|a®er der Volksvertegenwoordigers Inte rpellatie fóissiaen - Debunne Beknopt Verslag Vergadering van Donderdag 14 Januari 1926 fzitterschap van den heer Brunet,.voorzitter. pe zitting wordt geopend te 2 uur. j). Voorzitter. Wij zetten dus de behan- ,Lr voort der interpellatie van de heeren issiaen en Debunne tot den heer minister ekonomische zaken over de schadelijke van wijzen van uitbetalen ,v0lgen der nieuwe Her oorlogsschade D( heer Huart. Volgens de verklaringen I den heer eersten minister zullen de ver loedingen, verschuldigd voor oorlogsschade, Ltaald worden aan de geteisterden der o\er- troofflingen. Het ware noodig de belangheb Lnden te verwittigen en ik vraag dus dat Jaartoe berichten in de bladen verschijnen. pet vereffenen van de geringe schade ge- schiedt, mijns, dunkens, niet regelmatig, of de «teisterden worden onder voorwaarden ge matst waaraan zij zich niet kunnen onttrek- [en, Vóór de rechtbank van Doornik worden schattingen in zake schade aan meubelen 0p6oo frank vergoeding gebracht, met boven dien 400 frank voor andere schattingen. Het ontwerp van minnelijke overeenkomst, voor gesteld door den Staat, bedraagt slechts zon der een duit meer 705 frank. Ik noem zulks onomwonden afdreiging. De heer Poullet, minister van justitie. Verscheidene malen keurde ik dergelijke doen de af. Er mag geen drukking uitgeoefend worden op de geteisterden. De heer Huart. Ik zal mijn andere op merkingen uitstellen tot op het oogenblik dat wij de begrooting der ekonomische zaken bespreken. Be heer Winandy.De geteisterden die Hagen zijn de kleine geteisterden die als schadevergoeding zonder wederbelegging niet verhandelbare titels krijgen. Wil men die titels te gelde maken, dan stuit men op de weigering der maatschappijen en inrichtingen ingesteld om voorschotten op titels te geven. De heer Poullet, minister van justitie. Enkel de titels zonder wederbelegging zijn met verhandelbaar. De heer Fieullien. Wij vragen dat op dit punt de wet in meer vrijzinnigen geest gewij zigd worde. De heer Winandy. Degenen die geen titels hebben waarover er wederbelegging bestaat, ondergaan zware schade, want willen zij, bij voorbeeld, een huis herbouwen, dan kent men hun een titel van i3.ooo frank toe, terwijl de prijs der huizen gedurig stijgt en dat de belanghebbenden zich nooit zullen kunnen kwijten. Dat men desnoods de wet wijzige, indien men het noodige geld heeft om ons voldoe ning te schenken. Ik vestig de aandacht op de geteisterden van Eupen-Malmedy, die niet kunnen scha deloos gesteld worden omdat zij geen Belgen waren op het oogenblik dat de wet gestemd werd. Ik ken het geval van een burger van Eupen-Malmedy, wonende in Belgie, die den militairen dier.st aan de Duitschers weigerde en te Aken overleed. Zijn vader vraagt scha devergoeding men erkent dat deze gelijk ®wt, dat hij er recht op heeft, maar men is verplicht de wet in te roepen en men weigert em voldoening te schenken. In dit verband wijs ik er op dat men de ®nde burgers van Bupen Malmedynog steeds d ouderdomspensioen weigeit. Ik hoop dat e demokratische regeering de vraagstukken ik opwierp in bevredigenden zin zal re- Pe keer Amelot.Na de redevoeringen ie wij gisteren gehoord hebben, zult gij mis- len achten dat het overbo lig is nog breed- ^erig te spreken over andere geteisterden, arvan de belangen zoo dikwerf en zoo 'n deze Kamer verdedigd zijn geweest. Sfi 0ncIer de groote verliezen te willen onder ion n geleden door de slachtoffers der zak^r?k V-erstroom'r,ffen en zonder de nood- gene 'ikheid te ontkennen om die ongtlukki- °Pni161 te komen, acht ik nochtans gen1fUw te moeten spreken over den ellendi- de ^?eStan^ waa"n die andere slachtoffers, keere eisterdeQ uit den grooten oorlog, ver- \vertfn' hunne belangen zoozeer gekrenkt ^inist" sedert negen maand door het Van ehonomische zaken getroffen regelen. Het past hier de regeering hare plechtige beloften te herinneren en u ook korcbonuig aen stand der zaken van onderhavige inter pellatie uit een-te zetten. De maatregel eenige maanden geleden door e regeering getroffen had inderdaad in ganscn liet land een hevige ontroering ver ve e %.t. Die maatregel kwam neer op de stellige weigering om de vonnissen uit te voeren door „e 1 echtbanken voor oorlogsschade geveld. Deen verwondering moest het dus baren dat, egenover deze alleszins wederrechterlijke daad vanwege de regeering zelve, eene vol- vomen gewettigde verontwaardiging ontstond onder de geteisterden en dat overal hevig protest opdaagde. Dat protest was zoo hevig dat de regeering mo est toegeven aan de bedreigingen der ge teisterden. Maar krachtens de thans gegeven onder richtingen worden de vergoedingen voor oor logsschade verleend als volgt uitbetaald 1) Betreft het vergoedingen met wederbe legging, die onroerende schade vertegen woordigen, dan kunnen de geteisterden de uitbetaling in gelde bekomen door tusschen- komst van den agent der Nationale Bank 2) Wat betreft de schade aan roerende goederen, kunnen de geteisterden de waarde bekomen van de verleende vergoedingen in gelde tot beloop van 20.000 frank het overige wordt uitbetaald in obligaties aan toonder 3) De nijverheids- en handelsschade wordt bij voortduur uitbetaald in titels op naam, waarop de Nationale Maatschappij voor kre diet aan de nijverheid voorschotten toestaat. Volgens de onderrichtingen mogen dus de vergoedingen waarvoor wederbelegging wordt opgelegd, in zake schade aan onroe rende goederen, in gelde uitgekeerd worden. Naar aanleiding daarvan zou ik graag den heer minister verschillende vragen stellen. Van af welken datum zijn die onderrichtin gen van kracht of zullen zij van kracht worden Ik mag den heer minister stellig verklaren dat zij enkele dagen geleden het nog niet waren, of indien zij het wel waren, er op vol komen willekeurige en onbillijke wijze onder scheid wordt gemaakt tusschen de geteister den, want ik ken er velen die geen voldoening hebben bekomen. Maar laten wij een oogenblik aannemen dat die onderrichtingen binnen tamelijk korten tijd zullen toegepast worden, wat beduidt het woord kunnen Geldt het hier een recht of een eenvoudige gunst? Indien het geen recht is, wie zal beslissen over de betaling in gelde en welke zijn de regels die men zal volgen Zal de betaling in gelde geschieden, in geval van vrije wederbelegging, bij voorbeeld,, ofwel nog zal er onderscheid worden ge maakt tusschen de rechthebbenden naar gelang het gewone burgers ofwel handelaars betreft, afkoopers van een enkel huis, ofwel afkoopers van verschillende huizen, specu lanten ofwel niet-speculanten Want tusschen de afkoopers van verschillende huizen worden sommigen betaald en anderen niet. De regeering zou dus de vergoedingen voor al de schade aan onroerende goederen in gelde betalen, doch waarom zou zij die uitsluiten welke handels- of nijverheidsgoe deren betreffen Waarom dat onderscheid Is dergelijk stelsel eerlijk Verdient de geteisterde han delaar of nijveraar minder belangstelling Is het ekonomisch belang van het land geringer wanneer het er op aar komt handels- of nijverheidsschade te vergoeden Op welke wetsbepaling steunt men om dergelijk onderscheid te billijken Zal een huis dat tevens tot woning en win kel dient worden beschouwd als handelshuis en van de betaling in gelde worden uitge sloten Allemaal netelige vraagstukken die dienen opgelost en waarover vast bescheid aan de belanghebbenden moet gegeven wordenWelk verhaal wordt hun voorbehouden om zich tegen de bestuurlijke willekeur te vrijwaren Het ware te wenschen dat de minister daar over klaar en duidelijke uitleg verstrekte. In zijn rede van i5 December, heeft de heer Missiaen de herziening voorgesteld van al c'e vonnissen waarbij meer dan 5oo.ooo frank vergoeding werd verleend. Hij onderstelt dat veel dier vonnissen bekomen werden tenge volge van schuldig konkelfoes. 't Is het stelsel dat in Frankrijk wordt toegepast, waar de groote toegekende scha devergoedingen thans worden herzien. Dit voorstel doende handelt de heer Mis siaen overeenkomstig het verkiezingspro gramma zijner partij en alleman begriipt dat hij verwonderd is dat de regeering het niet doet, daar zijn vrienden er nagenoeg de meer derheid van uitmaken. De toestand is vöoral wraakroepend ge worden sedert het arrest van het verbrekings hof. De rechtspraak van het verbrekingshof, waardoor het speculeeren en zich te ven ijken ten nadeele van het land wordt toegelaten, is inderdaad onverdedigbaar. Het verbrekingshof koesterde overigens niet altijd die opvatting. Het begon met te verkl -tren dat de wet op de oorlogsschade een herstellingswet was, waarbij het recht om zich te verrijken was uitgesloten. Het is inderdaad niet aan te nemen dat de regeering dergelijke stelling zou goedkeuren beter ware het de wet te herzien dan die stel ling te dulden. Ik ben het eens met den heer Missiaen om te zeggen dat de huidige toestand onduldbaar is. Het stelsel ingevoerd door de regeering, loopt uit op dit monsterachtig gevolg dat de geteisterden het slachtoffer zijn van het niet betalen door Duiischland en van 's lands gel delijke moeilijkheden. In zijn rede van 18 Dtcember handelde de heer Hubin toevallig ook over het herstellen van sommige oorlogsschade. Hij wees er op dat de zedelijke toestand in het land niet goed is en dat de handelwijze der regeering, die de marken heeft overgenomen, die op soms overdreven en ongewettigde wijze zekere oorlogsschade betaalde, wantrouwen bij de bevolking heeft verwekt en weerzin voor de instellingen van ons land en de heer Hubin vroeg onder andere het instellen van een groot parlementair onderzoek betreffende het ver goeden van de oorlogsschade. Anderzijds melden de bladen, en namelijk het blad der geteisterden van Yper, dat in de verwoeste gewesten schadevergoedingen af gekocht worden om elders te bouwen. Aldus werd de schadevergoeding voor een groot kasteel van rond Yper afgekocht om te dienen voor het bouwen van een kerk in het centrum De heer Missiaen. Wat gij zegt is bepaald waar. De heer Amelot. Andere oorlogsschade vergoedingen werden besteed aan het bouwen van een kerk te Ninove. Men heeft den ver koop aangeklaagd van de tuinbouwserren te Yper, die gebruikt worden om een fabriek te Gent te bouwen, of ook nog afkoopen gedaan ten bate van patronages en godsdienstige of politieke inrichtingen tot stand te brengen in het land van Luik of elders. En het ergste nog is dat de bladen verklaren dat die zaken aan gemoedigd worden door sommige ambtenaren van het ministerie, en dat die speculanten in gelde betaald worden. Dat heet een onaanneemlijk konkelfoes Die misbruiken, die vooral geschieden in zake afkoopen, krenken dus erg de rechten van den Staat en de belangen der wezenlijke geteisterden. Is de financieele toestand van 't land dan zoo slecht geworden dat men weigeren moet kleine handelaars, de geringe ambachtslieden, nijverheidslieden, die alles verloren, te beta len, terwijl men de milddadigheid van den Staat voorl ehoudt voor sommige afkoopers die oorlogsbons in de verwoeste gewesten af koopen om elders, in andere det len van het land, prachtige hu'zen te bouwen, waarvan de noodzakelijkheid niet onontbeerlijk is en die hoegenaamd niet noodig zijn voor de her- opbeuring van 'tland. Daar bij de Kamer een wetsontwerp over de afkoopen van schadevergoedingen overge legd werd en een kommissie werd samenge steld vraag ik dat deze bijeengeroepen worde en dat de Kamer uitspraak doe over een ont werp dat in den Senaat een groote meerder heid bekwam. Allen vragen wij de beteugeling van de misbru ken. De Belgen die bezorgd zijn om het degelijk beheer van Staats financiën, zijn verontwaardigd de Staatsper ningen te zien vo arbehouden voor lieden die geen schade hoegenaamd ondergingen, terwijl andere ge teisterden geen vergoeding kunnen bekomen De tweede groep van geteisterden, bena deeld door de nieuwe ministerieele onder richtingen, zijn die welke schade hebben gele den aan roerende goederen en die niet in gelde kunnen betaald worden dan tot beloop van 20.000 frank. Waarom, ik vraag het nog- maa's, verschil maken tusschen de geteister den Het nieuwe stelsel benadeelt de private

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3