Pé en Fré in 't Front Dokter D. PEEME pe Carnavalstoet pen bijval zonder weerga, waaraan zich ftrekt niemand had verwacht. Overgroote massa volk die overal leven nering bracht. £flpie mooie uitslagen hebben een aantal dur- en werkers bekomen. j^et hart en ziel, onverschrokken en onver- sa willen zij hun geliefde stad doen her- poO'u' Zij hadden de vaste overtuiging dat hun I est lukken moest en 't lukte. 6get werk dat ze in veertien dagen hebben afgelegd is effenaf bewonderenswaardig. 2ij wisten dat zoo een feest de massa oet aantrekken. Zij kenden den bijval der Carnavalstoeten te Meessen, Belle, Haze- brouck, Cassel, Gembloers, Binche, Malmedy, al kleine steden nochtans, waar telken jare duizenden menschen samenstroomen. Paul Verfaillie had het heerlijk gedacht op gevat" dat ook eens te Yper te probeeren In een der herhalingen der Harmonie Ypriana deed hij zijn ontwerp uiteen aan den voorzitter Aimé Gruwez. 't Duurde na tuurlijk niet lang eer ze volledig t'akkoord ■waren. Onmiddellijk daarop stelden zij zich aan 't werk met Maurice Bagein, Georges Van pg 1*00 en Gilbert Vermeulen, allen van «Ypriaiïa». Wat de stoet zelf is geweest zullen Pé en pré wel weten te vertellen. Maar wat de overgroote meerderheid der Yperlingen met uiterst veel genoegen zullen vernemen, 't is dat de Karnavalstoet ieder jaar zal uitgaan, den eersten Zondag van Karnaval. Het feest van Zondag laatst heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De Ypersche Karnavalstoet is voor altijd en voor goed ingericht. Van nu af de propaganda om hem uit te breiden, om hem de gewenschte ruchtbaar heid te verzekeren en het grootst mogelijk aantal buren en vreemden aan te lokken. Yper moet en zal herleven als de Yperlingen het willen. Aan al de tegenwoordige en toekomende iurvers en werkers onze welgemeende hulde en onzen warmsten dank Pé. Wo6 't een sport of niet Zondage met •die Cavalcade Fré. Ja maar een deftig sport hé Pé. 'k Wos juiste aan de statie en 'k hoorde een mensch roepen de Cavaliers te peerde 't Is nog al dikwijls alzoo maar hier waren 't geen cavaliers van al eiken kant een been, ze zaten er flinks up en de Belgische en Ypersche vlaggen wapperden lustig in den wind. Fré. 't Wos schoone en 't deed plezier wan te asiene. Pé.En Ypriana: 45 Pierrots 't wos liek «et. Fré. Os die mannen iets kuimen doen woor Yper, ze zijn der bie. Pé. Dat wos nen bruiloft dat de Vlaam- sche Sterre verbeelde Fré. Nen boertigen bruiloft van 't jaar dertig, 't Wos fijn uitgevonden en nog fijnder uitgevoerd. Alles was nagepoetst tot in de kleinste puntjes toe. Pé. Die trouwers zagen der nog al ver liefd uit. Fré. Ja maar in't jaar dertig der liepen n°g niet vele geen convooien maar de liefde w°s ol en bitje uitgevonden weie. Pé. De voiture van Montmartre wos wel. l^ie klokjes en belletjes up de peerden deeden schoone en de voiture wos wel gegarnierd o buiten en ol binnen. Fré. 'k Gelooven da je meest gekeken bed ol binnen, Pé. Waareedig, 'k peisde dat 't den lemelwagen wos os ik die schoone engeltjes zag. En die schrikkelijke globe verzilverd of ooven en rood ol onder wat verbeelde dat Fré. Dat wos de reklame van de Lampe Philips Pé- De die moet nog goed verlichten ze zou'n moeten zukke placeeren in de bu reaux van Brussel omdat ze zou'n klaarder zien in uze oorlogsschaa De crème a la glace met de koekjes en Van der Eist met zijn cigaretjes hadden ook wel succes en bijzonderlijk goe kalantjes. Fré. In den Herberg wagen wos 't kraan tje gedurig aan 't loopen. Maar 'k zag geerne de Spellewerkerswagen van St Pieters. Os ke die cornetten zag en die ouderwetsche chalen en da 'k toens die oude liidjes hoorde, onder ander van den Pouf 'k zag geheel St Pieterskwartier voor mijn oogen. Dat wos toch een eigenaardig maar goehertig volk. Pé. Wel, wel Fré, ze kêkelden binst den dag en tje navens ze zetten een teusje der up, en nen goe snuif en ze waren were kotjes. Zeg 't wos jammer da we niet mochten proe ven van ol dat bier en likeuren en andere sterke dranken van den wagen van de brou- werie de Vrede. Fré. De wagen van de brouwerie Les trois Rois wos ook fijn 't waren schoone kostuumtjes met nog schooner meisjes er in., en ze flikkerden goed. De wagen met de meubels Louis Quinze van M. D'Haene uit de Rijsselstrate wos een schoone reklame. Pé. 'k Hen ik schoone meubels gezien, maar 'k hen ik dien Lowie niet gezien weunt den dienen ook 't Yper Fré. En hoe ei je den auto van Cornette gevonden Pé. Maar is dat groot De helft van Yper kan erin. 't Waren daar twee sociëtei ten in van de Moedige Toppers» uit de Stuersstraete van bie Declerck en Viaene en je wos nog niet vul. Fré. En a propos he je het kroostrijk gezin gezien Pg Non de vie ja'k maar hoe is de name Fré. Goetgelukt. Pé. 't Wos ollesins niet slecht gelukt, voor der alzoo twintig t'hoope t'hen en toens nog een in de wiege. Maar in zulke familiën ze zijn rap groot, die bébé wos ol halve grootte en zijn metje zei dat hie ol bier meugt. pr't Is een voordeel om de melk te sparen. p't Wos ook niet kwalik dien wagen met dat groot wijnstuk der up geheel in 't groene geschilderd. pré.—Ge zijt wel meê joen wijnstuk. 't Wos den beerwagen van Madame Seynaeve van 't hofsteetje 't Goude Poortje Dat wos de leerzaamste lesse van geheel den stoet. Pé. Hoe zoo dat Fré. Maar 't wos d'explicatie van de nieuwe wet u-p 't vervoer met taxen en plate en ol de lichten. p't Waren der genoeg aan, en up de plate der moet daar up staan van tara en bruto, 'k Gelooven da ze nog ol seveer zijn, der stond daar zelve up bruto 3499 1/2 kilos. Fré. De deze die dat reglement uitge vonden hen zijn toch geen halve kilos. p't Wos zoo schoone in 't groene ^Dat is 't kleur van de vruchtbaar* heid, met een speute daarvan 't komt o: groene. Pé. Léon wos er ook nog niet gierig up moei geen hen zeiden. Fré. En hoe ei je de Breydeltjes gevon- ^eTp'é. Maar Fré toch z'hadden vier autos en wagens en nog een schoon muziek. Z'hen 't wel gedaan. Hoe hen ze zijder gereed ge- rocht, de Zundag nuchten der wos nog niets gedaan. Fré. Nen beenhouwer werkt niet geern .ange, 't is daaromme dat ze zoo zeere doen om er van of te zijn. Pé. Wie wos dat mannetje die daar bie die schaaptjes en zwijntjes zat Fré. Ei je hem niet verkend 't Wos Dortje. Pé. Maar allei Dortje van de Labbe- toore is bluts onder zijn neuze en den dezen zijn moustachen gingen tot achter zijn ooren. Fré. Dat groeit ol rap bie sommige men schen. Pé. Hie deed goed effect in zijn kooitje- Maar j'heed hie daar zeker durst geleên Fré. O jongen lief, hie eê zijn schaa ingehaald achter naar. Pé De beenhouwers up huider wagen waren nogal serieus. Fré. Z'hadden een groot malheur tegen gekomen, de Poorteklokke wos geborsten. Pé. Oei je... 'k verstaan 't. Waren dat huider autos Fré. Neen 't, 't waren de die van Devos en Dewanckel. Ze gaan nog een jaar wachten van vulop te rien om den name niet t'hen. Pé. Osse alzoo den armen duivel willen verbeelden ze moeten toens huider buiksjes t'huis laten. Fré. 't Wos een plezier van die jonge beenhouwertjes te zien, 't zijn knappe en geestige kereltjes en welgemanierd. Pé. De groep van de koopmans wos wel. Z'hadden ook nen roó neusdoek rond den hols precies geliek de Breydeltjes. Fré. Twee en is maar één. Pé. Z'hadden ol nen bolhoed aan, chieke typen zulle Fré. Maar die bolhoeden veranderden binst da je der up keek. 't Wos zelve een die hem niet most of doen voor de Brabangonne. de kobbe wos weg en hie stond daar met den boord rond zijn hoofd 't wos compleet nen heiligen. Die lange wos wel met dat strooi in zijn kloefen. Pé. Die koopman in trekossen wie wos dat Fré. 't Is nen vreemden, 'k geloove dat hie van 't land van Mons of van de berge- streke is. Pé.Hie marcheerde geliek nen hazewind met zijn kloppers en hie kost wel dansen zulle. Fré. 'k Hen gehoord dat hie 's ander daags up zoek wos achter zijn schoen. A propos da je most entwaa een stok tegen komen meê nen hoed up, zend hem maar stout naar den zetel van 't syndikaat, hij zal wel terechtkomen, zijn meester is blutshoofde naar huis getrokken. Pé. Die koopmans zijn toch vieze schip pers. Da wos daar een dik baasje die begon te bostonneeren van zoo dat je den Pianola zag, maar up maniere en in den halven duis teren. Hie zwom over den vloer geliek een zijde Fré. De Breydeltjes hen nog een beleefd bezoek gebrocht bie de kennissen up den Koeimarkt en z'hen toens feestzittinge gehou den up den hoek. Muziek en gezang, Mayol van de Folies Bergères kan niets tegen de kleine krullebolle. En redevoeringen tè 't wos daar een met zijn mutse aan hie wos suikerbakker en bloots hoofd hie wos burgemeester. Pé. 't Zijn toch ook vieze^paslioors. Fré. Rond den negen elk zei goên avond en ze trokken elk ol nen kant Maar 's nuchtens rond den drien ze zeien nog nen keer «eiken goên avond» en ze trokken up uit den Majestic, maar van dezen keer met vuile lading. Statielaan, 9 YPER Specialiteit voor Mond- en Tandziekten Gebitten en Misgroeide Tanden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5