T^eT-^ GEMEENTERAAD Zitting van 10 October 1925 om 14.30 ure. DAGORDE proces-verbaal der zitting van 5 ■September 19 '5- Gemeentewegenis Aankoop van gronib gtajsker;ij10f Grondvergunningen. Burgerlijke Godshuizen Verwisse ld van grond. 5 Burgerlijke Godshuizen Verkoop ■van bouwgrond. Burgerlijke Godshuizen Openbare verpachting van landgoederen. Burgerlijke Godshuizen Onder- fcoudsdag voor de behoeftigen - Prijsvast- Bureel van Weldadigheid Open bare verpachting eenar hofstede. g Bureel van Weldadigheid Verwis seling van grond. I0 Waterloop Overeenkomst. r Financiën Aanvullende kredieten. I2 Inrichting van een autobusdienst tusschen Loore en Yper. j3 Stadsrekening van het dienstjaar 1924. Tij Wijkkermis Pauwtjes hoekje Aanvraag om toelage. j5_ Mededeelingen. De Terugkeer onzer Weldadigheidsinstellingen Wij ontvangen het volgende schrijven Yper, 29 September 1925. Waarde Heer Opsteller, Daar ik altijd lezer geweest ben van Uw geëerd blad en het altijd ten voordeele der .geteisterden en verdrukten gevonden heb, neem ik de vrijheid U eenige regelen ter ialassching te laten geworden, indien gij het goedvindthet geldt immers den terugkeer onzer oude instellingen. Als men over deze instellingen schrijft is het altijd over de Rij- hool,het garnizoen,de weldadigheidsschool, nooit hoort men spreken of schrijven over den terugkeer van de zinneloozenge- stichten, van de weezenschool voor meisjes, alsook van de twee ouderlingengestichten (Be gijnhof en Nazareth). Is het niet bedroevend voor die ouderlin gen, voor het meest allen Yperlingen, na zooveel jaren, nog altijd 111 ballingschap te moeten leven Velen vragen zich af of dat nu igenlijk het loon is van een gansch leven werken en zwoegen, 't Is spijtig te moeten aststellen dat er nog niemand- gevonden •verd om zijne stem daartegen te verheffen. De ouderlingen koesteren nu meer dan ooit de hoop weldra naar hun geliefde geboorte stad te mogen terugkeeren. Het is hun aller fceusch. Een die het met de veriatenen goed meent. (get.). BERICHT keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Tïekras 1925 D«ae keuringen en prijskampen zullen P'aats hebben als volgt Voor de i« omschrijving te Brugge, op Vinsdag 27 October 1925 om 10 ure voor middag. Voor de 2e omschrijving f te Thourout op °ensdag 21 October '1925, om 10 ure voor middag. jjj °°r 3* omschrijving te Ghistel op m'dda^ 20 <^Ct0ljei om 11 1/1 ure voor- Lq7 4e omschrijving te Dixmude, op '^idtU^ 22 (->ct0Der 1925 om 10 ure voor- Voor de 5e omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 29 October 1925, om 11 ure voor middag. Voor de 6e omschrijving te Yper, op Woensdag 28 October 1925, om 10 ure voormiddag. De prijskamp voor de provinciepremiën en de bewaringspremiën van 6000 fr. zal gehou den worden te Brugge, op Dinsdag 3 Novem ber 1925 om 10 ure voormiddag. (zie plakbrieven) Aïwie titels of mandaten met hei beleg gaat uitwisselen bij den Agent der Schatkist, is bestolen Doet het niet Bewaart ze Pé en Fré in '4 Front Fré. Zeg Pé, zijn we in den aap gelogeerd of niet met uze straten 'k Ging passeerde weke naar Brielen en de kinders spéelden daar visschertje in de waterplasschen en ze zongen 'erm van Des Zomers als het regent Dan zijn de paadjes diep... Pé. Dat was up de route Royale Fré. Ja. Pé. 'k Willen joen gelóoven, anders 'k zou der up spreken. Burgemeester Verbiese heeft zijn wegen in eere gebrocht... tot de kleinste wegeltjes toe zijn in goê staat. En te St Jan van 't zelfde, Burgemeester Ver meulen heeft de zaken even goed gedaan. "Fré. Maar aan wien zijn toens die balda dige diepe putten in d'Augu'stinestrate, bij 'tsportplein en bij de Motocultiaur, niemand kan er deor. Pé. Dat is aan Yper. Fré. Aan Yper Houden ze daar collec tie tè Aan 't Exercicieplein der liggen daar ook zulke schrikkelijke charlowies en gin ter aan 't Wieltje. A propos van 't Wieltje, de Verlorenhoekstrate ziet er ook lief uit hé Schuift joen uit de roete voor't naaste Winter. Pé. En de brugge in 't Paddegat hoe is 't er meê Fré. Z'is weg naar Brussel. Pé. Dat is en goê affaire. Binst dat ze alzoo weg en weéfe gaat, mogen die brave lieden daar drie kilometers omweg doen sedert zes maanden. Fré. Nievers liggen de roeten zoo slecht als rond Yper, en met zulke diepe putten. Pé. Maar 't schijnt dat dit nu zal verbe teren. Er is een verbond gesticht tusschen al de katholieke gemeenteraadsleden van 't ar rondissement, en de putten moeten weg. Fré. Wat heeft de politiek hier te ziene met ëe putten Pé. Ge verstaat het niet. Er is hier hoe genaamd geen kwestie van politiek. Maar die christen menschen willen up uldèr consciencie -al die groote pinnen niet meer die dagelijks gestoken worden bij die diepe putten. En 't en is niet te verwonderen. Zie gie Broozen van Armezeele niet afkomen naar 't laatste oordeel met ol die nonkeljuls up zijn herte 't Ware compleet eene die van de keuring komt. Fré. - Waarachtig Pé, 't zou nog kunnen en goê zake zijn, 't is een soorte van front unique tegen de strateputten. Pé. -- Maar wat is dat nu van dat nieuw reglement en police de roulage, dat ze daar olsan van klappen Fré. Da je moet een roó lucht hên al achter. Pé. Zoo 't zou nu serieus zijn tè Fré. 'k Wil joen gelooven, sedert den eersten van de maand. Pé. En waar gaan ze dat toens hangen van de kindervoituren Pré. 't Zal der niet meê te lachen zijn. En houdt maar een oogsje up uw peerd voor door de stee te rien, 't is geen échappement libre meer. Pé. Nog beter, 'k gaan moeten een soorte van voiletje arrangeeren aan de crepiere. En binst da je der aan zijt, zijn er geen andere leutjes bij gekomen Fré. Ge weet dat van de koptjes f Pé. Van de koptjes Fré. Ja, da je voor nen brief te verzen den nu moet dertig centiemen der up plakken. Pé. Non de vie, 't en verwondert mie niet. Z'hên hunder in 't nieuwe gezet in de Post en 't moet van en twa komen. En ze kunnen 't niet verduiken dat ze goê affairens doen, z'hên al de brievenbussen in 't goud getrokken, 't Personeel is ook al wat up zijn Brussels gedresseerd 't is a la va vite up een been Met al dat 't leven verdiest altijd, en de commerce is maar flauw, 'k Hên ol gepeisd van mijn peerd te verkoopen. Fré. Dcet dat niet, 't gaat er nog ne keer goed maken voor nen tijd. Met Baemisse me gaan een stuivertje winnen met us voer- mantje te steken. Ge weet dat de boeren nu voor nieten weunen. D'heeren willen geen geld, simpelik eenige klutsetjes graan. Pé. Gaan ze kiekens kweeken tè, of zwijns vetten Fré. Je moet niet altijd lachen. Me gaan der trachten bie te zijn, om dat t'huis te voeren. Pé. Ge zoudt 't gie uitvinden. Fré. Én intusschentijd 't zal en twadde zijn. 'k Gelooven zeker dat er gaat een batje te doene zijn tot Sintjeliens. Ge weet wel dat 't ne keer in de gazette gestaan heed da ze daa gaan d'electrieke verluchting hên. De menschen gaan ol ulder koperen lanterns ver koopen. Pé. 'k Zou'n 't naaste weke wel ne keer ol daar draaien. Fré. Ja maar zoo zeere niet, 't is de firme Stillekens aan die d'installatie moet doen. 't Zal waarschijnlijk ook zijn voor 't jaar dertig Pé. Compris dat... gelijk voor de brugge in 't Paddegat. LIJKREDE uitgesproken op bet graf m Heer BAL, briefdrager Makker BAL, Door den Heer Dienstbestuurder te Brugge en door het postpersoneel van Yper is me de zware en pijnlijke taak opgelegd U aan den rand uws grafs een laatsten afscheidsgroet te brengen. Te Yper op 5 Mei 1879 geboren trad mak ker Bal in den postdienst als candidaat besteller op 26 September 1899 en werd hij den 3o"Juni 1908 tot vaste besteller bevorderd. Binst den oorlog maakte hij zich ook nuttig aan de gemeenschap en bracht het zijne bij om het Belgisch Postwezen, in den vreemde, hoog fee houden. Na den oorlog was hij gelukkig naar zijne lieve landstreek te kunnen weerkeeren om mede te werken aan den heropbloei zijns geteisterd vaderlands. Met ons, makker Bal, maaktet ge het moeilijk tijdperk door waarin bij de steeds aangroeiende levensmoeilijkheden onze wed den niet volstonden. De toestand van het staatspgrsoneel werd drukkend. Zooveel werd gevergd om het land op te helpen/zooveel werd er door de nieuwsbladen bij het gou vernement aangedrongen om besparingen te verwezenlijken, dat aan de zich opdringende loonverhooging slechts kon gedacht worden na het treffen van allerlei bezuinigingsmaat regelen waaronder dan wel de onbewaakte overwegen waar gij als slachtoffer van vielt. Makker Bak, wie van ons had kunnen ver moeden dat, toen ge Dinsdag 's morgens met uwen zoeten glimlach en uwe gewone opge- beurdheid het kanfeoor verliet., ge ons van uwe dienstrondeniet meer zoudt teruggekomen zijn en zoo ongelukkig door den dood zoudet getroffen worden bij het verlaten der laatste te bedienen woon Op het oogenblik dat we uw welgezind in- --

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5