Corsets D.W. Onze Vestingen (vervolg en slot) Ook het aantal- kazernen werd in ruime mate vermeerderd In 1817 het bomvrij poedermagazijn met omheiningsmuur op de Esplanade en het niet bomvrij magazijn ten Noorden van het Arse naal op de oude plaats van de Zaeltje- kazerne In 1819 het bomvrij poedermagazijn met omheiningsmuur op de plaats van het oud klooster der Dominikanen, tegen het «Zaelhof». In 1820 de groote bomvrije kazerne tus- schen de Esplanade en de Mondstraat, op de plaats van het oud klooster en de kerk der Jesuïten, later bezet door de Dominikanen. Deze kazerne, in 1822 voltooid, werd op 35oo palen met rooster gebouwd. In 1822 het bomvrij laboratorium bij het bolwerk der Rijsselpoort. 't Zelfde jaar deed de stad een gedeelte der St-Pieters- of Mees- senkazerne aforeken. I11 i823 het niet bomvrij magazijn ten Zui den van het Arsena 1 op den grond van het eerste klooster der Dominikanen tegen het Zaelhof» en het bomvrij poedermagazijn met omheiningsmuur aan het uiteinde der Elver- dinghestraat, op den grond van het oud kloos ter der Augustijnen. Dit laatste magazijn moest het volgende jaar herbouwd worden. De verschillige werken aan de vestingen werden in de volgende orde uitgevoerd In 1817 een nieuwe muurbekleeding, op de bijzonderste vesting, van aan de Belle- of Tempelpoort tot aan den middenwal achter de Kalverstraat (nu Eigen Heerdstraat) en van aan den uitgang der Yperlee, aan het einde der Veemarkt, tot aan den uitsprong van het bolwerk aan het uiteinde der Thouroutstraat. In 1818 een nieuwe muurbekleeding langs den oostkant der bijzonderste vesting nieuwe verschansingen aan de kom der vaart het paal- en roosterwerk voor de grondvesten van de muurbekleeding der bijzonderste vesting, van af den middenwal achter de Kalverstraat tot aan het bolwerk bij de Veemarkt. De vrije plaats begrepen binnen dit laatste werk werd het Minneplein genoemd. Hetzelfde jaar had de aanbesteding plaats voorhetleveren van vijftig millioen baksteenen noodig voor de versterkingen en-voor het op richten der militaire gebouwen der plaats. In 1819-1820 muurbekleedingen met ge welven op het paal- en roosterwerk het jaar te •voren gemaakt en allerlei verschansingen in •^den Boterplas. In 1821 het volledig herstel van het t< hoornwerk van Antwerpen met het bouwen van dubbele kazematten en het oprichten van een bomvrije schuilplaats in de nieuwe ver schansingen aan de kom der vaart. In 1822 het herbouwen van het rechtervlak van het bolwerk aan het uiteinde der Boter- straat (de tegenwoordige Gustaaf de Stuers- straat maakte vroeger deel uit van de Boter- straat). In 1829 het afbreken en herbouwen van een aantal slecht uitgevoerde werken. Onder de Hollandsche regeering hield de 16C infanterie-afdeeling bestendig garnizoen te Yper en te Meenen. De Staf met twee batail- lons op oorlogsvoet en een dépöt-bataillon verbleven te Yper, een 3e bataillon op oorlogs voet was gevestigd te Meenen. Yper telde daarbij nog den Staf en drie compagnies van het 2e bataillon militie- of vestingsartillerie. Den 3o September i83o werd het garnizoen ontbonden de Hollandsche officieren, onder officieren en soldaten vertrokken 's avonds langs de Ypervaart naar Oostende. De Belgische officieren en onder-officieren die in klein getal van de i6e Afdeeling deel uitmaakten vormden te Yper de kern van een infanteriekorps waaruit later, met de nieuwe inrichting, het 8e Belgische linieregiment ontstond. In 1836, ,837 en ,838 He, Yp« Zaelhof nieuwe stallingen opn de ruiterij, met slaapkamers voor schappen op het verdiep. Een overdekte manege werd in - 9 richt rechtover de stallingen in de Teg In 1846 deed de Belgische Regeering bomvrije schuilplaatsen afbreken, in -r aan de kom der vaart opgemaakt. Na de Fransche revolutie, in Februari 4 - werd Yper in staat van verweer gesteld en al de vestingen werden bewapend. In April van hetzelfde jaar werd een ge deelte der oude ruiterijkazerne afgebroken, n 1852 beval de Regeering het slechten van a de versterkingen. Al het oorlogsmateriaal werd naar Nieuwpoort en Oostende verzonden. Yper verloor daarbij nog hare rijschool. (1) Eene wet van 11 Juni i853 verleende het noodige krediet voor het sloopen der per- sche versterkingen en liet den verkoop toe van de gronden en militaire gebouwen zondi_r nut voor den dienst dezer plaats. De afbraak begon in i853 op het Noorder front. Door het bouwen van de ijzerenwegstatie op de vestinggronden moest een nieuwe ver keersweg worden gemaakt van het uiteinde der Vlees:hhouwersstraat (nu Statiestraat), dwars door de bijzonderste vesting en door den Boterplas. In Januari 1854 reed de eerste trein op de spoorbaan Meenen-Yper-Poperinghe. De Sta tiepoort verving de Bellepoort en nieuwe ver keerswegen werden getrokken om den toegang tot de statie te vergemakkelijken. (r) Samenstelling van liet Ypersch Garnizoen van i83o tot 1914 16 October i83o stichting van het Ypersch regiment dat later het 8e Linieregiment zal vormen. In i835 de Staf en 4 bataillons van het 6e Linie en de dépot van het 8e Linie. Van i836 tot 1842 1 bataillon van het 5e Linie en de dépot van het 8' Linie. Van 1842 tot i853 opvolgenlijk de 5e, iof en 12C Linieregimenten en de rijschool, gesticht in 1847 (bepaald ingericht in 1849.) In i853 1 bataillon van het II" Linie en de rijschool. In 1854 afschaffing der rijschool en vertrek der infanterie vervangen door 2 schadrons van het ie regiment lansiers. In i855 2 schadrons van het 2C lansiers. Van i856 tot i85g de Staf en 2 bataillons van het 2' Linie. In i85g de Staf en 4 bataillons van het ne Linie en de dépót van het ie Lansiers. In i860 de Staf en 4 bataillons van het ne Linie en 2 schadrons van het 2e Regiment kurassiers. Van 1861 tot i863 de Staf en 4 bataillons van het ne Linie en de ruiterijschool. In i863 de ruiterijschool, de Stal en 4 batail lons van het ie Linie. Van 1864 tot i865 de ruiterijschool, de Staf en 4 bataillons van het 6e Linie. Van 1866 tot 1870 de ruiterijschool, de Staf en 4 bataillons van het ioe Linie en 1/2 bataillon van het 3e Linie. In 1871 de ruiterijschool en 1 bataillon van het 4C Linie. Van 1872 tot 1873 de ruiterijschool, de Staf en 4 bataillons van het ie Linie. In 1874stichting van het ae Regiment Gidsen. 3 schadrons blijven te Yper. Van 1874 tot i883 de ruiterijschool, een regi ment voetvolk en een regiment ruiterij (Staf en 3 schadrons). - Het 2e Regiment Gidsen wordt ondertusschen vervangen door het 4° Regiment Lansiers. In 1883 de rijschool en 2 bataillons van het ie Linie. Van 1884 tot 1886 de ruiterijschool en 1 ba taillon van het ie Linie. Van 1887 tot 1914 de ruiterijschool, 1 ba taillon en de regimentschool van het 3= Linie. Hetzelfde jaar verdwenen poort en de kazerne van 't jaar ben Door de afbraak van de Noorderf sterkingen kreeg de omheining van'f langs dezen kant een geheel andere Een nieuwe gracht verzekerde den afv' wateren en aan weerszijden van di werden twee wegen van 10 meters gemaakt.(Gracht en wegen bestaan te»e dig nog gedeeltelijk tusschen de Lanl"!? routstraat- ingang Kalfvaart- en het M plein- ingang der fabriek van de heerens"" In i855 begon men de afbraak va? ouden vestingmuur met kanteelen van Rijsselpoort tot tegen de oude Bell, (muur opgemaakt tijdens de regeerin hertogen van Burgondië) en het aanle van een binnenweg van 10 meters breedt! Van af l853 werden een groot aantal taire gebouwen, versterkingen en gronden wel aan de stad Yper afgestaan ofwel aa^ beheer der domeinen overgegeven om V6 kocht te worden. Plaatsgebrek belet ons daarover in omsta dige bijzonderheden te treden. Yperlingen van zekeren ouderdom wet, ten andere genoeg hoe het uitzicht onzer tingen steeds veranderde, hoe de stadspoort, en wachthuizen verdwenen, hoe de grit achter het Minneplein werd aangevuldenli de Boterplas verder gedeeltelijk werd gedei tusschen de Elverdinghestraat en de Statie, vervolgens, rechtover het tegenwoordig li Skindies. Herinneren wij terloops dat Yper in n nog de volgende militaire gebouwen telde de Voetvolkskazerne, de Ruiterijkazerne met talrijke afhankel heden, het Barbel-hof, de krijgsbakkerij (kazematten), het voedermagazijn, het krijgsgasthuis, het oud poedermagazijn (Esplanade) en de oude wacht der Tempelpoort. Tijdens den laatsten oorlog werden 0 kazematten de Catacomben genoei Onze medeburgers evenals de Fransche Engelsche legers bevonden zich daar beti kelijk in veiligheid. Hoe die Catacomben werden ingen kan men nu zoo goed niet meer ziendaar leggen wij nadruk op het dringend verzoet opgenomen werd in ons nf van 20 Juni 1.1 De Ypersche bevolking wenscht de kazematten der vestingen zo"1 heropend worden tusschen de R')SI en de Meenenpoorten, en hersteld zoo zij bestonden gedurende den ooi' opdat zij door de toeristen zouden''1 nen bezocht worden. Door de toeristen, heel zeker, ®wr door de Yperlingen. Visitez Ypres Le bulletin mensuel Gu'n *9 25) du cék' Choral Nadaud de Roubaix, repf' -oduitso des pW le titre Notre sortie a 1 Pres graphiesdenos Halles, de la rue et de de Lille (situation d'avanfi t0 maquette de notre monument aux 0 Ces photographies sont P^06.,6^)!1 aimables paroles Nous devons a de M. Amédée Dumon, secr^aI^ortsl mité Yprois du Monument aux a bien voulu faire les demarches^ res auprès de l'imprimeur, d'Ypres) de pouvoir publier méro, quelques vues de cette e Nous remercions vivement i cette marque d'intérêt pour notl y^ Voila une bonne propagande debC^j de sterk J devoot n( L rue ~- .o-uerre) et ;C«!'

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 4