HBT YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Zondagrust - Repos dominical Bijvoegsel Supplément \Vekeiijksch Overzicht op Cycle FÉMINA. f ZIELMISSEN *e laargang, Nr 19 - 22 Oogst 1925 6e ^nrtée, N° 19 22 Aoüt 1925 België. Zijne schuld tegenover Amerika. De Ver enigd Staten eischten van België de ronde Êenlbyan 48omilüoen dollaars, 't zij 9 milliard 600 milli°en franken, als schuld voor het bevoorraden van België gedurende den oorlog als teruggave der leeningen gedaan door de Belgisc'ie Regeering gedurende en na den °°Vededen Maandag werd daarover eene Conferentie geopend te Washington. De Bel- o.-sche schuld werd in twee gesplitst 171.780.000 dollaars is het bedrag der voorschotten door Amerika aan België gedaan tot aan den wa= penstilstand de schuld na den oorlog aange gaan bedraagt ongeveer 246 millioen dollaars. Op 18 dezer werd er eindelijk, na veel moeite, een akkoord getroffen, dat over 't al gemeen gunstig beoordeeld wordt. Ziehier op welken grondslag deze overeen komst gesloten is 1) De teruggave der eigen lijke oorlogsschuld de 171.780.000 dollaars hierboven zal gedaan worden door j.aarlijk- sche stortingen gedurende 62 jaar, zonder in teresten. Te vergeefs hebben onze Belgische afge zanten erop gedrukt dat de Voorzitter Wilson, op 9 Juni 1919, beloofd had dat de Belgische schuld aan Amerika zou gedragen worden door Duitschland. 2) De na-oorlogsche schuld (246 millioen dollaars, zonder de interesten) zal ook ver effend worden door jaarlijksche stortingen ge durende 62 jaar. De interesten zullen naet de jaren verhoogd worden, zoodat zij 3,5 bereiken op 't einde der 10 eerste jaren. De storting ,voor 't eerste jaar is ongeveer 2 millioen 90.000 dollaars en zal verhoogd worden van af het ue jaar. Van af het elfde jaar en gedurende 52 jaar zal de afkorting 12.672.500 dollaars bedragen. Marokko. De samenwerking der Fransche en Spaan- sche troepen schijnt goede uitslagen op te leve ren. Het offensief dat zij ingezet hebben heeft hun toegelaten reeds merkelijken vooruitgang te doen. Deze overwinningen maken veel indruk op de inboorlingen en talrijk zijn reeds de gevallen van overgave bij zekere stammen. De afgezanten van Frankrijk en Spanje, die aan Abd-El-Krim de vredesvoorwaarden dezer beide landen moesten kenbaar maken, hebben gedurende verscheidene weken te vergeefs gewacht op de'gevolmachtigden van Abd-El- Krim. Daar deze zich niet hebben aangebo den, werden de Fransche en Spaansche ge zanten teruggeroepen. Dit bewijst eens te meer dat het opperhoofd van den Riff niet wil onderhandelen indien men hem vooraf niet verzekert dat de Riff als onafhankelijken Staat zal herkend worden. Holland. Een geweldig orkaan brak tusschen 9 en 10 eer los over de belgisch-hollandsehe grens, ooral Holland onderging er de noodlottige gevolgen van. Te Borculo, gemeente vanSooo zielen,werd het Stadhuis en de Kerk vernield. Het onweder veroorzaakte 12 overlijdens, gekwetsten, zette 20.000 menschen de^o6' 6n ^rac'll: 35 millioen gulden scha ft internationaal en het be'lgisch Rood JVUjs hebben hunnen steun beloofd. RIK Huwelijk Vernemen het huwelijk, dat Dinsdag vai 'n8ezegend werd in de Domkerk ris'\ rUf^e' van Eleer Ignxce Muylle, Nota- Lair' ^0e^caPeEe, met Jufvrouw Juliette \^'ersclte biedt de nieuwe e-cHtelingen pn mnigste wenschen. Une Croix bien mériïée Jeudi soir, i3 ct, au moment oü le journal fut mis sous presse, l'harmonie Ypriana, sui- vie de sa commission, se rendit devant la demeure de Monsieur Arthur Weckesser, pour y donner une sérénade. Notre concitoyen, pharmacien a Ypres de- puis 35 ans, venait d'ètre promu chevalier de 1 Ordre de la Couronne, en récompense de services rendus durant 18 ans, comme mem- bre de la commission provinciale d'hygiène et de salubrité publique. Sous peine de froisser la modestie de Mr Weckesser, qu'il nous soit permis, a l'occa- sion de cette manifestation de sympathie, de faire ressortir combien est grand l'attache- ment de eet Yprois a tout ce qui peut contri- buer a faire renaitre et prospérer sa ville natale. Depuis novembre 1914 jusqu'en avril igi5 ne fusse pas la pharmacie Weckesser qui seni le dut suffire a la preparation des ordon- nances de notre brave docteur, Mr Van Robaeys La nuit dans les caves mais le jour derrière le comptoir de votre officine, vous avez apporté, vai'liant ami, votre tribut au soulagement ou a la guérison de tant de blessés et de fiévreux. Après l'armistice, les premiers baraque- ments étaient a peine installés a Ypres que Mr Weckesser ouvrit provisoirement une pharmacie sur un terrain loué mais dans le quartier qui, de tous temps, lui est resté cher la basse Ville Biea que débordé par la clientèle, de jour en jour plus norr»breuce, notre concitoyen trouva encore assez de loi- sirs pour s'intéresser d'une facon trés active, a la resurrection de la ville. Bon patriote, Yprois de coeur et d'ame, ami estimé de ceux qui ne marchent pas sous la bannière du pes simisme, Mr Weckesser regut ce jeudi soir, les felicitation et les vceux d'une pléiade d'amis de Mr Aimé Gruwez, président de l'harmonie «Ypriana de Mr le Commandant Vergracht, au nom du corps des pompiers; de Mr Van Nieuwenhove, président de la com mission administrative de l'éfcole demusique, dont fait partie Mr Weckesser et bien d'autres encore. Madame Weckesser, inséparable compagne des bons comme des mauvais jours, regut une part importante de tous ces témoignages de sympathie, des corbeilles et des gerbes de fleurs d'Ypres lui furent offer tes a cette occasion. Sérénade bien exécutée, au programme de circonstance, puis réception des musiciens par le nouveau chevalier, chez Mademoiselle Julie, Grand'Place. Une fois de plus, le... vin a coulé A notre tour, nous présentons a M. Arthur Weckesser, fidéle lecteur de notre journal, nos félicitations trés sincères. Allerhande Nieuws Wytschaete. Goude bruiloft. Zondag laatst vierden de echtgenooten Léon Cougnié-Marie-Thérèse Bauwen hun gouden bruiloft. De Fanfare begeleidde de jubilaris sen naar de kerk waar een plechtige mis gezongen we d. Daarna werden de gelukkige oudjes door het gemeentebestuur en door de bevolking gefeest. Nog vele jaren Yper. Een obus in St Maartenstoren. Bij de afbraak van het puin werd langs den torentrap op een diepte van im5o een obus van i5 cm. doorsnede ontdekt. Dat onge- wenscht ding werd onmiddellijk door den Herzamelingsdienst weggenomen. Beveren /a/Yzer.—Brand. De woning en de s allen van de hofstede Canaille Devloo werden de prooi der vlam men. De dieren en de schuur konden gered worden. De schade is zeer aanzienlijk. Woesten. - Boen gebroken. Het zoontje van Jules Lemahieu viel zoo ongelukkig van zijn vaders kar dat het onder een wiel terecht kwam. Met open breuk van het rechterbeen werd de arme kleine naar het gasthuis te Yper overgebracht. Op Zondag 23 Oogst is de Apotheek van M. VAN ROBAEYS, Boterstraat ALLEEN open. Harmonie Ypriana Op Zondag 23 Oogst doet de Harmonie Yprianaeen uitstapje naar Wervik, ter, gelegenheid der handelsfoor in deze stad ingericht, en zal er een concert geven om 5 u. op de St Martinusplaats. Het vertrek heeft plaats uit Yper om 1.51 u. De Eereleden alsook de Ypersche hande laars die te Wervik tentoonstellen worden vriendelijk uitgenoodigd zich bij de Harmonie te voegen om te Wervik, stoetsgewijze, te gaan naar 't standbeeld der gesneuvelden en van daar een bezoek te brengen aan de ten toonstelling. Examens Mesdemoiseiles Rosa Tambourin et Mar guerite Delahaye, d'Ypres, élèves chez les Dames de Rousbrugghe en ville, ont passé avec distinction 1 examen d'entrée a l'Ècole Normale de Thielt et de Gand. Nous leur présentons nos sincères félicita tions ainsi qu'a leurs parents et a leurs dignes maitresses. Nomination écclésiastique M. l'abbé Havelooze, professeur de mathé- matiques et sciences au Collége épiscopal de Courtrai est nommé vicaire, a la paroisse de St-Martin en notre ville. 3P Ft IJ SOIT DEELING E Iff Deze week hadden de plechtige prijsdee- lingen plaats aan de leerlingen der meisjes school der Sint Janstraat, alsook voor deze van St-Aloysius-, Sinte Michiels-, St-Josephs- scholen en de school der Zusters Lamoten. Allen aandoelijke plechtigheden die strek ken ter eere van ons bloeiend onderyvijs. Voor de Jongensstadsschool is het op Maan dag 24 Oogst, en voor de Stadsmeisjesschool op Dinsdag 25 Oogst, telkens om 14 uur in de feestzaal Oud-Yper. De tentoonstellingen van vrouwelijk hand werk zijn geopend in St-Josephsschool, Mee- nensteenweg, en in de Mariaschool, Rijsel- straat. Vrienden en kennissen worden beleefd uit genoodigd tot de ZIELMIS die zal gelezen worden morgen, Zondag 23 Oogst, om 11 V» uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles Domicenf. Vrienden en kennissen worden beleefd uit genoodigd tot de ZIELMIS die zal gelezen worden Zondag 30 Oogst a. s., om 8 u,, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van wijlen JEAN NEYSENS Echtgenoot Marie Vlaemynck Dochter Schoonzoon gevallen onder het moorddadig geschut bij het bombardement der Stad Yper, op 24" April 1915. BEO A fff IC 3 N G Vrouw Weduwe A'/ons DesmePZeghcrs en kinderen danken de talrijke vrienden en. ken nissen, om de menigvuldige blijken van deel neming welke zij ontvangen hebben bij het af sterven hunner gebefden Echtgenoot en Vader Meer A.lfon« DESMET. UitsSag Velokoersen Merckem 5o km. Eerste prijs Coppens Atbirt Zantvoorde 5o km. Eerste prijs Coppens Albert Agentschap der streek Alois Verwaerde, Yperstraat, POPE FUNG HE,

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 9