-proch-ain conseil. M. Sobry.- La dénomination de la Société ÉStWest-Vlaamsche naamlooze maatschappij £e n'est done pas une mutuelle. Après quelques discussions on tombe d'ac- .cord pour remettre la décision et demander ^eS renseignements complémentaires. XIII- Politieverordening Goedkeuring. - De politieverordening waarbij het dragen ,van maskers verboden is, wordt goedgekeurd na enkele opmerkingen van M.M. Van Alleyn- nes en Van Nieuwenhove, die oordeelen dat deze beslissing geen reden van bestaan meer heeft. M. Van Alleynnes alleen onthoudt zich. XIV. Openbare boekerij. Plan. Het plan opgemaakt door den heer Ingenieur •Coomans voor den heropbouw der Stads bibliotheek wordt goedgekeurd. De onkosten van heropbouw bedragen de som van i35.ooo fr-, die moet betaald worden door den Staat op rekening der oorlogschade. XV. Hojbouwwedstrijd tusschen scholen. Toelage. M. Declercq. Men heeft onlangs geklaagd over de verwoesting aan boomen en beplantingen gedaan door de jongens. Om dit te keer te gaan werd in een vergadering der schoolbestuurders, en op voorstel van den heer V. Bouckenooghe, besloten een prijs kamp in te richten in de verscheidene knech- tensoholen voor het kweeken van bloempot ten. Hiervoor wordt eene toelage van 75o fr. gevraagd ieder kind echter zou 25 cm. beta len voor den pot, die het thuis zou bewaren en bezorgen. Op heden zijn er reeds 459 mededingers. In Engeland heeft dergelijke .prijskamp zeer goeden uitslag opgeleverd. Hiermede leeren de kinderen de bloemen waardeeren en beminnen. Na enkele besprekingen wordt het voorstel aanvaard, onder voorwaarde het toekomende jaar af te schaffen zoo het geen voldoenden uitslag oplevert. XVI. Koninklijke Hofbouwmaatschappij Prijskamp voor uitstallingen. Toelage.Voor den prijskamp van uitstallingen ingericht op Witten'Donderdag en gedurende den Zomer, vraagt de Koninklijke Hofbouwmaatschappij eene toelage van 1000 fr. M. Sobry vindt die som, welke het dubbel is van de toelage verleden jaar verleend, overdreven. M. Bouquet. L'année dernière il n'y a pas eu beaucoup d'inscriptions pour ce concours, mais malgré tout l'on ne peut en nier l'utilité. M. Sobry. Vóór den oorlog waren het de beenhouwerijen die op Witten Donderdag hunne uitstallingen versierden met planten en bloemen en hiervoor werd nooit een centiem gevraagd aan de stad. Af. Bouquetcomme membre de la société, insiste pour l'octroi du subside demandé. C'est une des plus belles sociétés de la ville, qui est dignement représentée ici, vu que M. -Colaert en est le président d'honneur. On demandé 5oo francs de plus pour ne pas devoir revenir dans le courant de l'année. M. Colaert. II y a done deux concours bien distincts, dont 5oo francs pour celui organisé le Jeudi-Saint et 5oo fr. pour celui organisé durant l'été. Comme il v a encore quelque opposition, M. Bouquet propose d'allouer la somme de ■;75o francs. Admis a l'unanimité. XVII. Communications. M. Colaert expose soromairement l'entre- vue qu'il a eue avec le Ministre des affaires économiques, au sujet des dommages de guerre intéressant la Commission d'assistan- oe publique. La question est a l'étude et il y a lieu d'espérer qu'un accord interviendra a bref dêlai. M. Lemahieu heeft met voldoening vastge steld dat men druk bezig is met het herladen der buitenwegen. Het deel der Kortrijkstraat dat op het grondgebied Yper ligt is men aan het herstellen, een ander deel gelegen op grondgebied Zonnebeke is reeds heel wel hersteld, een derde deel echter, gelegen op ■Zillebeke, blijft nog in denzelfden onbruik- baren toestand. Hij vraagt aan het schepen college of het niet mogelijk ware bij het ge meentebestuur van Zillebeke aan te dringen, opdat ook op dit gedeelte dezer baan hand aan 't werk zou gelegd worden. Voor wat de Koeimarkt te Yper betreft vraag ik, sedert vier a vijfjaar, dat men er de ijzeren staken terug zou plaatsen. Wellicht herbeginnen de prijskampen en stierenkeurin gen, en de menschen weten niet waar hunne beesten aan vastleggen. Zou er daar geen oplossing kunnen aan komen M. Colaert vraagt aan M. Declercq of hij niet eene lijst zou willen opmaken al de zaken vermeldende welke nog moeten uitgevoerd worden op rekening der oorlogschade. Hiervoor zou dan mogelijks een gezamen lijk akkoord kunnen getroffen worden met den bevoegden minister. M. Lemahieu vraagt nog opdat er zou aan gedrongen worden bij het beheer der Staats spoorwegen om de duikers te herstellen onder de ijzerwegbaan Yper-Roeselaere. Vele der voorloopige duikers vallen in en versperren er den afloop van het water. M. Delahaye maakt zich de tolk van talrijke inwoners die te klagen hebben over de elec- triciteit. Vroeger werd er gestemd het mini mum verbruik te bepalen op 45 Kw. De maat schappij echter rekent op 65 Kw. en verplicht zoo sommige menschen meer te betalen dan zij verbruikt hebben. Af. Declercq. - Die zaak is in onderhande ling met de maatschappij. Nu is het te zien wanneer de particulier zijn kontrakt heeft aangegaan met de maatschappij. Want eerst was het 65 Kw. die voorzien was. M. Van Alleynnes. Pourquoi la Compaq gnie menace t-elle les clients de leur couper le courant II appartient au Conseil Communal de la rappeler a l'ordre. II y a encore tous les jours des interruptions de courant, il faut amenir la société a améliorer son service en appliquant les amendes. Af. Van Nieuwenhove. En ce moment nous devons attendre la canalisation de cinq rues, sous prétexte que le personnel est sur- chargé de besogne par suite de l'établissement de la ligne a haute tension entre Ypres et Poperinghe. Af. Colaert. Nous allons done continuer a menacer. A ce moment M. Van der Mersch entre en séance. MSobry geeft nog lezing van twee brieven van bedanking, waarvan een voor deelneming in den rouw van Z. D. H. Kardinaal Mercier, en een vanwege de Handelskamer van Yper voor de gestemde toelage voor de handelsfoor. Vervolgens leest hij nog een brief van de Association des hoteliers et restaurateurs d'Ypres waarbij gevraagd wordt den naam der Meenenstraat te veranderen in Maarschalk French straat. (Deze brief werd opgenomen in het nummer van Het Ypersche van 6 Maart laatstleden. De bespreking welke hierop ontstaat wordt in geheime zitting voortgezet - Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het arrondissement Yper Verslag der algemeene V er gad er ing van Zondag 21 Februari ig2Ó in 't lokaal Hotel des Brasseurs Statieplaats. M. Herreman, ondervoorzitter, opent de vergadering om 14 V» ure. M. Dethoor, hulpschrijver, leest een brief van bedanking, ons door Mevrouw Boucke nooghe en zonen toegestuurd, voor de innige deelneming bij de ter aardbestelling van onzen diepbetreurden ondervoorzitter M. Valère Bouckenooghe. M. Herreman bedankt de leden die er aan gehouden hebben in zoo overgroot getal de lijkplechtigheden bij te wonen. Ter herden; king en als bewijs van de nuttige diensten door M. Valère Bouckenooghe aan de maat schappij bewezen, somt M. Dethoor de ver scheidene hoedanigheden van den afgestor vene op te midden de algemeene aandacht. M. Herreman verontschuldigt M. Van Winsen, voorzitter, steeds door ziekte weer houden. Hij verleent het woord aan M. Casier, schrijver, die lezing geeft van 't ver slag der vorige vergadering dat zonder opmer king aangenomen wordt. M. Arthur Lagast van Kortrijk geeft ons zijn eerste voordracht over één- en tweejarige planten voor tuinversiering. De bloemenlief hebbers konden hier menige goede raadgevin gen opdoen, waarvoor M. Herreman, dd. Voorzitter, hartelijk bedankt. Worden als nieuwe leden aanvaard, de Heeren 1) De Coussemaker, Conducteur van Brug gen en Wegen, Maloulaan, Yper, voorgesteld door M. Petit. 2) Bouten Julien, winkelier, Hondstraat, 7. 3) Timmerman Camiel, Poperinghestraat, i3, door Bailleul Auguste. 4) De Cock Richard, hovenier, Kasteel Hooghe-Zillebeke, voorgesteld door Soenen Leonard. 5) Desmadryl Celeste, onderwijzer te Woes- ten, voorgesteld door M. Desaever. 6) Van Becelaere Cyrille, Zonnebékest-w. 77, voorgesteld door Van Eenaeme Hilaire. 7Ryckelinck Valère, meester-plakker, Kalf- vaartstr., voorgesteld door M. Jules Mortreu. 8) Dtplancke Joseph, Basculestraat, voorge steld door Alberic Scheire. 9) Donck Cyrille, landbouwer, Potyze, voor gesteld door Leleu Cyrille. 10) Vermeulen Antoine, Rijselsteenw., voor gesteld door Deknudt Georges. 11) Brackmans Michel, Potyze, voorgesteld door Remi Lecluse. 12) De Poortere Alfred, briefdrager, Minne plein, voorgesteld door Jules Neels. Het aantal der aanwezige leden is groot en mag wel op i5o geschat worden. M. Hector Casier handelt dan over den kweek en het vermenigvuldigen van den wijn gaard onder glas, alsnog over den bouw der wijngaardkassen of serren,hetgeen de liefheb bers bijzonder aanbelangt. M. Herreman be dankt den voordrachtgever. Eenige wijzigingen aan 't reglement worden de leden voorgesteld en door M. Dethoor af gelezen deze zijn eenparig aangenomen. M. Jules Neels bekomt 2 punten voor een prachtig lot Brusselsch witloof. De Jury was samengesteld uit de heeren Casier Jules, Nfiyelle Jules en Staelens Charles. M. Herreman bedankt dan, in naam der maatschappij en 't Werk van den Akker, de milde gevers der tombola, namelijk Het Ministerie van Landbouw en M. Jules Casier. Bovendien had de maatschappij bij de leden zaadhandelaars nog voor 100 franken groen- tenzaden besteld 't was dus wel te begrijpen dat weinig der aanwezige leden ijdelhands huiswaarts keerden. De vergadering sloot om 5 uur 1/2. Zondag 21 Maart 1926, om 14 1/2 ure, Algemeene Vergadering in 't lokaal Hotel dee Brasseurs Statieplaats. DAGORDE a) Verslag der vorige vergadering. b) Mededeelingen. c) Voordracht over Bloementeelt, door M. Lagast. d) Aanvaarding van nieuwe leden. Voordracht over kweek en snoei der peerelaars, door H. Casier. f) Beoordeehng der aanbrengsten. g) Betaling der bijdragen. h) Inschrijving wedstrijd Uitstallingen op Witten Donderdag. i) Inschrijving wedstrijd Hofbezoeken. j) Tombola Gift M. Jules Casier. Namens 't Bestuur D» Schrijver, De dd. Voorzitter, H. Casier. Th. Herreman.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5