Caisse Commerciale de Roofers mm slesbtehm Tijdperk sea 26 April tol 10 Mei5,75 's jaars Voorheen LAERE G° HALFMAANDELIJKSCHE REKENINGEN Schrik van de Meisjes ser notre regard sur l'oeuvre d'une si belle inspiration du sculpteur Mauquoy, Le Réveil d'Ypres que nous ne manquerons pas de faire connaitre a nos concitoyens" dès que s'offrira l'occasion d'une exposition d'art. C'est par le son de la cloche que le réveil matinal est annoncé, et c'est au son joyeux de ses cloches nouvelles que notre région entière renait a la vie. Notre collégiale de St Martin possède déia quatre cloches nouvelles, fondues partielle- ment avec les débris retrouvés des anciennes. Elles portent les noms de St Martin, patron de l'église, Ste Marie, a raison de la dévo- tion a N.-D de Tuyne, St Camille, patron de notre honorable doyen, enfin St Jean, pour rappeler une ancienne cloche du nom de Groote Jan probablement Jean de Warneton. Chacun sait que la cloche actuel- lement en usage, provient de l'église de Saint Pierre. Cette dernière, avec une autre an cienne, et deux nouvelles, coulees avec du bronze d'anciennes, forment le total de quatre cloches appartenant a St Pierre. Deux clo ches, de St Jacques, ont pu être réparées et une nouvelle est venue s'y ajouter. Parmi les couvents et pensionnats, nous avons vu repa- raitre les cloches aux Carmes déchaussés, aux Pauvres Claires, aux Capucins, aux hospices St Jean et Ste Godeliève, aux Sceurs Noires, aux Dames de Rousbrugge et a la Ste Familie. C'est la, déja, tout un concert aérien, dont les notes graves pour les trépas, joyeuses pour les fêtes, se répandent harmonieusement sur la ville et nos campagnes comme une bénédiction. Peut-on formuler un espoir, celui de voir renaitre, un jour, notre antique carillon, qui fit la joie et l'orgueil de tant de générations Cloches qui courez au ras des prairies, Cloches qui f,'rólez la cime des bois, Sur Vaile d'argent de vos sonneries, Emportez mon dme au ciel d'autrefois. PYRÈS. HISTOIRE D'YPRES GESCHIEDENIS VAN YPER HISTORY OF YPRES Ypersche Oudheidkundige Kroniek De Legende van St-Maartenskerk (Vervolg) De bezonderste persoonen volgens de legende "zijn een rijke bewooner van 't dorp pagusen twee vreemde studenten van verre gekomen en tot een verre vaderland be- hoorende. Wie die rijke Yperling was zuilen wij verder onderzoeken. In de Schotsche studenten die, langs Yper, voor den naasten weg van Parijs naar hun huis wederkeeren, zien wij niet anders als uit- zendelingen van den bisschop van Terenburg, belast de oude kerkinstelüng te Yper te her vormen, en daarin geheel wel lukkende met hulpe en bijstand van eenige weldadige Ype;- lingen. De inbeelding des volks heeft dit bebloemd de rijke Yperling is op een verre reize te peerde De nacht wordt overgebracht in feeste en kermisse, en daar wordt menige beker ge ledigd. Hei is genoeg te bemerken dat men in den tijd van de kruisvaarten leeft. Het gene ge hoord en gezien wierd in den lande van over zee door onze moedige Ypersche bedevaar ders, mei al de wondere en onuitlegbare ge beurtenissen en lotgevallen die hun overgeko men zijn het zwevende en reizende leven, het betrek en ommegaan met de groote krijgs helden, dit alies heeft op hunne inbeelding gewrocht en hun geheugen vol van duizend groote en droomachtige denkbeelden gesteken Dit wierd van vader aan kind verteld. Zooals een leerling die gedurende verschil- üge jaren teekeningen afgeschreven en verza meld heeft, en, om zijne ontwerpen en plans op te maken, hier en daar uit zijnen rijken voorraad wat snipt en er een geheel van maakt dat te zamen houdt en past, zoo ook wisten de Yperlingen de indrukken van de oostersche vertellingen te passé te brengen om Sf-Maar tens-legende op zijn oostersche te vercieren. Het gene zij, om reden van den vervlogen tijd, hen niet goed meer herinnerden, vertelden zij op hunne maniere, met hunne inbeelding 't gene het werk van verschil igen was, zooals de begiftiging van S( Maartens kerke, wordt aan één enkelen persoon toegeschreven. De aanslepende oorzaken die de herinrichting en hervorming der kerk te wegebrachten, worden weggelaten 't gebeurt en alles wordt gepast op S1-Maartens avond. Wat hun eenigzins wonderlijk scheen, zooals de reden van het opkomen van zoo eene machtige abdie als St-Maartens, omdat zij dit zelve niet gezien hadden en daarom niet konden uitleggen, wierd op hunne tonge nog wonderbaarder daar moest een heilige zijne rolle in spelen, boven natuurlijke verschijnsels en werken tusschen komen, om dit onuitlegbare voort te brengen. Daar is, volgens onze meening, de oor sprong en wording van de legende van St- Maartens kerke. ('t Vervolgt) •Coöperatieve voor Ooriogschade Yper en de Omstreken De Aandeelhouders zijn uitgenoodigd tot de gewone algemeene vergadering op Zondag 18 April 1926, om 10 1/2 uren, in de zaal Oud Yper (Art. 47 der standregelen). DAGORDE i° Verslag van den Beheerraad en van den Raad der Commissarissen 2° Onderzoek en goedkeuring van den bilan van 1925 3° Ontlasting te geven aan de Beheérders en Commissarissen 40 Benoeming der Beheerders en Commis sarissen De uitnoodigingskaart, door den aandeel houder onderteekend, zal aan den ingang geëischt wo-rden. Namens den Beheerraad, De Bestuurder, R.-D. CORDENIER. AVIS BERICHT Les créanciers de la faillite du Crédit Fon- cier cTAnvers, sont instamment priés de se présenter a l'agence de la banque, rue de Lille, a Ypres, afin d'y recevoir une commu nication importante quant a leur declaration de créance. De schuldeischers der faling van de Crédit Foncier d'Anvers worden dringend verzocht zich op het Agentschap dezer bank, Rijssel- straat, te Yper, aan te bieden, ten einde er kennis tè ontvangen eener belangrijke mede- deeling aangaande de verklaring hunner jj schuldvordering. Uitslag der examens van hoefsmederij YPER 1926 Punten Deberdt Camiel, Boesinghe 187 Peene Jéróme, Yper 175 Deburghgraeve Marcel, Clercken 173 Vanhove Omer, Lampemisse 173 Arnaert Gérard, Dranoutre 168 Vanden Berghe Frans, Rousselare 168 Versavel Maurice, Wervick ibi Quatanne Julien, Zonnebeke i54 Capoen André, Reninghelst i52 Van Eeckhoutte Henri Julien, Westoutre l52 Poissonnier Georges, Bixschoote 147 Duthoit Achi-el, Moorslede 145 Devisch Firmin, Nieucappelle 140 Decroo Georges, Pollinckhove l33 Doom Gaston, Clercken i3o Vlaamsch© Ster Onze wakkere tooneelkring geeft op Maan dag 26 dezer om 8 uren 's avonds eene puike vertooning in de mooie feestzaal «OUD- YPER Zij zal bestaan uit 1° BIJ DEN FOTOGRAAF blijspel in een bedrijf door E. Deraedt, een boertig stuk vol geestige zetten en lachwek kende toestanden 2" tooneelspel in een bedrijf door N. de Tiere, eene brok, die krioelt van zielroerende tafe- reelen, leerrijk en diep ingrijpend 3° blijspel met zang in een bedrijf door P. Kints, zeer kluchtig en raakdoende wenken bevattende. Het zal dus een zeer vermakelijk avond feest zij-n, dat de.moeilijksten zal bevredigen. Wie liefhebber is van echte kunst weze aan wezig. Kaarten-op voorhand te verkrijgen bij R. Cordenier, voorzitter en bij G. Van den Hende, coiffeur, Boterstraat. Prijzen der plaatsen ic rang 5 fr. 2rang {falcon) 3,5o fr. 3" rang 2,5o fr. Bureel om 7 1/2 uren. In den prijskamp der karnavalgroepen te Cassel behaalde «DEVLAAMSCHE STER» den in prijs met drijen der niet muzikale groe pen. Heerlijke uitslag Proficiat 't SS 20© LATE... Op algemeene aanvraag wordt het groot hedendaagsch succes, de REVUE 't IS ZOO LATE... heropgevoerd op Maandag 26 April a. s., om 8 uur, in de Feestzaal LAPIERE, Hondstraat. Ten einde iedereen toe te laten een aange- namen avond door te brengen heeft het be stuur der maatschappij De Onvermoeibaren beslist de opvoenng te geven in den zin van woElssf ES3SÏ, ain de volgende seer Ers;atieg© prijjse-m s Ist5 rang 4 fr.2de rang 3 fr.3de rang 2 fr. Wie eene behoorlijke plaats begeert neme I zijne kaarten op voorhand Zaal Lapiere, Hondstraat. Aangesloten bij de BAMQÜE DE BRÜXCLLE> (Kapitaal 200.000.CC0 - Reservefonds 90.000.000) jj Rekeningen 6 maanden 5,75 p. h. 1 jaar 6,00 p. h. Zelfde werk, met gravuren Pauwelszaal Thuyndaglied - Air de N. D. de Thuyne Hymn of Ypres Vlaamsch, fransch en engelsch, acct. piano. Pr. 3 en 3.30 fr. Bureel en muziekverkoopers. E8E8EUE8EUE8E8E8E88E8E8BUB8E8E8E8E8E t

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3