tn heil en vrede Hoezee 't is heden vijftig jaar, Dat 't Vorstenhuis van vreugde trilde, Wijl Belgie, als in familiesehaar, De hoop der Vorsten detlen wilde Ja, gansch een volk, in dorp en steê, Loech bij Albrecht in '1 wiegje tegen, En hiel' het hart in vuurge beè Tot Hein, die heil verleent en zegen. En in 't geschiedboek, slaat het thans Hoe Alprecht werd t*m troon vei heven, En, bij des volkes liefdt-glans, Naar 't heil des Vaderlands zou streven Doch ook daarbij, er staat, h< 1 «as Hoe snood geweld ons kwam uestoken, En, bij des ij and s dol geraas, Onze aller welvaart v. e;d verbroken De grootste strij 1, die oir op aard Hetmenschdom ijzen deed en horten, 'Vermorzelde alles, ongespaar.!, Om redioos in den niet te storten. En, als een held uit d'ouden tijd, Eerst vóór de grens, dan op den Yzer, Stond onze Koning in den strijd, Trotseert nd 't leger van den kaiser. De Hemel heeft zijn moed bekroond Hij heeft de zege hem gegeten 1 Geen Vorst, die in de glorie troont, Staat hoog als onze Vorst verheven En, als een vader, koen en goed, Bemint hij ons, als eigen kind'nn, En wou dat leed noch tegenspoed, Ons, bij ons opstaan, kome hinu'ren En hoog het harte, hoog de geest, Bij alle standen, alle rangen, Gevierd zij thans 't verjaringsfeest In vrome trouw en zoet verlangen Ja, boven 's volkes strijdgebots, Het jublend hooglied galmt naar boven Hij is der Belgen veil'ge rots En wij hem hulden en hem loven Komen, 8 April 1935. P.P. DENYS. Le Révérend Père MOLONY fait savoir aux personnes désireuses de suivre ses cours d'Anglais, qu'il les donne les Mardi et Jeudi de 5 a S h du soir, chez Mr L.. N. Murphy, électricien, 30, rue Carton, a Ypres. YperscheOudheidkundige Kroniek Het Bedelen Een bevel ghègheven t'Ypre, onder den zeghele van den Camere van den Rade van Vlaenderenden vierden dach van Septtinber int jder dunst CCCC een ende t' sestich (1461) be paalt onder meer i° Elke bedelaar, wellusteling of landlooper van i5 tot 60 jaar oud, zal het land van Vlaanderen moeten verlaten binnen de drie dagen na het veropenbaren van onderhavig bevel, op straf eener gevangzitting, met water en brood, gedurende zes weken en naar de galeien gezonden te worden na het uitboeten zijner gevangenisstraf 2° Mogen alléén tot het bedelen toegelaten worden de kinderen beneden de 12 jaar, deze beneden cle zestien jaar en een ambacht leeren. de personen van meer dan zestig jaar, deze uio uooi ziekte u« lichaamsgebreken tot het werk onbekwaam zijn en deze die overlast zijn met kinderen die voortdurend de zorgen van de vrouw of van den echtgenoot noodlg hebben 3° De armenbezorgers en de dischmeesters van den Heiligen Geest zullen de aalmoesen en giften aan de noodlijdenden ge\\etens\o uitdeelen, met uitsluiting nochtans van e armen die zitten in overspele, heysdoene op fornicatien 4° Deze beneden de zestig jaar (met uitzon dering van de bovenvermelde kinderen) die voor de reeds aangehaalde redenen zouden mogen bedelen, moeten rond den hals een kèmpensnoer dragen waarvan beide uitein den gezegeld worden met het merkteeken der stad of gemeente waartoe zij behooren. Dit kempsnoer zal, op kosten der stad, door daartoe aangestelde personen, rond den blooten hals der bedelaars gespannen worden, derwijze dat het onmogelijk zij het snoer al te nemen zonder het kemp te brtken 5° Elke bedelaar, zonder dit teeken be vonden, zal tot een der volgende straiten veroordeeld worden Indien hij werken kan, tot het gevang en de galeien (zooals hooger bepaald) Indien het eene vrouw is of een man die niet werken kan, de eerste maal tot drie dagen gevang met water en brood, de volgende malen tot acht dagen derzelfde straf 6° Elke bedelaar die uit oorzaak van ziekte het teeken bekwam, moet bij zijn genezing d't teeken binnen de vijftien nachten terug- dragen, anders wordt hij tot genoemde straffen veroordeeld 70 De personen gelast het teeken te ver- leenen moeten dit gewetensvol doen en alléén ten voordeele van zieken of gebrekkelijken. Anders stellen zij zich bloot veroordeeld le worden volgens de strafbepalingen in voege in hunne gemeente 8° De bedelaar mag slechts één teeken bezitten, afgeleverd door de gemeente waar hij verblijft 90 Indien hij van woonst verandert moet hij zijn teeken afleveren aan de overheid zijner nieuwe verblijfplaats om in deze laatste een nieuw teeken te kunnen bekomen, op straf zooals hierboven io° Zijn van die bepalingen ontslagen, de bedevaarders of vreemdelingen die het land regelrecht doortrekken. Zij mogen nochtans maar één nacht in dezelfde parochie verblij ven, en twee nachten en één dag in dezelfde stad II" Indien de bedevaarder of de vreemde ling aangehouden wordt mag hij zich verrecht vaardigen met onder eede te verklaren dat onderhavig bevel hem onbekend was 12° De bedelaar die het teeken namaakt, die gebaart ziek of gebrekkig te zijn, die ge baart zich in bedevaart te begeven, zal ver oordeeld worden zooals volgt de weerbare mannen tot de galeien, de andere tot een maand gevang met brood en water i3° Indien de bedevaarders zich voor een gesticht vertoonen waar de arme reizigers gewoonlijk geherbergd worden of indien zij, daarin opgenomen, zich onbetaamlijk gedra gen, zullen de bestuurders dezer gestichten aan hst magistraat daarover verslag geven opdat de plichiigen zouden kunnen veroor deeld worden volgens de gebruikelijke wetten; 140 Het magistraat zal minstens twee maa per week de gestichten en slecht befaamde herbergen doen bezoeken om zich te verzeke ren dat zich aldaar geen misdadigers bevinden; i5° De toegelaten bedelaars mogen in de kerken niet schooien op straf van drie dagen gevang met water en brood, voor de eerste overtreding en van tjen dagen derzelfde stra voor de volgende 16* De kerkheeren en andere personen ge last na«t het toezicht der kerken moeten aan het magistraat verslag geven over de overtre dingen aan het laatste artikel, op straf zelf veioordeeld te women. Onze Straatnamen Beluikstraat Oude Kleermarkt Meenenpoort Hallestraat Vroeger Luusstraete(r. aux poux) Luisstraete Luykstraete Beluykstraete Ghentstraete Hangouart-poorte Hangoart-poorte Hanguewart-poorte H an ghe wart- poorte Hangewart-poorte Hanewart-poorte Hancwart- poorte Hauwer-poorte Auwer-poorte Antwerp-pcorte Naelstraete Aelstraete Oude Herbergen De herberg In de Zalm (nu Au Sau- moti op de Vischmarkt, bestond reeds int jaerons Heer en duust vijfhondert ende dertich». Het Engelsch Praalgedenkteeken te Yper De onlangs aangevangen werken van het praalgedenkteeken ter nagedachtenis van de Britsche gesneuvelden, dat te Yper aan de Meenenpoort zal worden opgericht, beginnen goed te vorderen. Het graaf- en fundeeiingswerk is haast ge daan. Hoe belangrijk het fundeeringswerk is, zal men beseffen wanneer men verneemt dat aan beide zijden der poort een 2Óo tal zware fundeeringspalen in gewapend beton in den grond werden geslagen. Deze betonpalen heb ben tot 14 m. lengte. Aan de Noordzijde der poort werden er reeds 247 ingeheid aan de Zuidzijde, waar thans het inheien nog aan den gang is, zijn er 245 voorzien. {De Bouwkronick. - 12 April 1928.) Y P R Wij vernemen dat de heer Forrest L., Al gemeen Agent van het Gemeentekrediet van Belgié, den zetel van zijn agentschappen zal openen vanaf 1 «Mei te Yper, Groote Markt, 9. Te dezer gelegenheid is het stellig van be lang er op te wijzen dat deze instelling, die onder een bijzonder controol van personali teiten uit de streek staat, een zuiver en strikt gewestelijk karakter zal hebben. Hoewel zij alle financieele operaties zal doen, zal zij vooral een instelling van Gemeentelijk financieel nut zijn. Het gewest, dat aan den Heer Forrest L door het Gemeentekrediet van Kelgië is toe gewezen, omvat meer dan 70 gemeenten, ge legen tusschen de Fransche grens en een lij» gaande van Nieuwpoort tot Moeskroen. Al hoewel bijna al de Gemeenten plaatselijke agenten hebben, bestaan drie vaste agent schappen te Poperinghe, Groote Markt, 28, te Moeskroen, Toerkoenjestraat, 109, en te Yper, Groote Markt, 9. De gunstige gevolgen van de werkzaamheid van den Heer Forrest L. en van zijn benoe ming tot Algemeen Agent van het Gemeente krediet van België werden dadelijk merkbaar. Onderhandelingen werden aangeknoopt me' verscheidene gemeenten wier leeningen groo- tendeels gedekt zijn o. m. Poperinghe5oo.00» Wytschaete 80.000 Zonnebcke iGo.o*"' Ploegsteert - Zillebeke - Cheluwe Reninghe Oostvleteren, enz. en op oogenblik de Stad Yper voor l.5oo.ooo. Wij twijfelen er geenszins aan dat deze if; stelling, gezien de grondslagen waarop beiust, de absolute controol .'ie eerscb' en het doel van plaatselijk en gtmeentel# nut dat zij beoogt, het vertrouwen gunst zal winnen van tie gansciie uevül der streek. Je Kif'

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 4