Robert Clinckemaille, Elverdinghestraat, 25. De Secr.-Schatbew., De Onder-Voorzit., J. Van der mersch, E. Biebuyck, de Stuersstraat, 8. Meenensteenweg. Kamer der Volksvertegenwoordigers Voor de Openbare Zedelijkheid '8 8s zoo laSe... De opvoering der zoo verwachte plaatse- ke revue 't Is zoo late ging Maandag en insdag U. door voor bomvolle zalen en igstte een ongehoorden bijval. De reklaam ;Ike deze opvoering voorafging, gaf ons het cht op iets puiks te rekenen en wij moeten t ronduit bekennen dat het de stoutste ver achtingen heejt overtroffen. De Onvermoeibaren hebben hier een achtig bewijs gegeven van hun durven e-n nnen. Schermen, kostumen, spel, zang, balletten leiding waren tot in de kleinste puntjes rzorgd. Als men denkt dat onze schouwburgen over er beperkte middelen beschikken tot het tvoeren van dergelijke stukken, dat zulke orstellingen groote uitgaven vergen en deze aatschappij maar haar 3etooneeljaar eindigt, n kunnen wij slechts kortbondig zeggen dat sr paardenwetk werd verricht en geen 1de genoeg brengen aan de schrijvers van mooie stuk, alsook aan al de spelers die n zoo krachtdadig ter zijde stonden- Verder lof ware overbodig, de toeschou- :rs gaven genoeg hun tevredenheid te kennen por het handgeklap en bisgeroep waaraan aar geen einde scheen te komen. Wat ons het meest is opgevallen was de igenblikkelijke verandering der prachtige hermen en de moderne balletten onder de ndige leiding van Mejufter G. Braem, iets at wij tot nu toe te Yper niet te zien kregen. Zulke avonden zijn onvergetelijk en brengen at herleving in het kwijnende Yper. De laatste opvoering neemt plaats op aandag 5 April (Paschen-Mestdag) om 1/2 uur 's namiddags in de zaal Lapiere, ondstraat. Wij raden alle liefhebbers aan, die dit stuk ;t mochten zien, op tijds voor hunne kaar- 1 te zorgen. laggelied der Vlaamsche Ster Muziek van Georges Van Egroo. Daar dreunt een lied, Een vreugdelied, Een lied vol lust en leven Een lied van dank, Bij feestgeklank Geestdriftig aangeheven Daar dringt het ruim de wolken door, Het forsche lied, het machtig koor, Het juicht en galmt nu overal In zegevierend blij geschal ij zwaaien ons vaandel met edelen zwier, ij dragen het rond en ontplooien het fier, ij houden het hoog en zweren het trouw heil en in vrede, in ramp en in rouw. Propagaitrïü paus* Vpres Le Conseil supérieur du tourisme va s'in- ller a Bruxelles dans des locaux situés rue Loxum, a l'angle de la rue du Marquis. II disposera d'autre part, dans la salie publi- e des bureaux du télégraphe de la rue >ssé-aux-Loups, d'un petit bureau de ren- gnements et de distribution de documents, ichures de propagande en faveur des villes ges, etc., a l'intention des visiteurs étran- r». Signalé a la bienveillante attention de notre yndicat d'Initiative et de 1' Association hoteliers et restaurateurs d'Ypres Arrondissement Yper Wegenis werken 3e Bestendige Afvaardiging van den Pro- cieraad heeft besloten, gedurende het nstjaar 1926-1927, wegeniswerken van ierhoud te doen uitvoeren in het arrondis- ient Yper voor het bedrag van i33.765,io uk. 3eze werken zullen geleidelijk in aanbe- ding worden gebracht. Aan de Oorlogsinvalieden van het Arrondissement Yper Ten einde alle verwarring te vermijden in de aanvragen tot vergoedingen of hulp brengt het Arrondissements Comiteit van het Natio naal Werk der Oorlogsinvalieden ter kennis der fnvalieden dat er in België twee afzon derlijke inrichtingen bestaan welke voor doel hebben hulp te verleenen en in de noodwen digheden der oorlogsinvalieden en verminkten te voorzien. 1) Het Asile des Invalides (A. S. I. B.), waarvan in het Arrondissement eenige afdee- lingen bestaan, namelijk te Yper en te Wervick, dat kostelooze woningen ter beschikking stelt der oorlogsinvalieden die ten minste 70 inva liditeit hebben. 2) Het Nationaal Werk der Oorlogsinvalie den (O. N. I. G.), waarvan een Comiteit in ieder Arrondissements-hoofdplaats bestaat, verleent aan al de oorlogsinvalieden de vol gende voordeelen a) Huwelijksvergoeding 25o fr. b) Geboortevergoeding 100 fr. per kind. c) Hulp in geld in geval van nood. d) Buitengewone hulp voor overvoeding f verkloeking). e) Geneeskundige zorgen. f) Kunstmatige toestellen. g) Verzorging in een hospitaal of sana torium. h) Leeningen voor aankoop van huizen, handelsinrichtingen, enz. i) Begravingskosten en hulp aan de weduwe 25o fr. 100 fr. voor ieder kind beneden de 18 jaar. Het Arrondissements-Comiteit van Yper, van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalie den, vergadert regelmatig den ien Woensdag van ieder maand alle aanvragen tot vergoe ding, hulp of leening, mogen rechtstreeks gericht worden, hetzij tot den Voorzitter of den Secretaris-schatbewaarder, hetzij aan een lid van het Comiteit. Om de vergoedingen voor huwelijk, ge boorte of sterfgeval te bekomen, moet men de volgende stukken voorleggen 1) Een uittreksel uit den akt van huwelijk, geboorte of overlijden. 2) Een afschrift van het getuigschrift van invaliditeit. Sedert de stichting van het Comiteit van Yper, in Juni 1920, werd er tot heden meer dan 125.000 fr. aan de invalieden van het Arrondissement Yper uitbetaald. HET COMITEIT De Voorzitter, Deleden HH. Edmond Caenepeel, Aimé Gruwez, Isaï Gruwez, Desegher Emile, Amé- dée Dumon. De bestendige secretaris Oscar Molein. In het Ypersche van 14 Maart werd er ge klaagd over den vuilen toestand waarin een zeker oord verkeert op de Vestingen in de Bollingstraat. Het weze toegestaan een woord meer te zeggen over de groote behoefte waarin Yper verkeertaan openbare gezonde watering plaatsen U rinoirs) Alle straten, zonder uitzondering, hoek of midden, worden in waterplaatsen herschapen. Daar valt niets op te zeggen, men moet toch ergens gaan. Toch moet er aangestipt worden dat er te ver gegaan wordt door sommige, zelfs deftige burgers. In vollen dag gebeurt het niet zelden dat men mannen ziet die zich niet meer scha men zich met het gelaat naar den openbaren weg te keeren en aldus te blijven staan, even op plaatsen waar schoolkinderen voorbijgaan. Sommige menschen vinden zelfs dat de koer van hun eigen huis of van de herberg waar zij zich bevinden niet wel genoeg meer is om aan hunne natuurlijke behoeften te vol doen, want ze stellen zich geheel eenvoudig op den drempel van de deur en voldoen aldus aan hunne noodwendigheden. Van gezondheidswege beschouwd is het niet te verstaan hoe zulke dingen mogen ge beuren in eene eeuw waar men alle voorzorgen aanraadt tegen ziekten. En waar moeten de menschen gaan Er bestaat niets. Werd er in de Oorlogsschade van onze stad niets voorzien om plaatsen te bouwen waar men zich kan wenden, en zooniet, kan er geen geld gestemd worden of eene open bare inschrijving gehouden worden die zou toelaten dergelijke plaatsen in te richten in de meest verkeerde kwartieren onzer stad 'k Ben zeker dat vele weldenkende menschen hun duitje zouden bijdragen om van die vuil nis, die zich zelfs tot aan eenieders deurzuil uitbreidt, af te geraken. BEKNOPT VERSLAG—UITTREKSELS Vergadering yan Dinsdag 23 Maart 1926 Begrooting van Landbouw De heer Butaye (in 't Vlaamsch). De vereffening van de landbouwschade moet zoo spoedig mogelijk voor de frontmenschen uit betaald worden. De ongedraineerde gronden brengen al te weinig op. Het draineeren kost te veel, en de menschen ondernemen het niet vooraleer hun toelage wordt verleend. Het landbouwinstituut van Laeken zal wor den afgeschaft, naar ik verneem. Dat instituut bewijst groote diensten, en 't zou jammer zijn moest het verdwijnen. Ik ben verheugd dat de bevolking van de gevangenissen en verbeteringsgestichten ver mindert. Vele gestichten zal men zelfs kunnen afschaffen. Zooveel te beter, maar landbouw scholen zou men niet mogen afschaffen, men zou integendeel hun getal moeten vermeer deren. Gij zult misschien zeggen dat er moet be zuinigd worden. Maar voor die bron vanYijkdom moet niet bezuinigd worden. Integendeel men moet den tuinbouw onder andere zooveel mogelijk uit breiden, dan zullen er misschien zooveel men schen niet naar het buitenland moeten werk zoeken. Ik hoop dat men de tuinbouwschool te Gent opnieuw zal inrichten. De afschaffing van deze school was onaannemelijk. Te Ploeg- steert, de tabakstreek bij uitnemendheid, heeft men een grond voorbehouden voor een mu nitiedepot. Is het zoo dat de regeering de tabaksnijver heid beschermt door nieuwe verwoestingen voor te bereiden De wegen zijn in Vlaanderen dikwijls ze'er slecht. De weg die over Moorslede naar Pas- schendaele loopt is wezenlijk onbruikbaar en gevaarlijk. Ik hoop dat de regeering maatre gelen zal nemen om de gemeente Moorslede te verplichten wat haar betreft het noodige te doen. De gemeente Rousbrugge-Haringhe heeft recht op vergoeding voor wat zij uitgegeven heeft. Op den steenweg van Rousbrugge naar Crombeke is er een druk vervoer, en het on derhoud kost veel. De Staat zou in die kosten moeten tusschenkomen. Aan den steenweg van Watou zou weinig moeten gedaan worden, verklaart de gemeente. De Staat is onrechtstreeks de oorzaak van de vernieling van die wegen en zou dan dit onderhoud moeten op zich nemen. Een woord over den weg Proven-Watou. Die weg is nog altijd niet hersteld sedert den.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5