.hbt ypersche LA REGION D'YPRES Zetóagrist - Repos dominical Bijvoegsel Supplément ^ekelijksch Overzicht f ZIELMIS ci Jaar^ari^' februari 1926 «e \nné» M0 4-620 Fé-vrier 1926 - o Annee, ïn 40 4U i-evrier iy^o aet Fransch beheer ia Syrië. Op dezer houdt de Commissie der mandaten den Volkerenbond hare zitting te Rome. Vergadering iseene buitengewone bijeen- eoing, welke uitsluitelijk zal gewijd worden o het verslag der Fransche regeering aan- Jïande haar beheer over Syrië en den Liban. fil zitting wordt voorgezeten door den Ita liaans^11 Markies Theodoli. nit onderzoek moet reeds gedaan worden October van verleden jaar, doch werd uit gesteld op uitdrukkelijke aanvraag van Frank rijk ter wille der groote moeilijkheden die het Jen tegenkwam in Syrië en waarover wij reeds melding mieken. Frankrijk moet dus in dezen Raad, die te Rome gehouden wordt, rekenschap geven 0ver zijn bestuur in voormeld grondgebied. pe verdediging van generaal Sarrail's gedrag ,rerd opgelegd aan den heer Robert Decaix, voormalig algemeen secretaris der voorloopige jegeering in Syrië. Intusschen gaan de zaken in dit laatste land jiet bijzonder goed. De vrijwillige middelaars, ijje werden belast met aan de Drusen vredes voorstellen te doen, werden zeer slecht ont haald. De Sultan Atrache, ondersteund door het Syrisch-Palestinisch comiteit van Cairo, ffilvan geen onderhandelingen hooren. Duitschland en de Natiënbond. Het Reich, vooraleer zijne bijtreding tot den Na tiënbond te bekrachtigen, heeft niet nagela ten zijne voorwaarden te stellen. Het eischt namelijk een zetel in den Raad ter uitsluiting van alle andere landen. Dit verwekt natuur lijk weer nieuwe moeilijkheden. De Engelsche diplomatie heeft zich noch tans reeds aan 't werk gezet om de zaak te vereffenen. Het is immers niet als belooning zijn toestemmen in de overeenkomst van Locarno dat men aan Duitschland een besten digen zetel in den Raad heeft toegestaan, maar als voorwaarde om zijne verplichtingen tot uitvoering van die overeenkomst te vol- irengen. Duitschland heeft bijgevolge geen recht om bezwaren te maken tegen het verleenen der zelfde voordeelen aan andere natiën. De Natiënbond alleen is ertoe gemachtigd zulke beslissingen te nemen. Te dien einde zullen Frankrijk en Engeland een verslag indienen sm deze zienswijze te doen bekrachtigen Frankrijk. De verhandelingen in de Fransche Kamers over den financieelen toe- I stand gaan steeds voort, in de algemeene wanorde, zonder dat men ertoe geraakt eene Ibeslissing te nemen die den geldelijken toe stand van het land kan verbeteren. Al de volksvertegenwoordigers, uit schrik van hun nen zetel te verliezen, nemen de verdediging op zich der klas die zij vertegenwoordigen, en beletten aldus dat de noodige taksen gestemd worden om het tekort in het bransch budjet te vullen. De Regeering vroeg 4 1/2 milliard om het evenwicht te brengen in den geldelij- kentoestand. Daarop heelt men slechts 1 mil liard 600 millioen nieuwe lasten gestemd. Rusland. De Russische Soviets, die reeds op vele punten tot het stelsel der vorige regeering zijn terug gekomen, stellen zich even eens voor hunne bewapening te versterken. Daartoe hebben zij hunne toevlucht genomen tot Duitschland, waar zij aanzienlijke bestel lingen van staal hebben gedaan, die moeten dienen tot het vervaardigen van 3o onder- zeeschfe booten. Griekenland. Men zal zich nog den twist herinneren die kort geleden uitbrak tus- schen Griekenland en Bulgarië. De Grieken hadden reeds de Bulgaarsche grens geschon den en zekere plaatsen gebombardeerd. Het hwam er bijna tot een oorlog, zonder de tus- Schenkomst van den volkerenbond. Grieken land kreeg ongelijk en wierd verwezen om 3o millioen leva tot schadeherstelling aan Bulga ria te betalen. Een eerste sto-rting op deze boete, zijnde i5 millioen leva, komt gedaan te worden ten voordeele van Bulgarië. RIK. Les Audiences Ministérieües La Féaération des Sinistrés de l'Arrondis- sement d'Ypres a regu le i5 courant le télé- gramme suivant de M. le Ministre des Affai res Economiques Etat Butaye avocat Ypres Impossible me rendre Ypres jendi retenu par travaux parlementaires fera-i connaitre date de ma visite. Ee C'e de Liedekerke. La visite chez M. le Premier Ministre Poullet a lieu ce jour, samedi. Trois délégués de Dinant et autant d'Ypres seront recus. Het Bal van Ypriana Naar loffelijke gewoonte bekwam het dans feest van Ypriana den uitbundigsten Dijval. Een zeer verscheiden en mooi programma dat iedereen ten uiterste heeft bevredigd. De luidruchtige en herhaalde toejuichingen waren daarvan wel het duidelijkste bewijs en die genoeglijke uurtjes zullen de dansiustige Yperlingen zoo spoedig niet vergeten. Ze vragen maar om te herbeginnen... Be Sfer Met genoegen vernemen wij dat onze too- neelkring De Vlaamsche Ster die Zondag laatst in den stoet zooveel bijval verwierf, uitgenoodigd werd te Cassel de Karnaval- eesten op te luisteren- Verscheidene muziekanten van Ypriana zouden de Oud Ypersche bruiloft verge zellen. Dat is ten minste propaganda maken voor Yper. Bravo La ££«s;rsf©r«sr»ce Dendas Ars-siSisis Cette merveilleuse conférence restera long- temps dans le souvenir des auditeurs. M. le Cnt Dendal a la parole facile, variéeetanimée. Sa causerie a dépassé la durée ordinaire des conférences et cependant, la grandeur du sujet, l'intérêt des films et le charme de la parole de l'orateur l'ont fait paraitre encore trop courte pour tons. Sans amoindrir en rien le mérite des autres conférenciers que nous avons déja entendas aux A. F., un grand nombre sont d'avis que cette soirée fut la plus intéressante de toutes celles que nous y avons eues. M. le Commandant Dendal nous a parlé de la guerre sous-marine atroce et criminelle que les boches se firent gloire de mener, du tort qu'elle causa a la nation anglaise, et des moyens que prit celle-ci pour y résister. En somme, ce fut un chant de gloire a l'adresse des admirables marins anglais. Cette causerie était illustrée par la projection du film meme qui fut tourné a bord d'uh des sous-marins allemands pour conserver le souvenir et la oreuve de ses exploits honteux. Le désarroi de l'armistice a laissé par hasard tomber ce film étonnant entre les mains de l'autorité militaire beige. Mercsredï 24 février, a 20 1/2 heures, en la Salie du Majestic, rue de Lille, Conférence par M. Ad. BUYSSENS, professeur a l'Ecole d'Horticulture de Vilvorde: Sujet La Suisse avec projections lumineuses. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand De Oud-Leerlingen der Stadsschool Zondag 28 Februari 1S26, te 10 uur, zeer stipt, ALGEMEEN E VERGADERING in 't Oud Yper, Stageplaats. Gezien het overgroot belang der vergade ring rekent het Bestuur op de tegenwoordig heid van al de leden. A la mémoire du Cardinal Mercier Mardi a 10 heures a été( célébré en notre Cathédrale provisoire une messe solennelle a la mémoire du grand Cardinal. Une foule recueillie emplissait l'église té- moign'ant combien la population Yproise tenait a s'associer a l'hommage universel rendu au regretté Primat de Belgique. Au Collége Si Vincent de Paul La soirée de charité organisée Dimanche dernier par notre jeunesse estudiantine du Collége Episcopal a eu un plein succès. Le public Yprois s'est montré généreux et em- pressé a répondre a l'appel des jeunes mem bres de la Conférence des pauvres, renouant ainsi la tradition d'avant-guerre. L'exécution du programme musical et dra- matique fut trés réussie. Nos sincères felicita tions et nos vceux pour la prospérité de la jeune Conférence. Puisse-t elle contribuer largement aux nécessités matérielies et mora les de la classe pauvre. Maatschappij Vereenigde Grondeigenaars te Yper Al deleden der Maatschappij Vereenigde Grondeigenaars te Yper, (vóór den oorlog gevestigd ter herberg Het Klein Stadhuis Groote Markt) worden dringend verzocht de algemeeve vergadering te willen bijwonen op Maandag 22 Februari 1Q26, om 6 1/2 ure 's avonds, in de herberg De Zalm Semi« nariestraat, te Yper Voortzetting der Maatschappij. Kiezing van bijgevoegde bestuurleden. Namens het Bestuur De Schatbewaarder, De d.d. Voorzitter, C. CASTEL. R. OMMESLAGH. Betaling der Ouderdomspensioenen De Ontvanger der belastingen te Yper (ist- kanton) laat weten dat de ouderdoms pensioenen zullen uitbetaald worden in het lokaal op het Stadhuis op volgende dagen i°) Den Maandag 22 Februari 1926 van 14 tot 16 ure. 2°) Den Dinsdag 23 Februari 1926 van 14 tot 16 ure. 3") Den Woensdag 24 Februari 1926 van 14 tot 16 ure. Kermis gezegd Kal lef eest van 23 Februari en 7 Maart 1926 Bijzonderste aantrekkelijkheden van de Foor Carrousel-salon Baudelet Palladium De Paemelaere Museum Kessner Montague russe, Wed. Joris Rocking Wheel Souplis Cirk Passel Friture Dumon-Rodenbach Theater van de vrouw met twee hoofden Lustig wiel Verschei lene Carrousels, schietkoten, suiker- en speelgóedkramen. Vrienden en kennissen worden beleefd uit genoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen, welke zal gelezen worden op Zondag 28 Februari 1926, om 11 1/2 uur, in Sint- Maartenskerk tot lafenis der zielen van wijlen Heer en Vrouw Aïpfïores® Kiem - V«w» ü£st De Apotheek van La Pharmacie de Mr V A K ^OBAEYS Boterstraai o— Rue au Beur re is ALLEEN OPEN op Zondag 21 Feb?. reste seule ouverte le Diatanche 21 Févr, -«SgggMSiMgMgag» :«sa»EjKggsth--i /.Cv^rj^^^^f/kr4^.^-.ru^afa>a.-aa DAGORDE

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 9